Zavrieť

Porady

Pomôžte mi prosím v začiatku...

Pekne prosím o radu. Vyrábam rôzne darčekové predmety doma. Chcela by som ich predávať, preto si plánujem založiť živnosť. Bolo by to teda niečo ako výroba darčekových predmetov na objednávku a ich predaj.
Chcela by som predávať aj cez internet, tovar teda budem posielať aj poštou. Platba zákazníkov by bola prevodom na účet, alebo dobierkou.
Ak som to dobre pochopila tu na porade, nemusím mať pokladnicu. Stačí mi teda zákazníkom vypisovať fakúry.K faktúre treba vystavovať aj príjmový pokladničný doklad?
Musím mať na tento účel založený podnikateľský účet?
Ďakujem za každú radu.
Usporiadat
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Príjmový pokl. doklad vystavíš, len ak Ti niekto zaplatí v hotovosti. Pri platbe bankou alebo dobierkou PPD nevystavuješ, tam nie je príjem do pokladne, ale na účet. Je dobre mať osobitný podnikateľský účet v Tvojom prípade, aby sa Ti na jednom účte neplietli úhrady faktúr s inkasom elektriny, nájomného prípadne platby kartou v potravnách, čo sú súkromné operácie.
0 0
hela60 hela60

hela60 je offline (nepripojený) hela60

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Pre daňový úrad teda ako podklad mojich príjmov a výdajov bude slúžiť podnikateľský účet. V prípade predaja na dobierku si okrem faktúry musím uschovať aj doklad z pošty o príjme peňazí z dobierky, že? Díky
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

ANO
1 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Áno, keď Ti peniaze z dobierky vyplatia na pošte, tak až potom ich prijmeš do pokladne a vystavíš si PPD. Zákazníkovi ho posielať nemusíš, ten má doklad o úhrade z pošty.
0 0
hela60 hela60

hela60 je offline (nepripojený) hela60

Ďakujem za pomoc. Mám z toho všetkého v hlave poriadny chaos. Ale snáď sa po čase aj vďaka vám všetkým tu na porade, aspoň čiastočne zorientujem, joj
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Keď budeš predávať cez internet, daj si do svojho profilu kontakt na seba, poprípade sem hoď nejaké obrázky z vlastnej tvorby, rada si to pozriem a možno aj niečo kúpim. Páči sa mi, keď má niekto šikovné ruky a dokáže sa tým uživiť.
0 0
hela60 hela60

hela60 je offline (nepripojený) hela60

Možno šikovné ruky mám len v zákonoch sa nevyznám. Už sa na mojom e-shope intenzívne pracuje, rada ho po dokončení zverejním.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

P.S. Odkladaj si aj bločky za nákup materiálu a vôbec všetkého, čo s podnikaním súvisí. Po prvom roku podnikania zistíš, či sa Ti oplatí uplatňovať náklady a viesť účtovníctvo, alebo dáš do nákladov len 40 % ako paušál a poistné - uvidíš, čo je pre Teba výhodnejšie.
0 0
hela60 hela60

hela60 je offline (nepripojený) hela60

Som si ale zamotala hlavu, ale treba skúsiť si myslím. Veď čo ma nezabije, to ma posilní.
A ešte mám jednu možno priblblú otázku. Tie PPD a faktúry si na začiatku musím dať nejako zaevidovať na DÚ?
Či stačí jednoducho si faktúry či PPD kúpiť a hneď ich vystavovať? prosím nesmejte sa so mňa, fňuk
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Kúp si len šanón, kanc. papier, PPD a VPD a pekne oddelene si zakladaj faktúry a pokladničné doklady podľa dátumu, nech v tom nemáš bordel. A samozrejme bankové výpisy.
Keď budeš mať založenú živnosť, musíš sa prihlásiť na daňovom úrade (prihláška daňovníka). Po založení bankového účtu máš povinnosť oznámiť to daň. úradu - stačí poslať list, kde napíšeš, že máš podnikateľský účet číslo... v banke...

