Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie

Chcem Vás poprosiť o radu. Som SZČO a 1.9.2005 nastala zmena v zdravotnom poistení. Prečítala som si nasledovný text: Vymeriavací základ SZČO je stanovený ako podiel dvoch čísel, pričom v čitateli je základ dane dosiahnutý z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti neznížený o zdravotné poistenie a v menovateli je číslo 2,14.

Na základe toho som si to chcela overiť v ZP, a preto som tam zavolala. Pani zo zdravotnej poisťovne ma ubezpečila, že výšku fondov počítam aj naďalej ako doposiaľ a to: základ dane znížený aj o platby do ZP to vydelím 2 a ak mám odpracovaný celý rok, tak to vydelím 12. Z toho vypočítam 14%. Ešte mi povedala, že zmeny nastanú až 01.01.2006.

Preto sa obraciam na Vás, či aj naďalej platím ako doposiaľ, pravdaže v októbri sa zmení minimálna mzda, tak to bude o niečo viac, alebo výšku vypočítam po novom.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nový spôsob výpočtu VZ sa prvýkrát uplatní až pri podaní ročných zúčtovaní poistného SZČO za rok 2005 vo februári - marci 2006.

    Preddavky "po starom" sa platia až do júna 2006. Zmena minimálnej mzdy sa prejaví až na platení preddavkov za január 2006.

    Napr. ak teraz platíte 1200 Sk, platiť budete takto až do júna 2006.
    Ak teraz platíte 910 (povinné minimum) od januára 2006 budete platiť 966 Sk.

    Od júla 2006 sa preddavky stanovia na základe výsledkov za rok 2005, a to podľa nového algoritmu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.