Zavrieť

Porady

Stavba RD - nosne mury 20ka tehla?!

day day

day je offline (nepripojený) day

Ahojte,

kto staval RD, bungalov z 20ky tehly, porobetonu? Ma niekto skusenosti s podobnou stavbou?
Usporiadat
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

ciners Pozri príspevok
My mame obycajny kvadrovy dvojposchodak, stropy miako, ziadne izolacie a kurenie stoji cca 1000€ rocne. Neviem, kde chcu tych 300€ setrit. Ako som pisal, realita je ina ako vypocet.
A je ina preto, lebo ludia pocitaju zo stratami, ale nezapocitaju zisky. To bol zmysel mojho pripevku, ze R=7 nie je vsetko, treba sa naucit robit zo ziskami.
Áno, samozrejme, treba počítať so ziskami zo slnka, osôb a spotrebičov.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Pani Jarka, mam jednu publikaciu od pani, co stavala prvy NED na Slovensku, nie ste to vy?
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

ciners Pozri príspevok
Pani Jarka, mam jednu publikaciu od pani, co stavala prvy NED na Slovensku, nie ste to vy?
Určite nie.
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

day Pozri príspevok
Ahojte,

kto staval RD, bungalov z 20ky tehly, porobetonu? Ma niekto skusenosti s podobnou stavbou?
Ale aby som odpovedala aj k veci...
Jeden môj priateľ postavil svojpomocne 3-podlažný NED (MPT okolo 20) z tehly, ale použil pevnejšiu CV alebo CDm, nepamätám si presne. Myslím, že to bolo ale jó prácne. Odkaz na jeho stránku je na mojom blogu, ten so spinkou. Dom má 240 m2 a prekúri 800 m3 plynu (nízka účinnosť spaľovania a nedisciplinovaní nájomníci ).

Na bungalov kompaktného tvaru bude stačiť bohate aj tehla typu therm (dierovaná) hr. 25 cm alebo aj Ytong 25. Samozrejme, treba aby všetko prepočítal statik. Toto nie sú veci, kde sa riadime radami nejakej Jarky.

Ešte doplním: Na tzb-info je jeden pán, ktorý postavil bungalov z ytongu 25. Urobil aj chyby, ktorých je lepšie sa vyvarovať... Napr. vysoká vlhkosť, lebo nevyschnutý ytong priťapil EPSkom... Ďalším faktom je, že skladba ytong + EPS nie je najšťastnejšia z hľadiska zvukovej izolácie. Ak ste pri lese, dá sa to.
Ak má niekto obavu z "drevených" majstrov, môže na miesta, kde sa bude sekať odpad a voda, použiť tvárnicu hr. 30 cm.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

najskor musim povedat, som velmi rad, ze Jarka je konecne na porade, dobrych rad nie je nikdy dost.

na problem sa samozrejme treba pozerat komplexnejsie, nie len na hrubku stien, ale podlahy, strop, zaklady, okna, ostenia, ... (spomente si na film Na samote u lesa - laty, forsne,... )

kazdy si musi latku nastavit sam, rozhodnut sa podla financii, moznosti, ...

Jarka, blog som presiel skoro cely, gratulujem, velmi pekne, manzela a deti poznam, len Teba som nenasiel
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

day Pozri príspevok
na problem sa samozrejme treba pozerat komplexnejsie, nie len na hrubku stien, ale podlahy, strop, zaklady, okna, ostenia, ... (spomente si na film Na samote u lesa - laty, forsne,... )
kazdy si musi latku nastavit sam, rozhodnut sa podla financii, moznosti, ...
Áno, súhlasím. Nedá sa všetko vyčerpať v pár príspevkoch. Myslím, že to podstatné už bolo v rôznych diskusiách na nete 100-krát rozoberané... Treba to len hľadať. Teraz je ešte viac info a hlavne praktických, z našich čs. končín, než bolo pred 3-4 rokmi, keď som tápala ja...
Naposledy upravil Jarka Č. : 05.09.10 at 21:53
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

jarka mna len stale hryzie jedna otazka.. preco ste na strop davali mineralnu vlnu a na to sklenu vatu? preco dva druhy materialov?
0 0
misoporada misoporada

misoporada je offline (nepripojený) misoporada

alltracboy Pozri príspevok
a budete mat kanalizacne rury pomaly vonku. ja by som pod 25 nesiel ani za nic.. ved ked sa robi voda, plyn kanalizacia a elektrina, tak ta stena sa rozryje krizom krazom. tak potom nech to podrzi EPS priecky davam 150 kvly hluku.. skoda ze nemali na sklade tie s vyssou hustotou.

Bude to bungalow (s lahkou strechou), takze vacsina rur by mala byt v podlahe, resp. v stenach len minimum. K tomu co som napisal - plna tehla 20 + 15/20 EPS. Neviete mi povedat, preco sa dnes nevyrabaju vacsie plne tehly aspon 30x20x20 (kvoli lepsej akumulacii ako pri dierovanej tehle), kedze otazka tepelneho odporu sa dnes bezne riesi sirsim EPS? Mozno pojde o komplikovanejsie opracovanie takej tehly pri vystavbe, ale predsa akumulacia by mala byt podstatne vyssia..
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

misoporada Pozri príspevok
Bude to bungalow (s lahkou strechou), takze vacsina rur by mala byt v podlahe, resp. v stenach len minimum. K tomu co som napisal - plna tehla 20 + 15/20 EPS. Neviete mi povedat, preco sa dnes nevyrabaju vacsie plne tehly aspon 30x20x20 (kvoli lepsej akumulacii ako pri dierovanej tehle), kedze otazka tepelneho odporu sa dnes bezne riesi sirsim EPS? Mozno pojde o komplikovanejsie opracovanie takej tehly pri vystavbe, ale predsa akumulacia by mala byt podstatne vyssia..
Myslím, že s tými tehlami to bude preto tak, lebo nie je dopyt. Ako tak pozerám po stavbách, väčšina ľudí stavia z hrubých thermov bez alebo s tenkým zateplením, a nie 25+20.

Pozerali ste aj ceny vápennopieskových tehál? Sú o moc drahšie než plná tehla? Majú formát ako ytong alebo thermy. Ale tá hmotnosť a prácnosť...

Možno takým kompromisným riešením by mohli byť tehly CV alebo CDm.
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

alltracboy Pozri príspevok
jarka mna len stale hryzie jedna otazka.. preco ste na strop davali mineralnu vlnu a na to sklenu vatu? preco dva druhy materialov?
Nobasil MPE sme mali nakúpený na celý dom. Potom ma ešte napadla šialená myšlienka, čo by to spravilo, keby sme na strop dali nie 40, ale 60 cm izolácie. Návratnosť mi vyšla tuším 18 rokov, tak reku, dajme ešte.
A tu sme sa riadili už len cenou za jednotku tepelného odporu. Najlacnejšia vyšla tá konkrétna sklená vlna. Žiadne ďalšie nároky sme na ňu nemali. Jej výhodu vidím aj v tom, že je ľahučká a nezaťažuje tie 2 vrstvy pod ňou, aj sa s ňou podstatne ľahšie robilo. Takže tak.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

alltracboy Pozri príspevok
3tis eur neplatim ani teraz vo velkom starom dome ktory nieje absolutne zatepleny, cez okna fuci studeny vzduch a cez strop ide 80% tepla. rekuperacia mozno stoji 3tis ale ten register tiez nebude za korunu, vsetko vyzaduje udrzbu. Navyse ked budem mat 30ytong s 15 vatou nic mi nebrani dat si tiez rekuperaciu, solar a mozno aj ten register. Pasivny dom moze mat energeticky vyhody neviem ake.. stale je to drevenna buda v ktorej mas pri silnom vetre pocit ze ti to odfukne, a hlavne sa predpoklada ze bude stale vzduchotesne uzatvoreny. a neverim , ze je drahsi len o 10-15%. Navyse ked vypnu prud tak sa tam upecies, lebo klima na plyn nepojde, rekuperacia bude mat tiez svoju ziivotnost. Ja viem ze pekne vyzera v tabulkach grafoch vonkajsia teplota -12 stupnov, ale take mrazy su tu mozno 7 noci v roku. cize aj ta navratnost bude hned inak vyzerat
Nj, ale investoval si do kotla, ZR nie je drahý to je to najlacnejšie, záleží od rur. repueráciu do takého domu ako si ty vravel by si nechcel, by si platil nehorázne peniaze.
Silnom vetre :-DDD, ty už nepíš ty by si ani drevený pasívny dom od obyčajné murované nerozpoznal, pasívny dom môže byť aj murovaný, ale je to drahšie a múry sú skoro 2 krát hrubšie.
7 nocí v roku :-DDD kde bývaš na juhu madarska? Ja bývam pri žiline a takých dní je tu skoro 30 a nocí ani nehovorím.
čím menší rozdiel teplot vonku, tým menšia spotreba energie, tým menší rozdiel teplôt vzduchov

Jarka Č.
...
ťažké sa s niektorými baviť, ty máš toho naštudované isto viac ako ja, ale proste nieekdy je to zbytočné, lebo nietko si myslím, že obyčajný dom je rovnaký ako pasívny :-D

jarka určite je, obyčajný dom na plyn je spotreba plynu za 3 tis. €+drevo, za pasívny dáš na kúrenie 300€, takže rozdiel je cez 3 tis. €. Samozrejme u nových je to menej, samozrejme podľa výkonosti a efektívnosti kotla,... ale prípojka na plyn stojí pekní peniaze, efektívny kotol ani nehovorím,...
U NED na pelety je to 1000€,...

bjuty smis Pozri príspevok
Composite :
Rozdiel medzi obyčajným domom R4 a pasívny domom R10 + (čiže všetky tie veci čo k tomu treba) je na ročnej spotrebe rozdiel 3 tis. € a nie 500€.

Môžeš to konkretizovať ? aký rozdiel 3000,-?
pri ročnej platbe za teplo, alltracboy vypisuje niekedy ako majster sveta.
Napr. máme starý dom na plyn a spotreba je cez 3 tis. € za plyn to nepočítam drevo z vlastných lesov. už len zatepleným domu 15 cm PPS by znížilo spotrebu na polovicu. Ale podľa alltracboy-ja je to jedno či obyčajný dom, alebo pasívny.
Samozrejme, ak máš kotol na pelety, tak neplatíš tak veľa za spotrebu, ale zas kotol na pelety niečo stojí, rozvody niečo stoja, prípadne autoamtický podávač niečo stojí, 1 ton lepiet nie je tak drahá, jeden písal, že v ND minie asi 5-6 ton peliet, 1 tona peliet ho stojí 200€, to je ročne dá okolo 1100€.
Típek čo má pasívny dom dá do 300€ na kúrenie. Pritom repukerácia+ZR ho vyšla na 5 tis. € (dá sa ja lacnejšie) + svojpomocná montáž.

alltracboy Pozri príspevok
ja mam taky pocit ze composite az moc pozera na tu vasu stranku ked tvrdi ze NED stoji o 10-15% viac. Vy na tom robite vsetko svojpomocne.. o com sa vacsine moze len snivat. keby to robila firma tak by ta cena vyzerala inak. osobne si myslim ze do dvoch milionov to nepostavite do finalnej podoby ako NED, ale drzim palce.
oni stavajú EPD a nie NED! ďalej oni nemajú jediný blog! ďalej pozerám svojpomocné stavby a nie úžernícke firmy, kde nie je zaručený výsledok!
Tiež murované stavby EPD.
Nikdy som nepísal o stavbe cez firmu, ale svojpomocne, ale ty si si nepozrel ani jeden link, čo som dal, inak by si to vedel, ani jeden nebol firemný, ak ano bolo to preto, lebo tam mali prezentáciu.

220870 Pozri príspevok
Do dvoch mil SK sa dá horko ťažko postaviť "obyčajný RD".
NED za 66 tis. € komplet, aj vnútro, mastencová pec+kotol na pelety, podlahové vodné vykurovanie, slnečný panel, postavený cez party živnostníkov. Dom má 2 poschodia, 150 m2 obytnej zony. Ročná spotreba je 20-25 kW/m2/rok. Porotherm 30+20 EPS.
Je rozdiel či dom stavajú majetný, alebo menej majetný ľudia.
ciners Pozri príspevok
Toto najviac milujem, niekto ide do Rakuska postavit par domkov a uz sa mame vsetci poskladat. Tu sa riesi obycajny dom, ktory chce stavat day. Ja ten jeho projekt poznam. Ide o normalny RD, nie ziadny pasivny dom.
Najviac milujem, ked si niekto precita o problematike a uz mudruje. Robime so stavebnymi fyzikmi tieto zateplovaky a vzdy sa realne usetri podstatne viac, ako sa vypocita. Tak nebudem vrazat do izolacii kopu penazi, ktore nemam, ked uz to podla normy je setrive a postacujuce pre klasicky RD. Dost som sa venoval tomu, aky je tepelny odpor, ktory sa este oplati. Nad R=cca3 je uz prirastok setrenia dost maly, co sa tyka stien. Napocital som takych analyz kopu, aby som vedel ludom dat relevantnu odpoved. Lahke je vypravat o comsi, co si niekto precita na nete, no tazke je riesit konkretne veci. Ja som si tie konkretne veci poriesil, x-krat prepocital, tak asi tolko. Som za setrenie, aj nizkoenergeticke domy, no pasivny dom si pri slovenskych platoch a podmienkach moze postavit bud bohac alebo idiot.
píšem o domoch na severe SR! a nie v rakúsku, tak nevytrhávaj z kontextu.
Na juhu rakúska stačí dohre vzduchu priamo vo výmeníku, ale na severe rakúska to už nestačí, na severe SR treba aj iný ohrev budovy.

Tak potom je Jarka aj idiot aj boháč, ale držím jej place, aj ďalším ľudom

ciners Pozri príspevok
My mame obycajny kvadrovy dvojposchodak, stropy miako, ziadne izolacie a kurenie stoji cca 1000€ rocne. Neviem, kde chcu tych 300€ setrit. Ako som pisal, realita je ina ako vypocet.
A je ina preto, lebo ludia pocitaju zo stratami, ale nezapocitaju zisky. To bol zmysel mojho pripevku, ze R=7 nie je vsetko, treba sa naucit robit zo ziskami.
k čomu ti budú zisky, ked budeš mať na prd odpor, vzduchotesnosť, tepelné mosty,... aj to som rozpísal, ale samozrejme ani to si poriadne nečítal.

AKo som písal, R4 budeš mať celú strechu slnečný panel, na R8 ti stačí menej, lebo budeš mať menší úbytok tepla z domu, to je fyzika a to neodrbeš.


A najradšej mám, keď mi niekto vkladá do úst to čo som nepovedal, vytrháva z kontextu, nečíta to čo píšem a linkujem, alebo len tak prebehne očkom a potom píše o tom, o čom som písal aj ja.

PS: rozmery domov o ktorých píšem sú s obytnou plochou cca, 160 m2, na severe SR, takže tam s obyčajným domom a kúrením na drevo moc dlho nevydržíte
Naposledy upravil Composite : 06.09.10 at 17:38
0 0
misoporada misoporada

misoporada je offline (nepripojený) misoporada

Jarka Č. Pozri príspevok
Myslím, že s tými tehlami to bude preto tak, lebo nie je dopyt. Ako tak pozerám po stavbách, väčšina ľudí stavia z hrubých thermov bez alebo s tenkým zateplením, a nie 25+20.

Pozerali ste aj ceny vápennopieskových tehál? Sú o moc drahšie než plná tehla? Majú formát ako ytong alebo thermy. Ale tá hmotnosť a prácnosť...

Možno takým kompromisným riešením by mohli byť tehly CV alebo CDm.

ano, mate pravdu, nie je po nich dopyt.. asi s tym treba rozbehnut biznis :-)

Pozeral som vapennopieskove tehly, a ako pisete, su podstatne drahsie..takze to vypadava z hodnotenia moznosti.

Jedine mi vychadza to co odporucate - Priečne dierovaná tehla PDT - 3.5 CDm.
Vdaka za pomoc.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ked uz CDm-ku, tak pozor na cenu murarskych prac. Pri tehlach maleho formatu to moze byt slusna palka.
0 0
misoporada misoporada

misoporada je offline (nepripojený) misoporada

ciners Pozri príspevok
Ked uz CDm-ku, tak pozor na cenu murarskych prac. Pri tehlach maleho formatu to moze byt slusna palka.
Pri cca 18-20 hrubke DCmky, ktoru som nasiel by malo ist do 1m2 cca 15-17 tehal, co hadam nie je tak vela..
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

Ono to je vlastne taký začarovaný kruh, že? Sami výrobcovia tehál to spôsobili svojím marketingom.
Ak to idete stavať svojpomocne a máte k tomu vzťah, nebudete pozerať na prácnosť s CDm-kou, pred očami budete mať zrejme ten výsledok. Môj priateľ z toho sám postavil 3-podlažný. Aj tak sa dá. :-)
0 0
misoporada misoporada

misoporada je offline (nepripojený) misoporada

Presne tak.. :-)

Inac riesili ste nejako pripadny tepelny most komina? Hlavne teda, ked sa nekuri. Vraj je teplota na vystupe komina cca 60 stupnov, co predpokladam, nie je vhodne pre EPS..mozno sklenna vata??
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

misoporada Pozri príspevok
Presne tak.. :-)

Inac riesili ste nejako pripadny tepelny most komina? Hlavne teda, ked sa nekuri. Vraj je teplota na vystupe komina cca 60 stupnov, co predpokladam, nie je vhodne pre EPS..mozno sklenna vata??
Nemáme komín.
Určite vlna. Ide o nehorľavosť.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

Jarka uz byvate? smerujem k tomu, vy ste naozaj vsadili na jednu kartu, nemas obavy, ze budete potrebovat dokurit?
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

day Pozri príspevok
Jarka uz byvate? smerujem k tomu, vy ste naozaj vsadili na jednu kartu, nemas obavy, ze budete potrebovat dokurit?
Nebývame. Mám to všetko prepočítané. Pasívne domy nie sú domy bez kúrenia. Na to dokúrenie budeme potrebovať zhruba 1800 kWh ročne. Max. výkon v mraze je 1,8 kW. (medzi tými 2 číslami nie je žiadny vzťah, ide len o zhodu cifier)
Aj svokra hovorí, že zmrzneme.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
misoporada Pozri príspevok
Presne tak.. :-)

Inac riesili ste nejako pripadny tepelny most komina? Hlavne teda, ked sa nekuri. Vraj je teplota na vystupe komina cca 60 stupnov, co predpokladam, nie je vhodne pre EPS..mozno sklenna vata??
Polystyrén sa bežne cez leto vyhreje na fasádach domov na 60°C.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať