Zavrieť

Porady

obedy a DPH

ahojte, prosím o radu:

firma nakupuje obedy u iného subjektu kde sa potom stravujú jej zamestnanci.
obe firmy sú plátci DPH, no nechcem DPH-čku strhávať zamestnancom. Môžem zaúčtovať fa tak, že nebudem nárokovať DPH za obedy a potom ju nebudem zamestnancom ani zrážať?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    sona123 Pozri príspevok
    takže musím dávať aj 19% z ceny obeda ako zrážku zamestnancom?

    45% platí zamestnanec-teda to mu zrážam a z tej sumy DPH? áno
    budem mať potom túto sumu v DPH medzi svojimi výstupom?............. áno
    sona123 Pozri príspevok
    nechcela som aby mi do DPH priznania vstupovalo aj dph z obedov a aby som nemusela zamestnancom stahovat viac
    viac o DPH musíš, ale nemusí to byť nutne 100% vstup a 45% výstup - napísala som ti ako možnosť vo svojej odpovedi

    KEJKA Pozri príspevok
    a čo tým získaš? zamestnanci ju zaplatia tak či tak, akurát ty si zjednodušíš účtovanie, ale aj to je diskutabilné.
    odpočítaj si DPH 55% a tých 45% DPH spolu s 45% obeda zaúčtuj na 335, ak myslíš, že je to tak lepšie.
    V konečnej spotrebe je vždy zahrnutá DPH, aj keď v skrytej forme.
    Alebo si snáď chcela zamestnancom predpísať len 45% bez DPH?...............to by bola chyba.
    ešte citujem tú druhu možnosť
    odpočítaj si DPH 55% a tých 45% DPH spolu s 45% ceny obeda bez DPH zaúčtuj na 335.
    Budeš mať len 55% DPH za obedy na vstupe, zákon to pripúšťa.
    Zamestnanec ako konečný spotrebiteľ zaplatí rovnako.
    TIP...........Pokiaľ tých 45% bez DPH prispeješ zo SF, tak DPH ušetríš.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    sona123 Pozri príspevok
    takže to môžem naúčtovať takto:?

    1. cena obeda je 2,51 bez DPH - 213/321
    2. nárokujem si 55% DPH z 0,48 teda 0,26 eur 343/321 a zvyšok dám ako nedaňové 548/321
    3. 55% ceny stravného 1,38 prispieva zamestnávateľ - 527/213
    4. 45% z jedla 1,13 platí zamestnanec - 335/213

    ak by to bolo zo SF aby teda nebolo DPH v priznaniach a v zrážkach zamestnancov tak potom celých 45% dám ako príspevok 472/213 a zrážka zamestnancom nebude? teda 335 je nulové?
    áno, tak som to myslela
    neviem, asi píšem nezrozumiteľne. DPH musí zaplatiť zamestnanec a nie je dôvod mu to nepredpísať.
    Teda nie 548/321, ale 335/321.
    ešte by si mohla 472/321-ako príspevok zo SF.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sona123 Pozri príspevok
    ahojte, prosím o radu:

    firma nakupuje obedy u iného subjektu kde sa potom stravujú jej zamestnanci.
    obe firmy sú plátci DPH, no nechcem DPH-čku strhávať zamestnancom. Môžem zaúčtovať fa tak, že nebudem nárokovať DPH za obedy a potom ju nebudem zamestnancom ani zrážať?

    ďakujem
    DPH , pri ktorej vzniká nárok na odpočet, môže spoločnosť zaúčtovať jedine do nedaňových nákladov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    sona123 Pozri príspevok
    DPH nedanovo a potom zamestnanci su OK?
    a čo tým získaš? zamestnanci ju zaplatia tak či tak, akurát ty si zjednodušíš účtovanie, ale aj to je diskutabilné.
    odpočítaj si DPH 55% a tých 45% DPH spolu s 45% obeda zaúčtuj na 335, ak myslíš, že je to tak lepšie.
    V konečnej spotrebe je vždy zahrnutá DPH, aj keď v skrytej forme.
    Alebo si snáď chcela zamestnancom predpísať len 45% bez DPH?...............to by bola chyba.

    sona123 je offline (nepripojený) sona123

    sona123
    nechcela som aby mi do DPH priznania vstupovalo aj dph z obedov a aby som nemusela zamestnancom stahovat viac

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sona123 Pozri príspevok
    nechcela som aby mi do DPH priznania vstupovalo aj dph z obedov a aby som nemusela zamestnancom stahovat viac
    Nie je to o tom, či chceš alebo nechceš, aby to vstupovalo do dph, musíš postupovať podľa zákona o dph.

    sona123 je offline (nepripojený) sona123

    sona123
    takže musím dávať aj 19% z ceny obeda ako zrážku zamestnancom?

    45% platí zamestnanec-teda to mu zrážam a z tej sumy DPH?
    budem mať potom túto sumu v DPH medzi svojimi výstupom?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sona123 Pozri príspevok
    takže musím dávať aj 19% z ceny obeda ako zrážku zamestnancom?

    45% platí zamestnanec-teda to mu zrážam a z tej sumy DPH?
    budem mať potom túto sumu v DPH medzi svojimi výstupom?
    A zo SF neprispievaš? Čerpanie je povinné. Zamestnanec zaplatí dph zo sumy, ktorú má zaplatiť, bez dph.

    sona123 je offline (nepripojený) sona123

    sona123
    takže to môžem naúčtovať takto:?

    1. cena obeda je 2,51 bez DPH - 213/321
    2. nárokujem si 55% DPH z 0,48 teda 0,26 eur 343/321 a zvyšok dám ako nedaňové 548/321
    3. 55% ceny stravného 1,38 prispieva zamestnávateľ - 527/213
    4. 45% z jedla 1,13 platí zamestnanec - 335/213

    ak by to bolo zo SF aby teda nebolo DPH v priznaniach a v zrážkach zamestnancov tak potom celých 45% dám ako príspevok 472/213 a zrážka zamestnancom nebude? teda 335 je nulové?

    sona123 je offline (nepripojený) sona123

    sona123
    aha, super, Ďakujem, pochopila som to. Ešte poprosim jednu radu, do DPH priznania mi potom bude vstupovať iba tych 55% na vstupe?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    KEJKA Pozri príspevok
    a čo tým získaš? ....Alebo si snáď chcela zamestnancom predpísať len 45% bez DPH?....to by bola chyba.
    Lydka, z akého pohľadu je to chyba?
    Poznám firmy, čo nepredpisujú zamestnancom nielen DPH, ale ani tých 45% - účtujú si to ako pripočítateľnú položku k ZD...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    je to potom otázka interpretácie, ale konečná spotreba - obedy pre zam-cov ňou sú - má obsahovať v cene aj DPH.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Lydka, z akého pohľadu je to chyba?
    Poznám firmy, čo nepredpisujú zamestnancom nielen DPH, ale ani tých 45% - účtujú si to ako pripočítateľnú položku k ZD...
    Ale potom tých 45 % z ceny obeda predstavuje bezodplatné dodanie služby a zamestnávateľ musí odviesť DPH.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Adiks Pozri príspevok
    Ale potom tých 45 % z ceny obeda predstavuje bezodplatné dodanie služby a zamestnávateľ musí odviesť DPH.
    otázka interpretácie ?

    Ako zamestnávateľ som nedodal žiadnu službu (tú dodal dodávateľ obedov). Vychádzam z predpokladu, že zamestnávateľ si neodpočítal na vstupe 100% DPH, ale iba 55%...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.