Zavrieť

Porady

dôchodkové poistenie počas rodičovskej dovolenky

Dobrý deň,

na rodičovskej dovolenke som od apríla 2009 a popri tom pracujem na dohodu - 2hod. denne, buď doma alebo v kancelárii, som povinne dôchodkovo poistená z dôvodu, že sa riadne starám o dieťa do 6 rokov a poistné za mňa platí štát. Keďže od 1.1.2010 platí nový zákon o rodičovskom príspevku, ktorý zakazuje aj dohody, rozhodla som sa, že o zvýšený príspevok nepožiadam, hoci by som ešte mala nárok, a teda sa na mňa vsťahuje starý zákon a môžem ďalej pracovať na dohodu. Dnes mi však volali zo Sociálnej poisťovne, že mi posielajú list, v ktorom ma upozorňujú, že od 1.1.2010 nemôžem byť poistencom štátu, keďže nespĺňam podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, pretože pracujem na dohodu. Mám si vybrať, či zruším dohodu a štát za mňa bude platiť na dôchodkové poistenie alebo sa musím odhlásiť a keď chcem, môžem sa dobrovolne dôchodkovo poistiť. Ja si myslím, že riadna starostlivosť nesúvisí s prácami na dohodu, otázka práce na dohodu je podstatná pri vzniku nároku na rodičovský príspevok, podľa mňa úradníci spájajú hrušky s jablkami bez opory v zákone, ale touto cestou prosím o radu resp. nejaký názor na túto problematiku. Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 05.03.10 at 09:22
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Prečítaj tu :
http://www.socpoist.sk/aktuality-inf...od/1755s30256c
0 0
simonalis simonalis

simonalis je offline (nepripojený) simonalis

dakujem, ten text je obsahom listov, ktore SP posiela mamickam dohodarkam, moja otazka vsak je, ci postup SP je v sulade so zakonom? mne narok na rodicovsky prispevok vznikol za stareho zakona, podla ktoreho podmienku riadnej starostlivosti splnam, takze podla mojho nazoru splnam aj definiciu povinne dochodkovo poistenej osoby, za ktoru plati poistne stat, alebo sa mylim?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

simonalis Pozri príspevok
dakujem, ten text je obsahom listov, ktore SP posiela mamickam dohodarkam, moja otazka vsak je, ci postup SP je v sulade so zakonom? mne narok na rodicovsky prispevok vznikol za stareho zakona, podla ktoreho podmienku riadnej starostlivosti splnam, takze podla mojho nazoru splnam aj definiciu povinne dochodkovo poistenej osoby, za ktoru plati poistne stat, alebo sa mylim?
Riešila som podobný prípad pred pár dňami so zamestnankyňou klienta na pobočke SP. Keď som sa pracovníčky pýtala na základe akého zákona to robia (v informácii na stránke SP žiadny citovaný nie je), povedala mi, že je to usmernenie ústredia sociálnej poisťovne. Nakoniec sa so mnou viac nechcela baviť - že to nie je záležitosť zamestnávateľa, ale mamičky.

Možno by stálo za to, požiadať o vysvetlenie ústredie SP. Koncom roku 2008 som tam písala ohladom zmeny vymer. základu DNPO - tiež nenašli argumenty a metodický pokyn upravili.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Už netreba písať, záhadu odhalila Gabika (brčko). Aké jednoduché - stačí zo Zákona o soc.poistení "vyhodiť" jedno písmenko ...

http://www.porada.sk/1254246-post2.html
0 0
simonalis simonalis

simonalis je offline (nepripojený) simonalis

No ja mam teraz dilemu, pretoze si myslim, ze stale splnam podmienky a dochodkove poistenie mi nezaniklo k 31.12.2009, otazkou je, ci sa mam pustit do boja so SP alebo ustupit. Hoci mam pravnicke vzdelanie, nie som odbornik na socialne poistenie, tak by som uvitala, keby niekto, kto sa tymto zaobera, vyjadril svoj pravny nazor, posledne, co mi chyba ku stastiu, je sudit sa so statom...
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

veronikasad Pozri príspevok
Už netreba písať, záhadu odhalila Gabika (brčko). Aké jednoduché - stačí zo Zákona o soc.poistení "vyhodiť" jedno písmenko ...

http://www.porada.sk/1254246-post2.html

no, a teraz čo??? majú pravdu, alebo nemajú???
mám sa odhlásiť, alebo nie?
Naposledy upravil sonka1 : 25.01.10 at 13:26
0 0
simonalis simonalis

simonalis je offline (nepripojený) simonalis

to sa prave pokusam zistit, dnes mi prisla vyzva zo SP, ze sa mam odhlasit alebo ak som prestala pracovat na dohodu, oznamit im to, kedze som nenasla ziaden pravny argument v prospech SP, neodhlasim sa a v tomto duch napisem odpoved na list a asi aj na ustredie!
mozno by stalo za to zmobilizovat pracujuce mamicky a napisat otvoreny list premierovi, nech s tym chaosom, ktory Tomanova sposobuje, nieco robi, i ked nepredpokladam, ze sa nieco svetoborne stane, no mozno sa k tomu aspon vyjadria vacsi odbornici, ako pracovnici SP
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

mne na oddelení rodičovského príspevku povedali, že nevedia o čo ide, pretože som posudzovaná ešte po starom a na to tam majú nejaké prechodné ustanovenie......
0 0
simonalis simonalis

simonalis je offline (nepripojený) simonalis

sonka, takze Tebe ziadna vyzva zo SP neprisla? a teda sa neodhlasujes? ja idem pisat odpoved na tu vyzvu, ze sa neodhlasim, lebo podla mna mi doch.poistenie nezaniklo...
0 0
janinajanina janinajanina

janinajanina je offline (nepripojený) janinajanina

Mile mamicky Poradacky...............ja som tiez obdrzala spominanu vyzvu na odhlasenie sa z doch.poist...
Mne dohody koncia cca k 1.2.2010 a nechapem teraz tiez, ci si mam doch.poist.prerusit alebo ho skoncit a potom sa nahlasit ............a uz vobec netusim ake datumy treba vyplnit v Registracnom liste.............a vsetci vsade v tom maju chaos......
0 0
eristr eristr

eristr je offline (nepripojený) eristr

zdravim, mne v piatok prisiel list zo SP s presne takym istym znenim a dnes sa snazim dopatrat, kde je pravda. Tiez pracujem na dohodu od novembra 2009 a RP poberam od 2008. TAk fakt neviem...
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
V takomto prípade sa mamičkám na RP vôbec neoplatí pracovať. To je sila, pri takej závratnej výške RP si nemajú šancu vypomôcť... smutné
0 0
janinajanina janinajanina

janinajanina je offline (nepripojený) janinajanina

A CO S VYZVAMI ZO SOC.POIST? KDE A AKE DATUME JE POTREBNE VYPLNIT? IDE O ZANIK ALEBO O PRERUSENIE POISTENIA?
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ak budete vedieť niečo bležšie, dajte vedieť. Moja nevesta je tiež na RD od r.2008 a od apríla 2009 pracuje na dohodu o pracovnej činnosti až do teraz. Poberá ten menší rodičovský príspevok. Zo soc.poisťovne jej zatiaľ nič neprišlo.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Janina vyplňuješ zánik.

Už si čítala tento príspevok ?:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...lenke-v-praxi/
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako sa môžete dočítať v článku, ktorý mám na blogu, ide o legislatívny nezmysel a použijem mierny výraz - šialenú aktivitu SP.

To, že matka pracuje na dohodu predsa neznamená, že sa automaticky prestala "riadne starať" o dieťa.

Sociálna poisťovňa si nesprávne vykladá nový zákon o rodičovskom príspevku - práca na dohodu je síce dôvodom zániku nároku na RP (pre ženy, ktoré RP dostávajú podľa nového zákona) ale podmienkou trvania dôchodkového poistenia, kedy za matku platí dôchodkové poistenie štát, je to, či sa matka riadne stará o dieťa. A to sa predsa môže i v prípade, ak pracuje na dohodu.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ako sa môžete dočítať v článku, ktorý mám na blogu, ide o legislatívny nezmysel a použijem mierny výraz - šialenú aktivitu SP.

To, že matka pracuje na dohodu predsa neznamená, že sa automaticky prestala "riadne starať" o dieťa.

Sociálna poisťovňa si nesprávne vykladá nový zákon o rodičovskom príspevku - práca na dohodu je síce dôvodom zániku nároku na RP (pre ženy, ktoré RP dostávajú podľa nového zákona) ale podmienkou trvania dôchodkového poistenia, kedy za matku platí dôchodkové poistenie štát, je to, či sa matka riadne stará o dieťa. A to sa predsa môže i v prípade, ak pracuje na dohodu.
Pán Mihál, chcela by som sa opýtať, či mamička na RP od 1.1.10 pracujúca na dohodu, ktorá netrvá celý mesiac tiež nemá nárok na RP? V článku som čítala, že môže, ale teraz mám rozporuplné informácie, že nemôže pracovať? Ako to, prosím Vás, teda je? Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ako sa môžete dočítať v článku, ktorý mám na blogu, ide o legislatívny nezmysel a použijem mierny výraz - šialenú aktivitu SP.

To, že matka pracuje na dohodu predsa neznamená, že sa automaticky prestala "riadne starať" o dieťa.

Sociálna poisťovňa si nesprávne vykladá nový zákon o rodičovskom príspevku - práca na dohodu je síce dôvodom zániku nároku na RP (pre ženy, ktoré RP dostávajú podľa nového zákona) ale podmienkou trvania dôchodkového poistenia, kedy za matku platí dôchodkové poistenie štát, je to, či sa matka riadne stará o dieťa. A to sa predsa môže i v prípade, ak pracuje na dohodu.
p Mihál,
súhlasím,
vysvetlenie na stránkach soc.poistovne je podla mna dosť nepresné a skreslujúce. Ako uvádzate, akoby dôvodom odhlášok bol fakt, že je rodič zárobkovo činný a nie z dôvodu, že sa nestará o dieťa osobne, t.j. riadne popri práci na dohodu, resp. zárobkovej činnosti.

Podla mna existuje práca na dohodu, pri ktorej je splnená riadna (t.j. osobná) starostlivosť o dieťa v zmysle zákona o rodič.príspevku, na ktorý sa odvoláva zákon o soc.poistení.
Napr. ak mamička po nociach a v čase ked dieťa spí vykonáva doma činnosť na dohodu (manuálnu prácu alebo prácu na počížači, prekladá) alebo napr. ak roznáša letáky popri prechádzke s dieťaťom alebo napr. ak príležitostne ako cvičitelka spolu s dieťaťom vedie cvičenie rodičov s deťmi napr. v materskom centre.

Nehovorím teraz o nároku na rodičovký príspevok, t.j. o nevykonávaní zárobkovej činnosti, len o riadnej starostlivsoti o dieťa.

O nesplnení podmienky riadnej starostlivosti z dôvodu starostlivosti poskytovanej druhou oprávnenou osobou (druhým rodičom) popri vykonávaní práce na dohodu, ktorý je uvedený na stránkach soc.poistovne, by sa podla mna tiež dalo polemizovať...
Či sa druhý rodič stará o dieťa z dôvodu, že prvý rodič sa o dieťa "nemôže starať", lebo práve vykonáva prácu na dohodu alebo sa o dieťa stará druhý rodič preto, lebo je to jeho rodičovské právo a jeho bežná účasť na starostlivosti o dieťa , počas ktorej si môže prvý rodič zorganizovať čas podla ich spoločných resp. svojho uváženia a potrieb, t.j. napr. pracovať na dohodu, aby nestratil kontakt s praxou. Samozrejme nechcem tým obhajovať prácu na dohodu 8 hodín denne 5dní v týždni.

NO zjavne sa chce šetriť na dôchodky na rodičoch a teda prevažne mamičkách, ktoré by mali rodiť a starať sa o budúcich prispievatelov do dôchodkového systému.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podľa môjho názoru ide o škandál a čudujem sa, že okrem "nás" nikto neprotestuje, parlamentná opozícia je ticho, nikomu to nevadí. Ale to už politizujem, pardon.

Saskia:

Ak sú podmienky nároku na RP splnené aspoň časť mesiaca, vypláca sa RP za celý mesiac - zákon 571/2009, § 5 ods. 2.

Na toto ustanovenie sa odvolávam keď tvrdím, že pri práci na dohodu netrvajúcej celý mesiac je nárok na RP.

Na úradoch práce si ale zákon vykladajú inak.
0 0
simonalis simonalis

simonalis je offline (nepripojený) simonalis

Pán Mihál, ďakujem, že ste pridali svoj názor, ja som už SP odpísala, že z daných zákonov si vyvodili nesprávny právny záver, že nemám dôvod odhlásiť sa z DP a riaditeľa popradskej pobočky som požiadala, nech v zmysle platných právnych predpisov usmerní svojich podriadených, teraz budem čakať na reakciu

čo sa týka tohto škandálu, tiež som sa čudovala, že je ticho, pri rodičovskom príspevku aspoň média reagovali, no tento problém a aktivity SP asi nikoho netrápia a chudinky mamičky sa radšej odhlásia, aby nebol problém

preto by som bola rada, keby ste ako verejne známy odborník na sociálne otázky, tento problém trochu zviditeľnili
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať