Zavrieť

Porady

§17 odst. 29) - Doplňujúca otázka

(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

Prečítala som si všetky vyjadrenia DRSR, ktoré sú v inak super téme:
http://www.porada.sk/t123821-otazky-...-z-prijmu.html

ale i napriek tomu mám jednu otázku. Odsek "z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň," pre mňa znamená, že ak spoločnosť vykázala v minulom období daňovú stratu, nemôže v ďalšom období uplatniť §17 odst 29)?

S dovolením použijem príklad pani Acsovej z hore uvedenej témy:
Účtovná jednotka nezahrnie do daňových výdavkov napríklad prijaté služby za rok 2008 z dôvodu, že faktúru obdrží oneskorene a ku dňu zostavenia účtovnej závierky mala nedostatok informácií o dodávke, opomenula ju a netvorila na ňu ani účtovný odhad (rezervu), môže zahrnúť výdavky súvisiace s touto faktúrou do daňových výdavkov roka 2009 (účtovné obdobie = kalendárny rok) aj v prípade, ak v roku 2008 nevykázala základ dane (dosiahla daňovú stratu)?

Budem vďačná za všetky vaše názory
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Podľa môjho názoru je to tam konieckoncov jasne povedané: ... odsek "z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň," ... takže pri strate nemôžme hovoriť o nejakej dani = nemôžme si v ďalších rokoch uplatniť § 17, ods. 29 ZDP, čiže mám povinnosť podať dodatočné daňové priznanie, ... aj keď filozofia tohto schváleného ustanovenia zákona vznikla asi z potreby odbremeniť správcov dane, nakoľko sa dosť bežne stávalo, že napr. refakturácia, resp. vyúčtovanie spotrebovaných energiií prišli až niekedy v máji budúceho roka a rezerva tvorená za tým účelom bola dosť podhodnotená =veľké neodplatky ( napr. kúrenie).
    Naposledy upravil promont maja : 05.02.10 at 06:50

    verca2 je offline (nepripojený) verca2

    človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac verca2
    Ďakujem. Potrebovala som si potvrdiť, či som správne pochopila.
    Pekný dníček!

    verca2 je offline (nepripojený) verca2

    človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac verca2
    Ak by niekto potreboval bližšie info k téme, pripájam fakt super poradu:
    http://www.porada.sk/t122506-p5-casove-rozlisenie.html

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    verca2 Pozri príspevok
    Ak by niekto potreboval bližšie info k téme, pripájam fakt super poradu:
    http://www.porada.sk/t122506-p5-casove-rozlisenie.html
    Takže predsa ... príspevok č. 47 ... ešte raz vďaka Vieročka.

    §17 odst. 29) - Doplňujúca otázka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.