Zavrieť

Porady

Vlastné motorové vozidlo a znalec.

Zdravím všetkých poradákov.Som začínajúci znalec a z dôvodu vyšších nákladov ako 25 %, si vediem jednoduché účtovníctvo. Znalec je oprávnený objednávateľovi znaleckého posudku účtovať odmenu znalca a nevyhnutné náklady na vypracovanie posudku. Súčasťou nevyhnutných nákladov sú aj náklady na PHM a paušálna náhrada za použitie vlastného mot.vozidla.

Zápis v PD do 01.11.2004 po vykonaní jazdy: výdavok na PHM – účel prevádzková réžia a výdavok paušálna náhrada za použitie vlastného mot.vozidla – účel iný neovplyvňujúci daň z príjmu. Odmenu za posudok, náklady na PHM a paušálnu náhradu za použitie vlastného mot.vozidla tzv. znalečné, objednávateľ znaleckého posudku uhradil jednou faktúrou. Zápis do PD príjem odmena za znalecký posudok a za PHM – účel príjem za výrobky a služby a príjem paušálna náhrada za použitie vlastného mot.vozidla – účel iný nezdaniteľný príjem.

Po 01.11.2004: výdavok paušálna náhrada za použitie vlastného mot.vozidla – účel prevádzková réžia a príjem bude spolu znalecký posudok , za PHM a paušálna náhrada za použitie vlastného mot.vozidla – účel príjem za výrobky a službyProsím poraďte, či je to správe, a ak nie tak ako to zapísať.Ď.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

  Mama troch dospelých detí DanielaSL
  Ahoj , ja robím účtovníctvo tiež jednému znalcovi. Mne poradili takto :
  - vyúčtovanie odmeny - daňový doklad , kde je aj rozpis PHM , tak celú sumu dávam ako príjem ktorý ovplyvňuje daň
  Podpisuje sa tam ten človek , ktorý zaplatil za posudok a vlastne je len pre neho ten rozpis z čoho pozostáva tá suma , ktorú zaplatil.
  Ale môj znalec častokrát to urobí tak , že si vytlačí tento doklad , aby vedel ako vychádza suma za posudok a potom oficiálne vytlačí tú druhú verziu - dohodnutá odmena , kde použije tú istú sumu.
  - súkromné auto si zatiaľ do výdavkov ovplyvňujúcich daň nedával, lebo nemá zaplatenú cestnú daň.
  Tento znalec je zároveň aj SZČO. V tom podnikaní má firemné auto, ale to nepoužíva na znaleckú činnosť a tiež zisťujeme možnosti ako to robiť so súkromným, ale zatiaľ sme nezistili.

  andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

  andrej_rv
  Podľa môjho názoru na použitie osobného auta (aspoň pre činnosť pred štátnymi a ostatnými verejnými orgánmi - súdy, VB...) nie je potrebné mať zaplatenú cestnú daň. Pokiaľ si to znalecký úkon vyžaduje, znalec môže použiť osobné auto len so súhlasom súdu alebo verejného orgánu. Pri vyúčtovaní znalečného sa osobitne uvádza vlastné znalečné a osobitne všetky nevyhnutné náklady (príkladmo sú uvedené v § 3 ods.6 zákona o znalcoch...), tieto sumy sa rozčleňujú aj v znaleckom denníku. Zdaniteľným príjmom je len znalečné - náklady na znaleckú činnosť v podstate neexistujú, lebo ich na základe vyúčtovania preplatí objednávateľ. Z toho by malo vyplývať a účtovanie - znalečné je zdaniteľným príjmom, náhrada výdavkov, cestovné náhrady a náhrada za stratu času príjmom neovplyvňujúcim daň. Samozrejme, prípadné výdavky nie sú daňovými výdavkami, ale doklady o nich sa prikladajú k vyúčtovaniu, takže nie je čo účtovať.
  Čo sa týka takej "komerčnej" znaleckej činnosti - ohodnocovanie stavieb, motorových vozidiel.. pre právnické a fyzické osoby, tam by asi tá cestná daň mala byť zaplatená. Doporučoval by som pozrieť na stránku Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline (www.usi.sk), ktorý má gesciu za znaleckú činnosť, či tam niečo konkrétnejšie nenájdete, alebo priamo tam zaslať otázku. A za cestnú daň sa môžete informovať aj na Ústrednom daňovom riaditeľste, majú tam oddelenie pre styk s verejnosťou.

  slnenko je offline (nepripojený) slnenko

  slnenko
  dobrý deň milí poraďáci,
  potrebovala by som znalecký posudok na motorové vozidlo...vie mi tu niekto odporučit znalca v Senici????
  vopred ďakujem..

  Vlastné motorové vozidlo a znalec.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.