Zavrieť

Porady

Preddavky dane z príjmu z úrokov vo v.o.s.

Ahojte,

po neúspešnom hľadaní informácií o v.o.s. zakladám novú tému:
Ide o nasledujúci problém: V.o.s. ako forma obchodnej personálnej spoločnosti neplatí daň z príjmu, hospodársky výsledok sa celý rozdelí pomerne medzi spoločníkov a tí si ich zdaňujú každý sám vo svojom daňovom priznaní. Neplatí teda ani preddavky, nepodáva sama za seba daňové priznanie.
Spoločnosť má založený bankový účet, na ktorom sú pripisované kreditné úroky a zrážaná preddavková daň, ktorá sa účtuje ako preddavok dane z príjmu na 341.
Ako sa tento preddavok má riešiť k 31.12. roku? Tiež by sa mal "posunúť" spoločníkom, ktorý by si ho mohli odpočítať z celkovej daňovej povinnosti v DP. Ako by ste tento prípad účtovali?

Druhý problém je, že majú takého preddavky na 341 z minulých rokov. Spoločnosť uvažuje, že by požiadala o ich vrátenie, resp. započítanie na inú daňovú povinnosť. Má na toto právo spoločnosť, alebo spoločníci? v podstate tá zaplatená daň patrí im. Ale príde na účet firmy.
Neviem si s tým rady, pomôžte prosím.

Ďakujem a zostávam s pozdravom...

Mirka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Ohľadom minulých období by som požiadal správcu dane o vrátenie s tým, že by som zdokladoval daňové priynania a úhradu dane jednotlivými spoločníkmi.
    Aktuálne obdobie by som riešil tak, ako to naznačuješ, t.z. " posunul" by som to spoločníkom. Možno by stálo za hriech skúsiť sa porozprávať so správcom dane.

    lucinka1 je offline (nepripojený) lucinka1

    lucinka1
    je to riesene v § 43 ods. 7 zakona o dani z prijmov, zrazena dan z urokov sa deli medzi spolocnikov v.o.s. rovnako ako zisk/strata

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Našla som aj § 12 ods. 4 - predmetom dane v.o.s. sú iba príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.
    Takže neviem, čo by bolo lepšie a správnejšie:
    1. zúčtovať zaplatenú daň ako pohľadávku voči spoločníkovi (daň bola za nich zaplatená)
    2. účtovať v spoločnosti iba čiské úroky

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lucinkina odpoveď je jednoznačná. A čo sa týka § 12,odst.4, prečítaj aj odst.5 a potom § 14 odst.4. Teda HV aj zrazená daň z úrokov sa delí medzi spoločníkov.

    Preddavky dane z príjmu z úrokov vo v.o.s.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.