Zavrieť

Porady

Sociálny fond - čerpanie

Dobrý deň, Chcela by som sa tu opýtať "múdrejších a skúsenejších" hlavičiek ako čerpať sociálny fond. Keďže som jediná zamestnankyňa, sekretárka, účtovníčka tvorím sociálny fond celoročne 0,6% - podľa zákona. Nemáme vytvorený samostatný účet v banke, pretože poplatky za jeho udržiavanie by prekročili samotnú sumu, ktorá by sa tam ocitla. Takže, ku koncu roka by sa mal vyčerpať (robí to nejakých 1500,- Sk). Nečerpám z neho cez rok (stravovanie), ale chcela by som to urobiť jednou sumou. Prosím, ak niekto viete - na aký účel by som ho mala minúť? Viem, že sa to dá na nejaké športové podujatia alebo tak - ale to si mám sama pre seba prenajať na hodinu klzisko??? Tak neviem. Vopred Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

1.Nemusíš mať samostatný účet v banke, povinnosť je zrušená.
2.Čerpanie na stravovanie je povinnosťou podľa zákona.
3.SF nemusíš vyčerpať, zostatok prenesieš do budúceho roka.
4.Ak budeš čerpať SF cez iné plnenia, ako na stravenky, tieto plnenia budú podliehať dane zo závislej činnosti.
Naposledy upravil Tweety : 05.12.05 at 07:04
0 0
mery356 mery356

mery356 je offline (nepripojený) mery356

Tú časť, ktorú som povinná platiť zo zákona na stravné llístky môžem zaplatiť zo sociálneho fondu????
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

mery356
Tú časť, ktorú som povinná platiť zo zákona na stravné llístky môžem zaplatiť zo sociálneho fondu????
Áno, zaplatíš zo soc.fondu. Resp. prevedieš peniaze z pokladne (účtu) SF do hlavnej pokladne (BÚ), alebo z účtu SF do hlavnej pokladne..
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Sme s.r.o. so 16 zamestnancami a celý sociálny fond používame len na stravovanie (v súlade so zákonom a aj s vnútroorganizačnou smernicou).
Sú to najlepšie použité peniaze, lebo nepodliehajú zdaneniu. Ak ich neminieš v tomto roku, prenášaš zostatok do ďalšieho roka.
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

Kde je prosím napísané že SF sa nemusí viesť na účte zvlásť do ostatných financií?
Ak účtujem v JÚ, (moja firma funguje od apríla a odvtedy aj zamestnávam ľudí) môžem viesť SF aj na pokladni nejako bokom?Doteraz som neviedla vôbec SF.
Nemá niekto novelu 313?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ajka
Kde je prosím napísané že SF sa nemusí viesť na účte zvlásť do ostatných financií?
Ak účtujem v JÚ, (moja firma funguje od apríla a odvtedy aj zamestnávam ľudí) môžem viesť SF aj na pokladni nejako bokom?Doteraz som neviedla vôbec SF.
Nemá niekto novelu 313?
Povinnosť viesť prostriedky SF na osobitnom účte alebo osobitnej pokladni majú iba SZČO, ktorí sú zamestnávatelia. Už tu o tom bola reč - pohľadám to.
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

liba2
Povinnosť viesť prostriedky SF na osobitnom účte alebo osobitnej pokladni majú iba SZČO, ktorí sú zamestnávatelia. Už tu o tom bola reč - pohľadám to.
Uhm..takže musím viesť na osobitnom účte, ide o SZČO - zamestnávateľa.
A musím viesť ten fond alebo nie. Je to povinné?Teda v tomto prípade, ak ide o SZČO ako zamestnávateľa.
Ja by som si to aj prečítala ale neviem kde...kde sa toto všetko píše? V zákone o soc.fonde to nieje.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ajka
Uhm..takže musím viesť na osobitnom účte, ide o SZČO - zamestnávateľa.
A musím viesť ten fond alebo nie. Je to povinné?Teda v tomto prípade, ak ide o SZČO ako zamestnávateľa.
Ja by som si to aj prečítala ale neviem kde...kde sa toto všetko píše? V zákone o soc.fonde to nieje.
Tvorba SF je u zamestnávateľa povinná, osobitný účet viesť už pár rokov povinné nie je.
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

Paula
Tvorba SF je u zamestnávateľa povinná, osobitný účet viesť už pár rokov povinné nie je.
Paula a kde si to môžem nájsť? To že sa nemusí viesť na osobitnom účte?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tu v tejto téme sme to rozoberali, tu je moja odpoveď:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=126254&postcount=58
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

liba2
Tu v tejto téme sme to rozoberali, tu je moja odpoveď:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=126254&postcount=58
Ďakujem Ti Liba
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Sú banky kde je vedenie SF bezplatné.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Urob im mini reklamu, bepo.
0 0
Leenkaa Leenkaa

Leenkaa je offline (nepripojený) Leenkaa

Ďakujem všetkým za odpovede.
Medzičasom som sa dozvedela, že si to môžem dať aj do výplaty (jedná sa o nejakých 1800,-Sk) ako "sociálny príspevok zo SF". Tak neviem. Samozrejme bude to zložka mzdy, ktorú zdaním klasicky.
Ak by sa to ale dalo previesť do budúceho roka, tak by som to urobila a od nového roka čerpala na stravenky.

Ak by ste prosím mali čas a chuť - mohli by ste mi v tom poradiť? Sme platci DPH. 55% dávam do prev. réžie a 45% vkladám do pokladne ako iný nezdaniteľný príjem. Chodí mi klasická faktúra za stravovanie - raz mesačne.
Ďakujem za pomoc
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Sú dve možnosti:
1* Pri účtovaní faktúry dať do nákladov len 55% a 45% dať ako iný nezdaniteľný výdaj. - čo mi príde komplikované
2* Pri účtovaní faktúry dať ju celú do nákladov - ideál vytvoriť si kolonku na stravné lístky (v Alfe sa to dá) a následne príjmovým pokladničným dokladom od zamestnanca prijať za spotrebované stravné lístky ako iný zdaniteľný príjem 45%.
Ja mám na to v exeli tabuľku, ktorú prikladám k príjm ovému pokl. dokladu. priložím ti ju.
0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

Neviem či som dobre rozumela tvojej otázke. Pýtala si sa na využitie soc.f.
Zákon o SF ti ukladá nielen jeho tvorbu ,ale aj jeho čerpanie. Ja mám na to vytvorený rozpočet :
príjem podľa predpokladaného čerpanie mzd.pros. x 0,6%
čerpanie je vyjadrené % v zmysle zákona.
príspevok na stravovanie 40%, na regeneráciu pracovných síl 40%, na sociálnu výpomoc 10%, na dopravu do zamestnania 10%.
Ja by som na tvojom mieste nedala celých 1800.- na regeneráciu pracov.síl .
A veď zostatok fin.prostriedkov bez problémov prechádza do na nasledujúceho roka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Prikladám na stiahnutie súbor Zásady čerpania sociálneho fondu v roku 2005
Naposledy upravil lenkak : 03.11.08 at 18:47 Dôvod: oprava prílohy
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Chceli by sme zamestnancom poskytnúť odmeny zo soc.fondu. V akej forme je možné? Okrem Relax lístkov existuje aj iná forma? Na čo je možné minúť? A je možné celú výšku minúť, ktorú máme na účte? Alebo treba nechať určité percento??? Dík,
0 0
Načítať ďalšie