Zavrieť

Porady

Stavba RD - nosne mury 20ka tehla?!

day day

day je offline (nepripojený) day

Ahojte,

kto staval RD, bungalov z 20ky tehly, porobetonu? Ma niekto skusenosti s podobnou stavbou?
Usporiadat
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

20ka tehla aj porobeton na steny staci. V miestach, kde su pri oknach nejake subtilne pilieriky uz stacit nemusi, to treba posudit. Pochybujem, ze by to spadlo aj pri tych pilierikoch, no kadejake nepekne trhliny a deformacie by sa asi vyskytli.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Mam bungalow z Ytong 250, priecky 125. Pojde na to fasadny EPS 140mm.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

25cm tehlu/porobeton chcem dat aj ja, po viacerych zmenach, ale tak ci tak, nemam celkovu predstavu, t.z. hruba stavba a hlavne kurenie, uz tera sa priklanam k variante bez plynu, len tepelne cerpadlo, ale to je ina tema
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

day Pozri príspevok
25cm tehlu/porobeton chcem dat aj ja, po viacerych zmenach, ale tak ci tak, nemam celkovu predstavu, t.z. hruba stavba a hlavne kurenie, uz tera sa priklanam k variante bez plynu, len tepelne cerpadlo, ale to je ina tema
TČ sa oplatí v objektoch s vysokou spotrebou energie. Predpokladám že tú 25-ku chceš poriadne zatepliť, tak by TČ bolo ekonomicky nenávratná investícia.
0 0
plamen4 plamen4

plamen4 je offline (nepripojený) plamen4

Plánujem stavať z 250 Ytongu + 200 možno 250 EPS. Tehla by mohla byť aj 200, no do takej hrúbky nechcem ísť kvôli sekaniu elektriky, vody. Preto som sa rozhodol pre 250 Ytong. Kúrenie elektrika. Tepelné čerpadlo je super vec, no o niečo drahšia investícia. Záleží od finančných možností. Ak by som mal prachy, tak by som ho určite dal.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

plamen4 Pozri príspevok
Plánujem stavať z 250 Ytongu + 200 možno 250 EPS. Tehla by mohla byť aj 200, no do takej hrúbky nechcem ísť kvôli sekaniu elektriky, vody. Preto som sa rozhodol pre 250 Ytong. Kúrenie elektrika. Tepelné čerpadlo je super vec, no o niečo drahšia investícia. Záleží od finančných možností. Ak by som mal prachy, tak by som ho určite dal.
Ahoj, nemyslis, ze 200mm EPS je aj zbytocne vela? Takto ziskas R = 7, pri 250mm EPS dokonca az R = 8,42.

"Oblubena" kombinacia Ytong 375 + 50mm EPS ma R = 3,85
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

plamen4 Pozri príspevok
Plánujem stavať z 250 Ytongu + 200 možno 250 EPS. Tehla by mohla byť aj 200, no do takej hrúbky nechcem ísť kvôli sekaniu elektriky, vody. Preto som sa rozhodol pre 250 Ytong. Kúrenie elektrika. Tepelné čerpadlo je super vec, no o niečo drahšia investícia. Záleží od finančných možností. Ak by som mal prachy, tak by som ho určite dal.
Podľa mňa úplne ideálne. Samozrejme aj ostatné časti zatepliť na podobnú úroveň a potom Ťa ceny elektriny na kúrenie trápiť nebudú.
0 0
misoporada misoporada

misoporada je offline (nepripojený) misoporada

Zdravim chlapi. Ja planujem stavat z tehly 20ky + cca 15 EPS, resp. menej s kombinaciou PUR peny. Kvoli akumulacii aj setreniu malty by som siel do plnej tehly, akurat, ze na trhu asi neexistuje plna tehla vacsia ako 250x120x65??? S touto by asi nebola vysoka efektivita stavby.. Co vy na to?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

a budete mat kanalizacne rury pomaly vonku. ja by som pod 25 nesiel ani za nic.. ved ked sa robi voda, plyn kanalizacia a elektrina, tak ta stena sa rozryje krizom krazom. tak potom nech to podrzi EPS priecky davam 150 kvly hluku.. skoda ze nemali na sklade tie s vyssou hustotou.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

alltracboy Pozri príspevok
a budete mat kanalizacne rury pomaly vonku. ja by som pod 25 nesiel ani za nic.. ved ked sa robi voda, plyn kanalizacia a elektrina, tak ta stena sa rozryje krizom krazom. tak potom nech to podrzi EPS priecky davam 150 kvly hluku.. skoda ze nemali na sklade tie s vyssou hustotou.
Elektrina je ok, kanalizaciu treba co najviac poriesit ako lezatu a potom tie kusky uz len vertikalne, co sa moze.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

TomasHC Pozri príspevok
Ahoj, nemyslis, ze 200mm EPS je aj zbytocne vela? Takto ziskas R = 7, pri 250mm EPS dokonca az R = 8,42.

"Oblubena" kombinacia Ytong 375 + 50mm EPS ma R = 3,85
ty kde žiješ?
Ak dnes nemá dom aspoň R=7, tak nemá žiadnu cenu a kúrenie ťa bude stáť nehorázne penaize, počkaj do budúcna.

