Zavrieť

Porady

Aký úrok ?

Chcela by som sa s Vami poradiť :

občan ČR - majiteľ slovenskej s. r. o. a zároveň aj jej zamestnanec - poskytol vlastnej firme pôžičku v českých korunách, s tým, že bude vrátená do termínu xy, s úrokom vo výške xy v CZK.
1. nakoľko sa jedná o osobu ekonomicky a personálne prepojenú, výška úroku by sa mala pohybovať okolo priemerných úrokov komerčných bánk /pri poskytnutí rovnakej pôžičky/. Mám trochu dilemu, keďže je to poskytnuté v CZK, či by tam nemala byť nejaká iná úroková sadzba, ale neviem aká ....
2. pôžičku aj úrok v CZK prepočítam v deň prijatia pôžičky kurzom NBS, predpis úroku v deň splatnosti CZK x kurz. Keďže budem pôžičku splácať v ešte neviem akých termínoch /podľa finančnej situácie firmy/, budú mi vznikať kurzové rozdiely, ano ?

ďakujem za každú pripomienku.
martina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    súhlasím, v podstate bez pripomienok. Tiežmám ten prípad a každý rok si odsúhlasujeme zostatky v CZK, v Sk prekurzujem k 31.12., úrok je taký aký je, pre SR firmu je to náklad ale až po zaplatení úrokov, tak to neriešim.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    A pre poskytovatela pozicky by urok mal byt zdanitelnym prijmom.

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    Lida
    súhlasím, v podstate bez pripomienok. Tiežmám ten prípad a každý rok si odsúhlasujeme zostatky v CZK, v Sk prekurzujem k 31.12., úrok je taký aký je, pre SR firmu je to náklad ale až po zaplatení úrokov, tak to neriešim.
    Lida, prosím ťa, ja mám stále dilemu, či sa tieto úroky z pôžičky dávajú do daňových nákladov až po zaplatení, alebo tu nie je podmienka zaplatenia. V ZDP som zatiaľ našla iba § 17 odst. 21, tam sa podmienka zaplatenia vyžaduje iba pri úrokoch z omeškania. Čisto teoreticky mi vychádza, že tieto úroky by mali byť "normálnym" daňovým nákladom.
    Čo ty na to ?

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    durisovad
    A pre poskytovatela pozicky by urok mal byt zdanitelnym prijmom.
    Som za, avšak až od 1. 7. 2005, kedy nadobúda účinnosť § 8 odst. 2, písmeno s. Dovtedy, ak by som takýto úrok vyplatila, určite by som tam uplatnila zrážkovú daň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.