Zavrieť

Porady

Vlastnictvo vodomerov

Zdravim, chcem sa spytat, ci ma niekto informaciu ohladne vlastnictva vodomerov na SV a TUV. Kto je majitelom meracov? Je niekde stanoveny interval kontroly funkcnosti meracov? Koho je to povinostou kontrolovat spravnu funkciu meracov?
Dovod: vyskytla sa nam zavada na meracoch TUV, jednoducho sa zastavili a nemeraju spotrebu. Spravca sa ohradzuje, ze to moze byt vynate z reklamacneho poriadku, ako necistota v systeme, ktora znemoznila spravnu funkciu meraca. Za chod meraca je vraj zodpovedny vlastnik bytu a ma si ho kontrolovat min. raz mesacne. Merace su stale v dvojrocnej zarucnej lehote. Dakujem za rychlu odpoved.
Usporiadat
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

tak som bol dnes u správcu a dohodli sme sa na termíne 1.6.2011 a to znamená že nám ešte urobia ročné vyúčtovanie za rok 2010.....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

IvanPK Pozri príspevok
tak som bol dnes u správcu a dohodli sme sa na termíne 1.6.2011 a to znamená že nám ešte urobia ročné vyúčtovanie za rok 2010.....
a kto vám urobí vyúčtovanie za 1-5/2011 ?
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

No predsa externá účtovnička ale za rok 2011 a to do 31.5.2012....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

IvanPK Pozri príspevok
No predsa externá účtovnička ale za rok 2011 a to do 31.5.2012....
Čiže bude robiť 1-5/2011 za predošlého správcu a 6-12/2011 bude robiť už za Vaše SVB? pýtam sa preto lebo som to už absolvovala 2x a robila som RV za predošlého správcu.
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

asi sa nerozumieme, sme SVB ale máme mandátnu zmluvu na výkon správy ale z dôvodu , že správca je v Blave a my sme v Pezinku chcem ako predseda a s externou ekonómkou robiť RV ale až za rok 2011 a to do 31.5.2012...prosím Ťa vieš mi poradiť čoho sa máme vyvarovať? ďakujem...
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Účtovníčka keď bude robiť vyúčtovanie za aj za obdobie do 31.05., bude musieť tých 5 mesiacov zaúčtovať a nahodiť.
1 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

My sme malá bytovka dva vchody 30 b.j. máme vlastnú kotolňu resp. pre 24 b.j. a v nadstavbe je 6 b.j. ja platím plyn, vodné a stočné, elektriku a ostatné faktúry takže to zvládneme spolu, rozpočítavanie tepla je podľa m2....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

IvanPK Pozri príspevok
asi sa nerozumieme, sme SVB ale máme mandátnu zmluvu na výkon správy ale z dôvodu , že správca je v Blave a my sme v Pezinku chcem ako predseda a s externou ekonómkou robiť RV ale až za rok 2011 a to do 31.5.2012...prosím Ťa vieš mi poradiť čoho sa máme vyvarovať? ďakujem...

Takže správu Vám robili doteraz iní...preto som písala, že sa bude rok deliť na dve obdobia...Podklady pre 1-5/2011 má ale predošlý správca nie? tak neviem, ako to vlastne chcete teraz spojiť....ak meníte správu a idete sa spravovať sami.
Tak potom si musíte všetk doklady od predošlého vyžiadať a robiť vyúčtovanie za kompletny rok....ale aj tak ma napadá veľa otázok a odpovedí tažko to takto riešiť. Ale zas až taký problém to nie je ...ak je dobrá tá ekonómka, poradí si s tým hravo
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
a kto vám urobí vyúčtovanie za 1-5/2011 ?
Predsa mandant. Nejedná sa o ročné vyúčtovanie pre jednotlivé byty. Jedná sa o vyúčtovanie všetkých pohľadávok mandanta a vlastníkov domu. Ročné vyúčtovanie spraví SVB, prípadne dohodnutý správca, alebo nový mandant.
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Roman I Pozri príspevok
Zdravim, chcem sa spytat, ci ma niekto informaciu ohladne vlastnictva vodomerov na SV a TUV. Kto je majitelom meracov? Je niekde stanoveny interval kontroly funkcnosti meracov? Koho je to povinostou kontrolovat spravnu funkciu meracov?
Dovod: vyskytla sa nam zavada na meracoch TUV, jednoducho sa zastavili a nemeraju spotrebu. Spravca sa ohradzuje, ze to moze byt vynate z reklamacneho poriadku, ako necistota v systeme, ktora znemoznila spravnu funkciu meraca. Za chod meraca je vraj zodpovedny vlastnik bytu a ma si ho kontrolovat min. raz mesacne. Merace su stale v dvojrocnej zarucnej lehote. Dakujem za rychlu odpoved.
Takže k veci. Ak sa pýtaš na pomerové rozdeľovače (bytové vodomery) TÚV a SV, čo predpokladám, že práve o toto Ti išlo, tak majiteľom týchto meračov je vlastník bytu, t.j. asi Ty :-) Bytové vodomery, takisto ako aj všetky ostatné určené meradlá podliehajú zákonu o metrológii (žiaľ nespomeniem si na číslo). TÚV sa ciachuje (resp. vymieňa) každé 4 alebo 5 rokov (tiež neviem úplne naistotu) a SV sa ciachuje (vymieňa) každých 6 rokov. Ak sú vodomery v záručnej dobe a kontrola ukáže, že sa jedná o poruchový výrobok, tak by Ti mali vrámci záruky vodomer vymeniť. Ak sa jedná o nečistotu, žiaľ to asi výrobca neuzná a tak bude na Tebe si zaobstarať (zaplatiť) nový merač. To máš ako napr. s umývačkou riadu. Ak Ti náhodou pôjde umývačka a prerušia dodávku vody, umývačka sa pokazí, neostáva Ti nič iné, len si vymáhať škodu na vodárenskej spoločnosti. Pokiaľ nečistota spôsobila nefunkčnosť vodomera, takisto sa môžeš obrátiť na pôvodcu nečistoty. No ale kto to je? V tomto prípade to asi nebude vodárenská spoločnosť, lebo vnútorný rozvod v dome je Váš a nečistota asi pochádza práve z týchto rozvodov. Funkčnosť merača by si si mal vo vlastnom záujme kontrolovať sám. Lebo keď sa pri koncoročných odpočtoch meračov zistí, že je nefunkčný, spotreba sa Ti ráta priemerná (určená Vyhl.630/2005). Neostáva Ti nič iné len počkať na výsledok kontroly merača. Pýtaj si samozrejme protokol o vykonaní skúšky. Ináč ak kontrola nepreukáže vadu výrobku, tak ešte okrem nového merača zacvakáš aj tú kontrolu :-(
0 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

Mam malu podotazku, plomba na vodomery sa mi otvorila, roztvoril sa ten drotik. Vodomer vodu meria snad dobre..ale teraz to vypada ze som nieco "nekale "s vodomerom robila.Volala som spravcovy a oni nevie co s tym..Co s tym?
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Ak to je vodomer na TÚV - mal by to správca okamžite preplombovať a zistiť stav celistvosti vodomera. Pri vyúčtovaní za rok 2010 nebrať do úvahy odčítaný stav k 31.12.2010, ale riadiť sa vyhláškou 630/2005, ktorá o takýchto situáciách hovorí. Bude sa Ti musieť vypočítať indikovaný údaj (stav vodomera).
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

V každom prípade si prekontroluj, či ti vodomer meria spotrebu a daj si preplombovať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať