Zavrieť

Porady

Obrat k DPH

Prosím o Váš názor ohľadne obratu za platcu DPH. Podnikateľ kúpil v r.1990 nehnuteľnosť kde prevádzkoval obchod. Predajňu zavrel a od 1996 nehnut.prenajíma. Nie je platca DPH. Zaujíma ma keby túto nehnuteľnosť teraz predal, či by sa do obratu pre povinnú registráciu k DPH započítaval tento príjem z predaja. Nehnuteľnosť má v obchodnom majetku. V § 4 ods. 9 zákona o DPH sa uvádza, že príjem z príležitostného predaja hmotn.a nehm.majetku sa nezahŕňa do obratu. Nikde nie je vysvetlený pojem príležitostný predaj HMa NHM.Pýtam sa preto, že 1 daň.riaditeľstvo mi tvrdilo,že ak s týmto predajom sa prevýši obrat 1,5 mil.Sk je povinnosť registrácie. Dal som dotaz na Daň.riaditeľstvo SR čakám na odpoveď ak ju dostanem budem informovať.
Naposledy upravil lajo : 05.12.05 at 13:55 Dôvod: aj niektoré daň.riaditeľstvá s tým majú problém
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Podľa mňa je práve predaj takej nehnuteľnosti príležitostný predaj a nevstupuje to do obratu DPH.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Príležitostný predaj je usmernený takto
    -nemá charakter hl.č.
    -netvorí značnu časť obratu k celkovému obratu
    -nevykováva ju opakovane( neurobí to viac krát)
    -platiteľ pri tom nemá opakujúce sa náklady
    -súvisiace náklady netvoria značnú časť nákladov

    lajo je offline (nepripojený) lajo

    lajo
    Súhlasím, ale veď je jasné, že v roku predaja nehnuteľnosti bude príjem z jeho predaja tvoriť možno až 90%. Napr. obrat celkový 4 mil. z toho predaj nehnuteľnosti 3 mil. Potom to už nie je také jednoduché. Prosím doplniť odpoveď

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    emily
    Vlasti lenže v tom linku sa nehovorí, čo je to príležitostný predaj.
    Citát:

    Do sledovaného obratu pre povinnú registráciu za zahŕňajú všetky výnosy alebo príjmy z podnikateľskej činnosti mimo:

    - príležitostného predaja hmotného a nehmotného majetku (okrem predaja zásob)
    - príjmov (výnosov) činností oslobodených podľa §28 - 36 a podľa §40 - 42 zák o dph + poisťovacie služby ak sú poskytované len ako doplnkové.
    __________________
    Peter

    Vychádzala som z toho, že Strelec to spomínal v tejto téme:Alebo som mimo témy? Zle som zaradila?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    ondrejvla
    Citát:

    Do sledovaného obratu pre povinnú registráciu za zahŕňajú všetky výnosy alebo príjmy z podnikateľskej činnosti mimo:

    - príležitostného predaja hmotného a nehmotného majetku (okrem predaja zásob)
    - príjmov (výnosov) činností oslobodených podľa §28 - 36 a podľa §40 - 42 zák o dph + poisťovacie služby ak sú poskytované len ako doplnkové.
    __________________
    Peter

    Vychádzala som z toho, že Strelec to spomínal v tejto téme:Alebo som mimo témy? Zle som zaradila?
    Pozrite:http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...z05_nehnut.pdf

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.