Zavrieť

Porady

A stale odpisy...

Ahojte všetci,

prosim o radu. SZČO-JU, kupil v júli 2005 OA vyrobeny v r. 1999 za cenu 76000,--, používať ho začal v auguste 2005. Otazočka:
a/ bude si odpisovať tento OA aj napriek tomu,že nie je nové?
b/ ak áno, odpisy bude počítať od júla alebo od augusta?
c/ môže si ho odpisovať, ak mu vyjde za r. 2005 strata?

Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

a) - keďže cena je vyššia ako 30000,- a doba použiteľnosti viac ako jeden rok, ak ho zaradí do majetku firmy, bude ho odpisovať v 1. odpisovej skupine - 4 roky
b) - odpisy sa rátajú od mesiaca zaradenia - na základe protokolu o zaradení IM. Ak sa účtovné a daňové odpisy rovnajú, odpis bude rovnaký bez ohľadu na to, v ktorom mesiaci sa majetok zaradí.
c) na základe zákona o dani z príjmov je možné prerušiť odpisovanie, bez straty nároku na odpis.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
martina12
a) - keďže cena je vyššia ako 30000,- a doba použiteľnosti viac ako jeden rok, ak ho zaradí do majetku firmy, bude ho odpisovať v 1. odpisovej skupine - 4 roky
b) - odpisy sa rátajú od mesiaca zaradenia - na základe protokolu o zaradení IM. Ak sa účtovné a daňové odpisy rovnajú, odpis bude rovnaký bez ohľadu na to, v ktorom mesiaci sa majetok zaradí.
c) na základe zákona o dani z príjmov je možné prerušiť odpisovanie, bez straty nároku na odpis.
maťa a môhla by si na príklade ukázať ako zistím účtovné a daňové odpisy a kedy sa rovnajú? Tomuto som nikdy nechápala. Pretože mi sme tiež kúpili 18.7.2005 osob.auto za 65 000,00 a neviem či si mám uplatniť ročný odpis, alebo iba časť. Ďakujem.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Rúbalová Renáta
maťa a môhla by si na príklade ukázať ako zistím účtovné a daňové odpisy a kedy sa rovnajú? Tomuto som nikdy nechápala. Pretože mi sme tiež kúpili 18.7.2005 osob.auto za 65 000,00 a neviem či si mám uplatniť ročný odpis, alebo iba časť. Ďakujem.
Daňovo si uplatníš ročný odpis - nezáleží na tom, že si ho kúpila v júli. Rozdiel medzi účtovným a daňovým - účtovný sa ráta po mesiacoch, daňový je vždy ročný.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Sany
Daňovo si uplatníš ročný odpis - nezáleží na tom, že si ho kúpila v júli. Rozdiel medzi účtovným a daňovým - účtovný sa ráta po mesiacoch, daňový je vždy ročný.
Ďakujem .
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

Na to musí mať firma internú smernicu, ale organizácie, ktoré majú povinný audit, majú mať účtovné a daňové odpisy rôzne. Účtovné odpisy si musia určit sami a sú väčšinou uvedené v %, resp. koeficient pri zrýchl. odpisoch. Napr. 1.odpisová skupina - daňový odpis - doba odpisu 4 roky, účtovný odpis 25% ročne. Vysvetlím spôsob výpočtu rovnomerných odpisov, ak účtovný odpis sa nerovná daňovému . Daňový odpis je ročný, účtovný len toľko mesiacov, koľko mám majetok v evidencii. Napr. na tvojom aute za 65000,- pri rovn. odpise je daňový odpis 16250,- a účtovný 8130,- (16250/12*počet mesiacov, od zaradenia majetku do konca roka). Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi tvorí odloženú daňovú povinnosť. Daňové odpisy skončia v roku 12/2008, ale účtovné až v 6/2009.
Všetko záleží na vnútrofiremnom predpise, a keď si tam dáš, že účtovný odpis sa rovná daňovému a nemáš povinný audit, tak účtovný odpis v tvojom prípade bude 16250,- za rok (2709,- mesačne, v decembri 2705,- mesačný odpis sa zaokrúhľuje nahor). Dúfam, že som to vysvetlila zrozumiteľne, ak by si mala otázku, a budem vedieť odpovedať, odpoviem.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
martina12
Na to musí mať firma internú smernicu, ale organizácie, ktoré majú povinný audit, majú mať účtovné a daňové odpisy rôzne. Účtovné odpisy si musia určit sami a sú väčšinou uvedené v %, resp. koeficient pri zrýchl. odpisoch. Napr. 1.odpisová skupina - daňový odpis - doba odpisu 4 roky, účtovný odpis 25% ročne. Vysvetlím spôsob výpočtu rovnomerných odpisov, ak účtovný odpis sa nerovná daňovému . Daňový odpis je ročný, účtovný len toľko mesiacov, koľko mám majetok v evidencii. Napr. na tvojom aute za 65000,- pri rovn. odpise je daňový odpis 16250,- a účtovný 8130,- (16250/12*počet mesiacov, od zaradenia majetku do konca roka). Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi tvorí odloženú daňovú povinnosť. Daňové odpisy skončia v roku 12/2008, ale účtovné až v 6/2009.
Všetko záleží na vnútrofiremnom predpise, a keď si tam dáš, že účtovný odpis sa rovná daňovému a nemáš povinný audit, tak účtovný odpis v tvojom prípade bude 16250,- za rok (2709,- mesačne, v decembri 2705,- mesačný odpis sa zaokrúhľuje nahor). Dúfam, že som to vysvetlila zrozumiteľne, ak by si mala otázku, a budem vedieť odpovedať, odpoviem.
Ja robím SZČO a on žiadnu inter.smernicu nemá. Takže prosím ťa potvrď mi či som to dobre pochopila:
Ku koncu roku naúčtujem ročný odpis 16 250,00 bez ohľadu na to , že auto bolo kupované v priebehu roka? Ďakujem za vysvetlenie vieš odpisy s duše nenávidím a sú mojou najslabšou stránkou.
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

Rúbalová Renáta
Ja robím SZČO a on žiadnu inter.smernicu nemá. Takže prosím ťa potvrď mi či som to dobre pochopila:
Ku koncu roku naúčtujem ročný odpis 16 250,00 bez ohľadu na to , že auto bolo kupované v priebehu roka? Ďakujem za vysvetlenie vieš odpisy s duše nenávidím a sú mojou najslabšou stránkou.
Presne tak, na konci roka zaúčtuješ odpisy 16250,-, bez ohľadu na to, kedy bol majetok zaradený do používania. Odpis si môžeš uplatniť, len ak je majetok v stave k 31.12. daného roka
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Keď ste rozbehli tému odpisy,môžem sa opýtať na názor?
HM obstaraný v r.2002 bude odpísaný v r. 2006.Majiteľ sa rozhodol predať HM v novembri t.r.Odpis za r. 2005 bude(zhruba) 3600,-Sk.Ak HM vyradím v novembri- účt. odpisy budú 3600/12*11mesiacov???A túto sumu zaúčtujem k 31,12.???
Ďakujem za odpovede mám v tom hokej.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Keď ste pri odpisoch-poradíte? HM nadobudnutý v r.2002bude odpísaný v r.2006.V novembri ho chce majiteľ predať.Ak daňové odpisy budu cca 3600,-sk,tak účtovné ak ho predá budú 3600/12*11mes. a tieto zaúčtujem 31.12.2005????Týka sa to zrýchleného odpisu v JU.Zarady ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kira
Keď ste pri odpisoch-poradíte? HM nadobudnutý v r.2002bude odpísaný v r.2006.V novembri ho chce majiteľ predať.Ak daňové odpisy budu cca 3600,-sk,tak účtovné ak ho predá budú 3600/12*11mes. a tieto zaúčtujem 31.12.2005????Týka sa to zrýchleného odpisu v JU.Zarady ďakujem
odpisy v JU su daňové. V roku predaja sa už odpisy neuplatnuju, všetko ide do zostatkovej ceny.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
martina12
Na to musí mať firma internú smernicu, ale organizácie, ktoré majú povinný audit, majú mať účtovné a daňové odpisy rôzne. Účtovné odpisy si musia určit sami a sú väčšinou uvedené v %, resp. koeficient pri zrýchl. odpisoch. Napr. 1.odpisová skupina - daňový odpis - doba odpisu 4 roky, účtovný odpis 25% ročne. Vysvetlím spôsob výpočtu rovnomerných odpisov, ak účtovný odpis sa nerovná daňovému . Daňový odpis je ročný, účtovný len toľko mesiacov, koľko mám majetok v evidencii. Napr. na tvojom aute za 65000,- pri rovn. odpise je daňový odpis 16250,- a účtovný 8130,- (16250/12*počet mesiacov, od zaradenia majetku do konca roka). Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi tvorí odloženú daňovú povinnosť. Daňové odpisy skončia v roku 12/2008, ale účtovné až v 6/2009.
Všetko záleží na vnútrofiremnom predpise, a keď si tam dáš, že účtovný odpis sa rovná daňovému a nemáš povinný audit, tak účtovný odpis v tvojom prípade bude 16250,- za rok (2709,- mesačne, v decembri 2705,- mesačný odpis sa zaokrúhľuje nahor). Dúfam, že som to vysvetlila zrozumiteľne, ak by si mala otázku, a budem vedieť odpovedať, odpoviem.
Super, super vysvetlané !!!!:p
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Poprosím vás o pomoc pri odpisoch.
Ak mám HM zaradený v r.2002 a chceme ho predať v 11/2005,daňové odpisy sú cca 3600,-sk a ja ho vy radím v 11/2005 aké odpisy zaúčtujem 31.12.2005?Ide o zrýchlené odpisovanie.A ešte ak robím výkaz opríjmoch a výdavkoch k 30.10.za účelom úveru odpisy dám: suma odpisov/12*10mesiacov?Ďakujem
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

kira
Poprosím vás o pomoc pri odpisoch.
Ak mám HM zaradený v r.2002 a chceme ho predať v 11/2005,daňové odpisy sú cca 3600,-sk a ja ho vy radím v 11/2005 aké odpisy zaúčtujem 31.12.2005?Ide o zrýchlené odpisovanie.A ešte ak robím výkaz opríjmoch a výdavkoch k 30.10.za účelom úveru odpisy dám: suma odpisov/12*10mesiacov?Ďakujem
Ak vyradíš v 11/2005, potom v r. 2005 nemáš nárok na odpis. Nemáš majetok k 31.12. v podnikaní.
S tým úverom neviem poradiť.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

kira
Poprosím vás o pomoc pri odpisoch.
Ak mám HM zaradený v r.2002 a chceme ho predať v 11/2005,daňové odpisy sú cca 3600,-sk a ja ho vy radím v 11/2005 aké odpisy zaúčtujem 31.12.2005?Ide o zrýchlené odpisovanie.A ešte ak robím výkaz opríjmoch a výdavkoch k 30.10.za účelom úveru odpisy dám: suma odpisov/12*10mesiacov?Ďakujem
Čo sa týka úveru, ja by som to tak dal, pretože to odpovedá skutočnosti a v 10/05 bol majetok ešte vo firme. A ty memusíš vedieť, že k 30.11.05 bude HM predaný.
Pekný večer želám...
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

kira
Poprosím vás o pomoc pri odpisoch.
Ak mám HM zaradený v r.2002 a chceme ho predať v 11/2005,daňové odpisy sú cca 3600,-sk a ja ho vy radím v 11/2005 aké odpisy zaúčtujem 31.12.2005?Ide o zrýchlené odpisovanie.A ešte ak robím výkaz opríjmoch a výdavkoch k 30.10.za účelom úveru odpisy dám: suma odpisov/12*10mesiacov?Ďakujem
V novelizovanom znení Postupov JÚ platných od 1.1.2005 sa na konci vo vysvetlivkách k výkazu o majetku a záväzkoch (bod 1) uvádza, že údaje v riadku 01 a 02 výkazu sa uvádzajú v zostatkových účtovných cenách, čiže po zohľadnení účtovných odpisov. Keďže účtovné odpisy by sa mali robiť mesačne (aj v JÚ ), Tebou uvádzaný postup ich výpočtu je podľa mňa správny. A pre banku ako podklad k úveru určite.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Ďakujem za odpovede a prajem tak isto krásny večer
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Mám PC od roku 2003 v sume 38166,- odpisované na 4 roky zrýchleným odpisovaním

2003 9542,-
2004 14313,-
2005 9542,-
2006 4769,-

V roku 2003 som odpisy uplatnila a v roku 2004 som odpisy neuplatnila. V januári 2006 chcem živnosť zrušiť a PC mi ostane v osobnom užívaní, čiže ku dňu zrušenie živnosti ho preradím do os.užívania.
1/ Na aký odpis mám nárok v roku 2005 ?
2/ Na aký odpis mám nárok v roku 2006 ?

ďakujem

JU.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
za r.2004 pokiaľ si si neuplatnila odpis si ho môžeš uplatniť v tomto roku, čiže ku koncu roku. Odpis za r.2005 nevidím dôvod prečo by si si ho nemala uplatniť.Ak ukončíš živnosť v 1/06 čiže zvyšný odpis pre r.2006 - 4 769,00 nemáš nárok na uplatnenie odpisu. Záleží na tom kedy opravdu ukončíš živnosť. Skús počkať na ostatné názory pretože sa ich tu môže vyskytnúť neúrekom.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Takze este raz ja uctujem SZCO, ktora kupila auto na lizing v polovici roka 2004. Uplatnila som uctovne odpisy t.j. za 6 mesiacov. Internu smernicu nema. Urobila som dobre?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Poradí niekto?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať