Zavrieť

Porady

Komisionálny predaj a výnosy

Ahojte poraďáci,

keď ide o komisionálny predaj. S.r.o.-čka prijíma buď na BÚ alebo cez registračnú pokladňu platbu za tovar, ktorý nemá vo vlastníctve, teda tovar na komis. Jej zákazník jej však zaplatí za tovar v plnej sume. No ako dosiahnuť, aby časť tržby za tovar nebola jeho tržbou? Pomocou interných dokladov??? Ako zaúčtovať takúto tržbu pozostávajúcu z vlastnej tržby a z tržby za tovar v komise???? Čo sa týka účtovania tovaru na komis na podsúvahových účtoch, to už som si naštudovala a pozrela aj tu na porade. Takže len o týchto tržbách rozmýšľam, ako to urobiť, aby to bolo dobre. V minulosti bol tento človek živnostníkom a podľa vyjadrenia drsr to preúčtovával cez interné doklady.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Účtovanie závisí od druhu komisu /zo záložne, z exekúcie, z bazáru/. V záložni sa cudzia vec stáva tovarom uplynutím času, za ktorý mal klient vrátiť záložnú pôžičku .... a nevrátil, teda 504/378,315. U vecí od exekútora sa vec stáva tovarom okamihom jej predaja. Veci prevzaté na predaj sa zaúčtujú na sklad cudzieho tovaru 751/799. Po predaji sa vydajú 799/751 a po dohodnutom časovom intervale sa oznámia exekútorovi zoznamom ako predané, čo možno účtovať ako došlú faktúru 504/321,379. U bazáru zverenú vec po predaji tiež treba účtovať 504/321,379. Spoločne zhrnuté – je to nákup a predaj tovaru ako každý iný. Ibaže najprv predáš, potom kúpiš a namiesto dodávateľa je tam komitent – poverovateľ, od ktorého ten tovar musíš po úspešnom predaji odkúpiť, za cenu, ktorú účtuješ na 504. Potom Ti zostane čistý výnos z predaja, ako rozdiel 604 mínus 504.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Alena Spišiaková Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, ale potom vďaka tržbe, ktorá vlastne nie je jeho sa stane platiteľom DPH a práve tomuto sa chceme vyhnúť, aby tento cudzí obrat nešiel do obratu pre prihlásenie sa za platiteľa DPH. Je to obchodník s umeleckými predmetmi (obrazy, šperky, maľovaný hodváb, atď.)
    Omyl ... tá tržba je jeho ! Nedá sa tomu vyhnúť, iba ak by sa vzdal rastúceho obratu a predával iba pod hranicou.... ale prečo ? Pozri § 8, ods. 6, zákona o DPH, tam je presná odpoveď. Ak prekročí hranicu obratu, tak sa musí registrovať za platiteľa. No a čo ? Tak bude platiteľom, ako mnoho iných, ktorí chcú a musia podnikať s vyšším obratom. Na DPH neskrachuje, lebo bude postupovať podľa § 66 zákona o DPH. DPH bude platiť iba z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou, nie z celého obratu, lebo nemá z čoho uplatniť odpočet. Ak kúpi za 50 a predá za 60, tak DPH bude /60-50/x0,19=1,90 .... a nie 60x0,19=11,40. A to sa dá vydržať. Z ostatného nákupu s DPH má nárok na plný odpočet /energie, materiály a pod./. Takže žiadny strach, iba účtovníctvo bude o niečo náročnejšie. Ja som to všetko absolvoval aj na bazáre mobilov, aj na záložniach, ide to.
    Ďakujem za odpoveď, ale potom vďaka tržbe, ktorá vlastne nie je jeho sa stane platiteľom DPH a práve tomuto sa chceme vyhnúť, aby tento cudzí obrat nešiel do obratu pre prihlásenie sa za platiteľa DPH. Je to obchodník s umeleckými predmetmi (obrazy, šperky, maľovaný hodváb, atď.)

    artina_10 je offline (nepripojený) artina_10

    artina_10
    Zdravím poraďáci, chcela by som vás aj aj požiadať o radu. Ako je to v prípade, že ak komitent je zahraničná osoba? Konkrétne z ČR? Hlavne čo sa týka DPH nie som si istá. Veľmi by som ocenila vašu pomoc.

    ĎAKUJEM
    Naposledy upravil artina_10 : 09.03.12 at 07:57

    Komisionálny predaj a výnosy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.