K téme: tú 20 cm by som si dal prepočítať statikovi.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

Composite Pozri príspevok
ty kde ĹžijeĹĄ?
Ak dnes nemĂĄ dom aspoĹ? R=7, tak nemĂĄ Ĺžiadnu cenu a kĂşrenie ĹĽa bude stĂĄĹĽ nehorĂĄzne penaize, počkaj do budĂşcna.

K tĂŠme: tĂş 20 cm by som si dal prepočĂ*taĹĽ statikovi.
musis lepsie citat, Tomas to myslel ironicky a ma uplne inu skladbu obvodovych murov
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

vieš nemám moc času čítať ironiu v textoch, predsa sa to tu volá porada a očakávajú sa tu odborné rady, či osobné skúsenosti.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ironicke je, ze okrem laikov si nikto nemysli, ze treba R=7. Nepoznam architekta, stavebneho fyzika, konstruktera, proste nikoho, co by to takto prehanal. Tolko odborna rada. To,co je napocitane v STN 730540 uz je R take, aby bolo setrive a to navyse, pasivne domy, nizkoenergeticke domy, to sa nahana trosku inak ako tepelnym odporom. Tam su velmi podstatne zisky, nie len straty.
1 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

bavíme sa na laickej úrovni, keby na odbornej, tak sa bavíme o tom, pasívny dom je do 15 kW/m2/rok

hej, ale toto dosiahneš ako? No vysokým odporom. čiže prvoradý je odpor, ked máme už daný odpor, bavíme sa o vzduchotesnosti, potom o vykurovaní a ohrievaní teplej vody, ďalej sa bavíme o energetickej náročnosti spotrebičov, potom sa bavíme o polohe domu, orientácií,....

Ale toto všetko je nám na prd, ak bude mať dom R=4, na všetko hore môžeš zabudnúť, takže pokiaľ nemá R=10, tak sa o pasívnom dome nemusíme ani baviť.

Takže R=7 na nízkoenergetický dom netreba a koľko treba? no povedz, kecáš hlúposti.

ciners tak trieskaš naozaj, ale totálne hlúposti, prečítaj si tu tému pasívny dom, tam som dal linky o pasívnych domoch, a všetky popierajú tvoje keci.


Napr. v rakúsku naša STN nestačí, lebo u nás stačí R=4 a je všetko OK v rakúsku by si si s tým nešrtol.
či chceš povedať, že všetky firmy čo stavajú pasívne domy, všetci ľudia čo to študujú kecajú?
Tak mi povedz prečo má pasívny dom skladbu 35 cementroštiepková doska, potom 400 vata a znova 35 cemetnoštiepková doska, preto má perlitkové omietky a dbá sa na vduchotesnost?
Prečo proste nedajú múr 200, 100 EPS a majú tvoj R=4?

Pri tvojom R=4 nedosiahneš hodnoty pasívneho domu = menej ako 15 kW/m2/rok ani keby si sa dokakal. Takže ked sa bavíme v laickej spoločnosti a s laikom ako ty, tak sa stačí bavíť o R, ak sa nestavia pasívny dom, tam sa budem baviť o ďaľších vecich.

http://www.iepd.sk/index.php/pasivny-dom/pasivny-dom
Tu sa píše o U čo je opak R, U=1/R, takže ciners kecáš
http://www.iepd.sk/index.php/pasivny...ber-kontrukcie
http://www.tzb-info.cz/3722-pasivni-domy-vyzva-dneska
http://www.pasivnedomy-sro.sk/index.html
http://martin-kucera.com/cs/stavba-p...c-pasivni-dum/
http://martin-kucera.com/cs/stavba-p...obalka-budovy/
http://www.izoland.sk/nizkoenergetic...e-systemy.html
http://www.izoland.sk/nizkoenergetic...lny-odpor.html
http://domy.etrh.net/

takže to čo si povedal odporuje všetkým terajší poznatkom rakušákov aj nemcov, čo už 20 rokov stavajú pasívne domy.

študuj a radšej sa k veciam, ktorým sa nerozumieš nevyjadruj


PS: http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp...uspor-a-dotaci
Tam si pozri čo všetko sa počíta, hrúbka a odpor sú tam podstatné a prvoradé až potom sa bavíme o ďalších veciach.
Ty tvojími kecami by si dosiahol ENERGETICKY STITOK = max. E

PS2: alebo si objavil zázračný zdroj energie, ked si môžeš dovoliť obrovske úniky pri R=4, lebo ak máš R=4, tak aj keby si ma teplené čerpadlo, tak dosiahneš v najlepšom prípade ročnú spotrebu 75 kW/m2/Rok, to sú bežné domy s vysokou spotrebou
Naposledy upravil Composite : 04.09.10 at 21:32
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

nebudme neustale z tych rakusakom a nemcov preskoceni, nie vsetko z AT/D je dobre, osobne poznam troch z AT co stavali zo 40tehly, maju tepelne cerpadla rekuperaciu ...
ale hlavny rozdiel je: u nich 80% nepocita navratnost investicie u nas 80% pocita kazde Euro, t.z. cim vyssie R tym vyssia pociatocna investicia, preto treba najst spravny kompromis, ked je malo Eur je kompromisov viacej.

moja stavba: 25porobeton + 25(20)EPS
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

Ale to nei je len o nich to je o fyzike,..., to sú všetko svojpomocné stavby, ľudí čo majú akurát peňazí, čo nechcú valiť veľa peňazí do vykurovania, kde je vysoká návratnosť, proste musí sa im investícia vrátiť, čo sa do 10 rokov vráti a potom už len zarábaš

A u nich sa ešte viac počíta návratnosť ako u nás, všetky linky čo som dal počítajú s návratnosťou. Tam ti štát nedá ani cent, ak nespravíš Blower door test máš smolu, ak ano dostávaš dotácie, počíta sa aj návratnosť, ak nebude určitý počet rokov, zas nedostaneš dotáciu

Ale pri R=4 nemáš s akou návratnosťou počítať, lebo tam žiadna nebude.

Dal som 3 prílohy R4 je murivo podľa STN a spĺňa ju.
R11 je drevená konštrukcia, hrubá 490
R11 je murovaná konštrukcia, ktorá je o cca. 250 mm širšia a omnoho drahšia.

Ked to prepočítame na 1m2 izolácie a odporu drevo vyhráva
http://pasivnydom.blog.cz/0905/cena-...zolacnej-steny

Porotherm 25+ PPS 25 => R=7 čo je nízkoenergetický dom, ak je vzduchotesnosť a dobré okná, tak nemusíš tak veľa kúriť, čiže šetríš, čiže nemusíš mať drahé a výkoné vykurovacie systémy.
Vidíš ty máš múr pol metra, ja z dreva spravím tiež pol metra, ale mám R=11 a cena je max. o 15% väčšia na hrubej stavbe, čo je asi 1-1,5 €, ale úsporu na energiach budem mať 2 násobnú a nepotrebujem tak výkonné vykurovacie zariadenia.
Naposledy upravil Composite : 04.09.10 at 22:02
R4.jpg  
R11 murivo.jpg  
R11.jpg  
1/1
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

naco ti bude dom s R7 pokial ho budes musiet vykurovat elektrinou alebo plynom?. Ciners to urcite myslel tak ze dobry pasivny dom je navrhnuty tak aby bral co najvacsie mnozstvo energie z prirodnych zdrojov. Ked mas blby pozemok ktory je v tieni vacsinu dna tak bude dom s podporm R7 na tom horsie ako dom s nizsim odporom stien ale s vyssim tepelnym ziskom zo svetla. kazdy si mysli ze pasivny dom postavy s prstom v riti. Som videl nejaku cesku stranku kde nejaky cech spravil vzduchotechniku z kanalizacneho potrubia, lebo chcel ustetrit na hlinnikovych hadiciach. ja mam 30 stenu a dam 15 izolaciu a je mi jedno ci to mohlo byt lepsie alebo nie, lebo ja chcem prakticky dom a nie byvat vo vzduchotesnej polystyrenovej krabici.
Naposledy upravil alltracboy : 04.09.10 at 22:07
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

Composite Pozri príspevok
Porotherm 25+ PPS 25 => R=7 čo je nĂ*zkoenergetickĂ˝ dom, ak je vzduchotesnosĹĽ a dobrĂŠ oknĂĄ, tak nemusĂ*ĹĄ tak veÄža kĂşriĹĽ, čiĹže ĹĄetrĂ*ĹĄ, čiĹže nemusĂ*ĹĄ maĹĽ drahĂŠ a vĂ˝konĂŠ vykurovacie systĂŠmy.
VidĂ*ĹĄ ty mĂĄĹĄ mĂşr pol metra, ja z dreva spravĂ*m tieĹž pol metra, ale mĂĄm R=11 a cena je max. o 15% väčšia na hrubej stavbe, čo je asi 1-1,5 €, ale Ăşsporu na energiach budem maĹĽ 2 nĂĄsobnĂş a nepotrebujem tak vĂ˝konnĂŠ vykurovacie zariadenia.
ja som laik, dokazu ma presvedcit skor cisla, kolko stoji mur Tvojho zlozenia vysky 2,7m a dlzky 10m? pripadne daj iny rozmer, priklad

dakujem

p.s.:budem stavat z porobetonu, chcem "radit" pri stavbe :-)
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

day Pozri príspevok
ja som laik, dokazu ma presvedcit skor cisla, kolko stoji mur Tvojho zlozenia vysky 2,7m a dlzky 10m? pripadne daj iny rozmer, priklad

dakujem

p.s.:budem stavat z porobetonu, chcem "radit" pri stavbe :-)
nepozeraj len na ceny materialu. je ine robit stenu z muriva co zvladne kazdy schopnejsi murar a ine robit drevennu konstrukciu, na ktoru potrebujes kvalitne vysusene drevo ktore treba namorit a zrejme to bude robit tesar. Praca je dost draha polozka. tesari neviem co beru, ale murari tak 28 eur za kubik
Naposledy upravil alltracboy : 05.09.10 at 09:14
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať