Zavrieť

Porady

predaj trafostanice

Chcel by som poprosiť o nasledovnú radu. Pradávam trafostanicu, ktorú mám vo vlastníctve rok. Je potrebné príjem z predaja zdaniť? Ak áno môžem si odpočítať nákupnú cenu? Ďakujem za rýchlu odpoveď.Potrebujem k predaju znalecký posudok?
Naposledy upravil anelly : 06.11.05 at 13:14 Dôvod: doplniť podrobnosti
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Myslíš trafostanicu - nehnuteľnosť alebo niečo iné - hnuteľné???
Doplň či si popdnikateľ, súkr. FO alebo sa nejak identifikuj.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, príjem zdaňuješ
áno, môžeš odpočítať nákupnú cenu ako aj in é preukázné výdavky spojené s predajom (napr. inzerát)
K predaju nepotrebuješ znalecký posudok.
0 0
anelly anelly

anelly je offline (nepripojený) anelly

Trafostanicu predávam ako súkromná osoba. Trafostanica nie je zaevidovaná ako nehnuteľnosť na katastri. Popisne: ide vlastne o skriňu, ktorá spája elektrické rozvody. Je trvale umiestnená ale nie je to nehnuteľnosť.Predáva sa samostatne bez pozemku (nie je potrebný) Mám ju posudzovať ako hnuteľný majetok oslobodený od dane §9ods.1pís.d)?
Naposledy upravil anelly : 06.11.05 at 14:26 Dôvod: doplnenie
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
anelly
Trafostanicu predávam ako súkromná osoba. Trafostanica nie je zaevidovaná ako nehnuteľnosť na katastri. Popisne: ide vlastne o skriňu, ktorá spája elektrické rozvody. Je trvale umiestnená ale nie je to nehnuteľnosť.Predáva sa samostatne bez pozemku (nie je potrebný) Mám ju posudzovať ako hnuteľný majetok oslobodený od dane §9ods.1pís.d)?
tak potom podľa §9, ods 1 predaj hnuteľnej veci je oslobodený (ak nebol predtým 5 rokov zaradený v majetku na podnikanie daňovníka).
0 0
anelly anelly

anelly je offline (nepripojený) anelly

Ďakujem, niekedy človek pri našich zákonoch si musí potvrdiť aj takú vec o ktorej je presvedčený, že vie odpoveď. Vďaka ešte raz a pozdravujem všetkých, ktorý pracujú po večeroch vrátane nedele.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Riešim taký víkendový bombónik a mám dojem, že ho potrebujem s niekým predebatovať, lebo som si neni istá, či uvažujem správne.
SZČO ukončila živnosť 30.6.2006. Majetok predala, ale zostala jej trafostanica v ZC 130.000,-- Sk.
Totiž od januára 2006 prebiehali rokovania so Zpsl. energetikou, ktorá mala trafostanicu odkúpiť za 20.000,-- Sk, s tým, že bude zabezpečovať jej opravy a údržbu. V apríli 2006 spísala ZSE so SZČO kúpno-predajnú zmluvu, ktorú SZČO podpísala. ZSE však podpísanie zmluvy stále odkladala a sľubovala, že najneskôr do konca roka ju podpíše. Doteraz sa však nič neudialo, ZSE nezaujala žiadne stanovisko a bývalej SZČO tým vznikol problém.
Čo teraz? Občan vlastní trafostanicu, ktorá bola a stále je využívaná na podnikanie, (momentálne iným subjektom).
1/ Môže ju preradiť k 30.6.2006 (ukončenie podnikania), do osobného vlastníctva?
2/ Môže ju teraz, k 31.12.2006, predať ako občan, za tých 20.000,-- Sk firme (s.r.o.), ktorá ju celý čas využívala?
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane.
4/ Je vôbec toto riešenie správne? Neuniká mi niečo? Nie je to napadnuteľné zo strany kontrolórov?
Vyjadrite, prosím, svoj názor.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anja111 Pozri príspevok
Riešim taký víkendový bombónik a mám dojem, že ho potrebujem s niekým predebatovať, lebo som si neni istá, či uvažujem správne.
SZČO ukončila živnosť 30.6.2006. Majetok predala, ale zostala jej trafostanica v ZC 130.000,-- Sk.
Totiž od januára 2006 prebiehali rokovania so Zpsl. energetikou, ktorá mala trafostanicu odkúpiť za 20.000,-- Sk, s tým, že bude zabezpečovať jej opravy a údržbu. V apríli 2006 spísala ZSE so SZČO kúpno-predajnú zmluvu, ktorú SZČO podpísala. ZSE však podpísanie zmluvy stále odkladala a sľubovala, že najneskôr do konca roka ju podpíše. Doteraz sa však nič neudialo, ZSE nezaujala žiadne stanovisko a bývalej SZČO tým vznikol problém.
Čo teraz? Občan vlastní trafostanicu, ktorá bola a stále je využívaná na podnikanie, (momentálne iným subjektom).
1/ Môže ju preradiť k 30.6.2006 (ukončenie podnikania), do osobného vlastníctva?
2/ Môže ju teraz, k 31.12.2006, predať ako občan, za tých 20.000,-- Sk firme (s.r.o.), ktorá ju celý čas využívala?
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane.
4/ Je vôbec toto riešenie správne? Neuniká mi niečo? Nie je to napadnuteľné zo strany kontrolórov?
Vyjadrite, prosím, svoj názor.
Posúvam...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=Anja111;386760] .....
SZČO ukončila živnosť 30.6.2006. Majetok predala, ale zostala jej trafostanica v ZC 130.000,-- Sk.
Totiž od januára 2006 prebiehali rokovania so Zpsl. energetikou, ktorá mala trafostanicu odkúpiť za 20.000,-- Sk, s tým, že bude zabezpečovať jej opravy a údržbu. V apríli 2006 spísala ZSE so SZČO kúpno-predajnú zmluvu, ktorú SZČO podpísala. ZSE však podpísanie zmluvy stále odkladala a sľubovala, že najneskôr do konca roka ju podpíše. Doteraz sa však nič neudialo, ZSE nezaujala žiadne stanovisko a bývalej SZČO tým vznikol problém.
Čo teraz? Občan vlastní trafostanicu, ktorá bola a stále je využívaná na podnikanie, (momentálne iným subjektom).
1/ Môže ju preradiť k 30.6.2006 (ukončenie podnikania), do osobného vlastníctva? Áno môže ju preradiť do osobného užívania. Je / bol plátcom DPH k 30.06.2006?
2/ Môže ju teraz, k 31.12.2006, predať ako občan, za tých 20.000,-- Sk firme (s.r.o.), ktorá ju celý čas využívala? Áno. Príjem by mal byť zdanený. Trafo bolo v obchodnom majetku a predáva sa skôr, než oných 5 rokov od vyradenia z OM.
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane. Ak použije preradenie z obch. omajetku do osobného k 30.06.06, tak nie.
4/ Je vôbec toto riešenie správne? Neuniká mi niečo? Nie je to napadnuteľné zo strany kontrolórov?
Vyjadrite, prosím, svoj názor. Pokiaľ by som nebol plátcom DPH, tak by som predal k 30.06.06 predmetné trafo používateľskej firme, resp. počkal, kým sa to dorieši s elektrárňami. Výnos by bol väčší.

Ak by som preradil do osobného majetku trafo, tak od 01.07. by som ho prenajal používateľovi.


Naposledy upravil STRELEC : 11.02.07 at 18:15
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

[quote=STRELEC;386850]
Anja111 Pozri príspevok
.....

1/ Môže ju preradiť k 30.6.2006 (ukončenie podnikania), do osobného vlastníctva? Áno môže ju preradiť do osobného užívania. Je / bol plátcom DPH k 30.06.2006? Áno, bol plátcom DPH. Ako posledné zdaňovacie obdobie mu DU určil tretí Q 2006.
2/ Môže ju teraz, k 31.12.2006, predať ako občan, za tých 20.000,-- Sk firme (s.r.o.), ktorá ju celý čas využívala? Áno. Príjem by mal byť zdanený. Trafo bolo v obchodnom majetku a predáva sa skôr, než oných 5 rokov od vyradenia z OM.
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane. Ak použije preradenie z obch. omajetku do osobného k 30.06.06, tak nie.
4/ Je vôbec toto riešenie správne? Neuniká mi niečo? Nie je to napadnuteľné zo strany kontrolórov?
Vyjadrite, prosím, svoj názor. Pokiaľ by som nebol plátcom DPH, tak by som predal k 30.06.06 predmetné trafo používateľskej firme, resp. počkal, kým sa to dorieši s elektrárňami. Výnos by bol väčší. ZSE bolo ochotné vyplatiť max. tých 20 tis. Sk a následne aj využívajúca s.r.o., nakoľko tú ponuku poznala.

Ak by som preradil do osobného majetku trafo, tak od 01.07. by som ho prenajal používateľovi. Súhlasím.

Podčiarknutý text som ešte doplnila...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Teda - riešil by som o predajom k 31.12.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

STRELEC Pozri príspevok
Teda - riešil by som o predajom k 31.12.
Ďakujem veľmi pekne...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

[quote=STRELEC;386850][quote=Anja111;386760] .....
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane. Ak použije preradenie z obch. omajetku do osobného k 30.06.06, tak nie.
quote]
Vraciam sa ešte k nasledujúcej otázke, lebo mi to už asi nemyslí...
Prečo nemôže dať zostatkovú cenu do výdavkov, pri predaji obchodného majetku, ktorý bol preradený do osobného vlastníctva?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

ZC už nebude existovať. Ide podľa mňa o iný predaj - predaj z osobného majetku. Účto bolo uzavreté k 30,06,06. Zdanenie vyplýva z nedodržania lehoty ... 5 rokov po vyradení z OM.
Naposledy upravil STRELEC : 11.02.07 at 18:20
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

STRELEC Pozri príspevok
ZC už nebude existovať. Ide podľa mňa o iný predaj - predaj z osobného majetku. Účto bolo uzavreté k 30,06,06. Zdanenie vyplýva z nedodržania lehoty ... 5 rokov po vyradení z OM.
Ani keď to vlastne v tej ZC "nadobudol"? Proste, nejako mi to nejde do hlavy.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Anja111 Pozri príspevok
Ani keď to vlastne v tej ZC "nadobudol"? Proste, nejako mi to nejde do hlavy.
.... a vlastne ako to bolo vysporiadané v DPH? Dodatočne bola doplnená DPH s tým, že dotyčný bol plátcom aj v III.štvrťroku 2006.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

STRELEC Pozri príspevok
.... a vlastne ako to bolo vysporiadané v DPH? Dodatočne bola doplnená DPH s tým, že dotyčný bol plátcom aj v III.štvrťroku 2006.
Trafostanicu nadobudol vtedy, keď ešte nebol plátcom DPH, takže si žiadnu nenárokoval...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Anja111 Pozri príspevok
Ani keď to vlastne v tej ZC "nadobudol"? Proste, nejako mi to nejde do hlavy.
On to trafo nenadobudol k 30.06.06. Len ju presunul z jednej zložky svojho majetku (ako FO) - "firemnej" do zložky "súkromnej".
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

STRELEC Pozri príspevok
On to trafo nenadobudol k 30.06.06. Len ju presunul z jednej zložky svojho majetku (ako FO) - "firemnej" do zložky "súkromnej".
A preto nemá nárok na uplatnenie výdavkov?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Obávam sa, že nie.Obava bola zbytočná
Naposledy upravil STRELEC : 11.02.07 at 18:22
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

STRELEC Pozri príspevok
Obávam sa, že nie.
Asi sa s tým budem musieť zmieriť... Ale aj tak ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať