Zavrieť

Porady

odpis motorového vozidla

Prosím o radu, kúpila som motorové vozidlo do svojej živnosti dňa 29.12.2010, ale nestihla som ho už prihlásiť v starom roku. Môžem si uplatniť odpis za rok 2010.

ďakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ada159 Pozri príspevok
ospravedlňujem sa za to, že som zadala otázku aj do tejto témy, ale asi som blbec a nechápem. Daňový odpis za rok 2010 neuplatním, účtovný odpis za 9 mesiacov dám daňový a zostatková cena účtovná bude 551/082 - nedaňová. Je to takto správne?
DO neuplatníš-nemáš nárok
UO neuplatníš, lebo je UO
ZCúčtovná tým pádom tiež nepôjde do ZD
ZC daňová je daňový výdavok
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Kejka ďakujem že máš so mnou trpezlivosť, takže ZC daňová pôjde na 551/082 - daňovo uznateľná a účtovné odpisy neuplatním
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ZC daňovú riešiš LEN v DPPO
a odpisy účtovné necháš tak ako sú!!!!!!!! len pripočítaš k ZD
prosím, nezmieňaj účtovníctvo s daňovým vykazovaním - s úpravou na základ dane.
1 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Pre kontrolu zhrniem,
UO 01-08/2010 = 551/082 12 tis.
zostatková cena účtovná = 551/082 25 tis.
DO = 0, Daňová ZC = 37 tis.
V DP Po
UO - B r. 2 + II.časť r. 150
Daňová ZC = II.časť r. 290

Správne?
Naposledy upravil ada159 : 21.01.11 at 13:55
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Pre kontrolu zhrniem,
UO 01-08/2010 = 551/082 12 tis.
zostatková cena účtovná = 551/082 25 tis.
DO = 0, Daňová ZC = 37 tis.
V DP Po
UO - B r. 2 + II.časť r. 150
Daňová ZC = II.časť r. 290
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

Pomóc, pri niekoľkohodinovom hľadaní v starých rokoch po predchádzajúcej pani účtovníčke som našle závažné problémy, jeden je zasi naj najdôležitejší, a teraz neviem čo stým:-(((
Prosím poraťde. V r.2007 s.r.o firma kúpila auto a lízing, až v januári 2008 zaplatila poplatok za uzavretie zmluvy. Účtovníčka zaradila už k 31.12.2007 auto v hodnote ISTINY zo splát.kalendára do 022. No aj tento poplatok v 2008 zaradila do 022. Odpisy však na konci 2008 vyrátala z hodnoty istiny a nie z hodnoty ktorá bola na 022 (čiže bez poplatku za uzatv.) Čo je asi najhoršie zarátala sumu poplatku do 022 aj s dph (aj napriek tomu, že v splát.kal. predsa musela vidieť uvedenú sumu bez dph, no na základe prišlej faktury účtovala jednoducho 022/221 celú sumu aj s dph :-(
Okrem toho odpisy nesedia na štyri roky lebo odpisovala len z istiny. Čo s tým teraz, musím celé poopravovať na základe ID? .... a čo s tou dph z r.2008? a čo už z uplatnenými odpismi ?
...och joj načo som sa do tohoto dala, neskutočné chyby a bordel :-((((...chytám sa za hlavu a najradšej by som to všetko vyhodila cez okno!
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

abcd.kates Pozri príspevok
Pomóc, pri niekoľkohodinovom hľadaní v starých rokoch po predchádzajúcej pani účtovníčke som našle závažné problémy, jeden je zasi naj najdôležitejší, a teraz neviem čo stým:-(((
Prosím poraťde. V r.2007 s.r.o firma kúpila auto a lízing, až v januári 2008 zaplatila poplatok za uzavretie zmluvy. Účtovníčka zaradila už k 31.12.2007 auto v hodnote ISTINY zo splát.kalendára do 022. No aj tento poplatok v 2008 zaradila do 022. Odpisy však na konci 2008 vyrátala z hodnoty istiny a nie z hodnoty ktorá bola na 022 (čiže bez poplatku za uzatv.) Čo je asi najhoršie zarátala sumu poplatku do 022 aj s dph (aj napriek tomu, že v splát.kal. predsa musela vidieť uvedenú sumu bez dph, no na základe prišlej faktury účtovala jednoducho 022/221 celú sumu aj s dph :-(
Okrem toho odpisy nesedia na štyri roky lebo odpisovala len z istiny. Čo s tým teraz, musím celé poopravovať na základe ID? .... a čo s tou dph z r.2008? a čo už z uplatnenými odpismi ?
...och joj načo som sa do tohoto dala, neskutočné chyby a bordel :-((((...chytám sa za hlavu a najradšej by som to všetko vyhodila cez okno!
POSúVAM
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ked si len pri DM, a už takéto kiksy, naozaj vycúvať.
Lenže je to tak, že ked už raz niečo zoberiem, tak necúvam a ty si tiež asi taká.
No hádam sa ti to vráti v podobe niekoľkoročnej úspešnej spolupráce, ked ten binec vyčistíš.....
1. V prvom rade treba upraviť ocenenie DM - znížiť o DPH. DPH by som dala do nedaňových nákladov, nech nemám ťažkú hlavu ešte aj z DDDP DPH.
2. Dátum zaradenia - treba zistiť, kedy bolo auto prevzaté, ak v r. 2007, tak odpisy začínajú v r. 2007. Toto musíš tiež doriešiť.
3. Urob si kartu DM, vypočítaj správne odpisy za jednotlivé roky 2007,2008,2009,2010.
4. rok 2010 doúčtuješ správne, to je ešte aktuálny rok.
predchádzajúce roky - mal byť vyšší odpis, zaúčtuje ako opravu minulých období /rok 2007-2008 na 428/, rok 2009 na 551.9
========================
takže to, čo si popísala nie je zasa až také ťažké doriešiť, ale pravdepodobne je to len začiatok.
========================
5. pozrela by som sa, či za rok 2009 vykázala firma zisk. Ak áno, opravy nákladov 2009 sú v r.2010 daňové, preto som odporúčala ten účet 551.9.
Či toto nové znenie je možné uplatniť aj na r. 2008,2007, neviem.
Mimochodom, ak v r. 2007 lízing nezačal, boli uplatnené odpisy, tak tam sa ZD zvyšuje a je povinnosť podať dodatočné DPPO.
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

o.k. idem sa pustiť do toho. A ozaj Kejka, jedno veľké ĎAKUJEM!
0 0
roli1111 roli1111

roli1111 je offline (nepripojený) roli1111

pomoc pri odpise auta ktoré už zopár rokov má pozastavené povinné poistenie. budem mať dáku sankciu ked ododvzdám do šrotu, a odpíšem na polícií?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
roli1111 Pozri príspevok
pomoc pri odpise auta ktoré už zopár rokov má pozastavené povinné poistenie. budem mať dáku sankciu ked ododvzdám do šrotu, a odpíšem na polícií?
v tejto téme sa bavíme o účtovných a daňových odpisov MV zaradených do majetku firiem; z tvojho zadania mám dojem, že tebe nejde o odpisy, ktorými sa zaoberá daná téma. Okrem toho neviem, čo myslíš pozastavené povinné poistenie - bolo vozidlo dočasne vyradené z prevádzky?
0 0
matohor matohor

matohor je offline (nepripojený) matohor

Dobrý, prosím o radu ohľadom odpisov MV. SZČO kúpila v roku 2009 MV na úverovú zmluvu. Doba splácania úveru je 36 mesiacov. A tu som vyrobil problém, bo som to bral ako leasing - nevšimol som si, že je to úverová a nie leasingová zmluva. Teda som MV odpisoval podľa §26 ods.8 ZDP, teda počas doby trvania "prenájmu".
Neviete poradiť čo s tým? Nekce sa mi podávať dodatočné DP za 2009. Abo to nechať tak?
Budem vďačný za rady
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a čo už s tebou? ked sa ti nekce?
Uplatnil si si vyššie náklady, znížil dane, to štát neodpúšťa.
takže necháš tak - možno ti to zrátajú pri kontrole a možno nie.....
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Nemusel zrovna uplatniť vyššie náklady - bez konkrétnych údajov to nemožno posúdiť - odpisy lizingové mohli, ale nemuseli byť vyššie ako 1/4 O.C. v roku 2009. Ale ak neboli, tak sa dajú v prípade F.O. uplatniť iba podaním DDP, alebo si to oželieš...
0 0
matohor matohor

matohor je offline (nepripojený) matohor

Auto bolo kúpené v 06/2009, takže som si uplatnil nižšie odpisy, ako som mal.
Ďakujem všetkým
0 0
matohor matohor

matohor je offline (nepripojený) matohor

Ten rozdiel oproti podanému DP by nebol nejak veľký.
A ako potom odpisovať v r.2010? normálne 1/4? ten rozdiel dostanem do nákladov už len asi dodatočným DP, že?
ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, prišiel si o časť odpisov, ale ak rozdiel nie je veľký, tak ani daň nemôže byť veľká - 19% z toho rozdielu.
V r. 2010 uplatníš 1/4 tak ako máš nárok, detto v r. 2011 a 2012
zvyšok oželieš.
0 0
matohor matohor

matohor je offline (nepripojený) matohor

ete si premyslím, ale každopádne ďakujem za rady, ste super
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň,prosím Vás,vozík k automobilu zaradím do odpis.skupiny 2,a odpisuje sa 6 rokov? ďakujem vopred za radu
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ďakujem Kejka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať