Zavrieť

Porady

Faktúra z ČR

Šéf osobne kúpil v ČR tovar, ktorý budeme ďalej predávať slovenskému odberateľovi. Všetci sme registrovaní pre DPH. Český dodávateľ nám vystavil faktúru s DPH. Je to správne? Nemala byť faktúra náhodou vyčíslená bez DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Podla mna cesky dodavatel, pokial mal k dispozicii udaje, ze odberatel je platitelom dane z pridanej hodnoty v SR, mal vystavit fakturu bez DPH. Telefonicky by sa snad dala faktura opravit. Ale pokial by to bolo kupovane v hotovosti, cez registracnu pokladnu, tak neviem ako by to bolo mozne riesit. Nestretla som sa s takymto pripadom.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Je faktúra vystavená, aj naše IČ DPH tam je, proste všetky komletné údaje, čo treba. Už som tam volala. Tak tá pani, čo vystavovala faktúru mi vravela, že ju mala vystavenú bez DPH, ale účtovníčka jej vravela, že má byť s DPH. Tak som sa jej to snažila vysvetliť. Uvidím,čo vyriešia.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    aj my nakupujeme osobne tovar v členských štátoch EU (tiež platci DPH) a vždy nám musia vyhotoviť fa bez DPH po preukázaní nášho IČ DPH, ešte si to vždy prekontrolujem či nezabudli...

    Požiadaj ich o opravu dokladu a vrátenie tej čiastky DPH ak ste to už platili

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ak sa objednaval tovar pod slovenskym IC DPH, urcite ma byt faktura bez DPH, treba ziadat o napravu

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Ja som sa s tým tiež stretla, dokonca mi povedali, že sw im to nedovoluje vystaviť bez DPH. Nakoniec si prečítali v českom zákone a poďakovali, že som ich nato upozornila. Ale predsa je český zákon lepší, keď len v tom, že si nechali zdanitelné plnenie a neskomplikovali život programátorom. Ale čo v tom prípade, keď tovar zaplatíte v hotovosti a vystavia Vám paragón. Mala by sa daň priznať a uplatniť a potom žiadať o vrátenie českej dane, tak ako to bolo pred 1. 5.

    marianna je offline (nepripojený) marianna

    marianna
    Máš pravdu Rosemary že český zákon je napísaný zrozumiteľnejšie. Ak niečo nechápem, nahľadnem do českého zákona a pochopím to skôr ako z nášho. Takisto mám dojem, že český daňovníci a kompetentní pristupujú k výkladu zákona ochotnejšie a s lepším vysvetlením. Na www.mfcr.cz je problematika zákona o DPH vysvetlená podrobnejšie.

    K tomu paragonu, neviem ako myslíš daň priznať a uplatniť? Podľa mňa buď sa zaregistruješ v čechách ešte pred nákupom a podáš riadne daňové priznanie, kde si uplatníš odpočet DPH alebo požiadaš o vrátenie dane, kde je samozrejme dlhšia lehota na vrátenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.