Zavrieť

Porady

Preddavky na zdravotne poistenie

Boaz Boaz

Boaz je offline (nepripojený) Boaz

Prosim o radu v odpovedi na nasledovne otazky, ohladne platenia preddavkov na zdravotne poistenie:

situacia A:starobna dochodkyna, od 01.01.2005 je konatelkou v s.r.o., kde nepobera ziadny prijem. Je clenkou v dvoch dozornych radach, kde pobera 4.000,-Sk a 1.000,-Sk, na zaklade zmluvy o vykone funkcie. Nie je nikde zamestnana. Tiez pobera prijem z prenajmu nehnutelnosti /tieto pobera ako fyzicka osoba, nie SZCO/ v hodnote cca 50.000,-SK mesacne na zaklade zmluv o prenajme nehnutelnosti. Mojou otazkou je, ci je povinna odvadzat preddavky ( aj so szco, aj z odmeny statutarneho organu), v akej vyske, a hlavne co bude jej vymeriavacim zakladom pri rocnom zuctovani poistneho. Vstupia do neho aj prijmy z prenajmov? Co by bolo jej vymeriavacim zakladom, ak by odstupila z funkcie konatelky?

situacia B: zamestnanec zamestnany na hlavny pracovny pomer, kde dostava 20.000,-Sk mesacne, v tej istej spolocnosti mava aj dohody o vykonani prace v hodnote cca 11.000,-Skú mesacne. V tejto spolocnosti je aj clenom predstavenstva, kde dostava na zaklade zmluvy o vykone funkcie odmenu 3.000,-Sk mesacne. Z ktorych prijmov su povinni zamestnanec aj zamestnavatel odvadzat? Co bude vymeriavacim zakladom pre zuctovanie poistneho? Vstupia do neho aj dohody o vykonani prace /v hodnote cca 140.000,-Sk rocne/?

situacia C: zamestnanec (starobny dochodca) zamestnany v dvoch roznych spolocnostiach na hlavny a vedlajsi pracovny pomer. V oboch dostava mzdu nad 43.095,-Sk, co je maximom pre mesacne preddavky zdr.poistenia. Musi kazdy mesiac odvadzat z oboch pracovnych pomerov, alebo staci len z jedneho, nakolko zaplati maximum. V rocnom zuctovani by sa mu to samozrejme vratilo /pokial by platil z oboch/, avsak zda nam trochu nekorektne rok uverovat poistovnu.

Vdaka za pomoc. Boaz.
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Skúsim odpovedať (p. Mihál ma skritizuje, ak som to zle pochopila):
1) dôchodkyňa, nemá žiadny príjem, ako konateľka musí sama za seba odvádzať 910,- Sk.
2) preddavok iba z hl. prac. pomeru, čiže z 20000,-
3) preddavok iba z hl. prac. pomeru, čiže z max. 43095,-
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. Súhlas so Zuzkou, VZ pri ročnom zúčt. bude súčet min.miezd platných počas roka 2005
2. Súhlas so Zuzkou. Z dohody sa zdravotné neplatí, ani z odmeny člena predst.
3. Nesúhlas so Z., preddavky na ZP platí v oboch zamestnaniach, v ročnom zúčtovaní sa mu príslušná suma vráti, rok bude úverovať zdr.poisťovňu...

Ešte odkaz pre Boaz - alebo radšej budem ticho...
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

p. Mihál, vďaka, bod č. 3 som zle prečítala, samozrejme aj z vedl. prac. pomeru.
... nie nadarmo platí, dvakrát meraj, raz strihaj...
Naposledy upravil Zuzka : 07.02.05 at 14:01
0 0
Boaz Boaz

Boaz je offline (nepripojený) Boaz

Jasne ze dakujem. Vyriesili ste moju nespavost. V D A K A !!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To moje skúšobné a drzé "dyakuu..." som vymazal, Boaz. Viete o tom, že nevydarené a zbytočné príspevky - napríklad typu "Skúška odpovedi" sa dajú mazať?

Musím Vás ešte pochváliť, že je super, že ste touto témou "prispeli k šíreniu Porady".
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.02.05 at 15:33
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Zuzka
Skúsim odpovedať (p. Mihál ma skritizuje, ak som to zle pochopila):
1) dôchodkyňa, nemá žiadny príjem, ako konateľka musí sama za seba odvádzať 910,- Sk.
2) preddavok iba z hl. prac. pomeru, čiže z 20000,-
3) preddavok iba z hl. prac. pomeru, čiže z max. 43095,-
Chcela by som sa opýtať ako sme dospeli k sume 910 SK v bode 1)
Ďakujem.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
14% z minimálnej mzdy, teda 14% x 6500,- = 910,- Sk. Takto.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jozef Mihál
1. Súhlas so Zuzkou, VZ pri ročnom zúčt. bude súčet min.miezd platných počas roka 2005
2. Súhlas so Zuzkou. Z dohody sa zdravotné neplatí, ani z odmeny člena predst.
3. Nesúhlas so Z., preddavky na ZP platí v oboch zamestnaniach, v ročnom zúčtovaní sa mu príslušná suma vráti, rok bude úverovať zdr.poisťovňu...

Ešte odkaz pre Boaz - alebo radšej budem ticho...
stále mi nejde do hlavy, že jeden zamestnanec v jednej spoločnosti môže mať HPP aj DOVP. Ak by išlo o výrazne rozdielne činnosti, tak OK, ale ak časť mzdy sa vypláca formou DOVP, len aby sa ušetrilo na odvodoch, tak je to jasný únik a podľa mňa nelegálny.
0 0
Boaz Boaz

Boaz je offline (nepripojený) Boaz

Vdaka pan Mihal, som na porade este len par dni a uz ste mi niekolkokrat pomohli (skuska odpovedi je vymazana). Thanks.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
presunuté do správnej Porady...
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Ak pri vypocte mzdy vyjde zamestnancovi preddavok nizsi ako 100 Sk - ma sa alebo sa nema preddavok odviest? (napr. bol skoro cely mesiac na PN)
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Nevie mi nikto poradit?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odveďte ten preddavok.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Dakujem velmi pekne, podla zakona som z toho bola zufala. V par. 16 odst. 8 sa pise, ze "Preddavok na poistne sa neodvadza, ak jeho vyska nedosahuje najmenej 100 Sk. Este pri SZCO by mi to bolo jasne, ale pri zamestnancovi....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adinka55,
dalo by sa postupovať aj tak, že neodviesť, prípadný súd by ste vyhrali, ale "zákonodarca" tu chcel riešiť situáciu SZČO popri zamestnaní, len to trošku nešťastne formuloval.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
SZCO, ktora ja na PN od 8/2004 musi od 1/2005 platit preddavky na zdravotne poistenie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Marta L:
Áno, musí platiť preddavky.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Poprosil by som o nazor:
Nezávislí poslanci Národnej rady SR Branislav Opaterný a Jozef Hurban (Slobodné fórum) predložia do parlamentu návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorou sa má znížiť sadzba DPH zo súčasných 19 % na 17 %. Ako na tlačovej besede uviedol Opaterný, súčasťou navrhovanej novely bude tiež oslobodenie grantov od DPH. Inštitúcie sú totiž podľa neho často nútené neprijímať granty, keďže nemajú zdroje na zaplatenie tejto dane. Ďalšou legislatívnou iniciatívou Slobodného fóra je novela zákona o zdravotnom poistení. Poslankyňa Ľubica Navrátilová by touto novelou chcela dosiahnuť, aby sa poistné na zdravotné poistenie pri práci na čiastočný úväzok platilo zo mzdy, ktorú osoba pri takomto úväzku reálne poberá. V súčasnosti je totiž podľa nej najnižším vymeriavacím základom pre platenie zdravotného poistenia minimálna mzda. SF tiež avizovalo predloženie návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorá by mala zmierniť posudzovanie nárokov zdravotne postihnutých občanov na invalidné dôchodky......

Je to len novinarska kacica alebo tomu mam rozumiet tak že ak mam zamestnanca na skratený uvazok na 1 hodinu denne , on je v hlavnom prac.pomere (6500/8 je cca 810 sk hruby prijem) tak on si odvedie 910sk preddavok na zdravotne ??
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
aladin, prečítajte si toto a bude Vám to jasné:

http://szalay.blog.sme.sk/c/2988/Slo...-nechcelo.html

(autorom článku je Tomáš Szalay, inak i člen Porady)
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Ďakujem pán Mihal , rozumiem. za januar som postupoval podla toho...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať