Zavrieť

Porady

Zmeny v platení preddavkov na ZP poistencov štátu od 1.1.2011

Dovolím si upozorniť na zmeny v platení preddavkov na zdr. poistenie poistencov štátu od 1.1.2011

Informácia zo stránky VšZP :

Príklady:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur)
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ja som našla na stránke VšZP k preddavkom aj takéto údaje:

Platenie preddavkov SZČO po 01.01.2011

Iba SZČO

Za rok 2009 podávali RZ
Výška preddavku je taká, akú si vypočítali v rámci RZ, najmenej z minima

Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať v roku 2010) alebo
Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať po 01.01.2011)
Výška preddavku je najmenej z minima alebo po dohode so zdravotnou poisťovňou aj menej (prenájmy napr.)

SZČO+zamestnanie

Za rok 2009 podávali RZ
Výška preddavku je taká, akú si vypočítali v rámci RZ, čiže ak im vznikol preddavok 3 eurá a viac

Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať v roku 2010) alebo
Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať po 01.01.2011)
Výšku preddavku si určia sami alebo budú platiť preddavok 0 Eur

SZČO+poistenec štátu

Za rok 2009 podávali RZ
Výška preddavku je taká, akú si vypočítali v rámci RZ, čiže ak im vznikol preddavok 3 eurá a viac

Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať v roku 2010) alebo
Za rok 2009 nepodávali RZ (začali podnikať po 01.01.2011)
Výška preddavku je najmenej z minima alebo po dohode so ZP aj menej (prenájmy napr.)

Nájdeš tu: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943
[/B]
Naposledy upravil Kvaka : 10.01.11 at 10:55
5 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dnes som zisťovala osobne vo VšZP :

- poistenec štátu, súčasne "klasický" SZČO-živnosť k 1.1.2011 trvá, ktorý podával RZZP za rok 2009 a vyšli mu preddavky vyššie ako 3 €, platí preddavky v tejto výške od 1.1.2011 - 31.12.2011.

- ak poistenec štátu začne podnikať od 1.1.2011 - platí mesačné preddavky z minima.

Možno by bolo zaujímavé rozvinúť diskusiu na tému, kto bude povinný podať RZZP za rok 2011. Lebo v prípade prvého poistenca - ak mu vznikne povinnosť podať RZZP za rok 2011, vznikne mu nedoplatok vo výške rozdielu medzi zaplatenými preddavkami a minimom.

PS : Poistencami štátu, ktorých sa tieto zmeny týkajú, sú študenti, dôchodcovia, mamičky na materskej dovolenky, ktorí súčasne podnikajú ako SZČO
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Dnes som zisťovala osobne vo VšZP :

- poistenec štátu, súčasne "klasický" SZČO-živnosť k 1.1.2011 trvá, ktorý podával RZZP za rok 2009 a vyšli mu preddavky vyššie ako 3 €, platí preddavky v tejto výške od 1.1.2011 - 31.12.2011.

- ak poistenec štátu začne podnikať od 1.1.2011 - platí mesačné preddavky z minima.

Možno by bolo zaujímavé rozvinúť diskusiu na tému, kto bude povinný podať RZZP za rok 2011. Lebo v prípade prvého poistenca - ak mu vznikne povinnosť podať RZZP za rok 2011, vznikne mu nedoplatok vo výške rozdielu medzi zaplatenými preddavkami a minimom.

PS : Poistencami štátu, ktorých sa tieto zmeny týkajú, sú študenti, dôchodcovia, mamičky na materskej dovolenky, ktorí súčasne podnikajú ako SZČO
Veronika, neviem, či by sme skôr nemali uvažovať nad tým, ako dať návrhy na zmenu zákona, aby bol aj vlk sýty, aj baran celý. Ja by som navrhovala, aby sa odvody na ZP platili zo skutočného VZ pri prenájmoch, a minimálny VZ by som pri prenájmoch neuplatnila. Ten príjem je predsa len odlišný od príjmu SZČO definovanej na účely SP, preto by sa mal aj odlišne aj posudzovať. Okrem toho, ak je v roku 2011 príjem z prenájmu vo výške 500€ oslobodený, má sa prihlásiť do ZP, nemá sa prihlásiť do ZP?
Boli tu rôzne názory, no podľa zákona o ZP platí, že zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu,26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu,25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.“
Takže, pre ZP je prenajímateľ podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z píjmov nová SZČO, podľa čoho ju bude ZP posudzovať pri jej príjmoch do 500€ za rok, ak sa neprihlási?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka Pozri príspevok
Veronika, neviem, či by sme skôr nemali uvažovať nad tým, ako dať návrhy na zmenu zákona, aby bol aj vlk sýty, aj baran celý. Ja by som navrhovala, aby sa odvody na ZP platili zo skutočného VZ pri prenájmoch, a minimálny VZ by som pri prenájmoch neuplatnila. Ten príjem je predsa len odlišný od príjmu SZČO definovanej na účely SP, preto by sa mal aj odlišne aj posudzovať. Okrem toho, ak je v roku 2011 príjem z prenájmu vo výške 500€ oslobodený, má sa prihlásiť do ZP, nemá sa prihlásiť do ZP?
Boli tu rôzne názory, no podľa zákona o ZP platí, že zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu,26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu,25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.“
Takže, pre ZP je prenajímateľ podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z píjmov nová SZČO, podľa čoho ju bude ZP posudzovať pri jej príjmoch do 500€ za rok, ak sa neprihlási?
Kvaka, v tejto téme neriešim prenájom. Mňa "vytočila" informácia na stránke VšZP, ktorú som si dnes overila.

Zrejme v rámci "zjednotenia" VZ aj poistenci štátu, ktorí začali podnikať od r.2011, platia preddavky z min. VZ.

Tam nie sú žiadne oslobodené príjmy a v schvalovacom procese novely zákona o zdr. poistení sa o tom vôbec nehovorilo ...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Kvaka, v tejto téme neriešim prenájom. Mňa "vytočila" informácia na stránke VšZP, ktorú som si dnes overila.

Zrejme v rámci "zjednotenia" VZ aj poistenci štátu, ktorí začali podnikať od r.2011, platia preddavky z min. VZ.

Tam nie sú žiadne oslobodené príjmy a v schvalovacom procese novely zákona o zdr. poistení sa o tom vôbec nehovorilo ...
Veronika, nerozumiem. Neostal v § 16 ods. 5?
(5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.
Ostal, tak ako to je?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Overovala som si informaciu, ktoru dala Veronika, v DOVERE, napisali mi, ze sice budem v roku 2011 platit preddavky v takej vyske ako doteraz /v mojom pripade 7 Eur mesacne/, ale pri rocnom zuctovani budem musiet doplatit za kazdy mesiac do sumy 46,06 Eura bez ohladu na to, aky zo zivnosti budem mat prijem. Ak budem mat prijem 30 Eur mesacne, zdravotne odvody budem musiet zaplatit tak ako kaze zakon.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

durisovad Pozri príspevok
Overovala som si informaciu, ktoru dala Veronika, v DOVERE, napisali mi, ze sice budem v roku 2011 platit preddavky v takej vyske ako doteraz /v mojom pripade 7 Eur mesacne/, ale pri rocnom zuctovani budem musiet doplatit za kazdy mesiac do sumy 46,06 Eura bez ohladu na to, aky zo zivnosti budem mat prijem. Ak budem mat prijem 30 Eur mesacne, zdravotne odvody budem musiet zaplatit tak ako kaze zakon.
Presne to isté mi dnes povedali osobne vo VšZP.

Len neviem náväznosť na povinnosť robiť RZZP - všetci živnostníci ho už robiť nebudú. Z toho mi vyplýva, že ak nesplníš podmienku príjmu (RZZP robiť nebudeš musieť), nebudeš ani doplácať do minima. Ale nikto ti ani nevráti zaplatené preddavky, ako tomu bolo doteraz.

"Nelúskala" som zatial novelu zákona o zdr. poistení. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Janka M písala, že by mala ešte do RZZP toto vyriešiť novela ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
Janka M písala, že by mala ešte do RZZP toto vyriešiť novela ...
toto bol asi zámer novej vlády. Janka mi písala, že novelou sa bude riešiť len preddavky na ZP pri prenájme.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
veronikasad Pozri príspevok
Presne to isté mi dnes povedali osobne vo VšZP.

Len neviem náväznosť na povinnosť robiť RZZP - všetci živnostníci ho už robiť nebudú. Z toho mi vyplýva, že ak nesplníš podmienku príjmu (RZZP robiť nebudeš musieť), nebudeš ani doplácať do minima. Ale nikto ti ani nevráti zaplatené preddavky, ako tomu bolo doteraz.

"Nelúskala" som zatial novelu zákona o zdr. poistení. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Pani z Dovery mi napisala, ze 46,06 Eura budem doplacat bez ohladu na vysku prijmu.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

durisovad Pozri príspevok
Overovala som si informaciu, ktoru dala Veronika, v DOVERE, napisali mi, ze sice budem v roku 2011 platit preddavky v takej vyske ako doteraz /v mojom pripade 7 Eur mesacne/, ale pri rocnom zuctovani budem musiet doplatit za kazdy mesiac do sumy 46,06 Eura bez ohladu na to, aky zo zivnosti budem mat prijem. Ak budem mat prijem 30 Eur mesacne, zdravotne odvody budem musiet zaplatit tak ako kaze zakon.
.. no to teda bude radosti zase aj moja kamarátka dôchodkyňa je na tom podobne..
Ja stále dúfam, že pre poistencov štátu nebude platiť "povinné minimum"
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
.. no to teda bude radosti zase aj moja kamarátka dôchodkyňa je na tom podobne..
Ja stále dúfam, že pre poistencov štátu nebude platiť "povinné minimum"
Zatial platí, dnes mali pracovníci VšZP povinné školenie, som zvedavá s čím prídu ...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a maximum kde riešite?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA Pozri príspevok
a maximum kde riešite?
maximum platí rovnako pre poistenca štátu, aj "obyčajného" živnostníka. Neviem o tom, že by tam boli nejaké zmeny.

Ak však maximom rozumieš sumu, kolko môže poistenec štátu zarobiť, aby neplatil preddavky, taká suma už neexistuje... Od 1.1.2011 každý začínajúci živnostník - poistenec štátu platí preddavky 46,06€ mesačne.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, lenže klient ma chce presvedčiť, že bdue platiť preddavky aj RZZP bez ohraničenia. Tak som sa chcela uistiť, že bez ohľadu na druh príjmu /mzda,nájomné, podiel na zisku/ zaplatí najviac z maxima a prípadné preplatky sa mu vrátia v rámci RZZP. Inak by to RZZP bolo zbytočné - to bol môj argument.
Dúfam, že správny a že sa teda nemusí báť.
0 0
aharley aharley

aharley je offline (nepripojený) aharley

Prenajímatelia by sa už v januári mali zaregistrovať vo svojej zdravotnej poisťovni. Zároveň si môžu zvoliť, aké preddavky na zdravotné poistenie budú platiť. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej keďže v prípade prenájmu neexistuje minimálny vymeriavací základ, môžu si prenajímatelia vybrať ľubovoľnú výšku preddavku. Ak nechcú platiť nič, nemusia.

Kedže však ide o preddavky, v nasledujúcom roku musia spraviť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Ak im vyjde, že mali na zdravotnom poistení zaplatiť viac, ako v skutočnosti zaplatili, budú to musieť zdravotnej poisťovni doplatiť. Pre prenajímateľa I je preto lepšie vopred si vyrátať, koľko peňazí bude musieť odviesť do zdravotnej pojisťovne a na základe toho si zvoliť výšku preddavku.

Zdravotné odvody sa platia z rovnakej sumy, ako sa počíta výška dane. To znamená, že od celkového ročného príjmu sa najprv odpočíta nezdaniteľné minimum vo výške 500 eur a následne sa odpočítajú výdavky súvisiace s prenájmom. Táto suma sa rovná daňovému základu. Z neho sa vypočíta vymeriavací základ pre platenie zdravotného poistenia tak, že sa táto suma vydelí koeficientom 2,14. Z výslednej sumy si zdravotná poisťovňa zoberie 14 percent.

Ak má niekto ročný príjem z prenájmu 6-tisíc eur a výdavky 2-tisíc eur, znamená to, že daň bude platiť zo sumy 3 500 eur. Túto sumu potom treba vydeliť číslom 2,14 a ročný vymeriavací základ pre zdravotné poistenie tak bude 1 635,51 eura. Na zdravotné poistenie z tejto sumy treba zaplatiť 14 percent, teda 228,97 eura. Kto nechce zdravotnej poisťovni po podaní ročného zúčtovania nič doplácať, mal by mesačne platiť preddavok vo výške jednej dvanástiny z celoročného poistného. V tomto prípade by to bolo 19,08 eura.

V nasledujúcom roku si už prenajímateľ nebude môcť zvoliť ľubovoľnú výšku preddavkov na zdravotné poistenie. Na základe príjmov v predchádzajúcom roku si v ročnom zúčtovaní vyráta, aký preddavok má platiť.

Zdravotné odvody nebudú musieť platiť len ľudia, ktorí z prenájmu zarobia menej ako 500 eur ročne. Keďže do tejto sumy sú príjmy z prenájmu oslobodené od dane, netreba z nich platiť ani odvody. Kto chce ušetriť na daniach a odvodoch, za prenájom nemôže inkasovať viac ako 41,66 eura mesačne.Takže asi tak
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

aharley Pozri príspevok
Prenajímatelia by sa už v januári mali zaregistrovať vo svojej zdravotnej poisťovni. Zároveň si môžu zvoliť, aké preddavky na zdravotné poistenie budú platiť. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej keďže v prípade prenájmu neexistuje minimálny vymeriavací základ, môžu si prenajímatelia vybrať ľubovoľnú výšku preddavku. Ak nechcú platiť nič, nemusia.

Kedže však ide o preddavky, v nasledujúcom roku musia spraviť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Ak im vyjde, že mali na zdravotnom poistení zaplatiť viac, ako v skutočnosti zaplatili, budú to musieť zdravotnej poisťovni doplatiť. Pre prenajímateľa I je preto lepšie vopred si vyrátať, koľko peňazí bude musieť odviesť do zdravotnej pojisťovne a na základe toho si zvoliť výšku preddavku.

Zdravotné odvody sa platia z rovnakej sumy, ako sa počíta výška dane. To znamená, že od celkového ročného príjmu sa najprv odpočíta nezdaniteľné minimum vo výške 500 eur a následne sa odpočítajú výdavky súvisiace s prenájmom. Táto suma sa rovná daňovému základu. Z neho sa vypočíta vymeriavací základ pre platenie zdravotného poistenia tak, že sa táto suma vydelí koeficientom 2,14. Z výslednej sumy si zdravotná poisťovňa zoberie 14 percent.

Ak má niekto ročný príjem z prenájmu 6-tisíc eur a výdavky 2-tisíc eur, znamená to, že daň bude platiť zo sumy 3 500 eur. Túto sumu potom treba vydeliť číslom 2,14 a ročný vymeriavací základ pre zdravotné poistenie tak bude 1 635,51 eura. Na zdravotné poistenie z tejto sumy treba zaplatiť 14 percent, teda 228,97 eura. Kto nechce zdravotnej poisťovni po podaní ročného zúčtovania nič doplácať, mal by mesačne platiť preddavok vo výške jednej dvanástiny z celoročného poistného. V tomto prípade by to bolo 19,08 eura.

V nasledujúcom roku si už prenajímateľ nebude môcť zvoliť ľubovoľnú výšku preddavkov na zdravotné poistenie. Na základe príjmov v predchádzajúcom roku si v ročnom zúčtovaní vyráta, aký preddavok má platiť.

Zdravotné odvody nebudú musieť platiť len ľudia, ktorí z prenájmu zarobia menej ako 500 eur ročne. Keďže do tejto sumy sú príjmy z prenájmu oslobodené od dane, netreba z nich platiť ani odvody. Kto chce ušetriť na daniach a odvodoch, za prenájom nemôže inkasovať viac ako 41,66 eura mesačne.Takže asi tak
Dobré, až na nepresnosť pri uplatnení výdavkov. Majú sa uplatniť v pomere zdaniteľného príjmu a skutočného príjmu. Tých 500€ je suma oslobodená od dane. Ostane zdaniteľný príjem 5500e. Z výdavkov môže uplatniť len 5500/6000x2000.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Našla som zaujímavý článok,

[hore]Poistencom štátu ako SZČO hrozia nedoplatky


BRATISLAVA. Dôchodcom alebo iným poistencom štátu, ktorí boli v minulom roku taktiež samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), môžu vzniknúť pri podávaní ročného zúčtovania za rok 2011 vysoké nedoplatky.
Na základe novely zákona o zdravotnom poistení totiž bude takýto poistenec štátu v tomto roku platiť preddavky vo výške, ako mu vyšli v ročnom zúčtovaní za rok 2009. V zúčtovaní za tento rok však bude musieť v roku 2012 doplatiť poistné do úrovne minimálnych mesačných preddavkov v sume 46,06 eura. Upozorňuje na to Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Ak teda napríklad dôchodcom alebo mamičkám na materskej, ktorí si zároveň privyrábajú ako drobní živnostníci, vyšli za rok 2009 v zúčtovaní mesačné preddavky napríklad na úrovni 15 eur, budú po celý rok 2011 platiť preddavky v takejto výške. Ročne teda zdravotnej poisťovni odvedú 180 eur. Minimálne mesačné preddavky na tento rok sú však pre SZČO vo výške 46,06 eur, štátu je teda za celý rok nutné uhradiť najmenej 552,72 eur. Pri ročnom zúčtovaní za rok 2011 tak bude musieť takýto poistenec zdravotnej poisťovni doplatiť 372,72 eur.
V niektorých prípadoch môže poistencovi štátu, ktorý bol v roku 2009 zároveň SZČO, vzniknúť v ročnom zúčtovaní za tento rok nedoplatok až na úrovni 552,72 eur. Ak mu totiž vyšiel v ročnom zúčtovaní za rok 2009 preddavok nižší ako tri eurá, v roku 2011 preddavky vôbec neplatí. Vysoké nedoplatky pritom nehrozia dôchodcom alebo mamičkám na materskej, ktorí sa stali SZČO až po 1. januári tohto roka. Podľa novely zákona o zdravotnom poistení totiž títo poistenci štátu musia odvádzať preddavky v minimálnej výške, teda 46,06 eur.
Pôvodne boli poistenci štátu, ktorí sú zároveň SZČO, v prípade nízkych zárobkov oslobodení od platenia zdravotných odvodov. Platilo, že napríklad dôchodcovia alebo mamičky na materskej, ktorí sú taktiež drobnými živnostníkmi, ostali poistencami štátu, a teda nemuseli platiť odvody, ak bol ich vymeriavací základ napríklad za rok 2010 nižší ako 2 479,20 eura. Zmenila to práve novela zákona o zdravom poistení, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2011. "Poistenec štátu s príjmami, ktoré podliehajú odvodovej povinnosti, bude povinný platiť odvody,“ potvrdila pre agentúru SITA ešte koncom septembra uplynulého roka hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Katarína Zollerová. Táto zmena by sa podľa odhadov rezortu mala dotknúť asi 16 tis. ľudí.





8 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Majka, to je len čierne na modrom - z prvého príspevku. Bola som včera vo VšZP, bohužial, je to tak.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
veronikasad Dnes, 09:09 AM

Majka, to je len čierne na modrom - z prvého príspevku. Bola som včera vo VšZP, bohužial, je to tak.



Veronika, to mi je jasné. Môj úmysel je, aby sa prebudili ľudia, ktorých sa to týka a rozdiskutovali túto tému na serióznej úrovni. Tento článok sa mi páči, pretože polopatisticky nás upozorňuje, na nie príliš šťastný dopad novely zákona o ZP na poistencov štátu.
6 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať