Zavrieť

Porady

Kontrola z DÚ

veselá kopa
Ahojte,
dostala som kontrolu z DÚ za rok 2008 a 2009 ohľadom DPH. Žiadajú ma registračnú knihu za rok 1998. Podľa mňa už ma nemôžu nakoľko uplynula lehota 10 rokov archivácie. Aký máte názor?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aňuša Pozri príspevok
Ahojte,
dostala som kontrolu z DÚ za rok 2008 a 2009 ohľadom DPH. Žiadajú ma registračnú knihu za rok 1998. Podľa mňa už ma nemôžu nakoľko uplynula lehota 10 rokov archivácie. Aký máte názor?
Knihu pokladnice alebo knihu tržieb ?
0 0
aňuša aňuša

aňuša je offline (nepripojený) aňuša

veselá kopa
....knihu tržieb.

Je v tom rozdiel?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
áno je rozdiel,
kniha tržieb je pri ERP
kniha pokladnice /hotovostné transakcie/ je všeobecne v každom účto
0 0
aňuša aňuša

aňuša je offline (nepripojený) aňuša

veselá kopa
...a musím ich predložiť? Veď je rok 2010 a žiadajú 1998?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
zákon o účtovníctve

§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.

(2) Účtovná jednotka je povinná uchovávať účtovnú dokumentáciu počas doby ustanovenej v odseku 3. Na nakladanie s účtovnou dokumentáciou sa vzťahujú všeobecné predpisy o archívnictve.

(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:

a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.

(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.
3 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

aňuša Pozri príspevok
....knihu tržieb.

Je v tom rozdiel?
Ak chceme používať odborné pojmy - pozrime sa do zákona .

§ 2 (vymedzenie základných pojmov) Zákona 289/2008 :
zc) knihou elektronickej registračnej pokladnice kniha
so vzostupne číslovanými stranami, ktorá je nerozoberateľná
a musí byť umiestnená na predajnom
mieste spolu s elektronickou registračnou pokladnicou;


V "starej" vyhláške 55/1994 bolo ustanovené v § 2 :
k) knihou pokladnice kniha so vzostupne číslovanými
stranami, ktorá sa považuje za neoddeliteľnú súčasť
každej pokladnice a je nerozoberateľná,



Ku kontrole samotnej - doba uchovávania uplynula a požadované nijako nesúvisí s kontrolovaným obdobím. Správca dane môže rozšíriť výkon daňovej kontroly, oznamuje to písomne.
4 0
aňuša aňuša

aňuša je offline (nepripojený) aňuša

veselá kopa
Ďakujem všetkým.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
zopár info k daňovej kontrole:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=7318&LngID=0
3 0
aňuša aňuša

aňuša je offline (nepripojený) aňuša

veselá kopa
...veľmi zaujímavý celý obsah článku. Verím, že všetko dobre dopadne.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Dobrý deň prajem, mám trošku komplikovanejší prípad na riešenie a pevne verím že mi s ním aspoň trošku pomôžete.
SZČO zrušila činnosť k 01.10.2008, podnik predala sro 01.01.2008, s tým že všetky bloky a faktúry si už účtovala sročka od 01.01. .SZČO však neodhlásil registr.pokladňu, a teda pri kontrole DÚ zistil, že tržby boli vlastne na SZČO i keď ich zdaňovala sro. a vydal dodatočný platobný výmer na DPH. Problém však nastáva tu.
Ako opraviť účtovníctvo v sro-čke, keďže sa jedná o roky 2008 a 2009 a samozrejme že keď sa DPH na jednej strane opätovne zaplatí aby ju na druhej strane DÚ aj vrátil.
Ako však postupovať v tomto prípade keď sa jedná aj o DPH a aj o výnos.
Je potrebné vytlačiť dodatočné daňové priznania k DPH za roky 2008 a 2009 a tiež aj k dani z príjmu? a ako to zaúčtovať?
v účtovníctve je účtovaný príjem z predaja ako
211/604
211/343
Prosím Vás o radu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
s tým vrátením na druhej strane by som nebola taká optimistka.
K všetkému, čo chceš opraviť, treba urobiť aj dodatočné DP (aj DPH aj DzP).
SRO by na zníženie DPH (kedže to dodanili SZČO) mala urobiť dodatočné DP DPH, kde by ZD a DPH z ERP tržieb odpočítala. Tak jej z dodatočných DP vyjde preplatok a požiada o vrátenie.
Toto by som riešila ako prioritné a počkala ako zareaguje DU.
DzP mi pripadá komplikovanejší problém, lebo SZČO v tom období už nepodnikala. Logicky by však mala mať aj DPFO na tie DPHčkou zaťažené tržby....... zatiaľ toto nechám tak.
Kontrola bola len na DPH? Alebo ťa čaká aj kontrola na DPPO a DPFO?
5 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Ďakujem Kejka za odpoveď, ale nie je mi to úplne jasné.
Dodatočné DP k DPH podám za sro, za každý mesiac roku 2008 a 2009, znížené o tržby z predaja, ale ako sa to prejaví v účtovaní? Budem to nejako v roku 2010 účtovne vysporiadavať, alebo sa bude účtovať v rokoch 2008,2009. S týmito opravami účta nie som vôbec v obraze.
Kontrola bola zatiaľ len na DPH.
Ja potrebujem zistiť ako to mám účtovne riešiť, ako zaúčtovať a hlavne v ktorom roku. a či vstupovať do účtovníctva aj SZČO, a tam opravovať DPH, alebo im len zaplatiť dodatočný výmer.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
SZČO ukončila činnosť? Ak áno, tak iba zaplatí dodatočný výmer.
Ak tie tržby bude dodaňovať aj na DPFO - tak potom samozrejme bude treba riešiť DPPO aj v sro-aby sa eliminovalo dvojaké zdanenie.

účtovanie v sro len v roku 2010, ved minulé roky sú uzavreté.
ja by som to účtovala ako vzťah k SZČO, pokladnicu meniť nemôžeš, lebo tie tržby=hotovosť sro reálne mala. Takže napr.
379 Dal...........1190 ...záväzok voči SZČO
343 Dal...........-190...DPH
429 Dal ........-1000..základ dane
tých 1000 bude zníženie ZD v sro
ak súčasne SZČO tých istých 1000 prizná v dodatočnom DPFO.
Ja by som však daň z príjmu riešila len po dohode so správcom dane.
Zatiaľ by som len urobila bez účtovania dodatočne DPHčky
a celkový nárok na vrátenie by som účtovala 343/379
Sumu DPH by som vyplatila SZČO, aby mala na úhradu platobného výmeru.
2 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
KEJKA Pozri príspevok
...Sumu DPH by som vyplatila SZČO, aby mala na úhradu platobného výmeru.
...???...na základe čoho...??? ......o.i... domnievam sa, že dph-čku s.r.o... už odviedla dú...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nie je možné v takomto prípade odvolať sa voči platobnému výmeru DU a žiadať dodatočnú "preregistráciu" reg. pokladne z FO na s.r.o.? Veď je evidentné, že ide o "technickú" chybu FO, za ktorú by mala byť postihnutá pokutou za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
4 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Nie je možné v takomto prípade odvolať sa voči platobnému výmeru DU a žiadať dodatočnú "preregistráciu" reg. pokladne z FO na s.r.o.? Veď je evidentné, že ide o "technickú" chybu FO, za ktorú by mala byť postihnutá pokutou za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
Ja by som to tiež prijala ako najrozumnejšie riešenie, aj logické. Ale ak DU bude trvať na svojom, má podľa litery zákona pravdu a tú DPH bude chcieť od SZČO. Nemôže ju však chcieť dva razy - tak si myslím, že ju sro pri správnom postupe dostane nazad.
No a ide potom o to, či konateľ sro sa dohodne so SZČO, či si tie peniaze medzi sebou nepresunú. Ak ide o tie isté osoby, tak asi áno, konieckoncov bude to v jednom vačku, ak nejde o tie isté osoby, tak teoreticky sa tam môžu naťahovať.
1 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Ďakujem Vám veľmi pekne že sa venujete môjmu problému. SZČO je zároveň aj konateľ sro. áno jedná sa o tzv. technickú chybu. Neprepísal včas pokladňu na sro, a z toho vyplynuli problémy. Samozrejme že sro odviedla z týchto tržieb DPH, a práve preto keď bude musieť dodaňovať ako SZČO, chce aj ako sro aby mu DÚ naspňť vrátil. Budem to teda riešiť tak ako mi napísala Kejka, ale to účtovanie na účtoch mi stále vŕta v hlave. Ja som myslela že sa bude účtovať takto:
429.........1119,-/211.............1119,-
343.........119,-/429..............119,-
a vlastne rozdiel ktorý vznika na 429 bude ponížený Základ dane, v prípade DDP k DPPO
z 379 som ani nerátala, ale ak je tvoj príklad správny, nechám si poradiť a budem radšej nasledovať tvoj postup.
Toto účtovanie by som urobila cez ID a s dátumom zistenia chyby, napr. teda 15.06.?
DDp k DPH sa vystavia na pôvodných tlačivách DPH, ktoré boli platné v tých rokoch, a teda za rok 2008 v SK.?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
denisie Pozri príspevok
Ďakujem Vám veľmi pekne že sa venujete môjmu problému. SZČO je zároveň aj konateľ sro. áno jedná sa o tzv. technickú chybu. Neprepísal včas pokladňu na sro, a z toho vyplynuli problémy. Samozrejme že sro odviedla z týchto tržieb DPH, a práve preto keď bude musieť dodaňovať ako SZČO, chce aj ako sro aby mu DÚ naspňť vrátil. Budem to teda riešiť tak ako mi napísala Kejka, ale to účtovanie na účtoch mi stále vŕta v hlave. Ja som myslela že sa bude účtovať takto:
429.........1119,-/211.............1119,-.správne, ale komu vyplatíš peniaze?
343.........119,-/429..............119,- ...........správne
a vlastne rozdiel ktorý vznika na 429 bude ponížený Základ dane, v prípade DDP k DPPO
z 379 som ani nerátala, ale ak je tvoj príklad správny, nechám si poradiť a budem radšej nasledovať tvoj postup.
Toto účtovanie by som urobila cez ID a s dátumom zistenia chyby, napr. teda 15.06.? áno
DDp k DPH sa vystavia na pôvodných tlačivách DPH, ktoré boli platné v tých rokoch, a teda za rok 2008 v SK.? áno
tvoje účtovanie je správne až na tú 211. V sro znížiš pokladnicu - výdavkový blok na koho? Ja som si odpovedala, že na SZČO, tak som tam radšej dala ten účet 379
Stále neviem, či SZČO tie tržby aj dodaní v DPFO, alebo či riešite len DPH.
Nebolo by správne, aby sro znižovala ZD DP, ale SZČO nedodanila. Tú 429by som teda nechala tak, až kým by sa nevyjasnil postoj DU k SZČO aj z titulu dane z príjmu.
drobnosti v texte....................
1 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

KEJKA Pozri príspevok
tvoje účtovanie je správne až na tú 211. V sro znížiš pokladnicu - výdavkový blok na koho? Ja som si odpovedala, že na SZČO, tak som tam radšej dala ten účet 379
Stále neviem, či SZČO tie tržby aj dodaní v DPFO, alebo či riešite len DPH.
Nebolo by správne, aby sro znižovala ZD DP, ale SZČO nedodanila. Tú 429by som teda nechala tak, až kým by sa nevyjasnil postoj DU k SZČO aj z titulu dane z príjmu.
drobnosti v texte....................
Veľmi pekne Ti ďakujem,
rieši sa zatiaľ, podotýkam zatiaľ DPH, ale pevne verím že to bude mať ešte dlhú dohru, a DÚ to nenechá tak, a určite vyzve aj na DPFO aj DPPO. nechám daň z príjmu zatiaľ tak, a vybavím len DPH.
čo sa týka 379, tú potom vyrovnám ako vyplatenie FO?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
denisie Pozri príspevok
V...................
čo sa týka 379, tú potom vyrovnám ako vyplatenie FO?
áno, lebo keby si to nechala ako zníženie 211. tak by si mala pri reálnej pokladnici prebytok, čo s ním? Vyplatiť to FO je podľa mňa spravodlivé, ale počkaj až to DU vráti na účet sro.
a účet 429 budeš mať pripravený pre dodatočné DPPO do konca roka to hádam doriešiš.
Ešte ma napadlo, že je to chaos z hľadiska DP, lebo tržby-výnos má sro, ktorá má aj náklady na predaný tovar. Takže ak DU to bude chcieť silou mocou riešiť dodatočným DP, tak jeden subjekt bude mať náklady, druhý výnosy............, to je postavené na hlavu. Hádam nezačnú špekulovať, že tie nakúpené zásoby mala sro vyfakturovať na SZČO? Radšej skutočne počkaj, až ti DU uzná tú DPH.
Ak by sa dalo vyhnúť DPPO, tak by som neúčtovala 429, lebo výnosy máš ako protipoložku k tým nákladom, ktoré sú vykázané v sro. preto aj ten môj návrh bol skrátený zápis 343/379 - rieši iba vrátenie DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať