Zavrieť

Porady

Zmeny v platení preddavkov na ZP poistencov štátu od 1.1.2011

Dovolím si upozorniť na zmeny v platení preddavkov na zdr. poistenie poistencov štátu od 1.1.2011

Informácia zo stránky VšZP :

Príklady:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur)
Usporiadat
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Ahojte, prečítala som si predchádzajúce príspevky, ale neviem, či som všetko pochopila správne. Ak poistenec štátu má len príjmy z prenájmu, tak od 1.1.2011 sa prihlási v ZP ako SZČO a platí preddavky z minima, t.j.46,06 € mesačne. Ale jeho príjmy budú z prenájmu nižšie, ako minimum, tak pri RZZP zaplatí zo skutočného vypočítaného VZ a preplatok sa mu vráti, alebo bude musieť stále platiť z minima?- čo je riadna blbosť, tak mi to nejde do hlavy. Poradí mi niekto? ďakujem R.
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Neviete mi nikto poradiť?, alebo som to napísala do zlej porady? R.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Reny Pozri príspevok
Ahojte, prečítala som si predchádzajúce príspevky, ale neviem, či som všetko pochopila správne. Ak poistenec štátu má len príjmy z prenájmu, tak od 1.1.2011 sa prihlási v ZP ako SZČO a platí preddavky z minima, t.j.46,06 € mesačne. Ale jeho príjmy budú z prenájmu nižšie, ako minimum, tak pri RZZP zaplatí zo skutočného vypočítaného VZ a preplatok sa mu vráti, alebo bude musieť stále platiť z minima?- čo je riadna blbosť, tak mi to nejde do hlavy. Poradí mi niekto? ďakujem R.
Prečítaj si naozaj všetko, aj tak zistíš, že nič nie je úplne jasné. Ja by som u neho nepovažovala za povinnosť platiť preddavky z minima, pozri si tú tabuľku, z ktorej som citovala v príspevku 2, tam je poistenec štátu, ktorý prenajíma.

SZČO+poistenec štátu

Za rok 2009 nepodávali RZ (začal podnikať po 01.01.2011)
Výška preddavku je najmenej z minima alebo po dohode so ZP aj menej (prenájmy napr.)

Nájdeš tu: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943

Ten, kto prenajíma, sa stal SZČO iba na účely zákona o ZP, a iba od 1.1.2011 od platnosti novely, takže je pre zdravotnú poisťovňu nová SZČO, ktorá sa musí prihlásiť na verejné zdravotné poistenie z dôvodu zárobkovej činnosti.
Preto ani nemohol mať z činnosti SZČO príjmy v roku 2009, ani v roku 2010, teda, pokiaľ by samozrejme nebol v týchto rokoch SZČO podľa zákona o SP.
Toto všetko sa ešte bude riešiť novelou, dôležité je, aby sa prihlásil a požiadal ZP o zníženie výšky preddavkov.
Pevne verím, že v rámci ročného zúčtovania sa to po novele zákona vyrieši k spokojnosti všetkých SZČO.
1 0
knight knight

knight je offline (nepripojený) knight

Zdravím,
som študent a od 3.1. 2011 som sa stal SZČO, dnes som si bol po živnostenský list a išiel som sa prihlásiť do VšZP.
Pracovníčka VšZP si vypýtala odomňa kartičku poistenca, pozrela do databázy a povedala že živnostenský úrad ma už prihlásil. Keď som sa pýtal na výšku preddavkov, povedala mi, že tie budem platiť až po podaní prvého RZZP, že teraz si môžem sám zvoliť výšku preddavkov, a keďže som študent môže to byť 0 eur.

Ako to teda je? Budem platiť 46,06 € mesačne, alebo to budem musieť splatiť naraz všetko na konci roka?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Nemyslim, ze sa to vyriesi k spokojnosti klientov, zdravotne poistovne velmi vzdychaju, ze maju malo penazi. Ja by som skor ocakavala, ze sa budu odvody platit aj z dohod.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

knight Pozri príspevok
Zdravím,
som študent a od 3.1. 2011 som sa stal SZČO, dnes som si bol po živnostenský list a išiel som sa prihlásiť do VšZP.
Pracovníčka VšZP si vypýtala odomňa kartičku poistenca, pozrela do databázy a povedala že živnostenský úrad ma už prihlásil. Keď som sa pýtal na výšku preddavkov, povedala mi, že tie budem platiť až po podaní prvého RZZP, že teraz si môžem sám zvoliť výšku preddavkov, a keďže som študent môže to byť 0 eur.

Ako to teda je? Budem platiť 46,06 € mesačne, alebo to budem musieť splatiť naraz všetko na konci roka?
Mne včera osobne v našej pobočke povedali, že poistenci štátu (vrátane študentov), ktorí začali podnikať po 1.1.2011 platia preddavky 46.06€.

Včera mali pracovníci VšZP školenie, žeby sa po školení niečo zmenilo ?
1 0
knight knight

knight je offline (nepripojený) knight

Kvaka Pozri príspevok

SZČO+poistenec štátu

Za rok 2009 nepodávali RZ (začal podnikať po 01.01.2011)
Výška preddavku je najmenej z minima alebo po dohode so ZP aj menej (prenájmy napr.)

Myslíte že to je môj prípad? Síce nebudem prenajímať, ale som SZČO a poistenec štátu. Ako sa treba dohodnúť zo ZP? Pracovníčka mi povedala, že neplatím žiadne preddavky, ak si nechcem určiť nejaké dobrovoľne.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Mne včera osobne v našej pobočke povedali, že poistenci štátu (vrátane študentov), ktorí začali podnikať po 1.1.2011 platia preddavky 46.06€.

Včera mali pracovníci VšZP školenie, žeby sa po školení niečo zmenilo ?
Veronika, prečo by mali platiť tie minimálne preddavky? Nová SZČO si predsa môže určiť výšku preddavkov aj sama. Stále platí § 16 ods. 5
(5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ak som spravne pochopila Veroniku aj pani z Dovery, preddavky si moze urcit clovek sam, ale v rocnom zuctovani doplati do 46,06 Eura/mesiac.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

durisovad Pozri príspevok
Ak som spravne pochopila Veroniku aj pani z Dovery, preddavky si moze urcit clovek sam, ale v rocnom zuctovani doplati do 46,06 Eura/mesiac.
Neviem na základe čoho (akého interného usmernenia), mne včera v VšZP povedali, že ak začne podnikať po 1.1.2011, musí platiť preddavky z minima.
V nižšej výške - na základe ročného zúčtovania za rok 2009, platia tí, ktorí podnikali pred 1.1.2011
Kto neplatí z minima - vznikne mu v RZZP nedoplatok. Stále mi však nie je jasné, kto bude podávať RZZP za rok 2011 ...
Naposledy upravil veronikasad : 11.01.11 at 14:08
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Neviem na základe čoho (akého interného usmernenia), mne včera v VšZP povedali, že ak začne podnikať po 1.1.2011, musí platiť preddavky z minima.
V nižšej výške - na základe ročného zúčtovania za rok 2009, platia tí, ktorí podnikali pred 1.1.2010.

Kto neplatí z minima - vznikne mu v RZZP nedoplatok. Stále mi však nie je jasné, kto bude podávať RZZP za rok 2011 ...
Podľa novely nie je povinný podať RZ poistenec,
a) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne
1. v čase, keď bol platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2, jeho príjem podľa § 13 ods. 3 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
2. v čase, keď bol zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
3. v čase, keď bol zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
c) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol časť roka zdravotne poistený v cudzine, kde vykonával zárobkovú činnosť a časť roka bol verejne zdravotne poistený v Slovenskej republike a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) až e),
d) ktorému nevznikla povinnosť podať za rozhodujúce obdobie daňové priznanie okrem poistenca, ktorý mal príjem podľa § 10b ods. 1 písm. e) vyšší ako minimálny základ podľa § 13 ods. 10.“.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka, nemám čas študovať zákon - čo bude v prípade, ak nevznikne povinnosť podať RZZP, so zaplatenými preddavkami?

Na poistencov štátu sa pre važne bude vzťahovať odst. 3 písm. b)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Kvaka, nemám čas študovať zákon - čo bude v prípade, ak nevznikne povinnosť podať RZZP, so zaplatenými preddavkami?

Na poistencov štátu sa pre važne bude vzťahovať odst. 3 písm. b)
Veronika, neskôr pozriem. Vymazala som, lebo ..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Kvaka, nemám čas študovať zákon - čo bude v prípade, ak nevznikne povinnosť podať RZZP, so zaplatenými preddavkami?

Na poistencov štátu sa pre važne bude vzťahovať odst. 3 písm. b)
.. ak RZZP nepodá ... nemá ako dostať späť preddavky. (môj názor)
Ja by som s vyhla plateniu preddavkov ... ak teda to inak potom nebude - tak doplatiť potom.
.. ale stále dúfam, že to bude "inak"

Veď naozaj je "úžasné" ... že nedostatok peňazí v zdravotníctve sa rieši akurát zvýšením odvodov poistencov štátu, a tiež nízkopríjmovým poistencom ..

.. takých "vysokopostavených" sa netýka ani platenie zdrav odvodov z prenájmu .... ai
4 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Hold, vládnu nám bohatí.........
Pre bohatého je blbec každý, kto nevie "zarobiť" milióny.A teda nech cáluje.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kvaka Pozri príspevok
Veronika, prečo by mali platiť tie minimálne preddavky? Nová SZČO si predsa môže určiť výšku preddavkov aj sama. Stále platí § 16 ods. 5
(5) Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.
Pretože okrem §16 ods.5 platí aj §16 ods.8 písm. b)
Výška preddavku na poistné szčo je najmenej vo výške určenej sadzbou poistného z minimálneho základu podľa §13 ods.10 a 11 a najviac vo výške určenej sadzbou poistného z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.
Pre szčo - zamestnancov platí písmeno c) - vzťahuje sa na nich iba maximum.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

P. Motyčková, ako to bude so zaplatenými preddavkami poistencov štátu, ak podla odst.b) nemusia podať RZZP ?


b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Toto by velmi zaujimalo aj mna. Pani z Dovery mi povedala, ze bez ohladu na vysku, resp "nizku" zarobku minimalny odvod bude 46.06 Eura. Ak to prezeniem, keby clovek zarobil priemerne mesacne 30 Eur, aj tak tych 46,06 Eura zaplatit musi. Nemusi sice platit preddavky v takejto vyske, ale pri rocnom zuctovani musi doplatit.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dáška, platiť preddavky 46.06€ musia poistenci štátu, ktorí začnú podnikať po 1.1.2011.

V tvojom prípade, platíš preddavky na základe RZZP za rok 2009. Ak ti nevznikne povinnosť podať RZZP za rok 2011 - zaplatené preddavky zrejme "daruješ" ZP.

Ak by sa nezmenil zákon, po podaní RZZP by ti preddavky vrátili ako preplatok.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Veronika, nebudem spekulovat so ziadnymi preddavkami a ich pripadnym vratenim, rusim zivnost. Ale aj tak by som bola velmi zvedava, co napise pani Motyckova.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať