Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku po čerpaní MD a RD

Chcela by som sa opýtať na nárok na dovolenku po čerpaní materskej a rodičovskej dovolenky 2x. Bola som na materskej dovolenke pol roka, potom na rodičovskej dovolenke, z ktorej som rovno prešla na druhú materskú dovolenku a následne rodičovskú dovolenku. Z prvej Md mám nárok na dovolenku. Musím medzi jednotlivými Md odpracovať 60 dní? Alebo sa prechod na ďalšiu Md počíta za odpracované dni? A ktorý § Zákonníka práce o tom hovorí? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ALEXOLIVER Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať na nárok na dovolenku po čerpaní materskej a rodičovskej dovolenky 2x. Bola som na materskej dovolenke pol roka, potom na rodičovskej dovolenke, z ktorej som rovno prešla na druhú materskú dovolenku a následne rodičovskú dovolenku. Z prvej Md mám nárok na dovolenku. Musím medzi jednotlivými Md odpracovať 60 dní? Alebo sa prechod na ďalšiu Md počíta za odpracované dni? A ktorý § Zákonníka práce o tom hovorí? Ďakujem.
    Uveď prosím presné obdobia, kedy si čerpala materskú a rodičovskú dovolenku, príp. aj obdobia PN, ak si bola pred nástupom na prvú materskú.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ALEXOLIVER Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať na nárok na dovolenku po čerpaní materskej a rodičovskej dovolenky 2x. Bola som na materskej dovolenke pol roka, potom na rodičovskej dovolenke, z ktorej som rovno prešla na druhú materskú dovolenku a následne rodičovskú dovolenku. Z prvej Md mám nárok na dovolenku. Musím medzi jednotlivými Md odpracovať 60 dní? Alebo sa prechod na ďalšiu Md počíta za odpracované dni? A ktorý § Zákonníka práce o tom hovorí? Ďakujem.
    Všetko o dovolenke nájdeš v ZP od § 100. MD sa považuje za odpracovaný čas, dovolenka sa kráti len za čas na RD.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Narok na cerpanie dovolenky hned po RD mate, urcite nejaku nevycerpanu dovolenku za MD mate.

    Cerpanie dovolenky je vsak plne po dohode so zamestnavatelom.
    ak on s okamzitym cerpanim suhlasit nebude, nemozete ju cerpat.

    ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

    ALEXOLIVER
    Ďakujem všetkým za odpovede. Ja nechcem hned čerpať dovolenku, len zisťujem nárok a bolo mi povedané že medzi jednotlivými MD musím odpracovať 60 dní, aby som mala nárok na dovolenku z druhej MD. Ja som sa však dočítala že MD sa považuje na odpracovné dni a po návrate do zamestnania mám nárok na dovolenku aj titulu druhej MD.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ALEXOLIVER Pozri príspevok
    Ďakujem všetkým za odpovede. Ja nechcem hned čerpať dovolenku, len zisťujem nárok a bolo mi povedané že medzi jednotlivými MD musím odpracovať 60 dní, aby som mala nárok na dovolenku z druhej MD. Ja som sa však dočítala že MD sa považuje na odpracovné dni a po návrate do zamestnania mám nárok na dovolenku aj titulu druhej MD.
    materská dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu a ak aj v druhom prípade trvala v kal. roku 60 dní, máš nárok na dovolenku za kal. rok. Uplatníš krátenie za neodpracované pracovné dni z titulu rodičovskej dovolenky - za prvých 100 dní 1/12 a každých celých 21 dní ďalšia 1/12 ročného nároku.

    ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

    ALEXOLIVER
    Môžem dať aj dátumy.
    Odpracované v práci: 1.1.2003-30.4.2003
    Prvá MD 1.5.2003-12.11.2003
    Prvá RD 13.11.2003-8.3.2006
    Druhá MD 9.3.2006-20.9.2006
    Druhá RD 21.9.2006-17.4.2009
    Už som to tu zadávala, teraz mi ide len o ten nárok z druhej MD.
    Z prvej mám plných 20 dní, z druhej podľa výpočtov s krátením 16 dní, a tu mi tvrdia že nemám nárok na tých 16 dní, pretože medzi dvoma MD a RD som neodpracovala 60 dní, ale ja som prešla z jednej ešte neukončenej RD na druhú MD, takže by mal byť nárok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ALEXOLIVER Pozri príspevok
    Môžem dať aj dátumy.
    Odpracované v práci: 1.1.2003-30.4.2003
    Prvá MD 1.5.2003-12.11.2003
    Prvá RD 13.11.2003-8.3.2006
    Druhá MD 9.3.2006-20.9.2006
    Druhá RD 21.9.2006-17.4.2009
    Už som to tu zadávala, teraz mi ide len o ten nárok z druhej MD.
    Z prvej mám plných 20 dní, z druhej podľa výpočtov s krátením 16 dní, a tu mi tvrdia že nemám nárok na tých 16 dní, pretože medzi dvoma MD a RD som neodpracovala 60 dní, ale ja som prešla z jednej ešte neukončenej RD na druhú MD, takže by mal byť nárok.
    zrátaj si prac. dni od 1.1.2006 do 8.3.2006 a od 21.9.2006-31.12.2006 - vrátane sviatkov. Nechce sa mi to počítať, ale mne to odhadom vychádza na krátenie max. 1/12 ročného nároku za rok 2006.
    V r.2007 a 2008 nárok na dovolenku nemáš, v roku 2009 - ak odrobíš 60 dní, bude sa ti krátiť dovolenku z titulu rodičovskej dovolenky ako v príklade z r.2006 /k neodpracovaným dňom z titulu rod. dovolenky sa pripočítava aj príp. PN-ka v roku 2009 a tak ku kráteniu môže dôjsť aj na konci roka 2009/
    Naposledy upravil veronikasad : 22.06.09 at 08:32

    ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

    ALEXOLIVER
    Len jednu otázku by som ešte chcela, kde presne v Zákonníku práce sa píše že MD sa považuje za odpracované dni? Prešla som to od toho § 100 ale nenašla som to. Potrebujem to ukázať zamestnávateľovi. Ďakujem

    MajaV je offline (nepripojený) MajaV

    MajaV
    ALEXOLIVER Pozri príspevok
    Len jednu otázku by som ešte chcela, kde presne v Zákonníku práce sa píše že MD sa považuje za odpracované dni? Prešla som to od toho § 100 ale nenašla som to. Potrebujem to ukázať zamestnávateľovi. Ďakujem
    § 144 odsek 4

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    MajaV Pozri príspevok
    § 144 odsek 4
    Nech sa páči jeho znenie:
    (4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce.Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.

    Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

    Miri82
    Zamestnankyňa je od 16.1.2009 na materskej dovolenke, ktorá by mala trvať do 30.7.2009. Pred tým bola dlhodobo PN. Skončila jej však zmluva na dobu určitú k 3.7.2009. Z toho dôvodu by som jej mala preplatiť dovolenku. Vychádza mi to nasledovne: 20/12=1,666 x 5 / za mesiace február - jún/= 8,33333 dovolenky. Teraz neviem, či jej mám preplatiť 8 alebo 8,5 dňa dovolenky. Mohol by mi prosím niekto skontrolovať, či je môj postup správny a či som niekde neurobila chybu? Vopred vďaka

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Miri82 Pozri príspevok
    Zamestnankyňa je od 16.1.2009 na materskej dovolenke, ktorá by mala trvať do 30.7.2009. Pred tým bola dlhodobo PN. Skončila jej však zmluva na dobu určitú k 3.7.2009. Z toho dôvodu by som jej mala preplatiť dovolenku. Vychádza mi to nasledovne: 20/12=1,666 x 5 / za mesiace február - jún/= 8,33333 dovolenky. Teraz neviem, či jej mám preplatiť 8 alebo 8,5 dňa dovolenky. Mohol by mi prosím niekto skontrolovať, či je môj postup správny a či som niekde neurobila chybu? Vopred vďaka
    Pocitas to zle, musis pocitat aj januar, lebo dovolenku za tento rok jej kratis, az ked neodpracuje 100 dni /co sa neudialo/.

    Cize ma narok presne na 10 dni.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    súhlasím s ivkou, má nárok na pomernú časť dovolenky za každý celý mesiac trvania pracovného pomeru. Tento nárok by bol krátený, len ako píše ivka, ak by v období trvania PP neodpracovala aspon 100dní.

    Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

    Miri82
    brčko Pozri príspevok
    súhlasím s ivkou, má nárok na pomernú časť dovolenky za každý celý mesiac trvania pracovného pomeru. Tento nárok by bol krátený, len ako píše ivka, ak by v období trvania PP neodpracovala aspon 100dní.

    No jasné, diky za upozornenie, ste zlatí! Ja som si to poplietla s prípadom, keby nastúpila do zamestnanania 16.1., neuvedomila som si, že ona bola našim zamestnancom od začiatku mesiaca.
    A čo by bolo v prípade, že by mi výpočtom vyšiel nárok na dovolenku 8,3333 dňa. Mala by som priznať 8 alebo 8,5 dňa dovolenky? Pretože vždy ak mi vyjde také číslo, tak neviem k čomu sa mám prikloniť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Miri82 Pozri príspevok
    No jasné, diky za upozornenie, ste zlatí! Ja som si to poplietla s prípadom, keby nastúpila do zamestnanania 16.1., neuvedomila som si, že ona bola našim zamestnancom od začiatku mesiaca.
    A čo by bolo v prípade, že by mi výpočtom vyšiel nárok na dovolenku 8,3333 dňa. Mala by som priznať 8 alebo 8,5 dňa dovolenky? Pretože vždy ak mi vyjde také číslo, tak neviem k čomu sa mám prikloniť.
    Tu niekde na porade sú príklady o zaokrúhľov. dovolenky, skús to pohľadať, ale v tomto prípade je to 8,5 dňa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.