Zavrieť

Porady

zmluvná pokuta a úprava základu dane

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť, resp. nevie ako postupovať pri nasledovnom prípade: FO podnikateľ účtujúci v jednoduchom účtovníctve eviduje záväzok voči s.r.o. z titulu neuhradenia zmluvnej pokuty. FO ukončil podnikateľskú činnosť v roku 2010- otázka znie: môže FO podnikateľ pri podávaní daň.priznania za rok 2010 upraviť základ dane t.j. znížiť základ dane o hodnotu neuhradenej zmluvnej pokuty v zmysle § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmu? Mätie ma hlavne v § 17 ods. 8 veta - výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 - nemá na uvedené vplyv ani § 17 ods. 19 zákona o dani z príjmov? Pričom úhrada zmluvnej pokuty je práve podľa § 17 ods. 19 daňovým výdavkom až dňom úhrady.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Podľa mňa môže ... lebo záväzok na zmluvnú pokutu doslova napĺňa znenie .... záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok .... podľa § 19 - tam ju síce nenájdeš vymenovanú, je v § 21, ods. 2, písm. a, ale nemožno spochybniť, že je to aj záväzok, aj daňový výdavok po zaplatení. Logike veci napomáha aj fakt, že keby končiaci daňovník mal opačný prípad – pohľadávku na zmluvnú pokutu, musel by ju podľa znenia toho istého § 17, ods. 8 nepochybne zahrnúť do daňových príjmov, hoci by ešte nebola uhradená. Ja by som ju na základe týchto úvah dal a obhajoval. Inak ... dovetok v § 17, ods. 19 ... až po zaplatení ... sa vzťahuje iba na PÚ, v JÚ je samozrejmosťou aj bez tohto znenia.
    Naposledy upravil a_je_to : 10.01.11 at 21:31

    zmluvná pokuta a úprava základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.