Zavrieť

Porady

Zmeny v platení preddavkov na ZP poistencov štátu od 1.1.2011

Dovolím si upozorniť na zmeny v platení preddavkov na zdr. poistenie poistencov štátu od 1.1.2011

Informácia zo stránky VšZP :

Príklady:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur)
Usporiadat
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Poprosím Vás nemáte niekto skúsenosť zo zamestnancom, ktorý ma maximálny vymeriavací základ v zamestnaní a je aj SZČO.
RZZP si robí, aj má vždy nedoplatok - koeficient.
Musí platiť aj preddavky zo živnosti?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Heleč Pozri príspevok
Poprosím Vás nemáte niekto skúsenosť zo zamestnancom, ktorý ma maximálny vymeriavací základ v zamestnaní a je aj SZČO.
RZZP si robí, aj má vždy nedoplatok - koeficient.
Musí platiť aj preddavky zo živnosti?
pri súbehu zamestnania a podnikania platí predavky z RZZP. Aká suma mu vychádza ?
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

no teraz ešte nemá spravené...
Za rok 2009 mala maximum v zamestnaní a doplácala okolo 900€.
v roku 2010 zase v robote max, preddavky neplatila a teraz si spraví RZZP.

Čiže mám to chápať tak, že maximálny vymeriavací základ už neplatí?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Bola už schválená novela, je v nej riešený aj súbeh poistencov štátu a SZČO. Nebude sa na nich vzťahovať minimálny VZ rovnako, ako sa nevzťahuje na súbeh zamestnanec a SZČO.
V ročnom zúčtovaní ZP za rok 2011 sa minimálny základ nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.
4 0
boness boness

boness je offline (nepripojený) boness

Kvaka Pozri príspevok
Bola už schválená novela, je v nej riešený aj súbeh poistencov štátu a SZČO. Nebude sa na nich vzťahovať minimálny VZ rovnako, ako sa nevzťahuje na súbeh zamestnanec a SZČO.
V ročnom zúčtovaní ZP za rok 2011 sa minimálny základ nevzťahuje na samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá bola v roku 2011 zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.
takze co z toho vypliva? budu podla novely SZCO a zaroven studenti(resp poistenci statu) musiet platit preddavky do ZP?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

boness Pozri príspevok
takze co z toho vypliva? budu podla novely SZCO a zaroven studenti(resp poistenci statu) musiet platit preddavky do ZP?
nie, pozri tu http://www.porada.sk/1717990-post30.html
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Chcem Vás požiadať o radu, SZČO - poberá invalidný dôchodok, v roku 2011 neplatila poistné do ZP a teraz je povedali, že ak bude mať základ dane pod 4000 € nebude musieť zaplatiť pri ročnom zúčtovaní do ZP nič, ale ak bude vyšší tak bude doplácať cca 270 € /12 x 23,03/. prosím viete mi poradiť par. , ktorý to rieši? Ako je to s poistným na rok 2012? tiež jej povedali, že nemusí platiť. ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

preddavky na ZP za rok 2012 sa poukazujú podľa RZZP za rok 2010.....ak má nulu, tak potom nič neplatí....

v zákone o zdravotnom poistení to nájdeš.....a ak nie napíš e-mail do príslušnej ZP......a ak nie ja aj telefonujem, najčastejšie do VšZP, 0850 003 003 ....
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Telefonovala som dnes , pani sa mi k tomu nevedela vyjadriť. Jedná sa o to, že najskôr je povedia, že nemusí platiť a teraz jej povedala ,že bude záležať od jej základu dane. idem teda študovať zákon.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zužu Pozri príspevok
Chcem Vás požiadať o radu, SZČO - poberá invalidný dôchodok, v roku 2011 neplatila poistné do ZP a teraz je povedali, že ak bude mať základ dane pod 4000 € nebude musieť zaplatiť pri ročnom zúčtovaní do ZP nič, ale ak bude vyšší tak bude doplácať cca 270 € /12 x 23,03/. prosím viete mi poradiť par. , ktorý to rieši? Ako je to s poistným na rok 2012? tiež jej povedali, že nemusí platiť. ďakujem
RZZP doplatí podľa skutočného základu dane. Ak bude mať príjem taký nízky, že DP podať nemusí, zdravotné poistenie nedopláca. Ale ak bude mať základ dane napr. 2000 €, VZ bude 2000/2,14 a z toho 7% doplatí zdravotné poistenie.
2 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Ak si poistenec statu založil živnosť v roku 2012, preddavky si určí 0, nedosiahne v roku 2012 príjem , nebude v Rzzp doplácať 12x 47,58?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nebude .
1 0
dagjanik dagjanik

dagjanik je offline (nepripojený) dagjanik

Dobrý deň,

chcem sa spýtat ak si chce dôchodca - nie na predčasnom - ktorý má ešte aj trvalý pracovný pomer založit teraz živnosť, stále platí že bude odvádza do zdravotnej poistovne 46€ mesačne,nenastali nejaké zmeny. Prípadne bude platit niečo do sociálnej poistovne, hrubý obrat nepresiahne tých 4078,68 € . Ďakujem za odpoved.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať