Zavrieť

Porady

predaj trafostanice

Chcel by som poprosiť o nasledovnú radu. Pradávam trafostanicu, ktorú mám vo vlastníctve rok. Je potrebné príjem z predaja zdaniť? Ak áno môžem si odpočítať nákupnú cenu? Ďakujem za rýchlu odpoveď.Potrebujem k predaju znalecký posudok?
Naposledy upravil anelly : 06.11.05 at 13:14 Dôvod: doplniť podrobnosti
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
[quote=Anja111;386925][quote=STRELEC;386850]
Anja111 Pozri príspevok
.....
3/ Môže dať ZC 110.000,-- Sk do VOZD? Celý čas rátal s tým, že si ZC uplatní, lebo vzhľadom na ukončenie živnosti a následný predaj majetku, má vysoký základ dane. Ak použije preradenie z obch. omajetku do osobného k 30.06.06, tak nie.
quote]
Vraciam sa ešte k nasledujúcej otázke, lebo mi to už asi nemyslí...
Prečo nemôže dať zostatkovú cenu do výdavkov, pri predaji obchodného majetku, ktorý bol preradený do osobného vlastníctva?

Pokiaľ si szčo preradí trafostarnicu z majetku firmy do osobného vlastníctva, tak ZC si neuplatní vo svojich výdavkoch ako szčo . Ale akonáhle ju predá do 5 rokoch od vyradenia , tak príjem z predaja zdaní , ale následne si môže uplatniť ZC v daňovom priznaní. Mala si toto na mysli?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

[quote=renča1;387039][quote=Anja111;386925]
STRELEC Pozri príspevok


Pokiaľ si szčo preradí trafostarnicu z majetku firmy do osobného vlastníctva, tak ZC si neuplatní vo svojich výdavkoch ako szčo . Ale akonáhle ju predá do 5 rokoch od vyradenia , tak príjem z predaja zdaní , ale následne si môže uplatniť ZC v daňovom priznaní. Mala si toto na mysli?
ÁNO! O to mi išlo. Živnosť je ukončená 30.6.2006, kedy sa preradí trafostanica do osobného vlastníctva. Predá ju v decembri, už ako súkromná osoba a chcel by si uplatniť ZC do výdavkov...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
[quote=Anja111;387055][quote=renča1;387039]
Anja111 Pozri príspevok

ÁNO! O to mi išlo. Živnosť je ukončená 30.6.2006, kedy sa preradí trafostanica do osobného vlastníctva. Predá ju v decembri, už ako súkromná osoba a chcel by si uplatniť ZC do výdavkov...
Tak nič mu v tom nebráni,
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

[quote=renča1;387057][quote=Anja111;387055]
renča1 Pozri príspevok

Tak nič mu v tom nebráni,
Ďakujem za veľmi očakávanú radu. Ďakujem a oceňujem.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ak sa do 5 rokoch predá trafostanica, tak príjem z predaja spadá do § 8. A daňovým výdavkom je podľa § 8 ods.5 písm.c) jeho zostatková cena, zákon o dani z príjmu.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

renča1 Pozri príspevok
Ak sa do 5 rokoch predá trafostanica, tak príjem z predaja spadá do § 8. A daňovým výdavkom je podľa § 8 ods.5 písm.c) jeho zostatková cena, zákon o dani z príjmu.
Presne toto som potrebovala! Vďaka!
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

OK. Máš pravdu! Mal som si to pozrieť. Vďaka!.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Aj ja ďakujem.
0 0
jež jež

jež je offline (nepripojený) jež

Prosím o radu. Na akom základe môže SZČO preradit alebo odpredať HIM ktorého zostatková cena je 0,- a DHIM spoločnosti s.r.o. ?
Ďakujem
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

1. môže ísť o bezodplatný prevod majetku-darovanie:
2. vyradenie majetku vkladom do inej obchodnej spoločnosti
3. predajom

Doležité je z pohľadu DPH:
1. Ak vyradite majetok darovaním, kde ste si pri kúpe, alebo obstaraní odpočítali dań, ide o dodanie tovaru za protihodnotu, aj keď ide o bezodplatné darovanie.
2, vkladom do spoločnosti: je predmetom dane, kt. sa posudzuje podľa toho, čo je predmetom dane.
3. predajom-ide tiež o dodanie tovaru
0 0
jež jež

jež je offline (nepripojený) jež

SZČO ide preradiť majetok, ktorého zostatková cena je 0,- Sk do s.r.o. - predajom.
Chcem sa spýtať. Môže ho odpredať - každý kus za 1,- Sk ? Alebo treba primerane zvážiť cenu majetku ?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Pri vyradení predajom FO predá vec, kt. bola súčasťou OM, príjem zaradí do príjmov z podnikania. Ak získate z predaja "1 Sk" ide o dodanie tovaru z pohľadu DPH, t.j. vzniká dańová povinnosť, ide o dodanie za protihodnotu.
Trošku by som si dala pozor na ten predaj za 1 Sk, ak sa predaj týka napr. dopravných prostriedkov, vecí, kt. ste nadobudli za vyššiu cenu a idete predať za 1 Sk a majetok má ešte dosť vysokú trhovú cenu.....

Možno by som poukázala na príkl. nákladného auta, kt. mal cenu 1 mil. a predali ste ho za 1 Sk. Či sa nebude napr. pri kontrole skúmať závislosť osôb.
Ak by ste pre porovnanie darovali, alebo vyradili do osobného uživania, tu by pri tomto NA-došlo k úprave dane pri IM, kt. cena je viac ako 100 tis. Sk a obdobie sa skúma od nadobudnutia 5 rokov, či sa nevmestíte do tejto lehoty, aj keď ZC je nula... Dôjde k zmene účelu použitia, je potrebné upraviť daň podľa par. 54 Z. o DPH ...
Nevieme ako sa zachová a bude postupovať kontrola a treba to i obhájiť ...
0 0
jež jež

jež je offline (nepripojený) jež

nebudeme odpredávať dopravné prostriedky, budovy. Jedná sa napríklad PC, kopírka,a ostatný DHIMk.
Nakladač UN - ten bude preradený za cenu zodpovedajúcu stroja.
Ja som to chcela prejsť položkovite a priradiť cenu, len šéf trvá na 1,- sk.
Preto potrebujem poradiť a počuť skúsenejších.
Ďakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

renča1 Pozri príspevok
Ak sa do 5 rokoch predá trafostanica, tak príjem z predaja spadá do § 8. A daňovým výdavkom je podľa § 8 ods.5 písm.c) jeho zostatková cena, zákon o dani z príjmu.
SZČO predal trafostanicu, (železnú konštrukciu), ktorá bola využívaná pri podnikateľskej činnosti. Odpisovala sa v 3. odpisovej skupine, ako drobná stavba. Predáva ju až po ukončení živnosti, t.j. do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku...
Potrebujem to zaradiť do DP a neviem, či ako predaj nehnuteľnosti, alebo ako predaj hnuteľnej veci... Teda, patrí to do § 8, odst. 1, písm. b), alebo písm.c)? Za každý názor ďakujem vopred.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Anja111 Pozri príspevok
SZČO predal trafostanicu, (železnú konštrukciu), ktorá bola využívaná pri podnikateľskej činnosti. Odpisovala sa v 3. odpisovej skupine, ako drobná stavba. Predáva ju až po ukončení živnosti, t.j. do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku...
Potrebujem to zaradiť do DP a neviem, či ako predaj nehnuteľnosti, alebo ako predaj hnuteľnej veci... Teda, patrí to do § 8, odst. 1, písm. b), alebo písm.c)? Za každý názor ďakujem vopred.
Vychádzala by som z definície čo je nehnuteľnosť:

Občiansky zákonník
§119
(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.
(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Aljok Pozri príspevok
Vychádzala by som z definície čo je nehnuteľnosť:

Občiansky zákonník
§119
(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.
(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.
Ďakujem veľmi pekne. Dám to teda ako nehnuteľnosť...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať