Zavrieť

Porady

Čo s DPH ?

Podnikateľ si založil s.r.o.-čku. Majetok, ktorý má ako SZČO, sa rozhodol predať s.r.o-čke. Čo s DPH pri majetku, ktorý ešte nie je u SZČO odpísaný ? Napr. osobné auto má zostatkovú cenu 10 tis. Eur.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    alicacka Pozri príspevok
    Podnikateľ si založil s.r.o.-čku. Majetok, ktorý má ako SZČO, sa rozhodol predať s.r.o-čke. Čo s DPH pri majetku, ktorý ešte nie je u SZČO odpísaný ? Napr. osobné auto má zostatkovú cenu 10 tis. Eur.
    Pri predaji odvedie DPH z ceny predaja.
    Osobné auto musíš posúdiť podľa § 85i Zákona o DPH.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    danushka, ondrejvla, Melnick, betka, Tamila, Zita5
    6
    Katarína Cigánová
    Erika-ežka Pozri príspevok
    Z ceny predaja? neprihliada sa na to, že SZČO je osoba, ktorá je spoločníkom v s.r.o. a má osobitný vzťah?
    Riešim podobný problém s budovou. SZČO vložil budovu do podnikania v cene znaleckého posudku, nakoľko ju získal darovaním (samozrejme daňové odpisy sa neuplatňujú) . Vykonáva na nej technické zhodnotenie (uplatňuje DPH na vstupe a pravdepodobne bude uplatňovať z techn. zhodnotenia aj odpisy) a na budúci rok ju chce predať s.r.o., v ktorej je jediným spoločníkom. Bude to obchodný vzťah SZČO a PO (štatutár- tá istá osoba) ... neviem určite či sa považuje za osobu, ktorá má osobitný vzťah k platiteľovi (§22 ods 9 ZoDPH) - lebo v takom prípade by sa musela DPH odviesť z trhovej hodnoty ...
    Prosím o Váš názor. Vopred ďakujem.
    Podľa uvedeného § posudzuješ predaj vtedy , ak by kupujúcim bola osoba bez nároku na odpočet DPH ./bud neplatitel , alebo ak platitel nemá nárok na odpočet / . V prípade oboch platitelov sa takto predajná cena nemusí posudzovat , nakolko neprichádza k uniku DPH - kupujúci si odráta - uplatní odpočet - len tolko , čo má na fa.
    Naposledy upravil Katarína Cigánová : 10.06.11 at 07:54 Dôvod: doplnenie textu

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    ...
    Naposledy upravil danushka : 08.01.11 at 15:57 Dôvod: zlý paragraf som pricapila, Rozalka ma opravila...vymazala som ho, aby som nezmiatla zadávateľku, ospravedlňujem sa...

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ďakujem, teda keďže v čase kúpy som vo firme ešte nerobila, predpokladám, že keď ide o osobné auto, tak si DPH neuplatňovali. Teda ani pri predaji by sme nemali fakturovať DPH. A pri zostatkovej cene tiež s DPH nemáme robiť nič. Len keďže ide o predaj, tak pôjde celá ZC do výdavkov ovplyvňujúci ZD.

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    Rozalka Pozri príspevok
    Pri predaji odvedie DPH z ceny predaja.
    Osobné auto musíš posúdiť podľa § 85i Zákona o DPH.
    Z ceny predaja? neprihliada sa na to, že SZČO je osoba, ktorá je spoločníkom v s.r.o. a má osobitný vzťah?
    Riešim podobný problém s budovou. SZČO vložil budovu do podnikania v cene znaleckého posudku, nakoľko ju získal darovaním (samozrejme daňové odpisy sa neuplatňujú) . Vykonáva na nej technické zhodnotenie (uplatňuje DPH na vstupe a pravdepodobne bude uplatňovať z techn. zhodnotenia aj odpisy) a na budúci rok ju chce predať s.r.o., v ktorej je jediným spoločníkom. Bude to obchodný vzťah SZČO a PO (štatutár- tá istá osoba) ... neviem určite či sa považuje za osobu, ktorá má osobitný vzťah k platiteľovi (§22 ods 9 ZoDPH) - lebo v takom prípade by sa musela DPH odviesť z trhovej hodnoty ...
    Prosím o Váš názor. Vopred ďakujem.

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    Katarína Cigánová Pozri príspevok
    Podľa uvedeného § posudzuješ predaj vtedy , ak by kupujúcim bola osoba bez nároku na odpočet DPH ./bud neplatitel , alebo ak platitel nemá nárok na odpočet / . V prípade oboch platitelov sa takto predajná cena nemusí posudzovat , nakolko neprichádza k uniku DPH - kupujúci si odráta - uplatní odpočet - len tolko , čo má na fa.
    Super, Ďakujem krásne za rýchlu odpoveď, nejak som prekukla ten ods. 8) . A keď ju bude predávať, musí zaťažiť celú predajnú sumu DPH-čkou, aj keď si na vstupe uplatnil DPH len z techn. zhodnotenia? V tomto ešte nemám jasno.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa mňa na celú budovu aj s T.Z.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.