Nemáme sa prečo smiať, každý ovládame svoje... Len sa pýtaj, radšej aj blbú otázku polož, aby si neurobila zbytočné chyby.
Naposledy upravil JarkaL : 29.08.09 at 14:03
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

hela60 Pozri príspevok
Som si ale zamotala hlavu, ale treba skúsiť si myslím. Veď čo ma nezabije, to ma posilní.
A ešte mám jednu možno priblblú otázku. Tie PPD a faktúry si na začiatku musím dať nejako zaevidovať na DÚ?
Či stačí jednoducho si faktúry či PPD kúpiť a hneď ich vystavovať? prosím nesmejte sa so mňa, fňuk
Faktúry si môžeš tlačiť vlastné (alebo stiahnuté z internetu)...
0 0
hela60 hela60

hela60 je offline (nepripojený) hela60

Ano, na to som už prišla. Zrejme aj tak urobím, lebo moje faktúrky budú veľmi jednoduché. Ja viem, že musia obsahovať povinné údaje, to som už čítala. Takže pokračujem ďalej v študovaní tu na porade. Ste všetci príma, ďakujem.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

hela60 Pozri príspevok
Ano, na to som už prišla. Zrejme aj tak urobím, lebo moje faktúrky budú veľmi jednoduché. Ja viem, že musia obsahovať povinné údaje, to som už čítala. Takže pokračujem ďalej v študovaní tu na porade. Ste všetci príma, ďakujem.
Môžeš si stiahnuť nejaké vzory tu z Porady alebo si vytvoriť sama v exceli (kde si zadáš aj potrebné vzorce)..
0 0
hela60 hela60

hela60 je offline (nepripojený) hela60

Od včera večera keď mám trošku času sedím pri kompe. Lepšie povedané na Porade a lúskam všetko čo ma zaujíma. A čo si myslím, že budem potrebovať. Takže som zistila, že viem, že nič neviem. Ale to sa poddá, ja sa nevzdávam.Aj keď..keby bola doba totality, rátala by som už posledné rôčky do dôchodku.
0 0
hela60 hela60

hela60 je offline (nepripojený) hela60

Prosím ešte o radu.... keď si budem nakupovať tovar potrebný na výrobu mojich darčekových predmetov po obchoodoch. Budem si teda odkladať bločky z ich registračných pokladní....potrebujem ich mať aj orazené ich pečiatkou, či nie? Ďakujem
0 0
camozzi camozzi

camozzi je offline (nepripojený) camozzi

Nemusis ich mat orazene peciatkou. Skor by som ti odporucil podla moznosti ich skopirovat na papier a odkladat na tmave a suche miesta. Vacsina z nich po istom case vybledne natolko, ze ti zostane len biely papierik. Danovemu uradu to uz potom tazko vyargumentujes
0 0
hela60 hela60

hela60 je offline (nepripojený) hela60

Díky za rýchlu odpoveď, to je vážne dorbá rada. To ma nenapadlo, len začínam a chcem sa vyhnúť problémom. Aj keď určite všetko nebudem vediať hneď. Díky ešte raz....
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

hela60 Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Pre daňový úrad teda ako podklad mojich príjmov a výdajov bude slúžiť podnikateľský účet. V prípade predaja na dobierku si okrem faktúry musím uschovať aj doklad z pošty o príjme peňazí z dobierky, že? Díky
len malá praktická pripomienka, dobierka na účet (zelena poukážka Poštový peňažný poukaz U) je lacnejšia ako modrá poukážka (Poštový peňažný poukaz H do vlastných rúk). T.J. zaplatíš menšie poštovné, zákazníkovi to je jedno.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Kontrola neuzná odfotené bločky, nedá sa dokázať, že sú to tie isté. To by sme museli mať každý jeden notársky overený z čias, keď sa ešte dal prečítať. Neviem, kedy sa dočkáme toho, že postihovaný bude ten,kto nemá poriadnu reg. pokladňu alebo ten, kto uzná jej certifikát, keď tlačí nanič bločky. Ale už tu o tom boli témy:
http://www.porada.sk/t12207-p13-ofotene-blocky.html

http://www.porada.sk/t89004-vyblednute-doklady.html
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Súhlasím, práve dnes som nahadzovala jeden bloček a som sa vytočila, prečo také veľké reťazce môžu dávať daňové doklady, ktoré vyblednú...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať