Zavrieť

Porady

Zmeny v platení preddavkov na ZP poistencov štátu od 1.1.2011

Dovolím si upozorniť na zmeny v platení preddavkov na zdr. poistenie poistencov štátu od 1.1.2011

Informácia zo stránky VšZP :

Príklady:

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý bol v roku 2010 považovaný za SZČO a podával ročné zúčtovanie, platí preddavky v takej výške, ako si ich vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009, (napr. v podanom ročnom zúčtovaní si vypočítal preddavok 15 Eur, ten bude odvádzať do 31.12.2011). V ročnom zúčtovaní za rok 2011 však bude musieť doplatiť poistné najmenej do minima nakoľko pri vykonávaní RZ za rok 2011 sa už nebude prihliadať na súbeh poistenec štátu a SZČO

- dôchodca (alebo iný poistenec štátu), ktorý nebol v roku 2010 považovaný za SZČO a v zmysle právnej úpravy po 01.01.2011 sa za SZČO osobu považovať bude (bude mať príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov), od 01.01.2011 bude platiť preddavky v minimálnej výške t. j. 46.06 Eur)
Usporiadat
Olča Olča

Olča je offline (nepripojený) Olča

zena-matka 2 detí
Ak som zamestnanec a zároveň prenajímam nehnuteľnosť, od 1.1.2011 som povinná prihlásiť sa do ZP ako SZČO. Predddavky platiť nemusím, ale ak budem robiť ročné zúčtovanie za rok 2011 a môj vymeriavací základ z prenájmu bude 0, budem povinná doplatiť minimálne poistné ako SZČO, alebo len to, čo mi zráža zamestnávateľ?
0 0
Lenka Smindakova Lenka Smindakova
Prosím o radu! Keď moje príjmy z prenájmu, budu vo výške 500 eur ročne, mám povinnosť sa prihlásiť na daňovom úrade a zdravotnej poisťovni? Aké poistné budem platiť? Som dôchodca a od 1.2. začnem prvý krát prenajímať nebytový priestor. Veľmi pekne prosím o radu lebo neviem aké povinnosti mi vznikajú!,
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Musí povinne platiť odvody FO, keď je nezamestnaný a nieje vedený na ÚP ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

veronikasad Pozri príspevok
P. Motyčková, ako to bude so zaplatenými preddavkami poistencov štátu, ak podla odst.b) nemusia podať RZZP ?

b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e),
Keš nepodajú rzzp, ostanú preddavky zaplatené a nevrati sa samozrejme nič.
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Olča Pozri príspevok
Ak som zamestnanec a zároveň prenajímam nehnuteľnosť, od 1.1.2011 som povinná prihlásiť sa do ZP ako SZČO. Predddavky platiť nemusím, ale ak budem robiť ročné zúčtovanie za rok 2011 a môj vymeriavací základ z prenájmu bude 0, budem povinná doplatiť minimálne poistné ako SZČO, alebo len to, čo mi zráža zamestnávateľ?
Ak VZ zo zamestnania bude za rok aspoň 329,06x12, doplácať z nulového prenájmu sa nebude nič.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Lenka Smindakova Pozri príspevok
Prosím o radu! Keď moje príjmy z prenájmu, budu vo výške 500 eur ročne, mám povinnosť sa prihlásiť na daňovom úrade a zdravotnej poisťovni? Aké poistné budem platiť? Som dôchodca a od 1.2. začnem prvý krát prenajímať nebytový priestor. Veľmi pekne prosím o radu lebo neviem aké povinnosti mi vznikajú!,
Od 1.2. prihlásiť ako szčo na zdravotnú poisťovňu.
Ak nie si zamestnanec, začneš platiť preddavky 46,06, alebo požiadaš zdravotnú poisťovňu o povolenie nižšej výšky preddavkov.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

marcelaStanakova Pozri príspevok
Musí povinne platiť odvody FO, keď je nezamestnaný a nieje vedený na ÚP ?
Áno - ako samoplatiteľ, najmenej 46,06 - to platí ak nie je invalidom, nestará sa o dieťa do 6 rokov, o blízku chorú alebo starú (nad 80r.) osobu, alebo nepoberá dávku v hmotnej núdzi a pod.
3 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

[QUOTE=Katy a R;1614532]

Veď naozaj je "úžasné" ... že nedostatok peňazí v zdravotníctve sa rieši akurát zvýšením odvodov poistencov štátu, a tiež nízkopríjmovým poistencom ..

Nechcem rozpútať debatu mimo témy, len by som vždy netvrdila, že poistenci štátu si nízkopríjmoví poistenci

- zdravotne postihnutý poistenec nemusí mať pokladňu, dostane príspevky podľa zákona o službách zamestnanosti a kompenzácie podľa zákona o sociálnej pomoci od ÚP a keďže bez pokladne "nedosiahol" príjem vyšší ako bola hranica na ZP, neplatí odvody.
SP to zrovnoprávnila tuším v roku 2006 a je to ok.

Nehovorím, že sú všetci takí, ale tí zbehlejší to využívajú naplno.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ďakujem, a ako je to s odvodmi do SP myslím tým sociálne,dôchodkové poistenie ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Krtko, "nezáviď". Väčšina ŤZP živnostníkov by tie výhody určite vymenila za zdravie a možnosť zamestnania bez obmedzenia ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marcelaStanakova Pozri príspevok
Ďakujem, a ako je to s odvodmi do SP myslím tým sociálne,dôchodkové poistenie ?
Môže sa prihlásieť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba (len nemocenské poistenie), dobrovolne dôchodkovo poistená osoba (platí všetky fondy, okrem nemocenského), alebo komplet poistenie v soc. poisťovni.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Chcela by som sa opýtať, aj keď sa to netýka len poistencov štátu, konkrétne z ktorých príjmov zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až d) sa platí poistné na ZP? Vzniká tam povinnosť podávať RZZP.
Dúfam, že z úrokov v banke nie, lebo je to príjem zdanený zrážkovou daňou a to som niekde čítala, že z takého príjmu sa neplatí. Taktiež by som sa chcela opýtať, ak je príjem oslobodený (napr. nehnuteľnosť po 5 rokoch), či sa tiež platia odvody alebo nie?
Konkrétne prípady pomôžu mnohým, aby vedeli, že majú platiť odvody z rôznych príjmov.

Napr.:
predaj nehnuteľnosti
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Odvody SZČO do ZP od 1.1.2011

Podnikateľom sa od 1.1.2011 mení minimálny vymeriavací základ pre výpočet zdravotného poistenia. Ten sa po novom vypočítava zo 44,2-násobku priemernej mzdy za rok 2009 čo predstavuje 329,0690 €. Podľa § 13, ods. 13 zákona č. 580/2004 o zdravotnom poistení sa minimálny vymeriavací základ zaokrúhli na najbližší eurocent nadol teda 329,06 €!

Priemerná mzda v roku 2009 bola 744,50 € (v roku 2008 to bolo 723,03 €). Hodnota minimálneho vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie na rok 2011 sa potom vypočíta nasledovne (744,50 € * 44,2% = 329,06 €).

Spôsob určenia maximálneho vymeriavacieho základu sa od 1.1.2011 nemení a zostáva nezmenený. Maximálny vymeriavací základ sa vypočítava ako 3 násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve platnej v roku ktorý dva roky predchádza aktuálnemu roku. (3 x 744,50 = 2 233,50 €).
Zdravotné poistenie
Sadzba 14%
Vymer. základ minimálny 329,06 EUR
Vymer. základ maximálny 2.233,50 EUR
Poistné minimálne 46,06 EUR
Poistné maximálne 312,69 EUR
Plné ZP
Zdr. postih. 7% 23,03 EUR -156,34 EUR

Z H R N U T I E

Minimálny odvod preddavkov do ZP od 1.1.2011:
- SZČO, (nie invalid) - minimálna výška odvodu = 46,06 €
Pokiaľ ste do 31.12.2010 platili odvod v sume nižšej ako 46,06 € - od 1.1.2011 budete platiť odvod vo výške 46,06 €
Pokiaľ ste do 31.12.2010 platili odvod v sume vyššej ako 46,06 € - od 1.1.2011 sa výška Vášho odvodu nemení a platíte ho v rovnakej výške ako ste platili do 31.12.201

- SZČO, (invalid) - minimálna výška odvodu = 23,03 €
Pokiaľ ste do 31.12.2010 platili odvod v sume nižšej ako 23,03 € - od 1.1.2011 budete platiť odvod vo výške 23,03 €
Pokiaľ ste do 31.12.2010 platili odvod v sume vyššej ako 23,03 € - od 1.1.2011 sa výška Vášho odvodu nemení a platíte ho v rovnakej výške ako ste platili do 31.12.201

- SZČO, dôchodca = platíte od 1.1.2011 preddavok v rovnakej výške ako v roku 2010 a to podľa výšky vypočítaného preddavku v ročnom zúčtovaní za rok 2009.

U P O Z O R N E N I E
Nové sumy odvodov sa platia po prvýkrát v novej výške za mesiac 01/2011 najneskôr do 8.2.2011 (utorok).
Odvody za 12/2010 (splatné do 10.1.2011) sa platia ešte v pôvodnej výške.
5 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Veronika, ďakujem, už sa stalo.
0 0
Don133 Don133

Don133 je offline (nepripojený) Don133

Myslim, že tomuto "vylepšeniu" odvodov sa potešia hlavne dôchodcovia, ktorí z prenájmu za izbičku alebo garáž mali 45 €...a na staré kolená sa stanú podnikatelmi proti svojej vôli . Z môjho pohladu je na 80% zmätočný a určite sa počas roka 2011 zmení(aspoň dúfam v zdravý rozum). Som za spravodlivú platbu na zdravotné poistenie, ale moja otázka potom znie: za 46,06 dostanem presne taku istu zdravotnu starostlivosť ako za 303,67....a tiež si doniesť toaletný papier, pohár, lieky.... . Takže podme prebrať nápady ako zoptimalizovať výnos z prenájmu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Preddavky na ZP pri príjmoch z prenájmu sú rozoberané v iných témach. Táto sa týka poistencov štátu - "klasických" živnostníkov.
0 0
mirkistifi mirkistifi

mirkistifi je offline (nepripojený) mirkistifi

Chcel aby som sa opýtať, ako zamestnanec poistený v Dôvere, keď sa chcem zaregistrovať podľa nového do 31.01.2011 ako nová SZČO - prenajímateľ nehnuteľnosti, môžem tiež v Dôvere? Budem platiť minim. = 0, potom RZZP ak viac ako 500 príjem, tak budem platiť poistné? Ďakujem. (Nemáte niekto link na tlačivo registrácie v tejto poisťovni?)
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Prišla mi odpoveď na moju otázku ako to bude s platením preddavkov poistencov štátu dôchodcov. Táto odpoveď mi prišla e-mailom 14.1.2011.
Naposledy upravil Ester plus : 15.01.11 at 13:18
3 0
knight knight

knight je offline (nepripojený) knight

Ester plus Pozri príspevok
Prišla mi odpoveď na moju otázku ako to bude s platením preddavkov poistencov štátu dôchodcov.

Pokiaľ ste pre účely zdravotného poistenia považovaný za poistenca
štátu (§ 11 ods.7 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších
predpisov; napr. dôchodca, študent, poberateľ rodičovského príspevku
a iné) a od 01.01.2011 budete zároveň aj SZČO z titulu prenájmu,
minimálna výška preddavku nie je určená (tzn. výška preddavku je 0
Eur alebo poistencom určená suma). Následne sa príjmy z prenájmu
zúčtujú v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2011.
Som študent, teda nemusím platiť žiadne preddavky, treba im vyplniť tlačivo, kde si zvolím preddavky 0 eur alebo ak si ich nezvolím, automaticky neplatím nič?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

mirkistifi Pozri príspevok
Chcel aby som sa opýtať, ako zamestnanec poistený v Dôvere, keď sa chcem zaregistrovať podľa nového do 31.01.2011 ako nová SZČO - prenajímateľ nehnuteľnosti, môžem tiež v Dôvere? Budem platiť minim. = 0, potom RZZP ak viac ako 500 príjem, tak budem platiť poistné? Ďakujem. (Nemáte niekto link na tlačivo registrácie v tejto poisťovni?)
V Dôvere sa nedá registrovať prostredníctvom internetu, na používanie elektronických služieb je potrebná zmluva - zase len osobná návšteva. Písala som im a odpísali mi, síce nič nevysvetlili, ale odpoveď zaslali. Prikladám:
Vaša otázka:
Prenajímam nehnuteľnosť a v súvislosti s novelou zákona mám povinnosť registrovať sa v ZP ako SZČO. Je možné túto registráciu urobiť elektronicky, alebo je nutná osobná návšteva pobočky?

Odpoveď našich pracovníkov::
Dobrý deň je potrebná osobná návšteva na Našej pobočke. Černická referent predpisu poisntého



Toto je automaticky generovaný email na základe údajov v systéme. Nie je potrebné naň odpovedať. V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte na bezplatnej Zákaznickej linke 0800 150 150.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať