Zavrieť

Porady

Rozúčtovanie nákladov na teplo

Dobrý večer,
prevzal som funkciu predsedu SVB a tým aj funkciu správcu v 10 mesiaci minulého roku. Začínam pripravovať podklady pre koncoročné rozúčtovanie nákladov za rok 2009. Poprosím niekoho skúsenejšieho o radu - akým pomerom zahrnúť do ročného rozúčtovania nákladov na spotrebu tepla v bytoch náklady na TÚV?Ďakujem.
dar123
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Máte svoju kotolňu v dome, ktorá zabezpečuje v dome vykurovanie a zároveň aj výrobu teplej vody?

SVB bolo, je a bude? Snáď ste sa do tej doby, čo si začal robiť štatutára riadili zákonom 182/1993. Teda mali ste dohodnutý nejaký spôsob rozdelenia nákladov za teplo a teplú vodu, vôbec nákladov v dome. Ten spôsob môžu zmeniť len vlastníci na zhromaždení, nie štatutár.

Ak chceš, môžeš. Ale ono si ťa to nájde, časom, ak sa rozhodneš rozhodovať sám.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dar123 dar123

dar123 je offline (nepripojený) dar123

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nie vlastnú kotolňu nemáme, nakupujeme teplo a TÚV od TERMMINg-u. Iste sa prdchádzajúci predseda riadil citovanou vyhláškou, idem podľa nej aj ja. Rozpočítanie nákladov na teplo nám spracuje externá spoločnosť od ktorej sme nakúpili pomerové merače na radiátory. Mne sa jedná o to, koľko percent nákladov na TÚV je ešte znesiteľné pre členov započítať do nákladov na teplo aby nebolo veľmi drahé teplo a ani TÚV.
dar 123
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Teplo - 70 %, TUV - 30%
0 0
dar123 dar123

dar123 je offline (nepripojený) dar123

Ďakujem. Teraz sa viem pohnúť ďalej.
dar123
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

dar123 Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nie vlastnú kotolňu nemáme, nakupujeme teplo a TÚV od TERMMINg-u.

Centrálny dodávateľ tepla, teplej vody je povinný sa riadiť Zákonom 657/2004, ak medzi tým nebol upravovaný?

Iste sa prdchádzajúci predseda riadil citovanou vyhláškou, idem podľa nej aj ja.

Asi máš na mysly 630/2005 a novelizáciu 358/2009.

Rozpočítanie nákladov na teplo nám spracuje externá spoločnosť od ktorej sme nakúpili pomerové merače na radiátory.

V prvom rade by vám mala dať informácie externá spoločnosť, ktorá vám predala pomerové meranie tepla do domu. Alebo nevie ako treba pomerové meranie v dome, celom využívať? Ak nie, predáva mačku vo vreci! A vy ste si ju kúpili!

No po prečítaných uvedených vyhlášok je predpoklad, že v dome môžete rozmýšľať. A po prečítaní zákona 182/1993, §14 môžete dospieť v dome, že aj rozhodovať.


Mne sa jedná o to, koľko percent nákladov na TÚV je ešte znesiteľné pre členov započítať do nákladov na teplo aby nebolo veľmi drahé teplo a ani TÚV.

S týmto si nerob starosti! Na to máme URSO! URSO vám ustráži, koľko môže od vás pýtať TERMMINg-u.

To, čo musíte TERMMINg-u. zaplatiť, ako dom, to musíte! Ale to čo si od neho kúpite je váš majetok. Ako sa o svoj majetok podelíte, je na vás vlastníkov bytov, domu, konkrétne vášho domu.

Podľa zákona 182/1993, § 14 nemôže rozhodovať nikto iný, ako vlastníci bytov! Ak sa nevedia dohodnúť, každý vlastník má právo požiadať súd, aby o veci rozhodol. Demokracia!

dar 123
Takže, vlastníci! Starajte sa o svoje, ako o vlastné. Nič lepšie Vám neviem poradiť. Ale môžete sa pýtať ďalej, ak niekto má lepšiu radu, isto poradí.

Aj by som citoval spomenuté zákony, ale niekomu to ide na city. Čítaj si sám a prípadne sa pýtaj.

Nie vždy ten, čo sa pýta, dostane odpoveď! V tom prípade sa musí spoľahnúť na seba, svoje rozhodnutie. Ale v bytovom dome nerozhoduje sám, rozhoduje sa v súlade so zákonom 182/1993, §14!
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ak máte dodávateľa tepla na ÚK a TÚV, tento Vám fakturuje teplo na ohrev TÚV(cena podľa ÚRSO) oddelene od tepla za ÚK(tiež cena podľaÚRSO), preto neviem čo chcete deliť? Je tam predsa rozdiel aj vo fixnej zložke(regulačný príkon)!
Až náklady na TÚV sa delia na 10% a 90% a rozpočítavajú podľa 630/05 a 358/09. Taktiež náklady na ÚK sa rozpočítavajú podľa týchto predpisov a podľa dohodnutých(schválených zhromaždením vlastníkov) pravidiel a technického vybavenia v rámci bytového domu ( pomerové merače alebo nie, %rozdelenie podľa m2 a meračov, použitie koeficientov polohy alebo nie).
0 0
dar123 dar123

dar123 je offline (nepripojený) dar123

Vďaka za pomoc. To je práve to, čo som nevedel. Teda koľko % z fixnej zložky - ktorá je pre ÚK a TÚV spoločná dať do vyúčtovania do položky ÚK a koľko do položky TÚV. Konzultoval som to aj so spoločnosťou, ktorá nám dodala merače na radiátory: odvolávajú sa na doporučenie cez vyhlášku, číslo som nezachytil tak, že 70% z fixnej zložky do položky ÚK a 30% do položky TÚV. Vraj je to takto zvykom robiť.
0 0
dar123 dar123

dar123 je offline (nepripojený) dar123

Ďakujem. Zase rozšírený obzor.
0 0
dual-dh dual-dh

dual-dh je offline (nepripojený) dual-dh

Čo sa týka určenia nákladov na teplo na prípravu TÚV, Vyhl.URSO č.630/2005 bola novelizovaná Vyhl. URSO č.358/2009, podľa ktorej sa do §4 dopĺňa ods.5, ktorý práve o tomto pojednáva.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Dodávateľ tepla ti pošle zvlásť faktúru za UK a za TUV. Alebo to bude na jednej a rozpísané.

Potom sem hoď percentá len tak pre zaujímavosť.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Nemôže byť jedna fakturovaná suma spoločná na UK aj TÚV.Aj fixná zložka(regulačný príkon) je osobitne pre ÚK a osobitne pre TÚV.
Potom sa spočítajú celkové náklady na TÚV a súčet sa rozpočítava na jednotlivé byty podľa platných pravidiel vo Vašom bytovom dome.
Takisto sa spočítajú náklady na ÚK a rozpočítajú na jednotlivé byty.
Nie je možné z nejakej jednej spoločnej sumy vypočítať vyúčtovanie aj za TÚV aj za ÚK nejakým vymysleným percentom!
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Však by to malo byť rozpísané podobne ako na faktúrach od elektriky.
Zvlášť pre UK a zvlášť pre TUV.


Už som videl faktúru, ktorej súčastou bolo niekoľko rozpísaných položiek a potom na jednom liste bol centrálny súčet, bol tam spoločný dodávateľ. Ja som to potom musel rozpočítavať po tých jednotlivých položkách.
Naposledy upravil Orim : 25.02.10 at 22:11
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Orim Pozri príspevok
Však by to malo byť rozpísané podobne ako na faktúrach od elektriky.
Zvlášť pre UK a zvlášť pre TUV.


Už som videl faktúru, ktorej súčastou bolo niekoľko rozpísaných položiek a potom na jednom liste bol centrálny súčet, bol tam spoločný dodávateľ. Ja som to potom musel rozpočítavať po tých jednotlivých položkách.

Evula0 nemyslel v jednej sume, ale položkovite, ako to píšeš aj ty. "Hovoríte" o tom istom
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Všetkých sa vás opýtam, nerozčúli Vás, keď nakúpite rôzny tovar v obchode a na paragón, bločku, potvrdenke, faktúre, účte máte jednu sumu, súčet nákladov, úhrada za tovar a pod ním napísané, ĎAKUJEME ZA NÁKUP. PRÍĎTE ZNOVA! RADI VÁS OBSLÚŽIME!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Poobede tu niekto nariekal, že teplo im zdraželo o 11 % za jeden Gj. U nás o 17 % menej za jeden Gj. V Sk, je to 124 Sk. Dobré, že!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Poobede tu niekto nariekal, že teplo im zdraželo o 11 % za jeden Gj. U nás o 17 % menej za jeden Gj. V Sk, je to 124 Sk. Dobré, že!
Ano aj mne to vyšlo menej aj som to tu napísala , potom som to dala ale preč koli zbytočným otázkam /makám na RVčkach/...Dnes vidím, že to dal preč aj Ju... , asi to ešte raz prepočítal ...
Inak je to dobrá otrava, minulý rok koruny, teraz eura, minulý rok GJ , teraz KWh....už mi z toho šiši keď chcem porovnávať tak len prepočítavam ako puk...
Naposledy upravil Halli : 04.03.10 at 08:10 Dôvod: oprava nápovedy Nicku:)
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A vieš čím to je?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Takže, nevieš!
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla??? pred nejakým časom som to začula na Markíze,že to bude zákonom dané--a má to vyzerať tak,že 40% max. podla spotreby a 60% podla plochy bytu??!!!
Týmto ma napadá otázka...a načo sme potom dali merače a chceme šetriť,ked financie neušetríme? pretože ak má toto naozaj platiť,tak nám rovno pri zateplovaní mal štát povedať,že šetríme len energie e planétu--s čím samozrejme tiež súhlasím,ale viacmenej nás všetkých natiahli na úspory financií a teraz "podviedli"
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

uno81 Pozri príspevok
ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla??? pred nejakým časom som to začula na Markíze,že to bude zákonom dané--a má to vyzerať tak,že 40% max. podla spotreby a 60% podla plochy bytu??!!!
Týmto ma napadá otázka...a načo sme potom dali merače a chceme šetriť,ked financie neušetríme? pretože ak má toto naozaj platiť,tak nám rovno pri zateplovaní mal štát povedať,že šetríme len energie e planétu--s čím samozrejme tiež súhlasím,ale viacmenej nás všetkých natiahli na úspory financií a teraz "podviedli"

...preto ja v mojom dome merače nemám ...ušetrila som 8 tis.za merače a radšej som ich priplatila za 4 roky k teplu Na ostatných domoch mám merače /tam to vlastníci chceli/ a vladne tam všeobecná nespokojnosť. Došlo na moje slová spred dvoch rokov /Aj keď viem, že Sito si ma podá
Naposledy upravil Halli : 04.03.10 at 12:25
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať