Zavrieť

Porady

Nákup z EU- neplatca DPH

Dobrý večer, dostala som nasledovnú otázku:
Podnikateľ, ktorý nie je platcom DPH kúpil tovar v Maďarsku. Tam vystavili faktúru bez DPH. Boli na DÚ a tam im povedali že majú zaplatiť DPH. Je to tak?
Pozerala som zákon o DPH a našla som nasledovné:
§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu
............
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
....
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

Správne som rozumela? Podľa hore uvedeného nemusia zaplatiť DPH ?
ako je možné že vystavia faktúru pre FO -podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Môj názor: hlúposť:

    (1) Predmetom dane je
    a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
    b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
    c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskeho spoločenstva (ďalej len členský štát ),
    d) dovoz tovaru do tuzemska.

    Ak som ja nie registrovaná v zmysle par. 4, a par. 7, ja neviem čo je zákon o DPH. Sledujem obrat pri dodaní tovaru.

    Z otázky neviem, v akej cene bol tovar obstaraný, či náhodou nepresiahol sumu 13 941,45. Ak som nadobudla tovar v cene uvedenej a viac, som povinná sa registrovať v zmysle par. 7 a to pred nadobudnutím tovaru.

    Ak ja som nedala môjmu dodavateľovi svoje IČ DPH, nemal mi čo vôbec FA bez DPH. DPH mala byť zaplatené v ČŠ pôvodu, nie určenia.

    Zodpovednosť nesie dodavateľ, že Vám FA (pokiaľ nie sú splnené zákonné podmienky v zmysle par. 7) tak, ako Vám Fa.

    Už keď ste boli upozornený na par. 11 správcom, ste nadobúdateľom?? Nie ste len osoba v zmysle par: 11/4/b?

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    Keď som včera večer dostala túto otázku bola som veľmi prekvapená. Vždy som vedela tak že bez DPH v rámci EU môže len platiteľ DPH nakupovať. V Maďarsku odovzdali údaje, aby vedeli vystaviť doklad teda faktúru o kúpe. Aj oni boli veľmi prekvapený keď videli že suma je bez DPH. Faktúru som nevidela, o akú sumu je to neviem. Musím to zistiť. A moje ďalšie prevapenie, keď tá dotičná osoba povedala že boli na DÚ, a dostali aj Daňové priznanie DPH že musia tu u nás zaplatiť DPH.
    Zatial ďakujem, a zistim presné okolnosti a ozvem sa. Pekný deň!

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    ja sa už nečudujem postoju DU... jedna moja skúsenosť s DU -
    moj klient nakupil tovar z EU / hlboko pod hranicu 13 941,45 EUR / , nie je platitelom DPH - len teraz si vybavuje dobrovolnú registráciu na DPH ...
    ked priniesol fa z EU - samozrejme bola tam vyčíslená DPH / oprávnene a správne nakolko namá prefix SK / na DU mu povedali, že faktúra je zle vystavená a má byť bez DPH ...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    jeso Pozri príspevok
    ja sa už nečudujem postoju DU... jedna moja skúsenosť s DU -
    moj klient nakupil tovar z EU / hlboko pod hranicu 13 941,45 EUR / , nie je platitelom DPH - len teraz si vybavuje dobrovolnú registráciu na DPH ...
    ked priniesol fa z EU - samozrejme bola tam vyčíslená DPH / oprávnene a správne nakolko namá prefix SK / na DU mu povedali, že faktúra je zle vystavená a má byť bez DPH ...
    No comment.

    Treba hodiť par. Postupoval som v zmysle par...., potom

    dobsony je offline (nepripojený) dobsony

    pracujúca mamička dobsony
    Hodnota tovaru je 550 eur, faktúra vystavená naIČ v EU :Sk ..... , hoci odberateľ také číslo nemá, len DIČ v SR.
    A na DU povedali im že prečo nezaregistrovali podľa § 7, to by mali urobiť predtým ako išli kupovať bez DPH.Predtým v EU nič nezakúpili.
    Oni nechceli kupovať bez DPH v Maďarsku, len oni tam vystavili fa bez overenia IČ v EU.
    Moja rada bola - vrátiť k dodávateľovi a žiadať aby to opravili, a radšej nech zaplatia tam DPH a majú pokoj.

    tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

    tibor1000
    Prosím Vás,takže keď neplatca DPH v tuzemsku dováža tovar z krajin EU - faktura má byť správne s DPH,áno? ďakujem moc

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, alebo je skrytá v cene, ak dodávateľom je tiež neplatiteľ DPH v EU.

    kobolcs je offline (nepripojený) kobolcs

    len skúšam prežiť kobolcs
    Môžete mi prosím vyjasnit tot naše komplikovane DPH
    som neplatca DPH na SK, ICDPH mam len pre EUsluzby /biela karticka/, cize na tovar este nie nemam takz obrat zatial

    1) objednavam tovar z ciech predam na sk neplaticovi
    fa z CR ma byt s DPH ? podl mna ano, a netreba sa nikam registrovat

    2) objednavam tovar z ciech, tovar pride fyzicky na SK, ja poslem spat neplaticovi do CR
    fa z a do CR ma byt s DPH ?

    3) objednavam tovar z ciech, tovar rozposle cesky dodavatel pod mojim meno a radom fa do CR neplaticom, tovar nepride fyzicky na SK,
    fa z a do CR ma byt s DPH ?
    Ako by sa menila situacia keby som sa stal platcom DPH EUtovar alebo normalnzm podla par.4 ? Bolo by to pre mna lepsie ?

    neplatic= FO nepodnikatel

    kobolcs je offline (nepripojený) kobolcs

    len skúšam prežiť kobolcs
    Kejka : dakujem, pomohla si mi
    Ten hokej mam z bielej karticky :je na nom uvedene toto :
    Osvedcenie i registracii pre DPH prijemca/dodavatel sluzby z/do ineho clenskeho statu.

    O tovare ani slovo a ani na registracnom formulari (teda mal som zaznacenie nie pri tovare) . A uz som videl firmy s dvoma IC DPH SKxxxxxxxxx, tak som si myslel ze treba dalsiu karticku.
    Nevie niekto ako vyzera karticka pre tovar ?

    Co sa tyka dodavky CR>CR dodavatelom, dodavatel bude vystupovat ako nasa servisna organizacia v CR {bali,odosiela, vybavuje reklamaciu, ale fa by vystavoval v nasom mene}. Skusim si to este overit inde, oni tvrdia ze tam nepotrebujem zivnost ze staci slovenska.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hm, to bude e-shop.
    Ja som zasa dve ičDPH SKxxxxxx pri jednom subjekte nevidela, prepáč.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ak si už raz registrovaný a máš bielu kartičku, tak voči EU si platiteľom DPH aj na tovar aj na služby - ja to takto vysvetľujem.
    §7a) bol dôvod na registráciu, potom sa už nerozdeľuje tovar/služba.
    Alebo si myslíš, že ked splníš objem tých cc13900 EUR, tak sa znova pôjdeš regiostrovať a znova dostaneš nejakú kartičku? Ved to nedáva zmysel.
    Takže objednávaš z ČR tovar už pod svojim ič DPH, dostaneš faktúru bez DPH a dodaníš na Slovesnku 20% sadzou - podáš DP DPH.
    kobolcs Pozri príspevok
    Môžete mi prosím vyjasnit tot naše komplikovane DPH
    som neplatca DPH na SK, ICDPH mam len pre EUsluzby /biela karticka/, cize na tovar este nie..................ale áno, máš
    nemam takz obrat zatial

    1) objednavam tovar z ciech predam na sk neplaticovi
    fa z CR ma byt s DPH ? podl mna ano, a netreba sa nikam registrovat,lebo už registrovaný si, a faktúra má byť bez DPH + na nej má byť tvoje ičDPH a odvolávka na Smernicu EU o zdanení u príjemcu tovaru.


    2) objednavam tovar z ciech, tovar pride fyzicky na SK, ja poslem spat neplaticovi do CR...............
    fa z a do CR ma byt s DPH ?
    ak to má byť reklamácia - žiadaš dbp. Pôvodná fa i dbp. bude bez DPH, ty riešiš DPH na Slovensku.
    Ak to nie je reklamácia, ty vystavuješ faktúru do ČR. tak bez DPH.


    3) objednavam tovar z ciech, tovar rozposle cesky dodavatel pod mojim meno a radom fa do CR neplaticom, tovar nepride fyzicky na SK,
    fa z a do CR ma byt s DPH ?................faktúra z ČR s DPH, ale ty predsa nemôžeš podnikať na území ČR? či ako to máš zmluvne ošetrené?


    neplatic= FO nepodnikatel ????
    Ako by sa menila situacia keby som sa stal platcom DPH EUtovar alebo normalnzm podla par.4 ? Bolo by to pre mna lepsie ?
    na toto hľadaj názory a príspevky v mnohých témach tu na Porade a zvažuj. V prvom rade si ujasni svoj terajší status, máš v tom hokej.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.