Zavrieť

Porady

Nákup tovaru zo zahraničia

Dobrý deň, poprosila by som o radu

manžel je živnostník, otvoril si internetový obchodík s obuvou. Tovar okrem iného dováža z Maďarska, z jedného čínskeho veľkoskladu. Keď tam išiel prvýkrát po tovar a pýtal faktúru, chceli od neho IČ DPH. manžel sa im snažil vysvetliť, že takéto číslo pridelené nemá, lebo nie je platcom DPH. Skončilo to tak, že mu odmietli vystaviť faktúru, stále dookola opakovali, že im musí dať toto číslo, lebo ináč m faktúru vystaviť nemôžu.

Zdá sa mi to úplne absurdné, veď načo potrebujú IČ DPH od živnostníka, ktorý nie je registrovaný ako platca DPH ?

Stretli ste sa už s niečím podobným ?

Ďakujem pekne za všetky odpovede. Petra
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Ak nie je platcom DPH, tak mu v MR vystavia faktúru s maďarskou DPH. Ak je platcom tak by Vám mali vystaviť faktúru bez DPH a tu urobiť samozdanenie.
    Ale pozor na limit pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu - 13.941,45 EUR ročne. Vtedy ste povinný sa registrovať, budete mať pridelené IČ DPH. Ale to ešte neznamená, že ste "klasický"platca DPH, lebo nemáte nárok na odpočítane DPH.

    Minnie55 je offline (nepripojený) Minnie55

    Minnie55
    Ďakujem pekne za odpoveď. Len oni silou mocou pýtali naše IČ DPH a bez neho nám faktúru odmietli vystaviť. Čo s tým ?

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Faktúru sú Vám povinný vystaviť. Na základe čoho ste potom nadobudli tovar? Treba to s nimi doriešiť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    No s Číňanmi to bude ťažké......

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Ejo Pozri príspevok
    Faktúru sú Vám povinný vystaviť. Na základe čoho ste potom nadobudli tovar? Treba to s nimi doriešiť.
    A prečo povinný?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Excise Duty Pozri príspevok
    A prečo povinný?
    Predaj bez dokladu je v poriadku?

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Predaj bez dokladu je v poriadku?
    Moja otázka sa netýkala povinnosti vystaviť faktúru ale tvaru prídavného mena povinný. Kedže bola odpoveď formulovaná v množnom čísle, tak potom povinní.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ješkové oči, to mi ani nenapadlo..... Jasné, sorry

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Excise Duty Pozri príspevok
    Moja otázka sa netýkala povinnosti vystaviť faktúru ale tvaru prídavného mena povinný. Kedže bola odpoveď formulovaná v množnom čísle, tak potom povinní.
    Na porade ide o to, aby sa niekomu poradilo, alebo aby sme sa chytali pravopisných chýb?! To by sa mohlo v mnohých príspevkoch. Mne takéto chyby nevadia, ale ide mi o to, aby sa niekomu poradilo, a ten asi aj pochopil o čo ide.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.