Zavrieť

Porady

DPH pri registrácii - opraviť zákazníkovi fa?

Pozerala som aj staršie príspevky, ale nie je mi jasná jedna vec pri registrácii, pretože sa skoro všade spomínajú majetok a zásoby. Čítala som si aj § 55, ale z toho mi to tiež nie je jasné.
Zákazníkovi bola vystavená vyúčtovacia faktúra dňa 16.11.2005 za webhostingové služby, je to zároveň deň, kedy sa stal platcom DPH, dátum dodania je uvedený 15.11.2005 (v tento deň uhradili zálohovú faktúru v 100%-nej výške). Mám mu faktúru opraviť a doplniť do nej IČ DPH alebo nemá v tomto prípade nárok na odpočet dane?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Mickya
    Pozerala som aj staršie príspevky, ale nie je mi jasná jedna vec pri registrácii, pretože sa skoro všade spomínajú majetok a zásoby. Čítala som si aj § 55, ale z toho mi to tiež nie je jasné.
    Zákazníkovi bola vystavená vyúčtovacia faktúra dňa 16.11.2005 za webhostingové služby, je to zároveň deň, kedy sa stal platcom DPH, dátum dodania je uvedený 15.11.2005 (v tento deň uhradili zálohovú faktúru v 100%-nej výške). Mám mu faktúru opraviť a doplniť do nej IČ DPH alebo nemá v tomto prípade nárok na odpočet dane?
    Ďakujem
    Danová povinnosť vznikla 15.11. t.j. v čase keď zákazník nebol ešte platiteľom DPH, nemá nárok na odpočet DPH.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Dátum vzniku daňovej povinnosti z titulu vopred uhradenej platby za dodávku služby predchádza registrácii platiteľa. Mám za to, že v prípade, že faktúru vystavujete po registrácii platiteľa, mali by ste na faktúre uviesť všetky potrebné identifikačné údaje. To či si t.č. už platiteľ daň odpočíta je na jeho zodpovednosti. Vy vychádzajte aj z Vám známych skutočností, ktoré viete pri vystavení faktúry. Tým chcem napríklad naznačiť aj skutočnosť, kedy ste sa dozvedeli o tom, že osoba, ktorej fakturujete je platiteľom (máte kópiu registrácie, mail, ktorým Vám túto skutočnosť oznámil a pod.). Niekedy je však dobré dohodnúť sa aj s odberateľom.

    Odberateľovi zatiaľ nevznikne právo na odpočítanie dane, nakoľko vznik daňovej povinnosti predchádza jeho registrácii. Nevylučuje to však odpočítanie dane pri dodávke služby.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Teraz som si všimla ... vy 16.11.2005 vystavujete ostrú faktúru za dodávku služby?
    Kedy je dátum dodania služby? Od ktorého dátumu môžeme povedať, že sa služba začne dodávať? Od 15.11.2005 alebo od 16.11.2005?

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Ďakujem za promptné odpovede, dotyčný zákazník nám teraz po 2 týždňoch zavolal, či by sme mohli zmeniť tieto údaje, čiže v čase vystavenia sme ich IČ DPH nevedeli.
    Ešte raz ďakujem

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    AVO
    Odberateľovi zatiaľ nevznikne právo na odpočítanie dane, nakoľko vznik daňovej povinnosti predchádza jeho registrácii. Nevylučuje to však odpočítanie dane pri dodávke služby.
    Touto vetou som mala na mysli, že najskôr vystavíte faktúru z dôvodu vopred prijatej platby a k dodávke služby dôjde neskôr, t.j. v čase, kedy už odberateľ bol platiteľom dane z pridanej hodnoty.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Lenže my už potom nevystavujeme faktúru, pretože všetko potrebné je uvedené vo faktúre k prijatej zálohe. Mám to odobrené aj DÚ, písomne.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Mickya
    Lenže my už potom nevystavujeme faktúru, pretože všetko potrebné je uvedené vo faktúre k prijatej zálohe. Mám to odobrené aj DÚ, písomne.
    V poriadku, nerozporujem postup, len som si na začiatku nevšimla, že s vyúčtovaním zálohy vyúčtujete aj dodávku služby. Ak to máte tak a deň prijatia platby vopred je zároveň prvým dňom dodania služby, ktorý deklarujete na faktúre, nevznikne odberateľovi právo na odpočítanie dane. Ale to je ako uvádzam na jeho zodpovednosti. K vystaveniu faktúry a k jej náležitostiam platí to čo som uvádzala (aj možnosť dohody).

    DPH pri registrácii - opraviť zákazníkovi fa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.