Zavrieť

Porady

Lizing - držiteľ osvedčenia

Ahojte,

mám SZČO, ktorá kúpila auto na lízing. V TP je zapísaná ako držiteľ osvedčenia a ako vlastník je lízingovka. Je správne, že je daňovníkom podľa par. 85 odst. 1, písmeno a? Alebo má byť správne odst. 1 písmeno c?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

    žena ekonom1
    Riadok č. 07 - uvedie sa daňovník - fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá podľa:

    - § 85 ods. 1 písm. a) - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,

    - § 85 ods. 1 písm. b) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená, alebo zanikla,

    - § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,

    - § 85 ods. 1 písm. d) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

    - § 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

    - § 85 ods. 2 písm. b) - stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

    ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

    žena ekonom1
    takže určite
    - § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    ekonom1 Pozri príspevok
    takže určite
    - § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie
    Ja mám iný názor - odst. 1, písm. a.

    Svoj názor som vysvetlila tu.

    http://www.porada.sk/1266584-post12.html

    ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

    žena ekonom1
    Do kelu, som prehliadla že je v technickom SZČO zapísaná ako držiteľ.
    Súhlasím s azla.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ekonom1 Pozri príspevok
    Riadok č. 07 - uvedie sa daňovník - fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá podľa:

    - § 85 ods. 1 písm. a) - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,

    - § 85 ods. 1 písm. b) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená, alebo zanikla,

    - § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,

    - § 85 ods. 1 písm. d) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

    - § 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

    - § 85 ods. 2 písm. b) - stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

    Malá technická otázočka, po asi 15 priznaní k dani z MV. Mám pravdu, ak zamestnanec používa súkromné motorové vozidlo, pri ktorom nie je uvedený v TP ani ako majiteľ, ani ako držiteľ pre účely zamestnávateľa, že toto auto nepodlieha dani z MV? Podľa mňa pri tomto aute nevzniká povinnosť. (Inokedy mi je to jasné, ale teraz to pripisujem na "rováš" prepracovanosti, že nie som istý)
    Za potvrdenie, alebo vyvrátenie budem vďačný.

    ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

    žena ekonom1
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Malá technická otázočka, po asi 15 priznaní k dani z MV. Mám pravdu, ak zamestnanec používa súkromné motorové vozidlo, pri ktorom nie je uvedený v TP ani ako majiteľ, ani ako držiteľ pre účely zamestnávateľa, že toto auto nepodlieha dani z MV? Podľa mňa pri tomto aute nevzniká povinnosť. (Inokedy mi je to jasné, ale teraz to pripisujem na "rováš" prepracovanosti, že nie som istý)
    Za potvrdenie, alebo vyvrátenie budem vďačný.
    Mi to nedalo tak som hľadala. Vieš že máš pravdu.
    To je neskutočné.
    Zavesím vyjadrenie DU aj s otázkou:
    Otázka:
    Zamestnanec je vyslaný na pracovnú cestu vlastným motorovým vozidlom, ale v technickom preukaze je ako majiteľ vozidla uvedený brat zamestnanca. Podlieha toto vozidlo dani z motorových vozidiel ?
    Odpoveď:
    Pre účely určenia daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je rozhodujúce, kto je ako držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla.
    Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Malá technická otázočka, po asi 15 priznaní k dani z MV. Mám pravdu, ak zamestnanec používa súkromné motorové vozidlo, pri ktorom nie je uvedený v TP ani ako majiteľ, ani ako držiteľ pre účely zamestnávateľa, že toto auto nepodlieha dani z MV? Podľa mňa pri tomto aute nevzniká povinnosť. (Inokedy mi je to jasné, ale teraz to pripisujem na "rováš" prepracovanosti, že nie som istý)
    Za potvrdenie, alebo vyvrátenie budem vďačný.
    Potvrdzujeme
    Pripájam stanovisko drsr.(aby si veril, že je to tak, a že si to už raz videl)

    http://www.porada.sk/t81019-vyjadrenie-drsr.html

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ďalšia technická otázka:
    Podľa sídla spoločnosti miestne príslušným DÚ je SC. Používa osob.mot.vozidla, ktoré patrí zamestnancovi (zároveň konateľ-jediny majiteľ). Teda je to auto zdaňované podľa §85 ods.2 písm. a). Lenže auto má ŠPZ pridelené podľa bydliska zamestnanca v BA.
    Minulý rok som podal priznanie k DzMV podľa sídla, teda v SC. Na to DÚ Senec nám oznámilo, že priznanie postupuje na DÚ BA V, ako miestne príslušnému úradu.
    Ostal som civieť asi takto . Bol som presvedčený, že priznanie sa podáva podľa sídla spoločnosti. Kto má pravdu? Ja alebo DÚ SC?

    Ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Baby ďakujem za potvrdenie.

    P.S. Azla neviem ti pridať bodík.... musím počkať.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zoli:
    podľa mňa platí toto:
    Ak ide o daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, miestna príslušnosť sa riadi podľa
    sídla zamestnávateľa.

    to je citát z prílohy str.3

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Presne tak, ako píše Muška.

    Si viete predstaviť, že máte zamestnancov (povedzme 50) od Svidníka až po Bratislavu, kto by to všetko skontroloval ak by to malo byť podľa DU SC ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    azla Pozri príspevok
    Presne tak, ako píše Muška.

    Si viete predstaviť, že máte zamestnancov (povedzme 50) od Svidníka až po Bratislavu, kto by to všetko skontroloval ak by to malo byť podľa DU SC ?
    Azla, dnes si mi už 2x vytrhla trň z päty, a nemôžem ti udeliť bodík.

    Veľmi pekne ďakujem, ja tiež som rovnakého názoru. Takže to pošlem na DÚ SC. A uvidíme čí to znova neprepošlu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.