Zavrieť

Porady

Vlastnictvo vodomerov

Zdravim, chcem sa spytat, ci ma niekto informaciu ohladne vlastnictva vodomerov na SV a TUV. Kto je majitelom meracov? Je niekde stanoveny interval kontroly funkcnosti meracov? Koho je to povinostou kontrolovat spravnu funkciu meracov?
Dovod: vyskytla sa nam zavada na meracoch TUV, jednoducho sa zastavili a nemeraju spotrebu. Spravca sa ohradzuje, ze to moze byt vynate z reklamacneho poriadku, ako necistota v systeme, ktora znemoznila spravnu funkciu meraca. Za chod meraca je vraj zodpovedny vlastnik bytu a ma si ho kontrolovat min. raz mesacne. Merace su stale v dvojrocnej zarucnej lehote. Dakujem za rychlu odpoved.
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ak sú v záručnej lehote, treba podať reklamáciu u dodavateľa, ktorý merače dodal a montoval. Každopádne za jeho funkčnosť alebo nefunkčnosť zodpovedá vlastník bytu a mal by si ich vo vlastnom záujme kontrolovať, lebo ak jeho nefunkčnosť zistí správca pri odpise vodomerov, môžeš mať ďalší problém pri vyúčtovaní.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Roman I Roman I

Roman I je offline (nepripojený) Roman I

V zarucnej lehote su. Po konzultacii som zistil, ze mojim vlastnictvom je rozvod az za meracom, z coho vyplyva, kedze nie som ich majitel nie som zodpovedny za ich funkcnost alebo nefunkcnost. Ale spravne povedane vo vlastnom zaujme by si ich mal kazdy vlastnik kontrolovat, aby sa vyhol komplikacii pri rozuctovani. Chapem to spravne? Argument spravcu je, ze v prazdnych bytoch kde nepusta casto voda sa vytvaraju usadeniny, ktore po uvolneni znecistia vodomer. Ale ako ja, hoc aj castou kontrolou predidem neustalemu zanasaniu meraca. To mozem kazdy mesiac volat opravara a permanentne reklamovat merac.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Roman I Pozri príspevok
Zdravim, chcem sa spytat, ci ma niekto informaciu ohladne vlastnictva vodomerov na SV a TUV. Kto je majitelom meracov? Je niekde stanoveny interval kontroly funkcnosti meracov? Koho je to povinostou kontrolovat spravnu funkciu meracov?
Dovod: vyskytla sa nam zavada na meracoch TUV, jednoducho sa zastavili a nemeraju spotrebu. Spravca sa ohradzuje, ze to moze byt vynate z reklamacneho poriadku, ako necistota v systeme, ktora znemoznila spravnu funkciu meraca. Za chod meraca je vraj zodpovedny vlastnik bytu a ma si ho kontrolovat min. raz mesacne. Merace su stale v dvojrocnej zarucnej lehote. Dakujem za rychlu odpoved.
Najprv by to chcelo pochopiť od začiatku. Prečo sa montovali. Kto prikázal ich montáž? Kde musia byť namontované? Ná čo slúžia? Komu slúžia? Koho sú majetkom. Kto ich uhradí a ich montáž, prípadne opravu, výmenu? Kto je zodpovedný za ich kontrolu? V akých intervaloch? Kto nahlasuje závadu? Kto zabezpečí odstránenie závady? Aké sú dôsledky za nekontrolovanie funkčnosti vodomerov. Nenahlásenie závady?

A rýchlo ...
0 0
Roman I Roman I

Roman I je offline (nepripojený) Roman I

Nas dom je 10-rocny. V tom case sa myslim montovali merace vsade a do vacsiny domov. Cize montaz bola hned v projekte, ale kedze som neni vlastnikom hned od zaciatku neviem to 100%. Nase su namontovane priamo v stupacke, ako vo vacsine cinziakov. Na co sluzia je asi jasne - pri rozratani celkoveho odberu. Koho su majetkom je otazne??? Ich vymenu financujeme my z nasho fondu. Nahlasit zavadu musi kazdy vlastnik po zisteni zavady, ale kto urci kedy bola zavada odhalena? Cize nejake nasledky za nenahlasenie zavady asi nie su. Jedine...nespravodlive rozratanie celkovej spotreby. Opravu zabezpecuje spravca a musi zabezpecit posudenie zavady a pripadne vyreklamovanie. Ak vam spravca po oznameni zavady okamzite odpovie, ze je to vasa chyba, ze nefuguju a mate si ich dat opravit, niekomu...??? Je to zvlastne a zvlast v pripade, ked v zmluve je napisane, ze vlastnik nemoze samovolne robit zasahy do sustav, kde su merace ci uz rozvod tepla alebo vody. Kto je zodpovedny za kontrolu meracov a v akych intervaloch je opat otazne. Je jasne, ze teraz bude spravca mat tendenciu rozratat podla priemernej spotreby vsetky naklady na bytovu jednotku, cize dosledky dopadaju na nas vlastnikov... tak ci tak z toho vychadza vlastnik ako ten co prehrava...
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Vodomery sú vo vlastníctve bytu, ale všetky opravy, výmeny ako aj kontroly spadajú do kompetencie správcu. Vlastník bytu si môže skontrolovať funkčnosť meračov a v prípade, že sa na poruchu - nemeranie vodomeru príde až pi odpise spotreby vody, sa postupuje v zmysle vyhlášky. A sa vodomer poškodil počas záruky, je výmena pre vlastníka bezplatná a vybavuje ju správca , nie vlastník po vlastnej línii. Práve správca trvá na výmene vodomerov len s firmou, ktorá má oprávnenie túto prácu vykonať.
Takže svojho správcu treba písomne požiadať o výmenu vodomeru v čase jeho záruky.
3 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

sito Pozri príspevok
Najprv by to chcelo pochopiť od začiatku. Prečo sa montovali. Kto prikázal ich montáž? Kde musia byť namontované? Ná čo slúžia? Komu slúžia? Koho sú majetkom. Kto ich uhradí a ich montáž, prípadne opravu, výmenu? Kto je zodpovedný za ich kontrolu? V akých intervaloch? Kto nahlasuje závadu? Kto zabezpečí odstránenie závady? Aké sú dôsledky za nekontrolovanie funkčnosti vodomerov. Nenahlásenie závady?

A rýchlo ...
A čo by si chcel rýchlo ?????? Však odpovede poznáš....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Roman I Pozri príspevok
Nas dom je 10-rocny. V tom case sa myslim montovali merace vsade a do vacsiny domov. Cize montaz bola hned v projekte, ale kedze som neni vlastnikom hned od zaciatku neviem to 100%. Nase su namontovane priamo v stupacke, ako vo vacsine cinziakov. Na co sluzia je asi jasne - pri rozratani celkoveho odberu. Koho su majetkom je otazne??? Ich vymenu financujeme my z nasho fondu. Nahlasit zavadu musi kazdy vlastnik po zisteni zavady, ale kto urci kedy bola zavada odhalena? Cize nejake nasledky za nenahlasenie zavady asi nie su. Jedine...nespravodlive rozratanie celkovej spotreby. Opravu zabezpecuje spravca a musi zabezpecit posudenie zavady a pripadne vyreklamovanie. Ak vam spravca po oznameni zavady okamzite odpovie, ze je to vasa chyba, ze nefuguju a mate si ich dat opravit, niekomu...??? Je to zvlastne a zvlast v pripade, ked v zmluve je napisane, ze vlastnik nemoze samovolne robit zasahy do sustav, kde su merace ci uz rozvod tepla alebo vody. Kto je zodpovedny za kontrolu meracov a v akych intervaloch je opat otazne. Je jasne, ze teraz bude spravca mat tendenciu rozratat podla priemernej spotreby vsetky naklady na bytovu jednotku, cize dosledky dopadaju na nas vlastnikov... tak ci tak z toho vychadza vlastnik ako ten co prehrava...
Najprv by to chcelo pochopiť od začiatku.

Prečo sa montovali.

Preč sú časy keď m3 studenej vody stál 0,60 Kčs. Dnes aj 2 eura.

Kto prikázal ich montáž?

Na TUV sú povinné zo zákona! Na studenú nie sú povinné!

Kde musia byť namontované?

V byte za ventilom uzáveru prívodu vody do bytu.

Ná čo slúžia?

Na rozpočítanie spotreby fakturačného vodomeru na studenú vodu a nákladov za studenú vodu.

Teplá voda. Na to isté. Záleží kde sa nachádza výrobňa teplej vody, kotolňa, výmenička, domová stanica. Spotrebovaná voda, náklady na jej ohrev.


Komu slúžia?

Aj keď sú v jednotlivých bytoch, slúžia všetkým bytom na rozdelenie nákladov na spoločnom vodomery na päte domu.

Koho sú majetkom.

Keď slúžia všetkým, teda všetkých vlastníkov bytov v dome.

Kto ich uhradí a ich montáž, prípadne opravu, výmenu?

Vlastníci sú povinný zo zákona prispievať do FOaÚ v takej výške, aby bolo v dome na všetky revízie, opravy, výmeny.

Na teplú sú povinné, ich úhrada je teda povinná z FOaÚ.

Na studenú nie, ale ak ich vlastníci aj napriek tomu chcú. A chcú aby boli povinné v každom byte. Ich financovanie treba odsúhlasiť s FOaÚ.

Kto je zodpovedný za ich kontrolu?

Kto asi, keď sú v byte? Vlastník bytu!

V akých intervaloch?

Vlastník vo vlastnom záujme mesačne, a stav si zaznamenať, môže sa mu to zísť.

Podľa dohody na schôdzi štvrťročne, pol ročné poverenou osobou.

Koncoročný odpis na rozpočítanie nákladov.

Kto nahlasuje závadu?

Vlastník, alebo poverená osoba, ak ona zistí závadu.

Kto zabezpečí odstránenie závady?

Kto? Keď sú vodomery zaplombované! Štatutár SVB, alebo správca domu.

Aké sú dôsledky za nekontrolovanie funkčnosti vodomerov. Nenahlásenie závady?

Napočíta sa náhradný výpočet spotreby vody a aj s prípadnou sankciou, ktorá nemusí byť vôbec malá, mala by motívovať každého vlastníka k mesačnej kontrole vodomerov a nahlásenia prípadnej poruchy.

Tiež sa mi stalo. Prišli údržbári, odmontovali vodomer, vyčistili, prefúkli namontovali späť a potom fungoval až do výmeny.

Jednoduché, že ...

Mohol by som spraviť aj sám, ale plomba, jej strhnutie, sankcia ...
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Už som to v téme o spotrebe vody písala, že je najlepšie prijať Smernicu o kontrole spotreby vody a vodomeroch.
Merače sú vlastníctvom majiteľa bytu. Merače vymieňame spoločne (studená po 6 a teplá po 4 rokoch). Za výmenu si platia vlastníci a sú zodpovední aj za ich funkčnosť. V prípade, že sa poruší plomba, alebo sa zistí akákoľvek manipulácia s nimi, máme v Smernici dohodnuté sankcie a vlastník musí na svoje náklady zjednať nápravu.
V prípade, že sa stane, že pri odpisovaní spotreby vody (štvrťročne) sa zistí jeho nefunkčnosť toto sa rieši s dodávateľom. Tak isto sa postupuje aj v prípade, ak vlastník nahlási nefunkčnosť merača.
Z tohoto dôvodu je potrebné meranie námatkovo kontrolovať a porovnávať aj veľké rozdiely spotreby vody za odpisované obdobie.
Akékoľvek nezrovnalosti rieši predseda spoločenstva.
6 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Koho sú majetkom.

Keď slúžia všetkým, teda všetkých vlastníkov bytov v dome.
To nemyslíš vážne ?????????
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale áno! Keď sú zaplatené zo spoločných peňazí, FOaÚ, tak spoločné.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nejde náhodou o toto?


Zákon č.657/2004 Z. z. o tepelnej energetike

§ 2
e) odberateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo na rozvod tepla alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi,
f) konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej dodávateľ dodáva teplo priamo alebo ktorej dodávateľ alebo odberateľ množstvo dodaného tepla rozpočítava a ktorý dodané teplo využíva výlučne na vlastnú spotrebu,

§ 17
(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,
b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,
c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,
d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

Poznámka 2) § 8 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z. z.
7 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mária27 Pozri príspevok
Nejde náhodou o toto?


Zákon č.657/2004 Z. z. o tepelnej energetike

§ 2
e) odberateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo na rozvod tepla alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi,
f) konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej dodávateľ dodáva teplo priamo alebo ktorej dodávateľ alebo odberateľ množstvo dodaného tepla rozpočítava a ktorý dodané teplo využíva výlučne na vlastnú spotrebu,

§ 17
(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,
b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,
c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,
d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

Poznámka 2) § 8 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z. z.
Mária, presnejšie o toto:

alebo odberateľ, (TO JE SPRÁVCA) ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi (TO SÚ VLASTNÍCI) , je povinný
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)

Rozvody vody sú spoločné! Kto potrebuje vedieť ako rozdeliť spoločné náklady za vodu, jeden byt, alebo všetky byty?

Na základe akého zákona môže správca pýtať od vlastníkov peniaze inak ako je uvedené v zákone

Je síce pravda, že vodomery zákon priamo nespomína. Alke sú súčasťou rozvodu vody. Toľkoto vody do rozvodu vody v dome dotieklo a toľkoto v týchto miestach s neho vytieklo! Alebo nie?

Je nejaký zákon, ktorý určuje povinnosť mať vodomery na studenú vodu?

NIE!!!

182/1993, § 10, odsek 1 a 3

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
Naposledy upravil sito : 11.01.11 at 20:06
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

No, pôvodne aj dali do zákona povinnosť mať vodomery, potom to zrušili. Ani neviem v ktorom zákone to bolo, ale viem že sme to riešili v predstavenstve družstva.

Tento zákon som tu dala kvôli povinnosti starať sa o merače (viem, že ide len o teplú vodu). Moja otázka bola preto, lebo vieš ako sa technike nerozumiem, maximálne tie paragrafy nájdem ...
4 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Sito ak sú vodomery vo vlastníctve domu , potom PRVN sú koho vlastníkom?
Konečný odberateľ nie je správca, ale vlastníci domu alebo SVB, správca alebo predseda sa riadi pri rozpočítaní jednotlivých nákladov na služby príslušnými vyhláškami . HM?
0 0
Roman I Roman I

Roman I je offline (nepripojený) Roman I

Dakujem za odpovede. A dakujem, ze boli celkom rychle, to velmi ocenujem. Som v tomto neskuseny a pri diskusiach s nasou spravkynou mi pomozu. Este jedna doplnujuca info. Preveril som si posledny koncorocny stav z vyuctovania a dnesny. Pohyb tam je, ak vtedy som mal 18 teraz mam 36 m3. Na zaklade tohto faktu som spravil este jeden pokus a cuduj sa svete pri plnom prietoku tocky sa vodomer toci, ale do 2/3 vobec nereaguje. Takze je otazne ci aj pri kontrole by som prisiel na nefunkcnost. Ale este raz dakujem za objasnenie situacie a vidim, ze asi bude vhodne na dalsej domovej porade si dohodnut tento system kontrol so susedmi, kedze mame viaceri podobny problem.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Roman I Pozri príspevok
Dakujem za odpovede. A dakujem, ze boli celkom rychle, to velmi ocenujem. Som v tomto neskuseny a pri diskusiach s nasou spravkynou mi pomozu. Este jedna doplnujuca info. Preveril som si posledny koncorocny stav z vyuctovania a dnesny. Pohyb tam je, ak vtedy som mal 18 teraz mam 36 m3. Na zaklade tohto faktu som spravil este jeden pokus a cuduj sa svete pri plnom prietoku tocky sa vodomer toci, ale do 2/3 vobec nereaguje. Takze je otazne ci aj pri kontrole by som prisiel na nefunkcnost. Ale este raz dakujem za objasnenie situacie a vidim, ze asi bude vhodne na dalsej domovej porade si dohodnut tento system kontrol so susedmi, kedze mame viaceri podobny problem.

Roman môžeš mi napísať? Ste SVB /alebo dom /v správe nejakej správcovskej firmy?, alebo máte založené SVB a spravujete sa sami? To ma len zaujíma, lebo si rozporuješ v dvoch veciach a chcem vedieť, či to nechápem zle. dík.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

lubica_02 Pozri príspevok
Sito ak sú vodomery vo vlastníctve domu , potom PRVN sú koho vlastníkom?
Konečný odberateľ nie je správca, ale vlastníci domu alebo SVB, správca alebo predseda sa riadi pri rozpočítaní jednotlivých nákladov na služby príslušnými vyhláškami . HM?
Lubica, svätá pravda. Konečný odberateľ nie je správca, správca je len správca. Spravuje dom a zabezpečuje služby, teda aj teplo pre vlastníkov bytov, domu. Správca sa pri rozpočítaní dodaného tepla do domu a nákladov za teplo riadi rozhodnutiami vlastníkov. Mal by, nie vždy je to tak. Ak nie, tak nekoná v súlade so zákonom.

Je to ako so studenou vodou. Vodomery nie sú povinné.

Momentálne je postavený zákon tak, že vlastník je povinný uhrádzať poplatok na správu domu, správcovi. Poplatok do FOaÚ a zálohu na služby.

Nič iné nemôže správca žiadať od vlastníkov, aby uhrádzali mimo týchto troch vecí.

Pri prvej montáži sa v domoch dohodli všeliako, bolo to možné, ak súhlasili dve tretiny.

Teraz už nie, alebo ešte do 31.3.2011. Končia vtedy prechodné ustanovenia Zákona 70/2010.

Aj po tom to dátume je to možné. Za predpokladu, že sa nikto nesťažuje.

Takto, musíš mať doma chladničku? Nemusíš, ale je to dobrá vec, tak si ju kúpiš. Majú právo vedieť ostatní vlastníci v dome, čo v nej máš?

Musíš mat v byte PRVN? Nemusíš, ale je to dobrá vec, tak si ich zaplatíš, sú tvoje. Majú právo vedieť ostatní vlastníci v dome, čo na nich máš a prečo? Však sú tvoje, ako chladnička. Alebo nie?

Keď chcú vedieť, musia mať možnosť si povedať, to je naše! Aj teplo je naše, spoločné. O tom rozhodujeme my. Alebo nie? A vôbec nám to nevadí, že to je v tvojom byte, majú to aj ostatní a za naše peniaze.

Nie je to zložité na pochopenie?


Sito ak sú vodomery vo vlastníctve domu , potom PRVN sú koho vlastníkom?

Tak na toto Ti neviem odpovedať.
Naposledy upravil sito : 12.01.11 at 18:16
1 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Dodávateľovi tepla, teplej alebo aj studenej vody je úplne jedno ako si to v dome rozpočítate. On má svoj fakturačný merač poodľa ktorého vám to všetko čo spotrebujete vyfakturuje. Keď sa dávali do domu akékoľvek merače "určite" ste ich dostali všetky zadarmo. Museli ste ich zaplatiť a je jedno či ste sa na ne skladali alebo ich platili z FO. Ani ich výmena nie je zadarmo, a to nehovorím len o práci ktorú musíte zaplatiť, nové merače tiež nie sú zadarmo. Ludia si myslia, že tieto merače nie sú ich, ale vyvetlite mi koho sú keď si ich ľudia platia. Je to divné, že ak si nejakú vec zaplatím a ona nie je moja. Po ich výmene každý takýto majiteľ merača si ho môže nechať opraviť, vymeniť za nový, lacnejší ak odovzdá starý. Pokiaľ tento bude splňovať všetky právne normy (platný certifikát o funkčnosti), môže byt znovu namontovaný.
Naposledy upravil Orim : 13.01.11 at 02:42
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pravdu máš. Ale, ak nejde o život, nejde o nič. V prípade meračov, akýchkoľvek ide o peniaze. A pre peniaze je možné prísť aj o život.

Ide o to, či sú povinné, ak áno, slúžia na rozpočítanie spoločných nákladov. Sú spoločné a všetci majú právo vedieť ako sa podľa nich rozpočítajú náklady domu za fakturačný merač. Alebo sú "moje" jedného vlastníka v byte, lebo tam sú. A to čo je na ných je môj osobný údaj. V tom prípade sú zbytočné.

To je jedna vec a druhá je , že v niektorých bytoch, nie vlastnou vinou je meračov viac, kto ich má zaplatiť, keď slúžia celému domu na zistenie kde bola väčšia spotreba.

Príklad: Z FOaÚ sa financujú aj výťahy, ktoré sú najdrahšie v dome na údržbu. Teda financujú ich všetci vlastníci v dome, aj tí čo výťah nepoužívajú.

Zákon to vyriešil od 1.4.2011. sú povinní vlastníci prispievať do FOaÚ podľa majetkového podielu. Žiadne iné peniaze na modernizáciu nie je vlastník povinný správcovi uhrádzať iným spôsobom, ako mu určuje zákon. A nemôžu mu to určiť ani vlastníci bytov. Ak áno, na základe ktorého zákona?
2 0
Roman I Roman I

Roman I je offline (nepripojený) Roman I

Sme dom v sprave spravcovskej spolocnosti. V akych veciach si rozporujem? Prosim o vysvetlenie, pretoze mozem mat v tom mierny alebo poriadny zmatok. Viacmenej v tychto veciach som neskuseny. D.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať