Zavrieť

Porady

Odpočítanie dane pri registrácii

Podľa §55 Zákona o DPH, citujem: Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom.
Firma vznikla 30.09.2005, platiteľom sa stala 01.11.2005. Časť upísaného ZI spoločník splatil vo forme nehnuteľnosti-budovy. Na tejto budove sa od 01.10.2005 vykonávajú rekonštrukčné práce a modernizácia, t.j. technické zhodnotenie v hodnote niekoľkých miliónov. Všetko sa účtuje na 042. Zaujíma ma či sa toto technické zhodnotenie vykonané v období 01.10-31.10 t.j. vykonané predtým než sa firma stala platiteľom podľa zákona o DPH §55 za majetok a či sa z toho môže odpočítať DPH. Ide o faktúry za stavebné práce, rekonštrukčné práce a pod. Keď sa rekonštrukcia skončí budova sa zaradí do majetku firmy aj s technickým zhodnotením a bude sa odpisovať. Aký máte na to názor?????????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Ak tá nehnuteľnosť bola už zaradená v majetku, potom by som z rekonštrukcie daň odpočítala, ale majetok nesmie byť použitý na plnenia oslobodené od dane. Ináč by si musela pomernú časť krátiť. Napr. prenájom FO a pod.

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Tá nehnuteľnosť nie je v majetku, stále sa na nej pracuje, rekonštruuje sa a modernizuje, ešte nebola zkolaudovaná. Zatiaľ sa všetko účtuje na účet 042.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Robíte technické zhodnotenie na základe stavebného povolenia? Jedná sa o prístavbu, nadstavbu alebo prestavbu nehnuteľnosti? Alebo ... ?

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Robí sa tam veľa vecí, tá budova sa kompletne modernizuje, ide o nasledovné úpravy:
    1.vykonané stavebné práce-výmena okien-vymieňali sa menšie za väčšie, teda ide o technické zhodnotenie
    2. rekonštrukcia svetlíkov-vymieňali sa menšie za väčšie, teda ide o technické zhodnotenie
    3. zhotovovala sa špeciálna podlaha, čiže ide o technické zhodnotenie,
    4. vykonávali sa aj stavebné úpravy - búranie časti budovy, čiže ide o technické zhodnotenie,
    5. rekonštruoval sa strešný plášť- nejde o technické zhodnotenie, ale opravu
    6. mám aj faktúru za spracovanie projektovej dokumentácie na realizáciu stavby atď, s tým neviem čo mám urobiť
    7. potom sú tam aj nejaké demontážne práce, asi odmontovávali nejaké staré stroje, s tým tiež neviem čo mám urobiť
    8. sú tam aj maliarske práce, to nie je technické zhodnotenie ale oprava
    9. vyčistenie haly, úprava okolia, to tiež nie je technické zhodnotenie
    No, mám z toho hlavu v smútku .... :-(

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    V otázke si uviedla, že nehnuteľnosť bola vložená do ZI spoločnosti ako vklad spoločníka, teda podľa mňa by mala byť zaradená v dlhodobom hmotnom majetku a teda vykonávané rekonštrukčné práce sú vykonávané na už vloženom majetku, teda ide o technické zhodnotenie majetku v prvom roku odpisovania. Ak je to tak, potom nebude problém s odpočtom DPH. Po skolaudovaní sa len navýši hodnota už existujúceho majetku vedeného v účtovníctve.

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Monika1
    V otázke si uviedla, že nehnuteľnosť bola vložená do ZI spoločnosti ako vklad spoločníka, teda podľa mňa by mala byť zaradená v dlhodobom hmotnom majetku a teda vykonávané rekonštrukčné práce sú vykonávané na už vloženom majetku, teda ide o technické zhodnotenie majetku v prvom roku odpisovania. Ak je to tak, potom nebude problém s odpočtom DPH. Po skolaudovaní sa len navýši hodnota už existujúceho majetku vedeného v účtovníctve.
    Budova bola vložená do majetku bez DPH. Mňa zaujíma, či môžem odpočítať DPH z technického zhodnotenia vykonaného v období, kedy nebol platca t.j. 01.10.-30.10.2005. A či má na nárok na odpočet vplyv, či technické zhodnotenie bolo dokončené alebo nie. Ako som napísala, tam ide o viacnásobné technické zhodnotenie v 1. roku. Niečo som si o tom prečítala a viem, že vstupná cena majetku sa zvyšuje o technické zhodnotenie vykonané dohromady za celý rok, takže až na konci roku. Neviete mi poradiť,či je niekde v zákone definované, čo sa chápe ako majetok pre účely DPH????

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Nevadí, že nehnuteľnosť bola zaradeníá bez DPH, ty si budeš uplatňovať DPH len z technického zhodnotenia. Podľa mňa ak zhodnocuješ majetok ešte v čase pred registráciou DPH a následne sa staneš platiteľom DPH, je možné si z uvedeného TZ pri prvej registrácii odpočítať DPH .

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Takže, už som to vyriešila s poradcom pre DPH a s daňovým úradom a stanovisko je nasledovné:
    MÁM PRÁVO NA ODPOČET Z TECHNICKÉHO ZHODNOTENIA, KTORÉ BUDE VSTUPOVAŤ DO OBSTARÁVACEJ CENY. HURÁÁÁÁÁ!!!!!!!!

    Odpočítanie dane pri registrácii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.