Zavrieť

Porady

Registračná pokladňa

dobry den. mam otazku ohladom registracnej pokladne. ci ma povinnost mať registračnú pokladnu živnostník, ktorý ma živnosť na pneuservis, oprava vozidiel bez zásahu do motorickej časti, kupa a predaj tovaru. Musi byt registračná pokladna alebo stači vystavovať faktury z prijmovym pokladničným dokladom. dakujem
Usporiadat
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Ak bude vystavovať na každú činnosť - službu a tovar -faktúry, tak ešte tohto roku nemusí mať registračnú pokladňu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Fany Pozri príspevok
Lenže pokiaľ viem, od 1.1.2011 platí už len Zákon o registračných pokladniach (doteraz platná vyhláška, ani prechodné nariadenie už neplatí) a podľa neho sa musí každá platba v hotovosti (aj za úhradu faktúry !!!) previesť cez registračnú pokladňu, teda už žiadny príjmový pokladničný doklad. Hlavne pri tovaroch a niektorých službách. Treba si pozrieť tabuľku služieb, kde je táto povinnosť, či pod toto spadáš.
Nie je to tak. Bola prijatá novela zákona 289/2008 v zn.n.pr. a účinnosť prechodného paragrafu bola predĺžená o rok, teda súbeh zákona a Vyhlášky platí do 31.12.2011, čo znamená, že do tohto termínu je možné aj používanie PPD..

http://www.porada.sk/t94807-p59-pokl...uctovnici.html
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý deň. Ak podnikateľ začne podnikať teraz v roku 2011 a poskytuje ubytovacie služby. Bude vystavovať iba faktúry. Ale on už musí postupovať podľa novely zákona však? To znamená, že musí evidovať tržbu v ERP, takže ak vystaví faktúru, už nemože vystaviť PPD, ale bude úhrade buď cez účet, alebo cez ERP. Vysvetlujem si to správne?
Ďakujem
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. Ak podnikateľ začne podnikať teraz v roku 2011 a poskytuje ubytovacie služby. Bude vystavovať iba faktúry. Ale on už musí postupovať podľa novely zákona však? To znamená, že musí evidovať tržbu v ERP, takže ak vystaví faktúru, už nemože vystaviť PPD, ale bude úhrade buď cez účet, alebo cez ERP. Vysvetlujem si to správne?
Ďakujem
Viete mi niekto poradiť, či je to správne?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ejo Pozri príspevok
Dobrý deň. Ak podnikateľ začne podnikať teraz v roku 2011 a poskytuje ubytovacie služby. Bude vystavovať iba faktúry. Ale on už musí postupovať podľa novely zákona však? To znamená, že musí evidovať tržbu v ERP, takže ak vystaví faktúru, už nemože vystaviť PPD, ale bude úhrade buď cez účet, alebo cez ERP. Vysvetlujem si to správne?
Ďakujem
Ubytovacie služby nevidím medzi službami určenými prílohou zákona, takže nemá povinnosť používať ERP.
0 0
PBEA PBEA

PBEA je offline (nepripojený) PBEA

Ahojte vie mi niekto poradiť, či musí byť registračná pokladňa pri predaji mlieka priamo z dvora? Ďakujem
0 0
SalveQ SalveQ

SalveQ je offline (nepripojený) SalveQ

Podnikám s registračnými pokladnicami a počítačmi. ...viac
Pre Ejo: Ak vystavujete iba faktúry, je možné prijatie hotovosti tento rok ešte evidovať cez PPD. Od 1.1.2012 je už povinnosťou na tento účel použiť výlučne registračnú pokladnicu. Rozhodne nedoporučujem v takom prípade kúpu pokladnice na poslednú chvíľu, ich ceny pravdepodobne ešte porastú. Ak už budete pokladnicu kupovať tento rok, musí byť už podľa nového zákona.
0 0
monanka monanka

monanka je offline (nepripojený) monanka

Dobrý deň. Potrebujem sa utvrdiť v mojom názore, alebo ho vyvrátiť. Začínam podnikať v textilnej výrobe, konkrétne ručne maľovať a šiť tašky a pod., ktoré by som dodávala do maloobch.siete, ale aj priamo fyzickým osobám. Pokiaľ budem pre FO vystavovať faktúry,môžem prijať platbu v hotovosti bez povinnosti použiť reg.pokladňu? Keďže moju činnosť som nenašla v prílohe č. 1 zákona.Alebo musím platbu prijímať len bezhotovostne,pokiaľ pokladňu nemám?Ďakujem za pomoc a pekný deň všetkým.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

taška určená na predaj nie je tovarom???? podľa mňa áno......ak budeš prijímať platby (tržby) za predaj tašiek v hotovosti , nie si ŤZP , služby (tovar) neposkytuješ v horskej chate kde nie je elektrina a verejná cestná sieť....musíš používať ER....
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...neviem, čo si hľadala, Ty predsa neposkytuješ službu, ale predávaš tovar. A ten podlieha bez výnimky pri hotovosti cez ERP alebo len bezhotovostný styk - vtedy ERP mať nemusíš...
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

a to maľovanie je čoho ? čo?
0 0
verca2 verca2

verca2 je offline (nepripojený) verca2

človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac
Ahojte, neriešili ste náhodou niekedy, niekto, čo všetko sa považuje za tovar v zmysle zákona o ERP?
Zákon 289/2008 par. 2 hovorí, že tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.

Naša firma predáva materiál (hlavne drobný majetok),ktorý sa kedysi dávno účtoval priamo do spotreby... Našou hlavou činnosťou nie je vôbec predaj tovaru. Ide skôr o využitie možnosti speňaženia drobného majetku ktorý leží už dlhé roky skladom... Zdá sa mi na hlavu-postavené, aby kvôli tomuto firma musela kupovať registračku /dopĺňam že za daný predaj nám odberatelia hradia v hotovosti, a v zmysle nového zákona je povinnosť úhradu faktúry v hotovosti zaevidovať v RP/

hm?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, máte povinnosť viesť hotovostný príjem ERP
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

verca2 Pozri príspevok
Ahojte, neriešili ste náhodou niekedy, niekto, čo všetko sa považuje za tovar v zmysle zákona o ERP?
Zákon 289/2008 par. 2 hovorí, že tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.

Naša firma predáva materiál (hlavne drobný majetok),ktorý sa kedysi dávno účtoval priamo do spotreby... Našou hlavou činnosťou nie je vôbec predaj tovaru. Ide skôr o využitie možnosti speňaženia drobného majetku ktorý leží už dlhé roky skladom... Zdá sa mi na hlavu-postavené, aby kvôli tomuto firma musela kupovať registračku /dopĺňam že za daný predaj nám odberatelia hradia v hotovosti, a v zmysle nového zákona je povinnosť úhradu faktúry v hotovosti zaevidovať v RP/

hm?
...to chce byť otázka?! Sama v zadaní cituješ zákon...áno, aj ten drobný majetok je v zmysle tohto zákona tovarom - bol predsa účtovaný pri nákupe ako materiál....
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne tak, či už na hlavu postavené .....ani prvé ani posledné.
Nech vám uhradia faktúru, alebo nech idú na poštu zaplatiť poukážkou.
verca2 Pozri príspevok
Ahojte, neriešili ste náhodou niekedy, niekto, čo všetko sa považuje za tovar v zmysle zákona o ERP?
Zákon 289/2008 par. 2 hovorí, že tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.

Naša firma predáva materiál (hlavne drobný majetok),ktorý sa kedysi dávno účtoval priamo do spotreby... Našou hlavou činnosťou nie je vôbec predaj tovaru. Ide skôr o využitie možnosti speňaženia drobného majetku ktorý leží už dlhé roky skladom... Zdá sa mi na hlavu-postavené, aby kvôli tomuto firma musela kupovať registračku /dopĺňam že za daný predaj nám odberatelia hradia v hotovosti, a v zmysle nového zákona je povinnosť úhradu faktúry v hotovosti zaevidovať v RP/

hm?
1 0
verca2 verca2

verca2 je offline (nepripojený) verca2

človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac
ďakujem Vám obom (tictac7, KEJKA) za odpoveď :-)
bolo to skôr uistenie sa, či sú moje závery správne.
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

ahojte, vyrabame a montujeme okna, RP nepouzivame, fyzicke osoby nam vacsinou platia v hotovosti na fakturu+PPD...takze asi tiez mame povinnost viest hotovostny prijem ERP, ze?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
treba pozrieť do prílohy, podľa mňa poskytujete službu, skúste ju tam pohľadať.
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

ked predam vyrobene okna aj s montazou, tak sa to berie ako sluzba, ta v prilohe uvedena nie je...ale ked predam iba vyrobene okna, bez montaze, tam to bude asi treba blokovat....
0 0
monanka monanka

monanka je offline (nepripojený) monanka

je to maľba na tašky
zimné motívy, letné, podľa príležitosti
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať