Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru z EU na základe dodacieho listu

Ak je ku mne, slov. plátcovi DPH dovezený tovar z EU od zahr. platiteľa DPH tovar len na základe dodacieho listu, za nadobudnutie tovaru pre účely DPH sa to nepovažuje? V podstate nejde o nadobudnutie za protihodnotu. Tento tovar my len zakomponujeme, prepracujeme a pošleme ho takto upravený naspäť do EU.

Avšak myslím, že na účely INTRASTAT hlasenie sa to za nadobudnutie určite považuje, či nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marianna je offline (nepripojený) marianna

    marianna
    Máš pravdu Misurka. Pokiaľ to nieje tovar za protihodnotu, a nemáš právo s tovarom nakladaťa ako vlastník, nejde o nadobudnutie tovaru. Ide skôr podľa mňa o spracovanie alebo opravu.

    Čo sa týka Intrastatu, tu musíš rozlíšiť, či ide o spracovanie alebo opravu. Ak je to spracovanie, tak musíš priznať prijatie v nejakej sume a následne odoslanie, kde suma bude hodnota po spracovaní. Ak ale ide o opravu tovaru, tak priznáš už len odoslanie (teda až keď budeš ten tovar posielať späť) a suma bude len hodnota opravy.

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Ja pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá spracovaním. U nás je to tak, že nám zahraničný /v rámci EÚ/ partner pošle Proformu s hodnotou materiálu, prípadne dodací list s vyčíslenou hodnotou materiálu /dosky plošných spojov a káble/, my ich tu opracujeme a vyfakturujeme prácu. Do Intrastatu na vstupe ide hodnota materiálu /v IState prijatie - kod 4/ a na výstupe sa uvádza hodnota práce + hodnota materiálu /v Istate odoslanie - kód 5/. V takomto prípade to do DPH nezasahuje. Nedávno sme riešili problém, že materiál sa po opracovaní musí vrátiť pôvodnému majiteľovi, ak nie, tak musíme faktúrovať prácu s DPH. K tomuto máme aj oficiálne stanovisko Daňového úradu.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Avšak myslím, že keď takýto tovar opracujete a potom fakturujete hodnotu Vami vykonanej práce, tak táto hodnota by mala vstupovať do DP ako oslobodené plnenie, či ani toto nie?
    912
    Ja pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá spracovaním. U nás je to tak, že nám zahraničný /v rámci EÚ/ partner pošle Proformu s hodnotou materiálu, prípadne dodací list s vyčíslenou hodnotou materiálu /dosky plošných spojov a káble/, my ich tu opracujeme a vyfakturujeme prácu. Do Intrastatu na vstupe ide hodnota materiálu /v IState prijatie - kod 4/ a na výstupe sa uvádza hodnota práce + hodnota materiálu /v Istate odoslanie - kód 5/. V takomto prípade to do DPH nezasahuje. Nedávno sme riešili problém, že materiál sa po opracovaní musí vrátiť pôvodnému majiteľovi, ak nie, tak musíme faktúrovať prácu s DPH. K tomuto máme aj oficiálne stanovisko Daňového úradu.

    marianna je offline (nepripojený) marianna

    marianna
    Misurka, potom pôjde o službu s miestom dodania mimo tuzemska a do sa do DP neuvádza. Odberateľ si to samozdaní. Samozrejme pod podmienkou, že tovaru bude z tuzemska odoslaný.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Samozrejme...

    Dakujem!!!
    marianna
    Misurka, potom pôjde o službu s miestom dodania mimo tuzemska a do sa do DP neuvádza. Odberateľ si to samozdaní. Samozrejme pod podmienkou, že tovaru bude z tuzemska odoslaný.

    Evelinkaa je offline (nepripojený) Evelinkaa

    Evelinkaa
    Ja mám opačný prípad, ale snáď pomôže...

    Vyvážame materiál do ČR na spracovanie. Proforma faktúry už nie sú potrebné, to bolo len kvôli CÚ, takže šetríme papierom a posielam im len dodací list.

    Do Intrastatu (robím len o prijatí) dávam hmotnosť spracovaného materiálu (koľko kg sa mi vrátilo späť), ale sumu z dodacieho listu (cena materiálu) + z došlej faktúry (cena služby). - bol tu colník, všetko v poriadku...

    Do DPH - samozdaním len sumu z došlej faktúry.

    912 je offline (nepripojený) 912

    v podstate ani nič, len baba ...viac 912
    Ja som mala problém s tým, že na dodacích listoch nám neuvádzali hodnotu materiálu, takže preto sme si vyžiadali Proformy a tak na nich bežíme.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Chcem sa spýtať ešte na jeden konkrétny prípad:

    Slov.plátca DPH nadobudne materiál na základe dod. listu od belg. plátcu DPH. Tento materiál spracuje a dodá ho ďal. slovenskému plátcovi DPH. Vyfakturuje mu sumu práce(službu) s DPH. Tento slov. odberateľ potom následne fakturuje cenu tejto služby + nejaký ziska belg. plátcovi DPH. Suma tejto faktury od slov. dodávateľa pre belgičana nevstupuje do priznania DPH, že ano? Ide o dodanie služby do EU, a na toto sa nevzťahuje žiaden § zákona o DPH.
    912
    Ja pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá spracovaním. U nás je to tak, že nám zahraničný /v rámci EÚ/ partner pošle Proformu s hodnotou materiálu, prípadne dodací list s vyčíslenou hodnotou materiálu /dosky plošných spojov a káble/, my ich tu opracujeme a vyfakturujeme prácu. Do Intrastatu na vstupe ide hodnota materiálu /v IState prijatie - kod 4/ a na výstupe sa uvádza hodnota práce + hodnota materiálu /v Istate odoslanie - kód 5/. V takomto prípade to do DPH nezasahuje. Nedávno sme riešili problém, že materiál sa po opracovaní musí vrátiť pôvodnému majiteľovi, ak nie, tak musíme faktúrovať prácu s DPH. K tomuto máme aj oficiálne stanovisko Daňového úradu.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Prosím, ak máte niekto skúsenosti s takýmito službami, poraďte
    misurka
    Chcem sa spýtať ešte na jeden konkrétny prípad:

    Slov.plátca DPH nadobudne materiál na základe dod. listu od belg. plátcu DPH. Tento materiál spracuje a dodá ho ďal. slovenskému plátcovi DPH. Vyfakturuje mu sumu práce(službu) s DPH. Tento slov. odberateľ potom následne fakturuje cenu tejto služby + nejaký ziska belg. plátcovi DPH. Suma tejto faktury od slov. dodávateľa pre belgičana nevstupuje do priznania DPH, že ano? Ide o dodanie služby do EU, a na toto sa nevzťahuje žiaden § zákona o DPH.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Prosím, prosím, nevzťahuje sa na takéto služby žiaden § Zákona o DPH? Naozaj to neuvadzám do žiadneho riadku v DP DPH? Uistite ma niekto, prosíííím!!!
    misurka
    Chcem sa spýtať ešte na jeden konkrétny prípad:

    Slov.plátca DPH nadobudne materiál na základe dod. listu od belg. plátcu DPH. Tento materiál spracuje a dodá ho ďal. slovenskému plátcovi DPH. Vyfakturuje mu sumu práce(službu) s DPH. Tento slov. odberateľ potom následne fakturuje cenu tejto služby + nejaký ziska belg. plátcovi DPH. Suma tejto faktury od slov. dodávateľa pre belgičana nevstupuje do priznania DPH, že ano? Ide o dodanie služby do EU, a na toto sa nevzťahuje žiaden § zákona o DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.