Zavrieť

Porady

Rozúčtovanie nákladov na teplo

Dobrý večer,
prevzal som funkciu predsedu SVB a tým aj funkciu správcu v 10 mesiaci minulého roku. Začínam pripravovať podklady pre koncoročné rozúčtovanie nákladov za rok 2009. Poprosím niekoho skúsenejšieho o radu - akým pomerom zahrnúť do ročného rozúčtovania nákladov na spotrebu tepla v bytoch náklady na TÚV?Ďakujem.
dar123
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

uno81 Pozri príspevok
ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla???

od januára
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

uno81 Pozri príspevok
ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla??? pred nejakým časom som to začula na Markíze,že to bude zákonom dané--a má to vyzerať tak,že 40% max. podla spotreby a 60% podla plochy bytu??!!!
Týmto ma napadá otázka...a načo sme potom dali merače a chceme šetriť,ked financie neušetríme? pretože ak má toto naozaj platiť,tak nám rovno pri zateplovaní mal štát povedať,že šetríme len energie e planétu--s čím samozrejme tiež súhlasím,ale viacmenej nás všetkých natiahli na úspory financií a teraz "podviedli"
Vyhláška 358/2009, §7, odsek 10

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

Ak sa v dome dohodnete podľa m2 0 %, podľa pomerového merania 100%. PLATÍ VAŠE ROZHODNUTIE.


㤠10a

Prechodné ustanovenie účinné od
15. septembra 2009
Podľa ustanovení účinných od 15. septembra 2009
sa prvýkrát postupuje pri rozpočítaní dodaného množstva
tepla v teplej úžitkovej vode a množstva tepla na
vykurovanie za rok 2010.“.

Príloha nie je pre dom záväzná, platí rozhodnutie vlastníkov.

11. Príloha č. 2 znie:
„Príloha č. 2
k vyhláške č. 630/2005 Z. z.
Koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti
(1) Koeficienty ki zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte rozpočítavania:
a) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami (rohová miestnosť) 0,90,
b) miestnosť s dvomi vonkajšími stenami, z ktorých jedna smeruje na sever alebo východ 0,82,
c) tretia stena susediaca s vonkajším prostredím 0,93,
d) najvyššie podlažie – plochá strecha 0,80,
e) najvyššie podlažie – pod nevykurovanou povalou 0,85,
f) najnižšie podlažie – nad terénom alebo nevykurovanou pivnicou 0,80.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
...preto ja v mojom dome merače nemám ...ušetrila som 8 tis.za merače a radšej som ich priplatila za 4 roky k teplu Na ostatných domoch mám merače /tam to vlastníci chceli/ a vladne tam všeobecná nespokojnosť. Došlo na moje slová spred dvoch rokov /Aj keď viem, že Sito si ma podá
Slávka, prečo ja?!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Slávka, prečo ja?!
Lebo ty si tu najlepší prepočítavateľ a môj oponent v tomto smere
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

uno81 Pozri príspevok
ahojky....odkedy má platiť pomer 60:40 pri rozpočítavaní tepla??? pred nejakým časom som to začula na Markíze,že to bude zákonom dané--a má to vyzerať tak,že 40% max. podla spotreby a 60% podla plochy bytu??!!!
Týmto ma napadá otázka...a načo sme potom dali merače a chceme šetriť,ked financie neušetríme? pretože ak má toto naozaj platiť,tak nám rovno pri zateplovaní mal štát povedať,že šetríme len energie e planétu--s čím samozrejme tiež súhlasím,ale viacmenej nás všetkých natiahli na úspory financií a teraz "podviedli"
Je to blbosť. Treba to vždy prečítať celé. Keď som to videl v TV tak ma nadhodilo, ale nemal som po ruke telefonné číslo aby som im hneď povedal svoje. Ten pán povedal len časť z vyhlášky. Neklamal - ale nepovedal tú druhú, kde je to ponechané na rozhodnutí majiteľov bytov.
Vyhláška 358/2009 §7 odsek 10 hovorí: Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov nedohodnú podľa osobitného predpisu inak 7) rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 - 9 sa neuplatňuje.
7) § 14 Zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. ....
Naposledy upravil Orim : 04.03.10 at 13:14
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
Lebo ty si tu najlepší prepočítavateľ a môj oponent v tomto smere
Ďakujem za kompliment. Myslíš, že už majča vykysla?

Pozriem sa.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Popri pozeraní dneska odsúhlasenej novely DPH som našla aj toto:

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...obia=4&ID=1386

Nečítala som to podrobne (pravdupovediac neovládam ani pôvodné znenie), takže neviem, či sú tam nejaké redikálne zmeny, ktoré by sa týkali aj nás bežných spotrebiteľov.
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

Takže výsledok je asi taký,že to platí od 1.1.2010,ale ak si na schôdzi odsúhlasíme niečo iné,tak platí to??
Nechápem,načo stále vymýšlajú zákony,ktoré si pomeníme ako chceme
My sme si to stanovili min. rok po zateplení na 30:70----poctivo sa modlím,aby ma vyúčtovanie nezabilo
Aj ja už dlho ľutujem,že máme merače..dnes bych to do bytovky nepchala-strašne sme to chceli a teraz nadávame väčšina

V tej telke to povedali ako hotovú vec a hlavne nemennú,preto ma to zarazilo
0 0
Žarnov Žarnov

Žarnov je offline (nepripojený) Žarnov

Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT .
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Žarnov Pozri príspevok
Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT .
Len treba ukončiť pomerové meranie tepla, jeho výsledok v dome objektívnym rozdelením tepla a nákladov za teplo.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Žarnov Pozri príspevok
Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT .
Súhlasím s tebou , ale má to jeden háčik. Byty nie su od seba izolované a tak nemožno merať teplotu v jednom byte spravodlivo...Panelák je dom s xxx izbami. Ak ja budem mať rodinný dom a budem kúriť v jednej izbe aj tak budem temperovať celý dom , ale zákonite pojdem do vykúrenej izby...a ak sú okolo tvojho bytu traja borci čo šetria ako diví, tak zbohom normálne bývanie....áno je to o psycho človeka, ale psycho je aj to, že na to doplatia tí ktorí chcú normálne žiť v byte a nie ako krysy pod dekou a žmoliť si ruky aký ja dostanem preplatok za teplo...

Merače nezatracujem, zatracujem systém rozpočítavania a nespravodlivosti. To, že si majú vlastníci rozhodovať o pomeroch a každý rok skúšať a experimentovať?? To sa celé míňa účinkom. Kto to robí roky zistí o čom to všetko je...len bohužiaľ ostatní ľudia sa v tom nevyznajú a tak raz veria tomu a raz tomu.
1 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

slavica Pozri príspevok
Súhlasím s tebou , ale má to jeden háčik. Byty nie su od seba izolované a tak nemožno merať teplotu v jednom byte spravodlivo...Panelák je dom s xxx izbami. Ak ja budem mať rodinný dom a budem kúriť v jednej izbe aj tak budem temperovať celý dom , ale zákonite pojdem do vykúrenej izby...a ak sú okolo tvojho bytu traja borci čo šetria ako diví, tak zbohom normálne bývanie....áno je to o psycho človeka, ale psycho je aj to, že na to doplatia tí ktorí chcú normálne žiť v byte a nie ako krysy pod dekou a žmoliť si ruky aký ja dostanem preplatok za teplo...

Merače nezatracujem, zatracujem systém rozpočítavania a nespravodlivosti. To, že si majú vlastníci rozhodovať o pomeroch a každý rok skúšať a experimentovať?? To sa celé míňa účinkom. Kto to robí roky zistí o čom to všetko je...len bohužiaľ ostatní ľudia sa v tom nevyznajú a tak raz veria tomu a raz tomu.
Presne Slávka!!!
Merač ako taký za to nemôže,ale správanie ľudí
V našej bytovke je to také divné...zopár bytov prázdnych,čo nekúria a už je nám zima a prikurujeme!A ked som povedala na schôdzi,aby sme si stanovili nejaký minimálny odber tepla v každom byte--vraj to sa nedá-neprinútiš niekoho,aby kúril

Lenže čo napr. ja??podo mnou je už niekolko rokov prázdny byt a pochybujem,že sa vykuruje--zjavne len málinko temperuje,aby nemrzlo Majitelovi vrátili kopec penazí a mna šlak tráfal...tento rok "šetrím",ale keby on kúril normálne,ušetrila by som viac--tak kde je nejaká spravodlivosť??šla sa napásť s kozou Klárou

Suseda má garsonku,myslela som,že aspon ona super ušetrí...A??je medzi dvoma bytmi,čo sú prázdne a pod nou je len v noci niekto takže prekúrila tolko,ako 2-izbový byt---úžasné
Fakt sa "teším na toto vyučtovanie a možno prekvapí
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

[QUOTE=Žarnov;1323314]Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT .[/QUOTE


Ono bytovka ako celok môže byť "spokojná",len ako písala aj Slávka,ľudia v nej nie Podla mna by trebalo toto nejak "dotiahnuť" a možno aj "napevno" nejakým zákonom,aby sa nemohlo stať,že niekto nebude kúriť vôbec a tým inému naruší tepelnú pohodu a "vyrobí vyššie náklady
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
Súhlasím s tebou , ale má to jeden háčik. Byty nie su od seba izolované a tak nemožno merať teplotu v jednom byte spravodlivo...Panelák je dom s xxx izbami. Ak ja budem mať rodinný dom a budem kúriť v jednej izbe aj tak budem temperovať celý dom , ale zákonite pojdem do vykúrenej izby...a ak sú okolo tvojho bytu traja borci čo šetria ako diví, tak zbohom normálne bývanie....áno je to o psycho človeka, ale psycho je aj to, že na to doplatia tí ktorí chcú normálne žiť v byte a nie ako krysy pod dekou a žmoliť si ruky aký ja dostanem preplatok za teplo...

Merače nezatracujem, zatracujem systém rozpočítavania a nespravodlivosti. To, že si majú vlastníci rozhodovať o pomeroch a každý rok skúšať a experimentovať?? To sa celé míňa účinkom. Kto to robí roky zistí o čom to všetko je...len bohužiaľ ostatní ľudia sa v tom nevyznajú a tak raz veria tomu a raz tomu.
Slávka, nie je to háčik, ale riadny hák ako na Jánošíka. A vlastníci na ňom aj visia.

Žerú, výrobcom pomerových meračov, správcom domov, rozúčtovateľom nákladov z ruky. Nikto si vás nemôže podať, že nemáte, nechcete merače

Nevadí, že nie sú! Teplotu netreba merať, ale dosiahnuť v byte na základe dodanej energie. Ak je teplota rovnaká v bytoch, ako to teplo prestupuje? z nohy na nohu?

Áno, všade sa nájdu krysy. Ale predáva sa také krmivo pre krysy, ktoré ich zlikviduje. Ak ho ponúkneš ľuďom, zrazu sú z nich ochrancovia zvierat, radšej nechajú zožrať iných, seba nie.

Sú takí, ktorí povedia ja chcem, potrebujem viac tepla, aby som mal vyššiu teplotu, ale zaplaťte to vy ostatní.

Prikladám prílohu, kde je vidieť snahu o zníženie spotreby tepla, Gj. pre dom.

Na druhom hárku je vidieť, že nie je pravda to, čo tvrdia v novinách, že rozdelením nákladov podľa m2 sa presúvajú náklady do stredných bytov. Ale do tých, ktoré si efektívne odoberajú teplo cez fakturačný merač. Kto má dôvod na úsmev???


Komu Pán Boh, tomu všetci svätí! Otázne je čo rozdáva?
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

[QUOTE=uno81;1323457]
Žarnov Pozri príspevok
Nesúhlasím s tým, že PMT sú zbytočné, v našej bytovke klesla po ich namontovaní spotreba tepla o 5O % ! rok 1999: 752 GJ a rok 2009: 381 GJ, keďže pri meraní tepla v bytoch je dôležitý psychologický moment v podvedomí človeka - nebudem prekurovať, lebo je to merané!
To by ste nechceli vidieť práve tie účty za kúrenie bez PMT .[/QUOTE


Ono bytovka ako celok môže byť "spokojná",len ako písala aj Slávka,ľudia v nej nie Podla mna by trebalo toto nejak "dotiahnuť" a možno aj "napevno" nejakým zákonom,aby sa nemohlo stať,že niekto nebude kúriť vôbec a tým inému naruší tepelnú pohodu a "vyrobí vyššie náklady
Ono to je v zákone dotiahnuté! Dotiahnuť to treba na jednotlivých domoch, ale kto? Keď ten kto vyrobil, namontoval pomerové meranie a správcom ide len o to, aby im vlastníci zaplatili, oni nech sa pre náklady aj pozabíjajú.
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

[QUOTE=sito;1323695]
uno81 Pozri príspevok

Ono to je v zákone dotiahnuté! Dotiahnuť to treba na jednotlivých domoch, ale kto? Keď ten kto vyrobil, namontoval pomerové meranie a správcom ide len o to, aby im vlastníci zaplatili, oni nech sa pre náklady aj pozabíjajú.
To si krásne napísal o tých správcoch--žiaľ je to pravda..naše výdaje za energie sú im totál ukradnuté--a verte,že to nie je trepanie naštvanej žienky--ešte nie som vytočená-vyučtovanie nebolo
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

uno81 Pozri príspevok
--ešte nie som vytočená-vyučtovanie nebolo
my si počkáme do mája potom ťa odtočíme alebo dotočíme
Naposledy upravil Halli : 05.03.10 at 16:19
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

slavica Pozri príspevok
my si počkáme do mája potom ťa odtočíme alebo dotočíme
No neviem,nechám sa prekvapiť aj vyúčtovaním,aj vaminaschle v máji
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Dá sa to trochu regolovať aj zmenou pomeru podľa ktorého sa počíta. Zrejme bolo dosť sťažností na nekúrenie v rámci "šetrenia" a preto to zákonodárci stanovili na pomer 60:40, pomeráky:plocha. Potom tí čo "veľmi" šetria (nekúria) zaplatia aj to čo nespotrebovali.
Nedá sa to však takto prepočítavať. Bolo toho na túto tému tu popísané už veľa. Je však treba braž do úvahy aj tú skutočnosť, že keď sa nevykuruje dom ochladne a vznikajú plesne, čo v konečnom dôsledku zaplatíme na svojom zdraví.
V niektorých domoch si odsúhlasili spôsob, že stanovili minimálnu spotrebu na byt. Ak je niektorý byt so spotrebou nižšie napočítajú im to minimum.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
my si počkáme do mája potom ťa odtočíme alebo dotočíme
Len aby sme ju nedomotali.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať