Zavrieť

Porady

odpis motorového vozidla

Prosím o radu, kúpila som motorové vozidlo do svojej živnosti dňa 29.12.2010, ale nestihla som ho už prihlásiť v starom roku. Môžem si uplatniť odpis za rok 2010.

ďakujem
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Podmienkou odpisovania je , že auto musí byť k 31.12. v majetku firmy. Teda v technickom preukaze by mala byť uvedená firma ako držiteľ motorového vozidla a mala by byť pridelená ŠPZ.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Katarina Pozri príspevok
Podmienkou odpisovania je , že auto musí byť k 31.12. v majetku firmy. Teda v technickom preukaze by mala byť uvedená firma ako držiteľ motorového vozidla a mala by byť pridelená ŠPZ.
Podmienkou odpisovania je aj toto:
Zákon o dani z príjmov.

§ 22

Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
3 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Marjankaj samozrejme, veď ak nemá TP a pridelenú ŠPZ je nemožné aby ho používal na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Možno som sa v prvom príspevku zle vyjadrila, ale som toho názoru, že odpisy až od roku 2011 a daň z motorových vozidiel taktiež.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Katarina Pozri príspevok
Marjankaj samozrejme, veď ak nemá TP a pridelenú ŠPZ je nemožné aby ho používal na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Možno som sa v prvom príspevku zle vyjadrila, ale som toho názoru, že odpisy až od roku 2011 a daň z motorových vozidiel taktiež.
Ale ak si 30.12. vybaví všetko a neurobí ani jednu jazdu, ťažko bude dokazovať súvis príjmov s odpismi.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Katarina Pozri príspevok
Marjankaj samozrejme, veď ak nemá TP a pridelenú ŠPZ je nemožné aby ho používal na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Možno som sa v prvom príspevku zle vyjadrila, ale som toho názoru, že odpisy až od roku 2011 a daň z motorových vozidiel taktiež.
ee..nepochopila si, čo ti chcela Marjankaj napísať. Zápis do TP a EČ nezaručuje, že auto bude využívané na dosiahnutie a zabezpečenie príjmu.
Podmienkou pre odpisovanie je "používanie vozidla na firemné účely".
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Martin no taaaaaak , prečo si myslíš, že som nepochopila, veď všetci traja sme toho istého názoru, nevybavila, nepoužila na firemné účely, nebude odpisovať.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ak aj nemala TP, ešte mohla pre účely firmy jazdiť.
Už sa nevyžaduje EČ, stačí prenosná tabuľka, aby bolo vozidlo prevádzkyschopné.
1 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Dobrý deň pán vodič, cestná kontrola. Prosím si vodičský a technický preukaz. Nechápem ako môže auto jazdiť bez TP.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Katarina Pozri príspevok
Dobrý deň pán vodič, cestná kontrola. Prosím si vodičský a technický preukaz. Nechápem ako môže auto jazdiť bez TP.
Na prevozné značky sa dá chvíľku jazdiť...a vozidlo ešte stále nemá TP, ani EČ.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

O prevoznej značke som vedela, ale o tom aby auto jazdilo bez TP som nepočula. Ospravedlňujem sa.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Katarina Pozri príspevok
Podmienkou odpisovania je , že auto musí byť k 31.12. v majetku firmy. Teda v technickom preukaze by mala byť uvedená firma ako držiteľ motorového vozidla a mala by byť pridelená ŠPZ.
Usmernenie DR SR
k novele postupov účtovania pre podnikateľov
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva - Opatrenie MF SR č. MF/10531/2009-74 (FS 5/2009), ktoré je účinné od 20. marca 2009


Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva sa mení a dopĺňa takto:

1. V § 33 odsek 1 znie:
„(1) Dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v účtovej skupine 01 - Dlhodobý nehmotný majetok, dlhodobý hmotný majetok sa účtuje v účtovej skupine 02 – Dlhodobý hmotný majetok – odpisovaný a technické zhodnotenie prenajatého majetku podľa § 32 ods. 2 písm. c), ak sú uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov
23). Uvedením do užívania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby23a) alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobňu prevádzku23b).“.
23 Napríklad zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.


Doplnením odkazu 23 do poznámky pod čiarou o zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách
a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, na základe pridelenia „dočasného“ evidenčného čísla, t.j. platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom, alebo platnou tabuľkou alebo tabuľkami s evidenčným číslom iného štátu (§ 21 zákona č. 725/2004 Z. z. v znp.), sa môže zaradiť nové motorové vozidlo do užívania.
4 0
alena ma alena ma

alena ma je offline (nepripojený) alena ma

Ďakujem za všetky vaše názory,
takže v zmysle toho posledného príspevku myslíte, že ak urobím nejaké jazdy s tou prepravnou značkou malo by to byť obhajiteľné v JU - ten odpis.
Včera som bola napríklad na Dańovom úrade a referent pre styk s verejnosťou mi dal odpoveď, že nie je možné si odpis uplatniť nakoľko auto s prepravnou značkou nemôže jazdiť, lebo tým porušuje dopravný zákon, ktorý naväzuje na zákon o dani z príjmov.
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

...pripájam sa k tejto diskusii. Myslíte si, že ak som osobné auto na podnikanie (samozrejme prihlásené, zaradené do majetku a aj oznámené na Dú ešte v decembri 2010) používala len jeden jediný deň v roku 2010 a to 29.12.2010, môžem si uplatniť ročný odpis vo výške 1/4 z obstarávacej ceny vozidla? Netreba vydeliť mesiacmi OC/4/12*počet mes.používania, čiže *1, všaaaaak ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

abcd.kates Pozri príspevok
...pripájam sa k tejto diskusii. Myslíte si, že ak som osobné auto na podnikanie (samozrejme prihlásené, zaradené do majetku a aj oznámené na Dú ešte v decembri 2010) používala len jeden jediný deň v roku 2010 a to 29.12.2010, môžem si uplatniť ročný odpis vo výške 1/4 z obstarávacej ceny vozidla? Netreba vydeliť mesiacmi OC/4/12*počet mes.používania, čiže *1, všaaaaak ?
Áno, máš nárok na celý ročný odpis.
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

Tweety Pozri príspevok
Áno, máš nárok na celý ročný odpis.
ďakujem :-)
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... aj tu sa rozoberá podobné:
http://www.porada.sk/t156068-auto-ku...10-a-dzmv.html
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Môžem si uplatniť 9 x účtovné odpisy za rok 2010 ak vozidlo bolo zakúpené na úver a z dôvodu neplatenia k 30.09. odobraté? Bude za 9 mesiacov 551 daňová a po odobratí 551 - zostatková cena nedaňová?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neopakuješ náhodou otázku z inej témy?
DO sú vždy ročné, v tvojom prípade nulové.
ZC daňová = NC=daňová
UO pripočitateľné.
záväzok - odpisaný = daňový výnos.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

ospravedlňujem sa za to, že som zadala otázku aj do tejto témy, ale asi som blbec a nechápem. Daňový odpis za rok 2010 neuplatním, účtovný odpis za 9 mesiacov dám daňový a zostatková cena účtovná bude 551/082 - nedaňová. Je to takto správne?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

alena ma Pozri príspevok
Ďakujem za všetky vaše názory,
takže v zmysle toho posledného príspevku myslíte, že ak urobím nejaké jazdy s tou prepravnou značkou malo by to byť obhajiteľné v JU - ten odpis.
Včera som bola napríklad na Dańovom úrade a referent pre styk s verejnosťou mi dal odpoveď, že nie je možné si odpis uplatniť nakoľko auto s prepravnou značkou nemôže jazdiť, lebo tým porušuje dopravný zákon, ktorý naväzuje na zákon o dani z príjmov.
Referent pre styk s verejnosťou na DÚ nie je oprávnený vykladať zákon. Rozálka v predchádzajúcom príspevku zdokumentovala, že súčasná právna úprava umožňuje v zaradiť do používania aj automobil, ktorý má pridelené dočasné evidenčné číslo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať