Zavrieť

Porady

Koniec PP a prečerpaná dovolenka

Zamestnanec nám 21.4 oznámil, že končí prac.pomer k 30.4. Nakoľko nevidíme zmysel v naťahovaní prac. pomeru, tak súhlasíme s jeho ukončení dohodou. Zamestnanec však má prečerpanú dovolenku o 4,5 dňa. Ako v takomto prípade postupovať.
Usporiadat
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

V poslednej výplate mu ju zrazíš.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

zrazím. Teda zadám dovolenku mínusom ?
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Takže som zrazila prečerpanú dovolenku zo mzdy, ale software mi zrazil odvody do soc.poisťovne z vym.základu pred zrážkou a do zdravotnej poisťovne z vym.základu po zrážke. Je to správne ?
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA Pozri príspevok
Takže som zrazila prečerpanú dovolenku zo mzdy, ale software mi zrazil odvody do soc.poisťovne z vym.základu pred zrážkou a do zdravotnej poisťovne z vym.základu po zrážke. Je to správne ?
Nikto to nevie ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AdrianaA Pozri príspevok
Takže som zrazila prečerpanú dovolenku zo mzdy, ale software mi zrazil odvody do soc.poisťovne z vym.základu pred zrážkou a do zdravotnej poisťovne z vym.základu po zrážke. Je to správne ?
ASi si zadala zrážku z ČM, tú je potrebné urobiť z HM.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Tweety Pozri príspevok
ASi si zadala zrážku z ČM, tú je potrebné urobiť z HM.
Do zdravotnej je z hrubej mzdy zníženej o prečerpanú dovolenku a do sociálnej je z hrubej mzdy pred znížením. Používam program Olymp . Nedalo mi to, lebo som si pozrela zákon a nevedela som si dať s tým rady. Volala som teda do Krosu, kde mi povedali, že konkrétne na tento prípad mali otázku na daňové riaditeľstvo, zdravotnú a sociálnu. DR a zdravotná dali odpoveď, že vymeriavací základ v tomto prípade je po znížení o prečerpanú dovolenku, ale soc.poisťovňa dala stanovisko, že zníženie mzdy o prečerpanú dovolenku nemá vplyv na vymeriavací základ a odvody sa teda počítajú z vymer.základu pôvodného ( pred znížením ).
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA Pozri príspevok
Do zdravotnej je z hrubej mzdy zníženej o prečerpanú dovolenku a do sociálnej je z hrubej mzdy pred znížením. Používam program Olymp . Nedalo mi to, lebo som si pozrela zákon a nevedela som si dať s tým rady. Volala som teda do Krosu, kde mi povedali, že konkrétne na tento prípad mali otázku na daňové riaditeľstvo, zdravotnú a sociálnu. DR a zdravotná dali odpoveď, že vymeriavací základ v tomto prípade je po znížení o prečerpanú dovolenku, ale soc.poisťovňa dala stanovisko, že zníženie mzdy o prečerpanú dovolenku nemá vplyv na vymeriavací základ a odvody sa teda počítajú z vymer.základu pôvodného ( pred znížením ).
Nik sa nechytá ?
0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
Sa mi to nechce veriť.Podložili to nejakým § ? Tú info máš z ústredia alebo pobočky? Väčšinou sa mi stáva,že na pobočkách v tom majú riadny hokej.Ja osobne by som to zrazila z hrubej mzdy
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Podla mna je to korektne, ked to zrazis s minusom z hrubej mzdy. neviem o tom, ze by sa v tomto smere lisili odvody do ZP a SP.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

nesca Pozri príspevok
Sa mi to nechce veriť.Podložili to nejakým § ? Tú info máš z ústredia alebo pobočky? Väčšinou sa mi stáva,že na pobočkách v tom majú riadny hokej.Ja osobne by som to zrazila z hrubej mzdy
Nerozumiem tvojej odpovedi v časti : ja osobne by som to zrazila z hrubej mzdy. Moja otázka sa týkala VZ pre soc.poisťovňu. Aj keď mám vypočítanú mzdu : povôvodná HM - prečerpaná dovolenka = HM po znížení, tak soc.poisťovňa chce vraj odvody z VZ pôvodnej HM a ZP HM po znížení. Potrebujem si overiť, či to stále platí .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AdrianaA Pozri príspevok
Nerozumiem tvojej odpovedi v časti : ja osobne by som to zrazila z hrubej mzdy. Moja otázka sa týkala VZ pre soc.poisťovňu. Aj keď mám vypočítanú mzdu : povôvodná HM - prečerpaná dovolenka = HM po znížení, tak soc.poisťovňa chce vraj odvody z VZ pôvodnej HM a ZP HM po znížení. Potrebujem si overiť, či to stále platí .
Odpovedané už máš v príspevku č. 6, aj v predch.. To, čo píšeš o rozdielnych odvodoch je nesprávne, nemá to oporu v zákone.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Twetty, ja osobne si tiež myslím, že to nemá oporu v zákone. Preto som zadala túto otázku ohľadom VZ. V prílohe pripínam vyjadrenie SP, ktoré sa mi dostalo do rúk.
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AdrianaA Pozri príspevok
Twetty, ja osobne si tiež myslím, že to nemá oporu v zákone. Preto som zadala túto otázku ohľadom VZ. V prílohe pripínam vyjadrenie SP, ktoré sa mi dostalo do rúk.
Ak by sa postupovalo podľa toho, tak SP má neoprávnené odvody, pretože raz už boli odvedené z náhrady za dovolenku, ktorá mu nepatrila, a druhykrát z vyššej HM, ako bude jeho skutočná.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Plne s tebou súhlasím. Nakoľko som takýto prípad ešte nemala, tak som zháňala info a potrebovala som to s niekym prekonzultovať. Volala som pred chvíľou aj jednej známej, ktorá pracuje v nemenovanej spoločnosti, ktorá predáva mzdový software a tá mi to tiež potvrdila, že to nemá oporu v zákone.
Ako však môže ústredie SP vydať takéto zmätočné vyjadrenie !
0 0
Ľubica2 Ľubica2

Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

Ja prečerpanú dovolenku neberiem ako zrážku (zrážka sa vykonáva z čistej mzdy), ale ako krátenie hrubej mzdy. Robím to cez preplatenú dovolenku mínusom. Inú možnoť mi ani program neumožňuje.
0 0
Martina12345 Martina12345

Martina12345 je offline (nepripojený) Martina12345

Prečerpanú dovolenku strhneš ako zrážku ! Viď §131, ZP odsek 1-g.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Martina12345 Pozri príspevok
Prečerpanú dovolenku strhneš ako zrážku ! Viď §131, ZP odsek 1-g.
Pozerala som ten paragraf. Prečerpanú dovolenku podľa tohto strhneš zo mzdy až po vykonaní zrážok podľa odseku 1, čo sú zrážky do ZP a SP. To by ale znamenalo, že odvody do SP a dokonca aj do ZP sú z hrubej mzdy pred zrážkou za prečerpanú dovolenku.
0 0
Ľubica2 Ľubica2

Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

Martina12345 Pozri príspevok
Prečerpanú dovolenku strhneš ako zrážku ! Viď §131, ZP odsek 1-g.
Máš pravdu, v zmysle ZP sa má prečerpaná dovolenka strhnúť ako zrážka. Ale v akej výške náhrady sa potom strhne prečerpaná dovolenka ? Náhrada v hrubom - to by boli podľa mňa duplicitné odvody zamestnanca. Keď už zrážka, tak náhrada dovolenky v čistom ale plus odvody zamestnávateľa. Čo myslíte ?
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

no, práve som to prepočítavala a tiež som na tento problém narazila. V akej výške potom urobiť zrážku. Už som z toho popletená .
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Martina12345 Pozri príspevok
Prečerpanú dovolenku strhneš ako zrážku ! Viď §131, ZP odsek 1-g.
OK, je to tak v ZP.
Ale v akej sume teda strhávaš. Máš 3 možnosti:
1. presne vo výške vyplatenej HM ()
2. vo výške čistej mzdy pripadajúcej k HM za dovolenku (to neviem ako sa dá presne vyčísliť )
3. Vo výške HM + odvodov zamestnávateľa, vtedy je jediný prípad keď na chybu zamestnanca nebude doplácať zamestnávateľ (ani to sa nedá vyčísliť presne)

Bežne v praxi sa robí oprava HM (mínus preplatená dovolenka v poslednom mesiaci), doteraz som nepočula, že by to niekto robil inak.
Naposledy upravil hena22 : 14.05.10 at 07:30
0 0
Načítať ďalšie