Zavrieť

Porady

JU, DPH, nákup nového auta a odpočet DPH

ahojte, viem že sa to tu už rozoberalo x-krát, ale napriek dlhému nočnému čítaniu tém a aj napriek tomu, že som vyštudoval ekonomicku univerzitu, tak skromne a pokorne priznávam, že som z toho pako na n-tu.

Moj prípad:
Som živnostník 2 roky, neplatím DPH, veselo si účtujem v JU a dodávam reklamné služby sročke -platiteľovi DPH. Ale toho roku plánujem kúpiť auto a radia mi, že ušetrím na cene auta ked sa pojdem udať na DU ako dobrovoľný platiteľ DPH, hoci ani zdaleka nesplnam povinný príjem nato.

Otázky:
1.Je nejaká podmienka registrácie platcu DPH, napr . od nového roku a pod.?Lebo toho roku som už stihol vystaviť faktúru a kúpiť stravne listky ako neplatca DPH. Nezmaril som si týmto už možnosť byť v tomto roku platca DPH?

2.Aký je postup pri registrácii platcu DPH. Stačí prísť na DU, vyplniť nejaké lajstrá a už odvtedy môžem faktúrovať účtovať s DPH? Môžem aj nadalej viesť JU, alebo musím viesť podvojné účtovníctvo?

3.Koľko asi "ušetrím" kúpou auta? auto stojí 15000 + 3000 DPH/dan na vstupe/
dan na výstupe počas celého roka zaplatím 1920 / dan na vystupe/.
štat mi vrati celu dph-čku z auta, alebo iba rozdiel 1920-3000 ??

4. v dalsích rokoch ked auto už kupovať nebudem, a budem iba predávať služby / čiže budem mať iba dane na výstupoch/, a nič nekupovať /čiže žiadna dan na vstupe/ oplatí sa mi byť ešte platiteľ DPH? má to ešte nejake vyhody?

dakujem.
strááášne moc mi pomôžete
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    1. nie je špeciálna podmienka
    2. lajstrá treba vyplniť, dátum začiatku "platcovstva" určí DU
    3. cenu auta platíš s DPH, nárokuješ si 3000, ktoré v nasledujúcom zdaňovacom období (napr. Q) započítaš, a to čo ostane Ti štát vráti.....
    4. viac menej sa oplatí byť aj v tvojom prípade platcom, budeš mať nárok na odpočet DPH pri PHM, kancelárskych potrieb...atď

    rozimova je offline (nepripojený) rozimova

    rozimova
    Dobrý deň, tiež vážne uvažujem o tom, že sa prihlásim za dobrovoľného platcu dph, nakoľko materiál, ktorý nakupujem je hodne drahý /vyrábam napr. vitráže zo skla / a v tomto roku plánujem zakúpiť aj pec v cene cca 10 000 Euro bez dph. Mám však obavu z toho, že budem mať nízke príjmy a - aspoň prvý a druhý rok - bude DÚ musieť vracať dph. Stačí len požiadať na DÚ a vyplniť nejaké tlačivá alebo je potrebné aj dokladovať, že budem mať nejaký objem zákaziek - napr. Zmluvou o budúcej zmluve?

    JU, DPH, nákup nového auta a odpočet DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.