Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra

Viete mi poradiť čo so zálohovou faktúrou za inzerciu? Na fa je už vyčíslená suma aj s DPH, ale nie je tam uvedený dátum dodania služby, pretože je to len zálohová fa a katalóg s inzerátom ešte vlastne nevyšiel. Konečná faktúra príde až po spracovaní katalógu. Mám túto zálohovú faktúru teda evidovať ako bez DPH, alebo s DPH? Ale aký dátum potom uvediem ako dátum dodania služby?

A ešte druhý problém! Keď vystavujem faktúru tuzemskej FO za dodanie tovaru, ktorý je ale dodaný do ČR, pretože táto FO podniká v ČR, ale nie je českým platcom DPH, uvádzam na fa miesto dodania tovaru ČR? Fa vystavujem aj s DPH.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    [quote=Deni]Viete mi poradiť čo so zálohovou faktúrou za inzerciu? Na fa je už vyčíslená suma aj s DPH, ale nie je tam uvedený dátum dodania služby, pretože je to len zálohová fa a katalóg s inzerátom ešte vlastne nevyšiel. Konečná faktúra príde až po spracovaní katalógu. Mám túto zálohovú faktúru teda evidovať ako bez DPH, alebo s DPH? Ale aký dátum potom uvediem ako dátum dodania služby?

    1. krok zálohová faktúra sa vystavuje bez DPH-neúčtuje sa o nej.
    2. krok na základe prijatej platby sa vystaví daňový doklad s rozpisom DPH.-daňová povinnosť=deň prijatia platby
    3.krok vystavenie súhrnnej faktúry v prípade ak plnenie prejde do nasledujúceho mesiaca, ak neprejde nevystavuje sa súhrnná faktúra.

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    Veď práve, všetky tieto kroky sú mi jasné, ale asi nie firme, ktorá mi vystavila tú
    faktúru s DPH. Takže budem sa tváriť že DPH tam nie je a zaúčtujem ju teda bez DPH? Bude to tak správne? A keď mi príde riadna faktúra, čo bude asi až v decembri, tak odpočet DPH bude až v decembri?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Najlepšie by bolo zavolať firme a vydiskutovať si to. Možno , že dotyčný/á nevie čo vystavuje.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Deni
    Veď práve, všetky tieto kroky sú mi jasné, ale asi nie firme, ktorá mi vystavila tú
    faktúru s DPH. Takže budem sa tváriť že DPH tam nie je a zaúčtujem ju teda bez DPH? Bude to tak správne? A keď mi príde riadna faktúra, čo bude asi až v decembri, tak odpočet DPH bude až v decembri?
    Ešte sa ťa opýtam záloha je alebo bude zaplatená?

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Deni
    Takže budem sa tváriť že DPH tam nie je a zaúčtujem ju teda bez DPH?
    Čo chceš účtovať na zálohovej faktúre?

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    evina
    Ešte sa ťa opýtam záloha je alebo bude zaplatená?
    Faktúra je vystavená 25.10.2005 ako zálohová fa, ale je tam suma rozučtovaná aj s DPH. Zaplatená bola v novembri. Neviem či mám DPH dať do 10 mesiaca, alebo zaevidovať fa ako keby bola bez DPH, keďže je to zálohová fa.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Deni
    Faktúra je vystavená 25.10.2005 ako zálohová fa, ale je tam suma rozučtovaná aj s DPH. Zaplatená bola v novembri. Neviem či mám DPH dať do 10 mesiaca, alebo zaevidovať fa ako keby bola bez DPH, keďže je to zálohová fa.
    Keďže zál.faktúra bola uhradená až v novembri, druhá strana je zo zákona povinná vystaviť ti daň.doklad k nároku na uplatnenie dph a to dňom kedy bola uhradená zálohová faktúra, čiže uplatníš si dph v novembri.

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    JanaSys
    Čo chceš účtovať na zálohovej faktúre?
    No myslela som tým to, že keď som ju dostala, musela som ju zaúčtovať alebo zaevidovať v knihe záväzkov. Ak ju tam uvediem bez DPH, nič to neovplyvní, ale ak ju zaevidujem aj s DPH, ovplyvní to výsledok DPH za mesiac, keďže sme mesační plátcovia DPH.

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    Rúbalová Renáta
    Keďže zál.faktúra bola uhradená až v novembri, druhá strana je zo zákona povinná vystaviť ti daň.doklad k nároku na uplatnenie dph a to dňom kedy bola uhradená zálohová faktúra, čiže uplatníš si dph v novembri.
    Ďakujem, aj som to tak urobila, ale nebola som si tým istá, mýlila má tá DPH na zálohovej faktúre. Ešte raz veľká vďaka.
    A k mojej druhej otázke v prvom príspevku mi náhodou neviete poradiť?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Deni
    A ešte druhý problém! Keď vystavujem faktúru tuzemskej FO za dodanie tovaru, ktorý je ale dodaný do ČR, pretože táto FO podniká v ČR, ale nie je českým platcom DPH, uvádzam na fa miesto dodania tovaru ČR? Fa vystavujem aj s DPH.
    Ďakujem
    V tomto prípade je miestom dodania tovaru Slovensko v zmysle § 13 ods. 1 písm. a) ZDPH. ČR ako miesto dodania tovaru by bolo len v prípade dodávky spojenej s montážou alebo inštaláciou (§ 13 ods. 1 písm. b), v prípade začiatku prepravy na území tretieho štátu (§13 ods. 2) alebo zásielkový predaj do ČR (§14 ods.2). Tovar sa fakturuje s daňou, pretože nadobúdateľ nie je osobou identifikovanou pre daň v inom štáte.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Deni
    Ďakujem, aj som to tak urobila, ale nebola som si tým istá, mýlila má tá DPH na zálohovej faktúre. Ešte raz veľká vďaka.
    A k mojej druhej otázke v prvom príspevku mi náhodou neviete poradiť?
    Do 11. mesiaca ju môžeš zaradiť len v tom prípade ak máš vystavenú faktúru do 15 dní po dátume prijatia platby /neviem, ktorý to bol november, lebo dávaš trošku neúplné informácie k presnej odpovedi/, kde bude uvedená daňová povinnosť = deň prijatia platby, t.z. niektorý november. Iba na základe takto vystaveného daňového dokladu môžeš odpočítať DPH.
    Zálohová faktúra vystavená v októbri Ti nezakladá nárok na odpočet DPH v zmysle zákona o DPH. Dodávateľ, ktorý Ti vystavil zálohovú faktúru aj s rozpisom DPH si neuvedomuje, že porušil §71 zákona o DPH:


    1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Deni
    No myslela som tým to, že keď som ju dostala, musela som ju zaúčtovať alebo zaevidovať v knihe záväzkov. Ak ju tam uvediem bez DPH, nič to neovplyvní, ale ak ju zaevidujem aj s DPH, ovplyvní to výsledok DPH za mesiac, keďže sme mesační plátcovia DPH.
    Ja viem, len si pri tomto vždy spomeniem na našu školiteľku na zákon o účtovníctve. Podľa nej sa zálohové FA ani neevidujú. A potom nám dala super radu ako to v MRP obísť - nahodí do knihy záväzkov, spáruje úhradu a potom vymaže zo záväzkov. Skoro ma trafilo. Takže evidujete zálohové FA (nemám na mysli doklad o prijatí zálohovej platby)?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    JanaSys
    Takže evidujete zálohové FA (nemám na mysli doklad o prijatí zálohovej platby)?
    Ja nie, pretože podľa mňa nie sú účtovným dokladom v zmysle zákona o účtovníctve (napr. nedokladujú žiadny účtovný prípad). Ja ich len pripnem k výpisu z banky alebo VPD, ktorým boli uhradené. Aby pri kontrole bolo jasné, o akú platbu ide.

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    andrej_rv
    V tomto prípade je miestom dodania tovaru Slovensko v zmysle § 13 ods. 1 písm. a) ZDPH. ČR ako miesto dodania tovaru by bolo len v prípade dodávky spojenej s montážou alebo inštaláciou (§ 13 ods. 1 písm. b), v prípade začiatku prepravy na území tretieho štátu (§13 ods. 2) alebo zásielkový predaj do ČR (§14 ods.2). Tovar sa fakturuje s daňou, pretože nadobúdateľ nie je osobou identifikovanou pre daň v inom štáte.
    Keďže tovar, ktorý sme vyrobili, sme vozili do ČR odberateľovi, ktorý ho tam predával, uvádzala som na faktúre miesto dodania ČR. Takže to mám zle! Čo s tým robiť? Treba to opraviť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.