Zavrieť

Porady

predaj drobného majetku

dobrý deň, nemá niekto skúsenosti s hromdným odpredajom drobného majetku
pri likvidácii spoločnosti? Má sa odpredávať zamestnancom podľa záujmu.
Mala by byť vypracovaná nejaká smernica za akú cenu sa bude krátkodobý majetok rozpredávať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Pred casom som riesila podobny pripad. Nebola to likvidacia spolocnosti, ale konatel sa rozhodol takyto nepotrebny majetok vyradit a predat. Vypracovali sme smernicu, v ktorej sa urcilo, ze majetok vyssej uzitnej hodnoty (napr. pocitace, radia, nabytok) sa dal ohodnotit odbornikom a ostatne veci (zaclony, zavesy, kavovary a pod.) sa predali za cenu tzv. odborneho odhadu, ktory spravila skupina troch zamestnancov. Ceny sa pohybovali zhruba v hodnote 10 % nadobudacej hodnoty. Drobny investicny majetok uz nema ziadnu uctovnu hodnotu (odpisany je pri nadobudnuti), takze aj predaj za korunu je pre firmu prinosom.

    007 je offline (nepripojený) 007

    007
    ďakujem za odpoveď.Kde by som našla nejaký vzor tej smernice? A odborník pre ohodnotenie napr. nábytkovej zostavy robenej na mieru (OC cca 16000), 2 ročnej ,koho mám osloviť?

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    My sme ako odbornikov oslovili - pri pocitacoch predajcu vypoctovej techniky a pri nabytku firmu, ktora nam nabytok na mieru vyhotovila. Pri posudzovani brali do uvahy fyzicke a moralne opotrebenie. Vzor smernice poskytnut neviem, ale my sme to spravili tak, ze sme na list papiera napisali dovod vyradenia, vypisali sme vsetky veci, ktore sa vyraduju a predavaju, pripojili sme odhady odbornikov, ktorych sme oslovili a u ostatnych drobnych veci sme pripojili zapis tej troj-clennej zamestnaneckej komisie. Myslim, ze aj vo vasom pripade by to mohlo byt dostacujuce. Ale ak ma niekto iny nazor a smernicu bude vediet pripojit, rada sa aj ja poucim.

    007 je offline (nepripojený) 007

    007
    ešte 1 otázka, asi od akej hodnoty by sme mali dať tie veci ohodnotiť, aby to akceptoval DU?
    vďaka

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Odpisovany majetok sme dali ohodnotit znalcami a tzv. DKP ohodnotila zamestnanecka komisia.

    H.B. je offline (nepripojený) H.B.

    H.B.
    kde by som mala zaúčtovať predaj drobného hmotného majetku? Nákup mám všetko v 501. Predaj mám dať na 641?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Ja by som predaj drobného majetku účtoval tiež na 641.
    Nie 641 ale 642, už si ani osnovu nepamätám
    Naposledy upravil andrej_rv : 19.12.05 at 14:54

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ak ste pri obstaraní majetku účtovali na účet 501, pri jeho odpredaji by som sa orientovala skôr na účet 642, nakoľko na účet 641 je určený na odpredaj dlhodobého majetku.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    AVO
    Ak ste pri obstaraní majetku účtovali na účet 501, pri jeho odpredaji by som sa orientovala skôr na účet 642, nakoľko na účet 641 je určený na odpredaj dlhodobého majetku.
    Pravdaže ako tržby za predaj materiálu - na 642, pomýlil som si účet

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Chcem ešte rozviesť účtovanie drobného majetku. Aj podľa mňa sa jeho predaj účtuje na 642, ak bol účtovaný na 501 a nie je zahrnutý v dlhodobom majetku. Podľa knihy p. Cenigovej je účet 642 párovým k 542, ale aby sa na ňom účtoval úbytok DM, ktorý nie je v evidencii majetku mi logicky nesedí. Poraďte čo s tým. Predaj DM účtovať len ako 211/642 bez zápisu na 542?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Účet 542 používaš len pri predaji materiálu zo skladu v OC, takže v tomto prípade ho nepoužiješ. Účtuješ 311,315/ 642 - tržby z predaja materiálu ako pohľadávky voči odberateľom.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ja to trochu rozoberiem čo sa týka knihy p. Ing. Cenigovej, ktorá uvádza, že na aú 642 účtujeme tržby z príležitostného predaja materiálu, ktorý sme kúpili pre svoju osobnú potrebu.
    Vtedy by sme mali preúčtovať na stranu MD 542/ DAL 501 úbytok materiálu zo skladu v jeho obstarávacej cene
    a pri predaji tohto materiálu MD 311 (315)/DAL 642 .
    Účet 642 je párovým účtom k účtu 542, z rozdielu týchto účtov sa zisťuje
    výsledok z predaja materiálu.
    Naposledy upravil Lila : 30.08.06 at 13:03

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Dobrý deň, firma sro chce tiež predať nábytok, pretože previezť ho do Francúzska spoločníkovi, by vyšlo draho. Preto sa chcem spýtať, či tento majetok môžeme predať, a ako by sme mali postupovať, či formou nejakej zmluvy, ešte som takúto situáciu neriešila, prosím keby ste mi poradili. SRO chce vstúpiť do likvidácie k 31.12.2011, môžeme ten nábytok predať ešte pred likvidáciou? Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.