Zavrieť

Porady

Vyúčtovacia faktúra SPP - preplatok

Dostala som vyúčtovaciu faktúru z SPP s preplatkom. Zaúčtujem to ako záväzok mínusom ale neviem čo s DPH, keďže preplatok nie je rozúčtovaný. To si mám sama rozpočítať?
Usporiadat
kacena666 kacena666

kacena666 je offline (nepripojený) kacena666

Nikto nepomôže?
0 0
dadika22 dadika22

dadika22 je offline (nepripojený) dadika22

kacena666 Pozri príspevok
Dostala som vyúčtovaciu faktúru z SPP s preplatkom. Zaúčtujem to ako záväzok mínusom ale neviem čo s DPH, keďže preplatok nie je rozúčtovaný. To si mám sama rozpočítať?
ja som to zaúčtovala ako dobropis, dph som zaplatila, pretože v priebehu roka som si ju odpočítavala...tiež neviem, či je to na 100% správne
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
dadika22 Pozri príspevok
ja som to zaúčtovala ako dobropis, dph som zaplatila, pretože v priebehu roka som si ju odpočítavala...tiež neviem, či je to na 100% správne
na faktúre je uvedený základ dane a DPH z ceny za spotrebované množstvo plynu, základ dane a DPH z preddavkov, ktoré SPP prijal a je tam uvedený aj základ dane a DPH z rozdielu spotrebovaného množstva plynu a prijatých preddavkov. Je to tam ,ale možno to nebije na prvý pohľad do očí.
0 0
robika robika

robika je offline (nepripojený) robika

Dobry den,
do ktoreho DPH priznania mam dat DPH z preplatkovej faktury za spp (mesacny platca DPH)?

dostali sme vyuctovaciu fa za spp za obdobie 19.7.2012 - 20.12.2012 - preplatok. Faktura vyhotovena 2.1.2013, odoslana: 2.1.2013, splatna 16.1.2013. preplatok pripisany na BU v 1/2013.

Dakujem za pomoc.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ja som si na konci roku tvorila rezervu na to obdobie 2012, nikdy nechodila vyuc.fa na konci roka, teraz 1 krat, a este aj to nam vypocitali spotrebu odhadom, tak som to hned aj reklamovala.Ak nemate uzatvorene ucto mozte to dat do r.2012, ja si to dam do r.2013, dokonca aj DPH a zuctujem rezervu, lebo ten dobropis, co som to reklamovala este neprisiel a DPH idem zajtra zaniest.V nakladoch to mam v spravnej vyske-priblizne, kedze neviem presnu cenu a DPH bude mala ciastka, takze si to uplatnim az v roku 2013.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň aj ja sa pripájam k pýtajúcim sa. Tiež nám prišla 17.1.13 Fa za elektrinu, s popisom finančné vysporiadanie za fa obdobie: 1.1.12-31.12.12, elektrina bez DPH 746,04 + 20% DPH 149,21, vystavené faktúry za opakované dodávky bez DPH -1180,- + 20% DPH - 236, rozdiel bez DPH -433,96 + 20% DPH -86,79, dátum dodania 31.12.12, vystavená 6.1.13. Nepovažujem ju za dobropis, ktorý má za následok opravy odpočítanej dane podľa §53 zákona, čiže ju v DP DPH dám mínusom v r.21 a 23 a DPH uplatním v 12/12 a nie v 1/13 kedy daná faktúra prišla. Je to O.K.?
0 0
robika robika

robika je offline (nepripojený) robika

ja si tiez dam tu fakturu co sa tyka DPH do 1/2013 , kedze nikde na fakture nemam uvedeny datum dodania, iba datum vystavenia a odoslania a to je 2.1.2013. Samozrejme co sa tyka nakladoveho uctu to pojde este do roku 2012, kedze sa jedna o obdobie 19.7.2012 - 20.12.2012. Dufam ze uvazujem spravne.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

robika Pozri príspevok
ja si tiez dam tu fakturu co sa tyka DPH do 1/2013 , kedze nikde na fakture nemam uvedeny datum dodania, iba datum vystavenia a odoslania a to je 2.1.2013. Samozrejme co sa tyka nakladoveho uctu to pojde este do roku 2012, kedze sa jedna o obdobie 19.7.2012 - 20.12.2012. Dufam ze uvazujem spravne.
Nechcem Vás zneistiť ale ja by som ju dala asi do DPH 12/12, za dátum dodania by som považovala 20.12.2012. Mohli by poradiť skúsenejší.
0 0
robika robika

robika je offline (nepripojený) robika

tak teraz som zostala na pochybach, tak ked nie je datum dodania uvedeny, tak naozaj netusim co teraz urobit. Uz som to chcela poslat, tak radsej este pockam, hadam sa este niekto najde kto napise svoj nazor.
Budem kazdemu velmi povdacna.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

robika Pozri príspevok
tak teraz som zostala na pochybach, tak ked nie je datum dodania uvedeny, tak naozaj netusim co teraz urobit. Uz som to chcela poslat, tak radsej este pockam, hadam sa este niekto najde kto napise svoj nazor.
Budem kazdemu velmi povdacna.
Možno je hlúposť ako si to vysvetľujem, ale beriem to ako vyúčtovaciu faktúru týkajúcu sa r. 2012, na faktúre je napísané fakturačné obdobie od.... do.... a preto ten dátum dodania 20.12.2012. Aj ja sa pripájam a prosím o radu. Ďakujem.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

robika Pozri príspevok
Dobry den,
do ktoreho DPH priznania mam dat DPH z preplatkovej faktury za spp (mesacny platca DPH)?

dostali sme vyuctovaciu fa za spp za obdobie 19.7.2012 - 20.12.2012 - preplatok. Faktura vyhotovena 2.1.2013, odoslana: 2.1.2013, splatna 16.1.2013. preplatok pripisany na BU v 1/2013.


Dakujem za pomoc.
Vyúčtovaciu fa (+ aj -) vždy do účt.obdobia, ktorého sa týka....v tvojom prípade 12/12...aj čo sa týka účtovania, aj čo sa týka uplatnenia DPH, v tomto prípade nejde o dobropis ako opravný doklad, ide o vyúčtovanie
1 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

robika Pozri príspevok
ja si tiez dam tu fakturu co sa tyka DPH do 1/2013 , kedze nikde na fakture nemam uvedeny datum dodania, iba datum vystavenia a odoslania a to je 2.1.2013. Samozrejme co sa tyka nakladoveho uctu to pojde este do roku 2012, kedze sa jedna o obdobie 19.7.2012 - 20.12.2012. Dufam ze uvazujem spravne.
Na vyúčtovacej fa by mal byť uvedený dátum dodania, ak nie je, mala by si takú faktúru vrátiť na opravu.
0 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
My sme to vždy dávali do roku nového /čiže 2013/ , pričom bola vytvorená rezerva na rok 2012. Len teraz neviem , keď sú tie riadky na dobropisy, či to fakt dať ako dobropis alebo zaúčtovať ako klasickú fa /mínusom/...budú mať s tým ak tak daňováci problém???
0 0
robika robika

robika je offline (nepripojený) robika

Bohuzial naozaj tam nie je datum dodania, preto ma to zmiatlo, keby tam bol datum, tak by to bolo jednoznacne a nemusela by som sa obavat, ako to bude dobre. Asi ste ma predsa len presvedcili a dam to do 12/12.

Co sa tyka toho dobropisu, urcite by som to ako dobropis nedala, lebo je to vyuctovanie za urcite obdobie, nie je to oprava nejakej faktury.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Podla vyjadrenia SPP povazuje faktury, na ktorych je len datum vyhotovenia za opravne doklady. Nakolko chyba datum dodania, riadim sa datumom vyhotovenia, ktory pokladam za zhodny s datumom dodania. Povinnou nalezitostou faktury je datum vyhotovenia /datum dodania len ak sa odlisuje od datumu vyhotovenia/. Na zaklade uvedeneho uplatnim zuctovaciu fa SPP v zdanovacom obdobi kedy dosla, nevidim zakonny dovod na jej uplatnenie skor.
0 0
miruka miruka

miruka je offline (nepripojený) miruka

Ja som tiež dostala vyúčtovaciu faktúru za plyn za obdobie 1.3.2012-31.12.2012 a tiež je tam len dátum vyhotovenia, odoslania a splatnosti. A tiež som zvažovala, že dám to do DPH za 12/2012. No už teraz naozaj neviem do ktorého obdobia dať, do ktorého obdobia dáte nakoniec tieto faktúry?
Naposledy upravil miruka : 24.01.13 at 06:15
0 0
cuzka cuzka

cuzka je offline (nepripojený) cuzka

Nám tiež došli faktúrky od SPP, síce s nedoplatkom, ale v podstate to nie je mimo témy. Ja som si dala uplatniť DPH v 01/2013 podľa dátumu vystavenia faktúry, nakoľko som už mala DPHčko za 12/2012 podané a zaplatené.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Pred chvíľou som niečo podobné riešil tu :http://www.porada.sk/t208181-spp-a-d...ml#post2233212
A vyzerá, že som sa asi trafil do problému.
1 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Už aj ja som zamotaná z hľadiska uplatnenia DPH. Mám 2 prípady, podľa mňa identické.
1. SPP: Vyúčtovacia faktúra, došla 21.1.2013, fakturačné obdobie 19.11.12-31.12.12, vyhotovená: 15.1.13, odoslaná: 15.1.13, splatná: 29.1.13, s rekapituláciou vyúčt.faktúra - faktúra za opakované dodávky = rozdiel z vyúčt. bez dph -4,14 20% -0,83 = - 4,97
2. VSE: Finančné vysporiadanie za fakt. obd. 1.1.12-31.12.12, došla 17.1.2013 vyhotovená: 6.1.13, dodania: 31.12.2012, splatná: 25.1.13 s rekapituláciou elektrina - vystavené fa za opakované dodávky = rozdiel bez DPH -433,96 20% DPH -86,79 = -520,75
1. uplatním v 1/13 kedy došla z dôvodu, že sa jedná o opravu základu dane?
2. uplatním v 12/12, pretože má dátum dodania 31.12.2012 ale významovo sa tiež jedná o opravu základu dane?
0 0
Kollma Kollma

Kollma je offline (nepripojený) Kollma

Myslím si, že mínusový výsledok (preplatok) z vyúčtovacej faktúry neznamená opravu základu dane. SPP vyfakturuje skutočnú spotrebu za uplynulé obdobie a odpočíta všetky zálohové platby (daňové doklady k prijatým preddavkom). Čiže s ňou nemôžme narábať ako s dobropisom (§25, §53) pretože mínusový výsledok (preplatok) nevznikol znížením ceny, ani úplným či čiastočným zrušením dodávky, ani vrátením m3 plynu, ale tým, že SPP v priebehu roka fakturovalo opakované predbežné platby na základe nejakých vlastných kalkulácií (napr.spotreba za predch.rok, predpoklad.pohybu cien atď), nie na základe konkrétnej spotreby. Na konci roka, po odčítaní skutočného stavu plynomeru vyfakturuje spotrebu plynu a odpočíta prijaté platby. Výsledok je potom nedoplatok alebo preplatok, ktorý je výsledkom nie výšky ceny, ale výškou spotreby tej ktorej firmy za predmetný rok. Čiže výsledné DPH z tejto FA ide do starého roka, samozrejme ak FA prišla do dňa podania DP za posledné zdaň.obdobie roka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať