Zavrieť

Porady

Daň priznanie za rok 2009

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu.
V roku 2009 som bola na materskej dovolenke a následne na rodičovskej dovolenke. Boli mi teda vyplácané prislušné soc. dávky /materské a rodičovský príspevok/+ rodinné prídavky na 2 deti.
Zároveň som pracovala na dohodu /nemala som vymeriavací základ/, môj hrubý príjem bol 2535 EUR a bola mi z neho zrazená daň vo výške 483 EUR. Daňový bonus som si neuplatňovala. Potvrdenie bude doložené.

Chcem sa spýtať nasledovné:
V roku 2010 podám daňové priznanie za rok 2009, pričom zdokladujem výšku soc. dávok /materské a rodičovský príspevok/+ rodinné prídavky na 2 deti./ - počítajú sa tieto do zdaniteľných príjmov?
Následne si uplatním nezdaniteľnú čiastku na seba / takže by sa mi zrejme mala vrátiť celá zaplatená daň/ a dodatočne uplatním nárok na daňový bonus na 2 deti / ktorý by mi bol dodatočne vyplatený/. Je tento postup správny? bude mi vrátená zaplatená daň a vyplatený daňový bonus v plnej výške?

Ďakujem za odpoveď.
Soňa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Materské a rodičovský príspevok nepodliehajú dani z príjmov, preto sa v DP neuvádzajú.

    Vzhľadom k tomu, že tvoj príjem z dohody prekročil 6-násobok min.mzdy (295,50x6), môžeš si uplatniť daňový bonus a žiadať o vrátenie zrazenej dane - tvoj príjem neprekročil nezd.časť základu dane pre rok. 2009.

    K DP priložíš potvrdenie o príjme od zamestnávatela, rodné listy detí.

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    veronikasad Pozri príspevok
    Materské a rodičovský príspevok nepodliehajú dani z príjmov, preto sa v DP neuvádzajú.

    Vzhľadom k tomu, že tvoj príjem z dohody prekročil 6-násobok min.mzdy (295,50x6), môžeš si uplatniť daňový bonus a žiadať o vrátenie zrazenej dane - tvoj príjem neprekročil nezd.časť základu dane pre rok. 2009.

    K DP priložíš potvrdenie o príjme od zamestnávatela, rodné listy detí.
    Aká je suma príjmov za rok 2009, kedy si netreba podať DP?
    1-3/09- zamestnaný, cca 2 mesiace v práci, ostatné PN
    4-12/09 - bez zamestnania, ale s jednám prilezitostnym prijmom na príkaznú zmluvu , cize príjem za celý rok cca 900 €

    Ďakujem

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    mirhu Pozri príspevok
    Aká je suma príjmov za rok 2009, kedy si netreba podať DP?
    1-3/09- zamestnaný, cca 2 mesiace v práci, ostatné PN
    4-12/09 - bez zamestnania, ale s jednám prilezitostnym prijmom na príkaznú zmluvu , cize príjem za celý rok cca 900 €

    Ďakujem

    Daňové priznanie podáva daňovník, ktorého príjmy v r.2009 presiahnu 50 % sumy zodpovedajúcej 22,5-násobku sumy životného minima. ŽM k 1.1.2009 bolo 178,92

    Daňové priznanie za r. 2009 teda nemusia podať tie osoby, ktorých príjmy v r. 2009 nepresiahnu sumu 2012,85
    Ešte doplním pri tej sume zárobku, ktorú uvádzaš nemáš povinnosť podať DP, ale ak Ti v r.2009 bola zrazená nejaká daň, tak by som doporučila DP podať a daň Ti DÚ vráti
    Naposledy upravil babi2 : 07.12.09 at 19:47 Dôvod: doplnenie

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    babi2 Pozri príspevok
    Daňové priznanie podáva daňovník, ktorého príjmy v r.2009 presiahnu 50 % sumy zodpovedajúcej 22,5-násobku sumy životného minima. ŽM k 1.1.2009 bolo 178,92

    Daňové priznanie za r. 2009 teda nemusia podať tie osoby, ktorých príjmy v r. 2009 nepresiahnu sumu 2012,85
    Ešte doplním pri tej sume zárobku, ktorú uvádzaš nemáš povinnosť podať DP, ale ak Ti v r.2009 bola zrazená nejaká daň, tak by som doporučila DP podať a daň Ti DÚ vráti
    OK, to viem, len som potrebovala tú sumu, diky
    dobrý večer,
    zmenou zákona od 1.1.2010 ukončím k 31.12.2009 dohodu o pracovnej činnosti /po novom budem žiadať UPSVR o zvýšený rodičovský príspevok/. Terajší "zamestnávateľ" mi navrhuje robiť prácu dalej a odmenu vyplácať formou Zmluvy o dielo. V prípade príjmu z takejto zmluvy v roku 2010 - v celkovej sume cca 2500 EUR, som povinná podať danové priznanie v roku 2011 a je možnosť uplatnenia si daňového bonusu alebo nie?
    Je to síce dosť dopredu, ale zaujíma ma to preto aby sme sa vedeli dohodnúť.
    Ďakujem za odpoveď.

    Daň priznanie za rok 2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.