Zavrieť

Porady

Vyučtovanie DPH z prenajatych priestorov

Dobrý deň prajem,
poprosím o nasledovnú radu:
Ako konatel s.r.o. by som si chcel prenajat obchodne a skladove priestory od vlastnika nehnutelnosti dalsej s.r.o.
Prenajimatel si uctuje v zmluve urcitu 3000 Eur bez DPH. DPH neuctuje a ubezpecuje ma, ze DPH ani ja nemusim odviest, ani zaplatit, ani uviest v danovom priznani, hoci priestory budem využívať na obchodne ucely.
Otazka: Nemusím sa vôbec zaoberať DPH, keď som platca DPH? V prípade, že nie som platca DPH, je postup iný?

Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    treba špecifikovať, čo je zmluvne dohodnuté, aké platby a za čo.
    Nájom nebytových priestorov je oslobodené od DPH, služby s tým spojené=energie nie sú oslobodené.
    Prenajímateľ má v takom prípade riešiť koeficient, ty sa však tým zaoberať nemusíš.

    AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

    AdaMtiM
    A keď som ja ten prenajímateľ a nemám žiadne iné tržby len za takýto osobodený nájom a na vstupe mám len fa za el. energiu ,ktorú si nedávam na odpočet DPH ale ani ju nájomníkovi nefakturujem /znášam ju na vlastné náklady , pričom celú sumu /aj DPH / si dávam do daňových nákladov/ - je to takto v poriadku? Koeficient nerátam , lebo nemám čo krátiť..... Ďakujem.
    A ešte jedna vec: Môžem to takto robiť aj v prípade, že mám aj iné tržby ale viem presne určiť, že na vstupe je k osobod. tržbám len tá jedna fa za elektriku /a tá nesúvisí s ostatnými tržbami s DPH/, ktorú si naďalej nebudem uplatňovať v DPH? Ďakujem vopred za prípadné odpovede.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, môžeš. podstatné je, aby s tým súhlasil nájomca-platiteľ DPH. On by si možno rád odpočítal DPH z energií.

    AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

    AdaMtiM
    Ďakujem za reakciu. Od nového roka mi jeden nájomca prestáva byť platiteľom DPH a ja prechádzam s prenájmom priestorov do sro, kde mám aj iné tržby a chcem už fakturovať nájom s DPH /daňová poradkyňa ma presviedča, že sa tak vyhnem možným problémom s DPH a koeficientom/. A teraz neviem či môžem aj nájomníkov - neplatcovi DPH fakturovať nájom s DPH - ale v zákone je, že "zdaniteľnej osobe" /nerieši sa či platiteľ alebo nie DPH/ sa môžem rozhodnúť či s alebo bez DPH. Poradíte aj v tomto? Vopred ďakujem.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    matricelli Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem,
    poprosím o nasledovnú radu:
    Ako konatel s.r.o. by som si chcel prenajat obchodne a skladove priestory od vlastnika nehnutelnosti dalsej s.r.o.
    Prenajimatel si uctuje v zmluve urcitu 3000 Eur bez DPH. DPH neuctuje a ubezpecuje ma, ze DPH ani ja nemusim odviest, ani zaplatit, ani uviest v danovom priznani, hoci priestory budem využívať na obchodne ucely.
    Otazka: Nemusím sa vôbec zaoberať DPH, keď som platca DPH? V prípade, že nie som platca DPH, je postup iný?

    Dakujem za odpoved
    V opísanom nájomnom vzťahu nie si konateľom, ale bežným nájomníkom. Prenájom s DPH, alebo bez ... sú alternatívy pre prenajímateľa, môže si vybrať, čo mu je výhodnejšie. Ak by si vybral s DPH, znamenalo by to pre Teba ako neregistrovaného 19-20% navyše. Vo všeobecnosti je pre nájomcu lepšie, keď nájomné priestorov je oslobodené od DPH. Áno, je to ok, otázkou DPH u nájmu sa zatiaľ nemusíš vôbec zaoberať. Viac ... § 38, ZoDPH :

    (3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
    a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
    b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
    c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
    d) nájmu bezpečnostných schránok.
    (4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.
    (5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časťzdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    AdaMtiM Pozri príspevok
    Ďakujem za reakciu. Od nového roka mi jeden nájomca prestáva byť platiteľom DPH a ja prechádzam s prenájmom priestorov do sro, kde mám aj iné tržby a chcem už fakturovať nájom s DPH /daňová poradkyňa ma presviedča, že sa tak vyhnem možným problémom s DPH a koeficientom/. A teraz neviem či môžem aj nájomníkov - neplatcovi DPH fakturovať nájom s DPH - ale v zákone je, že "zdaniteľnej osobe" /nerieši sa či platiteľ alebo nie DPH/ sa môžem rozhodnúť či s alebo bez DPH. Poradíte aj v tomto? Vopred ďakujem.
    Ak od nového roka nájomca prestáva byť platiteľom a prenajímateľ začína nájomné fakturovať s DPH, tak jeden z nich musí zákonite prerobiť.... podľa toho, čo u nájomného v nojej nájomnej zmluve zostane základom dane. Či pôvodné nájomné, alebo znížené o DPH. Neviem, či pre daňového poradcu je koeficient až takou katastrofou, niekedy vyjde aj 0,991 = 1,00, teda ako by nebol. Otrava je, že sa musí počítať u réžijných nákupov s DPH, ale krátenie DPH je vo väčšine prípadov takmer bezvýznamných hodnôt. A u priamych nákupov na prenajímaný objekt nemožno uplatniť odpočet DPH, ale o to vyššie sú zase uplatniteľné náklady. Ja osobne by som nájomné nezaťažoval DPH, radšej potom ten koeficient. Z 5 mojich klientov u 3 počítam koeficient ... a nesťažujem si.
    Rozhodnutie o nájomnom s DPH, alebo bez zdaniteľnej osobe ... je čisto na prenajímateľovi, nájomca môže zmluvu s jeho konečným rozhodnutím iba prijať, alebo odmietnuť ako celok.
    Naposledy upravil a_je_to : 19.12.10 at 20:36

    Vyučtovanie DPH z prenajatych priestorov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.