Zavrieť

Porady

Nákladné motorové vozidlo

Ahojte, prosím poraďte mi.

Kúpili sme Mercedes-Benz 316 CDI a neviem ho zaradiť do daňového priznania k motorovým vozidlam. Je to vlastne karaván a patrí medzi nákladné motorové vozidlo? Má 3,8 tony. Prosím Vás, musím odovzdať daňové a neviem sa k tomu dopracovať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ahojte mám jednu otázočku. SZČO podniká v nákladnej doprave. Kúpil Liaz-ku, vo výške 150 000,- zaplatiť zákonnú poistku, ale na aute ešte nevykonáva podnikateľskú činnosť, lebo auto nieje v takom technickom stave aby mohol s ním pracovať. Takže ho teraz opravuje. Chcem sa spýtať, či musí zaplatiť cestnú daň a kedy auto môže odpisovať?

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Cestnú daň musí zaplatiť do 15 dní od prvého použitia na podnikanie, aj podať daňové priznanie. Kým vozidlo opravuje, tak ho na podnikanie nepoužíva. V PÚ by som ho zaúčtovala na 042 /321, a sledovala by som náklady na opravu 511 a materiál na 501, prípadne aj mzdy s odvodmi, aspoň alikvotnú časť. Po ukončení opráv by som to vyhodnotila, či náhodou nešlo o technické zhodnotenie. Teda či namiesto obyčajnej korby nemá napríklad chladiacu skriňu a podobne. Do majetku by som ho zaradila až po ukončení opráv. Daňový odpis ma bude zaujímať 31.12.2006- či je už zaradené, a účtovné odpisy podľa odpisového plánu rovnomerné alebo zrýchlené... V JÚ to tu už bolo riešené. Akonáhle auto aj nedoopravované úplne vykoná prepravu, a bude to fakturované, alebo dovezie niečo pre firmu - daň do 15. dní.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ďakujem za odpoved. Účtujem v JU. Na aute sa zatial nevykonáva žiadna podnikateľská činnosť. Takže zatial cestnú daň nemusím zaplatiť? Predpokladaný termín skončenia opráv je asi tak v decembri. TAkže vtedy ho zaradím do užívania a zaplatím cestnú daň?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    va1ke
    Ďakujem za odpoved. Účtujem v JU. Na aute sa zatial nevykonáva žiadna podnikateľská činnosť. Takže zatial cestnú daň nemusím zaplatiť? Predpokladaný termín skončenia opráv je asi tak v decembri. TAkže vtedy ho zaradím do užívania a zaplatím cestnú daň?
    Z riešených otázok a odpovedí na portáli DRSR ( http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...ry=&criteria=1 )

    Otázka: Čo sa rozumie pod pojmom deň začatia používania vozidla na podnikanie? Deň zaradenia vozidla do majetku firmy alebo deň, keď sa začalo vozidlo prvýkrát používať na podnikanie (zaevidované v knihe jázd vozidla) ?
    Odpoveď: Vznik daňovej povinnosti je upravený v § 89 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach). Daňová povinnosť vzniká dňom začatia používania vozidla na podnikanie, a to aj vtedy, ak ide o vozidlo, ktoré nie je evidované v SR, ale je v SR používané na podnikanie. Ak daňovník používa vozidlo na podnikanie, ktoré je predmetom dane v zmysle § 84 zákona o miestnych daniach, daňová povinnosť vzniká dňom začatia používania vozidla na podnikanie.

    Nákladné motorové vozidlo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.