Zavrieť

Porady

Kontrola z DÚ

veselá kopa
Ahojte,
dostala som kontrolu z DÚ za rok 2008 a 2009 ohľadom DPH. Žiadajú ma registračnú knihu za rok 1998. Podľa mňa už ma nemôžu nakoľko uplynula lehota 10 rokov archivácie. Aký máte názor?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ajuška Pozri príspevok
...s týmto nemôžem súhlasiť... tržby sa účtovali na základe dokladov iného daňového subjektu...
de iure ano, de facto nie
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Ajuška Pozri príspevok
...aké daňové doklady má s.r.o. v účtovníctve o predaji zásob?? Záznamy z ERP SZČO podľa mňa nie sú relevantným dokladom o predaji...
presne tak, záznamy z ERP SZČO vystupujú u s.r.o. ako tržby z predaja, na základe nich bola DPH odvedená, a práve tu chce DÚ od SZČO, čiže zdaňovať prakticky druhýkrát ale u FO.
Na strane s.r.o. je teda potrebné zaslať DDP k DPH, lebo táto DPH bola nesprávne odvedená u s.r.o.
Ja viem je to všetko diskutabilné
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
denisie Pozri príspevok
presne tak, záznamy z ERP SZČO vystupujú u s.r.o. ako tržby z predaja, na základe nich bola DPH odvedená, a práve tu chce DÚ od SZČO, čiže zdaňovať prakticky druhýkrát ale u FO.
Na strane s.r.o. je teda potrebné zaslať DDP k DPH, lebo táto DPH bola nesprávne odvedená u s.r.o.
Ja viem je to všetko diskutabilné
...v príspevku "33" som Ti dala do pozornosti súvisiace zásahy týkajúce sa predovšetkým zásob... pri správnom zvážení postupu tam vidím šancu na vrátenie časti DPH......
denisie Pozri príspevok
...bola DPH odvedená, a práve tu chce DÚ od SZČO, čiže zdaňovať prakticky druhýkrát ale u FO.
...dôvody, pre ktoré FO musí odviesť DPH máš od Johanky v príspevku "37"...
Naposledy upravil Ajuška : 21.06.10 at 05:48 Dôvod: doplnenie druhej citácie
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nesúhlasím s tzv. vrátením (účtovným) tovaru na sklad - nákup tovaru bol na základe riadnych dokladov, nesúvisí s evidenciou tržieb na nesprávnej ERP.
FO musí odvieť DPH, to je jasné.
SRO však tržby v ERP neevidovala, ergo, podávala nesprávne DPH priznania. Štát v tomto prípade nemá zákonný nárok na duplicitný odvod DPH.
Daň z príjmu odporúčam riešiť až po konzultácii - dohode so správcom dane.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
KEJKA Pozri príspevok
nesúhlasím s tzv. vrátením (účtovným) tovaru na sklad - nákup tovaru bol na základe riadnych dokladov, nesúvisí s evidenciou tržieb na nesprávnej ERP...
...o predaj sa jedná a ten teda feeest súvisí s evidenciou tržieb......
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

[QUOTE=KEJKA;1434022] SRO však tržby v ERP neevidovala, ergo, podávala nesprávne DPH priznania. Štát v tomto prípade nemá zákonný nárok na duplicitný odvod DPH.
[QUOTE]

Ak sa s. r. o. rozhodne pre dodatočné daňové priznanie k DPH, tak jej vzhľadom na príspevok od Johanky, okamžite nabehne daňová kontrola k DPH ... a výsledkom bude, že ešte dostanú pokutu za to, že nemajú vystavené doklady o predaji tovaru, čo je v rozpore zo zákonom, pretože tato kontrola len zistí, že predmetný tovar bol nakúpený a predaný s. r. o.-čkou ( mám na mysli práve evidenciu prostredníctvom skladového hospodárstva ... a účtovanie akotaké = závierka, zostatok tovaru na sklade atď. ... čoho výsledkom je aj podané daňové priznanie k dani z príjmu i k DPH).

Neviem, teda čoho by sa mohli chytiť, ak nárok na odpočet DPH z nákupu tohto tovaru bol tiež ... mám na mysli literu zákona, ak by sa chceli potom odvolať ... to, že SRO tržby neevidovala a teda podávala nesprávne DPH priznania ...?
Naposledy upravil promont maja : 21.06.10 at 06:59
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
KEJKA Pozri príspevok
SZČO ukončila činnosť? Ak áno, tak iba zaplatí dodatočný výmer.
KEJKA Pozri príspevok
Ak tie tržby bude dodaňovať aj na DPFO - tak potom samozrejme bude treba riešiť DPPO aj v sro-aby sa eliminovalo dvojaké zdanenie.

