Zavrieť

Porady

2% dane z príjmov.

Ahojte,

chcem sa opytat, ked zamestnavatel vykonaval zamestnancovi rocne zuctovanie dane z prijmov za rok 2009 a zamestnanec chce venovat 2 percenta svojich dani, je povinny zamestnavatel toto pre zamestnanca spravit (ked mu zamestnanec da vsetky udaje komu chce darovat), alebo je zamestnavatel iba povinny vystavit zamestnancovi tlacivo "potvrdenie o zaplateni dane na ucely poukazania......." a zamestnanec to musi spravit sam? Dakujem....

Nie, ci je to na voli zamestnavatela, ale ci je zamestnavatel povinny vyhoviet ked ho zamestnanec poziada...

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Gong Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    prosím o radu, vyplnila som pre zamestnanca potvrdenie o zaplatení dane z prij.zo záv. činn., nie je mi jasný r. 05 tohto potvrdenia, lebo výsledok roč.zúčt. predd. na daň vyšiel 0, tak neviem, či mám tento riadok vyplniť, nechala som ho prázdny, a čo sa týka vyhlásenia o poukázaní 2% nie je mi jasný riadok 11, kde mám uviesť dátum zaplatenia dane, roč.zúčt.vyšlo 0, nechám ho prázdny?
    Ďakujem
    Gong Pozri príspevok
    ... ešte som zabudla toto vyhlásenie spolu s potvrdením od zamestnávateľa podáva zamestnanec na svoj dan.úrad podľa bydliska do 30.04.2011 ?

    (2) Podiel zaplatenej dane podľa odseku 1 je najmenej

    a) 3, 32 eura, ak daňovníkom je fyzická osoba,

    ak vyjde menej, nemôžeš 2 % z daní poukázať

    Tí, čo chcú poukázať 2 % z daní, je potrebné odovzdať do 30.4.2011 na DÚ podľa miesta bydliska

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Gong Pozri príspevok
    zle som sa vyjadrila v roč.zúčt. mám v r.6 uvedenú sumu 736,08 - čo mi vyšla daň (z ktorej môžem poukázať 2% a to 14,72 EUR), po odrátaní r.14 úhrn preddavkov na daň, čo sa za min.rok odviedlo za zamestnanca a mínus r. 15 zrážková daň - čo mi vyšlo nedoplatok 0,05, po úprave som uviedla 0, a preto ma zaujímalo, že či mám v potvrdení o zaplatení dane z prij. zo zav.činnosti na poukázanie 2% nechať riadok 05 tohto potvrdenia prázdny, lebo tam nemám čo napísať, a vo vyhlásení o poukázaní 2%, je r.11 v ktorom mám uviesť tiež dátum, alebo to mám nechať prázdne, len o tie dátumy sa mi jednalo, prepáčte zle som sa vyjadrila
    Ďakujem
    Nedoplatok 0,05€ má byť v riadku 04 potvrdenia, v riadku 05 má byť dátum, kedy bol ten nedoplatok uhradený.V riadku 11 vyhlásenia je ten istý dátum ako v riadku 05 potvrdenia.
    Ak je preplatok, alebo 0 , potom je v riadku 11 vyhlásenia dátum 31.03.2012

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Dávate si na DÚ potvrdiť, že ste odovzdali potvrdenie a vyhlásenie? Rozmýšľam, či urobiť kópiu a dať si potvrdiť, že som ju odovzdala

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    1. V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania je kolónka, ktorú musí zamestnanec "začiarknuť".
    2. Potom mu zamestnávateľ vystaví tzv. "Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti", kde uvedie výšku zrazenej a odvedenej dane.
    3. Následne zamestnanec sám vyplní "Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane..." a odošle to spolu na svoj miestne príslušný daňový úrad

    Toť celý postup.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    julius vága Pozri príspevok
    dakujem ale ja by som sa chcel informovat komu by som mohol dat % dani
    www.rozhodni.sk

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Takze ak poziadam, tak mi vystavi iba Potvrdenie, ostatne suvisiace s vyplnenim formularu a odoslanim je uz na zamestnancovi.... super, dakujem. Ocenujem

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    Ahojte,
    nie je mi jasné, načo zamestnávateľ vydáva zamestnancovi potvrdenie o zaplatení dane. Manželovi spravil zamestnávateľ RZD, zároveň dostal aj toto potvrdenie. Keby chcel venovať 2%, vidím postup ako uviedol Martin Mocko. Načo vlastne slúži toto tlačivo?

    Ďakujem

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    danielaz Pozri príspevok
    Ahojte,
    nie je mi jasné, načo zamestnávateľ vydáva zamestnancovi potvrdenie o zaplatení dane. Manželovi spravil zamestnávateľ RZD, zároveň dostal aj toto potvrdenie. Keby chcel venovať 2%, vidím postup ako uviedol Martin Mocko. Načo vlastne slúži toto tlačivo?

    Ďakujem
    Ja som napísal postup taký, ako ho opisuje zákon o dani z príjmov. Nektoré mzdové softy však v rámci RZD vystavia obdive tlačivá a zamestnanec iba vypíše údaje o združení, ktorému chce venovať 2%.
    To druhé tlačivo slúži na identifikáciu príjemcu.

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Dobrý večer,
    prosím o radu, vyplnila som pre zamestnanca potvrdenie o zaplatení dane z prij.zo záv. činn., nie je mi jasný r. 05 tohto potvrdenia, lebo výsledok roč.zúčt. predd. na daň vyšiel 0, tak neviem, či mám tento riadok vyplniť, nechala som ho prázdny, a čo sa týka vyhlásenia o poukázaní 2% nie je mi jasný riadok 11, kde mám uviesť dátum zaplatenia dane, roč.zúčt.vyšlo 0, nechám ho prázdny?
    Ďakujem

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    ... ešte som zabudla toto vyhlásenie spolu s potvrdením od zamestnávateľa podáva zamestnanec na svoj dan.úrad podľa bydliska do 30.04.2011 ?

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    drobeceva Pozri príspevok
    (2) Podiel zaplatenej dane podľa odseku 1 je najmenej

    a) 3, 32 eura, ak daňovníkom je fyzická osoba,

    ak vyjde menej, nemôžeš 2 % z daní poukázať

    Tí, čo chcú poukázať 2 % z daní, je potrebné odovzdať do 30.4.2011 na DÚ podľa miesta bydliska
    zle som sa vyjadrila v roč.zúčt. mám v r.6 uvedenú sumu 736,08 - čo mi vyšla daň (z ktorej môžem poukázať 2% a to 14,72 EUR), po odrátaní r.14 úhrn preddavkov na daň, čo sa za min.rok odviedlo za zamestnanca a mínus r. 15 zrážková daň - čo mi vyšlo nedoplatok 0,05, po úprave som uviedla 0, a preto ma zaujímalo, že či mám v potvrdení o zaplatení dane z prij. zo zav.činnosti na poukázanie 2% nechať riadok 05 tohto potvrdenia prázdny, lebo tam nemám čo napísať, a vo vyhlásení o poukázaní 2%, je r.11 v ktorom mám uviesť tiež dátum, alebo to mám nechať prázdne, len o tie dátumy sa mi jednalo, prepáčte zle som sa vyjadrila
    Ďakujem

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Gong Pozri príspevok
    zle som sa vyjadrila v roč.zúčt. mám v r.6 uvedenú sumu 736,08 - čo mi vyšla daň (z ktorej môžem poukázať 2% a to 14,72 EUR), po odrátaní r.14 úhrn preddavkov na daň, čo sa za min.rok odviedlo za zamestnanca a mínus r. 15 zrážková daň - čo mi vyšlo nedoplatok 0,05, po úprave som uviedla 0, a preto ma zaujímalo, že či mám v potvrdení o zaplatení dane z prij. zo zav.činnosti na poukázanie 2% nechať riadok 05 tohto potvrdenia prázdny, lebo tam nemám čo napísať, a vo vyhlásení o poukázaní 2%, je r.11 v ktorom mám uviesť tiež dátum, alebo to mám nechať prázdne, len o tie dátumy sa mi jednalo, prepáčte zle som sa vyjadrila
    Ďakujem
    Prosím nikto mi nevie poradiť s tými políčkami? Ďakujem

    suklova je offline (nepripojený) suklova

    suklova
    Zamestnanec chce darovať 2%. Vyšiel mu nedoplatok 0,05 Eur, ktorý uvediem do r.04 aj r.05, ale niesom si istá s tým dátumom, aký tam mám uviesť 31.3.? Viem, že sa tam má uviesť dátum úhrady nedoplatku, ale ten sa započítava s s daňou ktorú ponížime o tie nedoplatky a preplatky s roč.zúčtovania. Čiže ak mi v konečnom dôsledkú vyjde že nemám DU za marec platiť nič, tak tam uvediem dátum 31.3?

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Ahojte...chcem sa opýtať ak chcem darovať 2% z daní ako SZČO stačí to vyplniť len v DP alebo potrebujem ešte k tomu nejaké tlačivo na DU ?
    Nerobila som s tým doposiaľ. A potom tú sumu iba poviem príjemcovi aby si to odsledoval ? Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ivenka Pozri príspevok
    Ahojte...chcem sa opýtať ak chcem darovať 2% z daní ako SZČO stačí to vyplniť len v DP alebo potrebujem ešte k tomu nejaké tlačivo na DU ?
    Nerobila som s tým doposiaľ. A potom tú sumu iba poviem príjemcovi aby si to odsledoval ? Ďakujem
    Stačí uviesť sumu a údaje o príjimatelovi v DP + podpis pod týmto oddielom. A samozrejme načas zaplatiť daň.

    Ak chceš, aby sa prijímatel dozvedel od koho dostal 2 %, túto stranu DP si prefoť a odovzdaj príj.

    anka_p je offline (nepripojený) anka_p

    anka_p
    podávala som DP - B a neuviedla som, že chcem niekomu darovať 2 %. Dá sa tak ešte dodatočne urobiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.