Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra a DPH

Prosím o radu. Dostali sme zálohovú faktúru v januári 2011 na prenájom nebytových priestorov za rok 2011. Na faktúre je dátum dodania 31.12.2011. Zálohovu faktúru sme uhradili v januári 2011. Kedy si uplatnim DPH? V tom mesiaci keď bola faktúra uhradená? Za radu vopred ďakujem. Anna
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ZuzanaP Pozri príspevok
    Vystavili sme zálohovú faktúru na obdobie 10 - 12/2010. Nebola dodnes uhradená. Zaplatia nám ju v 01/2011. Akú DPH uvediem na fa? Ja si myslím, že 20 % a vlastne rozdiel medzi zálohovkou a ostrou (kvôli zmene DPH z 19 na 20) nám odberateľ doplatí.
    Rovnaký prípad som riešil u klienta. Zalohové fa vystavené v 11/2010, uhradené v 01/2011. Pri vystavovaní ostrej fa, resp. k platbe akú sadzbu použiť.

    U klienta zálohy boli vystavované na základe podpísaných zmlúv. Postupovali sme podľa toho, ako boli zmluvy vyhotovené. Boli 2 prípady:

    A) v zmluve uvedená suma za službu bez DPH (napr. 100 € + dph).
    B) v zmluve uvedená suma za služby s DPH ( napr. 100 € s DPH)

    V oboch prípadoch zálohové faktúry sa vystavovali na sumu s DPH.

    Po prijatí sumy na účet v 01/2011 sme zvolili postup nasledovný:

    Pre prípad A): Odberateľ bude doplácať rozdiel v DPH. Totiž zaloha prijatá 119 €, a vyúčtovanie bude 100 + 20 (DPH) - 119 = 1 € doplatok

    Pre prípad B): Odberateľ nebude doplácať. Totiž záloha bola vystavená na 100 €, a vyúčtovanie bude 83,33 + 16,67 (DPH) - 100 = 0.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 11.01.11 at 12:45

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    annasoltesova Pozri príspevok
    Prosím o radu. Dostali sme zálohovú faktúru v januári 2011 na prenájom nebytových priestorov za rok 2011. Na faktúre je dátum dodania 31.12.2011. Zálohovu faktúru sme uhradili v januári 2011. Kedy si uplatnim DPH? V tom mesiaci keď bola faktúra uhradená? Za radu vopred ďakujem. Anna
    Uplatníš si ju na základe faktúry dodáv. k prijatej platbe.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Vystavili sme zálohovú faktúru na obdobie 10 - 12/2010. Nebola dodnes uhradená. Zaplatia nám ju v 01/2011. Akú DPH uvediem na fa? Ja si myslím, že 20 % a vlastne rozdiel medzi zálohovkou a ostrou (kvôli zmene DPH z 19 na 20) nám odberateľ doplatí.

    vjejka je offline (nepripojený) vjejka

    vjejka
    Prosím Vám, mám podobnú otázku. Odberateľ si objednal službu za 2000 eur,plnenie nastane až koncom februára, ked sa služba dodá celá, v novembri som vybrala zálohu 1000 eur, odviedla daň 19 % a ked budem vystavovať faktúru za službu, tak vystavím:
    - základ dane - 1666,66 Eur
    - dph 20 % - 333,34 Eur
    zúčtujem zálohu:
    - základ dane - 840 Eur
    - dph 19%???? 160 Eur
    neviem, ako mám odrátať zálohu z minulého roku
    dakujem

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    ZuzanaP Pozri príspevok
    Vystavili sme zálohovú faktúru na obdobie 10 - 12/2010. Nebola dodnes uhradená. Zaplatia nám ju v 01/2011. Akú DPH uvediem na fa? Ja si myslím, že 20 % a vlastne rozdiel medzi zálohovkou a ostrou (kvôli zmene DPH z 19 na 20) nám odberateľ doplatí.
    Podľa mňa mala byť riadna faktúra vystavená k a s dátumom dodania 31.12.2010 nakoľko to bol posledný deň tohto obdobia a vtedy vznikla daňová povinnosť 19%.

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    vjejka Pozri príspevok
    Prosím Vám, mám podobnú otázku. Odberateľ si objednal službu za 2000 eur,plnenie nastane až koncom februára, ked sa služba dodá celá, v novembri som vybrala zálohu 1000 eur, odviedla daň 19 % a ked budem vystavovať faktúru za službu, tak vystavím:
    - základ dane - 1666,66 Eur
    - dph 20 % - 333,34 Eur
    zúčtujem zálohu:
    - základ dane - 840 Eur
    - dph 19%???? 160 Eur
    neviem, ako mám odrátať zálohu z minulého roku
    dakujem
    Vyúčtovacia faktúra vo februári:
    Základ dane 1666,67, DPH nerozpisuješ
    mínus základ zo zálohy -840,34, DPH nerozpisuješ (bola na faktúre k prijatej platbe 159,66)
    spolu ostáva základ dane 826,33, k tomu DPH 20% je 165,27, spolu ostane k úhrade 991,60.
    Ostane rozdiel 8,40, čo je jeho úspora 1% zo základu 840,34 keďže zaplatil 1000,- ešte v r.2010, keď platila sadzba 19%.

    Ono záleží na tom, ako ste si pôvodne dohodli tú sumu 2000,- s DPH. Keďže ste vedeli, že bude už sadzba 20%, tak ste rátali s takouto? T.j. základ dane ste uvažovali 1666,67? Alebo ste rátali ešte s 19% a teda základ dane bol uvažovaný 1680,67? Z tvojej otázky som pochopila, že ste uvažovali už s 20% daňou alebo ste o tom ani neuvažovali.

    kapadelta je offline (nepripojený) kapadelta

    kapadelta
    Ahojte,

    v minulom roku sme vystavili preddavkovú faktúru na služby na obdobie 01/2011 - 03/2011. Preddavková faktúra bola uhradená len včera. Viem, že vyúčtovacia faktúra bude s 20% DPH, čiže rozdiel doplatí odberateľ. Ale ide mi teraz o to, či vyhotoviť dve faktúry, najskôr faktúru k prijatému preddavku a v marci vyúčtovaciu faktúru, kedže mi vznikol rozdiel v dôsledku zmeny DPH.
    Alebo môžem vyhotoviť len jednu faktúru s dátumom dodania služby = dátum prijatia platby, kde vyčíslim rozdiel.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    kapadelta Pozri príspevok
    Ahojte,

    v minulom roku sme vystavili preddavkovú faktúru na služby na obdobie 01/2011 - 03/2011. Preddavková faktúra bola uhradená len včera. Viem, že vyúčtovacia faktúra bude s 20% DPH, čiže rozdiel doplatí odberateľ. Ale ide mi teraz o to, či vyhotoviť dve faktúry, najskôr faktúru k prijatému preddavku a v marci vyúčtovaciu faktúru, kedže mi vznikol rozdiel v dôsledku zmeny DPH.
    Alebo môžem vyhotoviť len jednu faktúru s dátumom dodania služby = dátum prijatia platby, kde vyčíslim rozdiel.
    Nakoľko deň prijatia platby a deň dodania služby sú v rôznych mesiacoch /február, marec/ a záloha nie je na 100% plnneia vystavíš teraz na prijatú platbu faktúru s rozpisom DPH na prijatú platbu a v marci po dodaní služby, kde daňová povinnosť = deň dodania služby vystavíš súhrnnú - vyúčtovaciu faktúru a na nej už časť DPH a ntto odpočítaš, takže k úhrade bude rozdiel.

    delina15 je offline (nepripojený) delina15

    delina15
    ahojte,
    neviete mi dať dakto radu ako vysporiadať rozdiel medzi zálohovou FA z roku 2010 a vyučtovacou z r.2011, ...

    teraz ked sa chcem dopracovať k vyučtovaniu
    4519,33 základ z celk.fa
    858,67 dan k celk. fa
    záloha teda 1991,60 a dan 378,40
    lenže teraz rozdiel FA na doplatenie je 3008, no pri zvýšení DPH mi tu vzniká rozdiel 21,06!!! pri 19% by mi Dan vyšla z doplatku 480,27 no teraz pri 20% je to 501,33..neviete niekto čo s tým...
    dakujem velmi pekne....neviem si rady s tým...
    Naposledy upravil delina15 : 17.02.11 at 10:52

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Ak si prijala zálohu v r.2010 2370,-Eur, z toho bol základ 1991.60 a DPH 19% 378.40. Vystavila si na to faktúru k prijatej platbe a odviedla DPH za obdobie ,kedy si platbu prijala.
    Teraz pri vyúčtovacej fa narábaš iba so základmi dane:
    celková cena tovaru či služby je bez dane 4519.33
    mínus základ z prijatej zálohy -1991.60
    ostane základ zo zvyšku 2527.73
    k tomu dáš DPH 20%, teda 505.55
    a spolu ti odberateľ doplatí 2527.73 + 505.55 = 3033.28
    Hotovo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.