účtovanie v sro len v roku 2010, ved minulé roky sú uzavreté.
ja by som to účtovala ako vzťah k SZČO, pokladnicu meniť nemôžeš, lebo tie tržby=hotovosť sro reálne mala. Takže napr.
379 Dal...........1190 ...záväzok voči SZČO
343 Dal...........-190...DPH
429 Dal ........-1000..základ dane
tých 1000 bude zníženie ZD v sro
ak súčasne SZČO tých istých 1000 prizná v dodatočnom DPFO.
Ja by som však daň z príjmu riešila len po dohode so správcom dane.
Zatiaľ by som len urobila bez účtovania dodatočne DPHčky
a celkový nárok na vrátenie by som účtovala 343/379
Sumu DPH by som vyplatila SZČO, aby mala na úhradu platobného výmeru.
Dodatočný výmer pre SZČO znamená duplicitne uhradenú DPH .

1.Prvý krát uhradila DPH pri predaji tovaru sro
2. Druhý krát má platiť dodatočný platobný výmer z kontroly - dodatočné zdanenie DPH za predaj tovaru

Ak by sa DPH uhradila aj zo strany sro/čo už sa aj uhradila / , tak to je tretie zdanie toho istého tovaru .
Naposledy upravil Zita5 : 21.06.10 at 07:46
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
KEJKA Pozri príspevok
...ja by som to účtovala ako vzťah k SZČO...
Sumu DPH by som vyplatila SZČO, aby mala na úhradu platobného výmeru.


Zita5 Pozri príspevok
...Ak by sa DPH uhradila aj zo strany sro/čo už sa aj uhradila / , tak to je tretie zdanie toho istého tovaru .
...ja som stále nepochopila... na základe akého dokladu by sa mala dph vyplatiť zo s.r.o... szčo... VPD - účel = solidarita??? ......
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

SZČo a konateľ sro je jedna a tá istá osoba, Pri predaji podniku sročke, sa jednalo o "symbolickú cenu" čiže vznikol badwill
Nerozumiem prečo by malo dochádzať k trojitému zdaneniu.
Sro z príjmu z predaja tovaru odviedla DPH (na bloku z ERP však bol uvedený SZČO)
na základe kontroly, DÚ žiada dodatočným výmerom vyplatiť všetky mesačné DPH FO-e
No vzhľadom k tomu, že túto DPH už odviedla sro DÚ (čo bolo nesprávne), chce si uplatniť vrátenie tejto dane.
FO ju znova zaplatí, ale očakáva, že ju DÚ vráti sro.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
denisie Pozri príspevok
SZČo a konateľ sro je jedna a tá istá osoba, Pri predaji podniku sročke, sa jednalo o "symbolickú cenu" čiže vznikol badwill
Nerozumiem prečo by malo dochádzať k trojitému zdaneniu.
Sro z príjmu z predaja tovaru odviedla DPH (na bloku z ERP však bol uvedený SZČO)
na základe kontroly, DÚ žiada dodatočným výmerom vyplatiť všetky mesačné DPH FO-e
No vzhľadom k tomu, že túto DPH už odviedla sro DÚ (čo bolo nesprávne), chce si uplatniť vrátenie tejto dane.
FO ju znova zaplatí, ale očakáva, že ju DÚ vráti sro.
Nechcem Ťa pliesť , ak bol SZČO platiteľom DPH , tak by to bolo 3x zdanené .Ak nebol platiteľom DPH tak svoj príspevok beriem späť .
A k sa jednalo o symbolickú cenu , tak to je o inom .
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

v dodatočnom platobnom výmere na daň z pridanej hodnoty sa píše:
DÚ ............ podľa §44 ods. 6 písm. b) bod 1 zákona č.511/1992 Zb vyrubuje platiteľovi dane daň z pridanej hodnoty v sume ... za zdaňovacie obdobie .............. Porušenie § 19 ods. 2 zákona 222/2004. toto je napísané za obdobie od 01.01.2008 -01.10.2008 kedy podnik reálne ešte existoval, ibaže už bol predaný sročke.
01.01.2008 SZČO predala sro podnik, ale neodhlásila svoju činoosť, rovnako tak ani neprepísala registrač. pokladňu na sro.
Od 01.10.2008 sa jedná o platobný výmer podľa § 44 ods. 4 zákona č. 511/1992 v nadväznosti na §44 ods. 2 zákona 511/1992
Porušenie § 69 ods. 5 zákona 222/2004
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Zita5 Pozri príspevok
Nechcem Ťa pliesť , ak bol SZČO platiteľom DPH , tak by to bolo 3x zdanené .Ak nebol platiteľom DPH tak svoj príspevok beriem späť .
A k sa jednalo o symbolickú cenu , tak to je o inom .
bol platiteľom DPH, ale jednalo sa o symbolickú cenu. Keďže sa jedná o tú istú osobu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
denisie Pozri príspevok
bol platiteľom DPH, ale jednalo sa o symbolickú cenu. Keďže sa jedná o tú istú osobu.


Ak bol platiteľom DPH tak môj vyššie uvedený príspevok platí .
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
denisie Pozri príspevok
SZČo a konateľ sro je jedna a tá istá osoba, Pri predaji podniku sročke, sa jednalo o "symbolickú cenu" čiže vznikol badwill
Nerozumiem prečo by malo dochádzať k trojitému zdaneniu.
Sro z príjmu z predaja tovaru odviedla DPH (na bloku z ERP však bol uvedený SZČO)
na základe kontroly, DÚ žiada dodatočným výmerom vyplatiť všetky mesačné DPH FO-e
No vzhľadom k tomu, že túto DPH už odviedla sro DÚ (čo bolo nesprávne), chce si uplatniť vrátenie tejto dane.
FO ju znova zaplatí, ale očakáva, že ju DÚ vráti sro.
...denisie... mala som pod rukou také účto... prechod z FO na s.r.o... že je to jedna a tá istá osoba viem, ale musíš to vnímať ako dve samostatné účtovné jednotky. Predaj podniku (teraz) s Tvojím problémom vôbec nesúvisí. Dodatočný výmer DÚ je oprávnený, diskutabilná je však obhajoba a uvedenie správcu dane do obrazu... Ak neurobíš opravy nesprávneho účtovania (na základe dokladov inej ÚJ) žiadne vrátenie DPH očakávať nemôžeš. Navyše môžeš rátať s ďalšími finančnými postihmi pri ďalších kontrolách u oboch ÚJ... Len zaplatenie výmeru sa mi vidí byť pštrosia politika...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5 Pozri príspevok
Ak bol platiteľom DPH tak môj vyššie uvedený príspevok platí .
Zitka ja tiež vidím len dvojité zdanenie /teda u DPH/- s.r.o už odviedlo a SZCO odvedie dodatočne....

Myslím, že Kejka vyrovnaním medzi s.r.o a SZČOP myslela finančným vyrovnaním /SZČO už akože nemala platiť, keď to patrilo s.r.o., tak jej to nahradí/, aj keď tiež neviem na základe čoho, resp. ako by sa to realizovalo...
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

Ajuška Pozri príspevok
...denisie... mala som pod rukou také účto... prechod z FO na s.r.o... že je to jedna a tá istá osoba viem, ale musíš to vnímať ako dve samostatné účtovné jednotky. Predaj podniku (teraz) s Tvojím problémom vôbec nesúvisí. Dodatočný výmer DÚ je oprávnený, diskutabilná je však obhajoba a uvedenie správcu dane do obrazu... Ak neurobíš opravy nesprávneho účtovania (na základe dokladov inej ÚJ) žiadne vrátenie DPH očakávať nemôžeš. Navyše môžeš rátať s ďalšími finančnými postihmi pri ďalších kontrolách u oboch ÚJ... Len zaplatenie výmeru sa mi vidí byť pštrosia politika...
veď práve toto!
konateľ si nárokuje vrátenie dane samozrejme nemieni platiť daň aj po druhý krát, lebo je to veľa peňazí, a akékoľvek postihy alebo možné problémy s tým súvisiace si neuvedomuje, a keď sa mu to snažím vysvetliť, že to nie je jednoduché a že môže očakávať v tom prípade ako pošleme DDp k DPH kontrolu, neberie to tragicky, lebo si je istý že štát mu nemôže zdaňovať dvakrát tržby. Toto je jeho zmýšľanie a ja sa preto snažím zistiť možné príčiny a dôsledky toho keď podá DDP sro
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

denisie Pozri príspevok
veď práve toto!
konateľ si nárokuje vrátenie dane samozrejme nemieni platiť daň aj po druhý krát, lebo je to veľa peňazí, a akékoľvek postihy alebo možné problémy s tým súvisiace si neuvedomuje, a keď sa mu to snažím vysvetliť, že to nie je jednoduché a že môže očakávať v tom prípade ako pošleme DDp k DPH kontrolu, neberie to tragicky, lebo si je istý že štát mu nemôže zdaňovať dvakrát tržby. Toto je jeho zmýšľanie a ja sa preto snažím zistiť možné príčiny a dôsledky toho keď podá DDP sro
Denis, komu vlastne prišla prvotne kontrola píšeš že SZČO zanikol 2009 je rok 2010 - u neho bola kontrola?
Alebo už je kontrola v s.r.o. a prostredníctvom toho došlo na problém?- DÚ predsa komplexne o probléme vie, tak úvahy o dôsledkoch podania DDP podľa mňa sú zbytočné.
SZČO musí daň doplatiť - nemal by zmeškať termín zbytočne mu budú narastať úroky a problémy.
Nádej na vrátenie dane má skutočne len prostredníctvom podania DDP na DPH v s.r.o. a podľa výsledku riešiť ďalej, ako píše Kejka. Niekde sa začať musí... V tom, že štát by nemal požadovať tú DPH je pravda....ale... Možno mu ju vrátia a dajú pokutu z hľadiska evidencie tržieb ERP atď., ale s čistým štítom počítať nemôže...
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
denisie Pozri príspevok
veď práve toto!
konateľ si nárokuje vrátenie dane samozrejme nemieni platiť daň aj po druhý krát, lebo je to veľa peňazí, a akékoľvek postihy alebo možné problémy s tým súvisiace si neuvedomuje, a keď sa mu to snažím vysvetliť, že to nie je jednoduché a že môže očakávať v tom prípade ako pošleme DDp k DPH kontrolu, neberie to tragicky, lebo si je istý že štát mu nemôže zdaňovať dvakrát tržby. Toto je jeho zmýšľanie a ja sa preto snažím zistiť možné príčiny a dôsledky toho keď podá DDP sro
...kontroly sa síce obávame...ale robíme s vedomím, že príde...... anulovať výmer DÚ voči FO nie je možné - dôvody sú jasné a pravdivé... neviem aké stanovisko ste k nemu zaujali... chcelo by to naštudovať si možnosti, s dôrazom na termíny... Ak už tadiaľ žiadna cesta k vyriešeniu problému nevedie, treba sa precízne zamerať v prvom rade na opravy 2008, 2009 v s.r.o... čo všetko s tým súvisí, som už naznačila v predošlých príspevkoch (aj keď s nepochopením zúčastnených). Teba sa isto netýkalo len finálne účtovanie, ale spracovanie celej súvisiacej firemnej dokumentácie... verím teda, že ma lepšie čítaš...
0 1
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Denis upozorni konateľa, že ak bude čakať na event. vrátenie DPH v s.r.o. /čo vôbec nemusí nastať/ a nezaplatí dovtedy Výmer ako SZČO/ tak sa o.i. môže dostať do styku s exekúciou.... Jednoducho musí chybu naprávať tak, aby čo najmenej stratil. On tu vystupuje ako dva daňové subjekty, to mu povedz - dve DIČ, nikoho nezaujíma, že to ide všetko z jeho vrecka....
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

evina Pozri príspevok
Denis, komu vlastne prišla prvotne kontrola píšeš že SZČO zanikol 2009 je rok 2010 - u neho bola kontrola?
Alebo už je kontrola v s.r.o. a prostredníctvom toho došlo na problém?- DÚ predsa komplexne o probléme vie, tak úvahy o dôsledkoch podania DDP podľa mňa sú zbytočné.
SZČO musí daň doplatiť - nemal by zmeškať termín zbytočne mu budú narastať úroky a problémy.
Nádej na vrátenie dane má skutočne len prostredníctvom podania DDP na DPH v s.r.o. a podľa výsledku riešiť ďalej, ako píše Kejka. Niekde sa začať musí... V tom, že štát by nemal požadovať tú DPH je pravda....ale... Možno mu ju vrátia a dajú pokutu z hľadiska evidencie tržieb ERP atď., ale s čistým štítom počítať nemôže...
to je jasné že bez čistého štítu to neobstojí,
prebieha súčasne viac kontrol, aj u rso aj u SZČO, a je úplne možné, že spúšťačom bolo to, keď konečne FO = konateľ, bol odhlásiť na DÚ registračnú pokladňu a zároveň prihlásiť pokladňu na sro. Ja mám za to, že to tak mohlo byť. Potom DÚ zaslal oznámenie o výkone kontroly SZČO na DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať